Polak pracuje 7 godzin na utrzymanie domeny .pl

Polak pracuje 7 godzin na utrzymanie domeny .pl  1

Prawdziwy koszt produktu nie jest liczony w pieniądzach, lecz w ilości czasu, który trzeba zainwestować, żeby zarobić daną kwotę pieniężną, którą trzeba za niego zapłacić. Dlatego stworzyłem statystykę pokazującą tą informację dla Polski, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Holandii uwzględniając koszty utrzymania ich krajowych domen.

Z moich wyliczeń wynika, że Polak musi pracować siedem godzin, żeby utrzymać swoją domenę .pl przez jeden rok. Także ponad dziesięć razy dłużej niż Niemiec, który opłaca swoją domenę .de i ponad dwadzieścia razy dłużej niż Brytyjczyk utrzymujący swoją .uk czy Holender płacący za swoją domenę .nl.

Koszt domeny a popularność

Te statystyki pokazują również relacje między kosztem domen a popularności ich posiadania w danym kraju. Proszę obejrzeć liczby w ostatnim wierszu “Domeny na osobe”. Przeciętnie patrząc tylko co setny Polak może się pochwalić własną domeną .pl, ale już co siódmy Niemiec posiada własną domenę internetową.

Warto dodać, że np. dla osób zawodowo zajmujących się domenami koszt utrzymania domeny .de jest ponad trzy razy niższy niż dla normalnego konsumenta (mniej niż 14 PLN netto na rok). Sam koszt rejestracji dla registrarów jest jeszcze niższy. Tymczasowo partner NASK płaci rocznie 60 PLN netto za utrzymanie domeny w strefie .pl.

Dlaczego napisałem ten artykuł? Ponieważ mimo procentowo pokaźnego rozwoju ilości domen .pl wciągu ostatniego roku są one w porównaniu do innych krajowych TLD dla ich głównych odbiorców — Polaków — wciąż bardzo drogie. Aktualna polityka cenowa prowadzona przez NASK moim zdaniem nie wspomaga specjalnie wzrostowi polskiego internetu w naszej domenie .pl, tak aby był porównywalny do zachodnich krajów.

Porównanie cen domen

Im więcej ludzi posiada domeny i się nimi chwali lub o nich opowiada swoim znajomym, tym więcej ludzi się nimi interesuje i je rejestruje — ale tylko, jeżeli im się będzie opłacać — uwzględniając prawdziwy koszt tego produktu.

Artykuł pochodzi z serwisu dnz.pl i został przedrukowany za zgodą jego autora.
„http://www.dnz.pl/blog/polak-pracuje-7-godzin-na-utrzymanie-domeny-pl”

Wyjaśnienia:

  1. Wolno stojące kwoty pieniężne zostały podane w formie brutto, gdyż chodzi głównie o przegląd kosztów dla przeciętnych obywateli.
  2. Ceny domen bazują na przeciętnych cennikach najpopularniejszych rejestratorów danego kraju i są zaokrąglone.
  3. W statystykach nie zostały uwzględnione inne polskie strefy niż .pl, ponieważ jest ich znacznie mniej oraz posiadają one niższe ceny niż TLD .pl i po otwarciu rejestracji bezpośrednio w .pl nie przyciągają do siebie już głównego zainteresowania. Polskie strony internetowe są w dzisiejszych czasach w większości kojarzone z końcówką .pl.
  4. Nie podano rozróżnienia w domenach .uk (.co.uk, .org.uk etc.) ponieważ ich ceny są podobne.
  5. Statystyki zarobków bazują na publikacjach urzędów statystycznych danych krajów. Jedynie dla Holandii przyjęto realistyczną średnią, ponieważ nie znaleziono informacji na ten temat publikowanych przez organ państwowy.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *