Jak działają programy partnerskie?

programy partnerskie 1 e1515060139838
Program partnerski to jedna z najpopularniejszych technik marketingu internetowego znana pod każdą szerokością geograficzną. W świadomości “zwykłych” użytkowników funkcjonuje jednak jako swoista terra incognita. Zarezerwowana dla jedynie wąskiego grona zawodowych marketerów i zaawansowanych internetowych graczy. Jak sądzimy: zupełnie niesłusznie… Niniejszy artykuł ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości oraz wyjaśnienie:
 • czym są programy partnerskie i tzw. marketing afiliacyjny;
 • w jaki sposób działają;
 • jak są rozliczane;
 • jakie są najpopularniejsze modele programów partnerskich;
 • i na co warto zwrócić przed przyłączeniem się do danego programu partnerskiego.

No to zaczynamy!

Programy afiliacyjne – charakterystyka

Na samym początku winniśmy czytelnikom stosowne wyjaśnienie, czym różnią się programy partnerskie od marketingu afiliacyjnego? Odpowiedź być może okazać się zaskakująca: niczym! Programy partnerskie są najpopularniejszą formą tzw. afiliate marketing, istnieją jednak inne odmiany tej formy marketingu. Ponadto marketing afiliacyjny znany jest również pod nazwą performance marketing lub reklama efektywnościowa.

Rys historyczny

Patent na marketing partnerski, w naszym współczesnym rozumieniu, został przyznany Williamowi J. Tobinowi w 1989 roku. Rezolutny Amerykanin jest również twórcą pierwszego w historii programu afiliacyjnego noszącego nazwę PC Flowers & Gifts. Kolejne programy afiliacyjne powstały w USA w połowie lat dziewięćdziesiątych. Mimo niewątpliwych zasług Tobina, tytuł ojca chrzestnego marketingu afiliacyjnego przypadł Jeffowi Bezosowi – prezesowi Amazona. Jego Assiociate Programe wystartował w 1996 roku i był pierwszym tego typu programem, do którego mógł przystąpić każdy. W wyniku udostępnienia linków do produktów Amazon, użytkownik otrzymywał niewielką kwotę w zamian za polecanie nowych klientów. W historii marketingu afiliacyjnego Amazon był pierwszą dużą firmą, która szeroko wykorzystała marketing afiliacyjny jako jedną z platform marketingowych. Assiociate Programe stał się również na lata modelowym programem biznesowym, chętnie wykorzystywanym przez inne firmy do pomnażania swojego kapitału.

Source: Flickr: Bezos’ Iconic Laugh
Author: Steve Jurvetson

Jak to działa?

Marketing afiliacyjny jest formą współpracy dwóch podmiotów: reklamodawcy, który deleguje wykonanie działań marketingowych na licznych marketingowców (partnerów), którzy opłacani są w modelu „za efekt”. Nieco inną definicję proponuje Piotr Maślak na portalu optimise.pl: Afiliacje to jeden z kanałów marketingu online, gdzie afiliant (ktoś kto dysponuje ruchem internetowym) jest wynagradzany za każdego klienta, którego przekieruje na strony partnera (reklamodawcy). Aby jeszcze bardziej przybliżyć naszym czytelnikom mechanizm działania afiliacji posłużmy się przykładem:
Adam ma stronę w Internecie poświęconą najnowszym trendom w pozycjonowaniu stron internetowych. Oprócz artykułów własnego autorstwa, zamieścił w bocznej kolumnie banner reklamowy informującą o szkoleniach z zakresu SEO, która odsyła do strony agencji specjalizującej się w takich szkoleniach. Za każdego użytkownika, który kliknie w reklamę i wykupi kurs Adam otrzymuje 30% wartości dokonanej transakcji.
Albo przykład taki:
Dorota prowadzi bloga na temat kuchni wegańskiej. Wklejając na swoją stronę kilka linijek kodu, przy każdym jej poście wyświetla się reklama powiązana tematycznie (kontekstowo) z treścią danego posta. Dorota zarabia na każdym użytkowniku, który odwiedzając jej bloga kliknie w wyświetlaną reklamę bez względu na to czy wykona jakąś akcję na stronie reklamodawcy czy też nie.
Jak słusznie zauważa Maciej Janas na łamach magazynu sprawnymarketing.pl: (…) ponieważ marketing afiliacyjny polega na delegowaniu działań marketingowych w formie „zatrudniania rozproszonego”, nie ma swoich form reklamowych. Partnerzy, kierując się swoją wiedzą i wyczuciem (oczywiście w ramach ograniczeń nakładanych regulaminem) mogą stosować dowolne formy reklamy internetowej. Reklamą partnerską może być zatem banner, mailing, czy cała witryna internetowa.

Jak zacząć?

Pierwszym krokiem aby zacząć zarabiać na programach partnerskich jest stworzenie odpowiedniej strategii oraz motywacja do działania. Często na pierwszą prowizje będziesz musiał/a czekać nawet kilka miesięcy. Radzimy również (przynajmniej na początku) traktować ją jako dodatkowe źródło dochodu. Jeśli chodzi o pozostałe obostrzenia, zwykle znajdują się one w regulaminie programu partnerskiego. Zazwyczaj dokładnie precyzują rolę uczestnika takiego programu. W większości przypadków partner nie może być przedstawicielem organizatora ani pośrednikiem pomiędzy klientem a sklepem. Od czego warto zacząć:
 1. Wykup domenę i załóż stronę lub bloga – to chyba najskuteczniejszy sposób na początek, własna domena to w końcu “twój własny kawałek sieci”, który możesz wykorzystać jak tylko zechcesz;
 2. Zadbaj o media społecznościowe – załóż fanpage na facebooku lub profil na Instagramie jako medium zwiększające możliwości dotarcia na własną witrynę, linki możesz również dodawać bezpośrednio na swoją “tablicę”;
 3. Znajomi lub listy e-mailingowe – nie wiesz od kogo zacząć? zacznij od osób, które znasz, jest to najprostszy sposób na rozpoczęcie działań marketingowych i swego rodzaju test dla Twoich kolejnych poczynań;
 4. Fora dyskusyjne – na nich możesz zamieszczać recenzje lub opinie na temat reklamowanych produktów, fora doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie powyższych wskazań.
Skoro już wiesz jak zacząć pora przybliżyć Ci najpopularniejsze modele wg. których rozliczana będzie Twoja współpraca z afiliantem.

Modele rozliczeniowe

Ewolucja programów partnerskich doprowadziła do wykształcenia się ich różnych typów. W zależności od akcji, jaką wykonuje partner cztery najczęściej spotykane opcje to:
 • Pay-per-sale (PPS) – partner otrzymuje wynagrodzenie za nakłonienie do kupna produktu lub usługi (najpopularniejsza forma)
 • Pay-per-lead (PPL) – partner otrzymuje wynagrodzenie za wykonanie określonej czynności (np. wypełnienie ankiety, rejestracja w newsletterze)
 • Pay-per-click (PPC) – reklamodawca płaci za każdego użytkownika, który przejdzie do strony reklamodawcy za pomocą bannera
 • Pay-per-call – partner otrzymuje wynagrodzenie za wykonanie telefonu do reklamodawcy.

Czy warto dołączyć?

Tutaj też dochodzimy do sedna całego artykułu. Czy warto dołączyć? Spoglądając z punktu widzenia uczestnika: plusem na tle innych form płatnej współpracy jest fakt, że w tym modelu nie ma przegranych. Z pewnością udogodnieniem możliwość bezkosztowego rozpoczęcia współpracy, ograniczającej się jedynie do wykupienia domeny i/lub stworzenia darmowego bloga lub strony www. Doświadczony partner, który może pochwalić się zadowalającymi wynikami odbierany jest jako profesjonalista i ma dzięki temu szansę nawiązania ciekawych kontaktów zawodowych. Minusem jest nasz czas zainwestowany na początku współpracy. Pewną barierą jest też fakt, iż nie wszystkie sieci afiliacyjne czy programy partnerskie są dostępne dla wszystkich użytkowników lub członkostwo w nich warunkowane jest odgórnym założeniem (np. ilością odwiedzin na naszej stronie www). Z kolei dla dla organizatorów takiego programu niewątpliwym plusem jest możliwość pełnego kontrolowania budżetu reklamowego oraz pomiar efektów tych działań. Co więcej organizatorzy, mogą śledzić nawet użytkownika na jego drodze do zakupu i wyciągać z tego odpowiednie wnioski. Nic dziwnego więc, że branża cały czas rośnie, przyciągając nowe firmy.

Cechy dobrego programu partnerskiego

Na rynku istnieje ogromna ilość programów partnerskich i tak naprawdę jesteśmy w stanie znaleźć program praktycznie z każdej niszy. Wybierając program partnerski należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak:
 1. Wysokie prowizje – należy patrzeć nie tylko na procent, który dostajemy od sprzedaży danego towaru, ale również na kwoty sprzedawanych towarów. Według nas najlepszym rozwiązaniem jest uczestnictwo w programach partnerskich operujących wysokimi cenami produktów np. usługi hostingowe lub hotelarskie.
 2. Niski próg wypłaty – im niższy próg tym szybciej będziemy mogli dostać zarobione pieniądze do ręki, a nie trzymać je zamrożone w programie partnerskim. W przypadku przystąpienia do takiego programu będziemy mogli spokojnie wypróbować komunikację oraz model współpracy z organizatorem. Zdecydowanie odradzamy programy, w których próg wypłaty wydaje nam się podejrzanie zawyżony.
 3. Wsparcie techniczne – całkowitym minimum jest dostęp do bannerów reklamowych w programie partnerskim, które możemy umieścić na swojej stronie. Dodatkowym atutem są wszelkiego rodzaju skrypty, które pomagają w dokonaniu zakupu czy rezerwacji usługi. W dobrym programie partnerskim o całą administracyjną i techniczną stroną przedsięwzięcia powinien zatroszczyć się jej organizator. Tobie przypada tylko lub aż wypromowanie swojej osoby jako partnera.

Programy partnerskie – podsumowanie

Zarabianie w sieci nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie, gdy od początku nastawiamy się na duży zysk. Z reguły na regularne przychody trzeba trochę poczekać i włożyć w to nieco pracy. Z drugiej strony ogromna popularność tego typu modelu współpracy świadczy możliwościach, które podjęcie tego typu współpracy oferuje. Do niewymienionych wcześniej plusów możemy również zaliczyć możliwość tworzenia swojej własnej siatki partnerskiej w dowolnym czasie i dowolnym miejscu, a także możliwość emitowania reklam wielu reklamodawców jednocześnie, bez podpisywania osobnych umów z każdym z nich. Jeżeli zaciekawiliśmy Cię taką formą zarobienia dodatkowych pieniędzy – zachęcamy do sprawdzenia warunków współpracy w naszym autorskim programie Domeny.tv i MSERWIS. Szczegóły dotyczące naszego programu znajdziecie tutaj. Wszystko opisaliśmy czarno na białym. Z naszymi partnerami nastawiamy się na długookresową współpracę. Nie obiecujemy góry złota już w pierwszym okresie współpracy. System prowizyjny jest motywacją dla partnera do jak najlepszej promocji naszych usług. A wy co sądzicie o programach partnerskich? Korzystacie z którego z nich? Możecie również opowiedzieć nam o swoich dobrych lub negatywnych doświadczeniach współpracy z organizatorami tego typu programów. Źródła: http://afiliacje.pl/na-czym-polega-marketing-afiliacyjny-w-przystepny-sposob/ https://sprawnymarketing.pl/marketing-afiliacyjny-programy-partnerskie-podstawy/ http://affmarketing.pl/marketing-afiliacyjny-w-europie-wschodniej-raport/ https://resellernews.pl/programy-partnerskie-wzmacniaja-kompetencje/ https://www.affiliatemarketertraining.com/history-affiliate-marketing/ https://mamopracuj.pl/marketing-afiliacyjny-w-8-krokach-czym-jest-i-jak-na-nim-zarabiac/
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Jak działają programy partnerskie?

 1. Artur84

  W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się nad programami partnerskimi. Ja prowadzę przedsiębiorstwo zajmujące się handlem, więc mam dostęp do wielu klientów. Współpracując z taka firma może dać nam wiele zysku. Polecam zagłębić się w temat i przeszukać ciekawe oferty. Obecnie korzystam z https://www.globkurier.pl/oferta/program-partnerski/ i mogę powiedzieć że daje radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *