Poznaj sekrety promocji firmy z poziomu domeny osobistej

promocja firmy domena osobista

Decyzja o tym, czy promować biznes pod własnym nazwiskiem, czy też pod nazwą firmy jest bardzo osobista i wymaga poświęcenia jej należytej uwagi.

Najczęstszym wyborem jest promocja pod nazwą firmy. Sprawdza się ona dobrze jeśli nazwa firmy jest unikalna, łatwa do zapamiętania i na tyle ogólna, że można pod nią podciągnąć wiele różnych produktów i usług (zakładając, że Twoja oferta ma być zróżnicowana).

Druga opcja to skoncentrowanie się na promocji Ciebie i Twojego biznesu z poziomu domeny z Twoim imieniem i nazwiskiem. O tym, jak i dlaczego warto wykorzystać domenę osobistą do personal brandingu już wiesz z naszego artykułu Jak umocnić Twoją markę osobistą dzięki osobistej domenie internetowej. Teraz zastanówmy się, jak wykorzystać domenę osobistą nie tylko do promocji Twojej osoby, ale także do promocji Twojego biznesu.

Promocja firmy – scentralizuj wysiłki

Wyobraź sobie, że jesteś zaangażowany w kilka różnych biznesów i każdy z nich starasz się wypromować indywidualnie. Z pewnością wymaga to od Ciebie dużego nakładu pracy. A gdybyś spojrzał na swoje przedsięwzięcia z innej perspektywy, bardziej pod kątem tego, co jest Twoją główną misją w biznesie? Możesz dojść do wniosku, że wszystkim Twoim przedsięwzięciom przyświeca jeden cel, np. pomoc małym przedsiębiorstwom. Taki cel może posłużyć jako Twoja ogólna misja, cel przewodni dla wszystkich Twoich przedsięwzięć.

Czy nie zdarzyło Ci się, że klienci, którzy poznali Cię dzięki jednej z Twoich stron, trafiają również na strony Twoich pozostałych biznesów, gdyż oferujesz na nich produkty skierowane do tej samej lub podobnej grupy odbiorców?

Zamiast dwoić się i troić przy indywidualnej promocji Twoich biznesów (które najprawdopodobniej będą się rozrastać i zmieniać), zastanów się bardziej, co chcesz sobą reprezentować i z czym chcesz, żeby Cię kojarzono, np. z pomaganiem małym firmom. Potencjalni klienci zaczynają od poznania Ciebie i Twojej misji, a następnie wybierają, które z Twoich produktów czy usług mogą im pomóc. W ten sposób również Twoja firma będzie miała dla nich „ludzką twarz„.

Mariusz Łodyga

„Wierzę, że marka osobista sprzyja rozwojowi biznesu, który ta marka reprezentuje. Z tych powodów od paru lat personal branding jest jednym ze sposobów budowy rozpoznawalności nie tylko mojej osoby, ale też dla całej naszej firmy. Użycie imiennej domeny jest tylko jednym z kroków, który pozwala budować świadomość istnienia konkretnej osoby.” – Mariusz Łodyga, Premium Consulting

Bądź rozpoznawalny

Promocja firmy z poziomu domeny osobistej będzie na pewno łatwiejsza i praktyczna jeśli Twoje nazwisko jest rozpoznawalne. Nie chodzi tutaj o bycie aktorem czy piosenkarzem ze znanym nazwiskiem. Chodzi o to, czy aktywnie budujesz wizerunek specjalisty w swojej branży, np. udzielając się na różnych platformach bądź forach dyskusyjnych, gdzie wypowiadasz się na dobrze znane Ci zagadnienia.

W takiej sytuacji potencjalni klienci mogą kojarzyć Twoje nazwisko bardziej niż którykolwiek z Twoich biznesów. Zrób z tego dobry użytek – wykorzystaj ten autorytet, aby promować Twoje przedsięwzięcia poprzez Twoją domenę osobistą. Domena osobista z Twoim imieniem i nazwiskiem sprawi, że potencjalny klient (wiedząc, że dana firma należy do Ciebie) będzie miał od razu większe zaufanie do marki.

Ważne na tym etapie będzie sprawdzenie czy domena z Twoim nazwiskiem jest jeszcze dostępna. Jeśli domena imięnazwisko.pl będzie zajęta, skorzystaj z naszych podpowiedzi jak skonstruować Twoją domenę osobistą.

Promuj firmę na domenie osobistej – zobacz jak to się robi

Wybrałeś domenę? Teraz pora na praktykę, czyli zobacz jak to robią inni. Zebraliśmy dla Ciebie przykłady osób z branży interaktywnej, które zdecydowały się na rejestrację domeny ze swoim nazwiskiem i z jej poziomu odsyłają użytkownika dalej do swoich różnorakich przedsięwzięć.

Paweł Tkaczyk

Stronę Pawła Tkaczyka znajdziesz pod adresem paweltkaczyk.com. Jeśli wpiszesz nazwę domeny z końcówką .pl, zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę paweltkaczyk.com. Na tejże stronie Paweł Tkaczyk prowadzi bloga, gdzie publikuje wartościowe treści.

Po tytułach artykułów od razu widać, czym ich autor się zajmuje, w czym pomoże. Dzięki temu kreuje wizerunek eksperta w swojej dziedzinie. Autor najpierw wzbudza zainteresowanie oraz zaufanie odwiedzającego prezentując mu swoje treści, a następnie przekierowuje do swoich publikacji, prowadzonej agencji MIDEA (sekcja „Linki” w prawej kolumnie) oraz do podcastów „Mała Wielka Firma” (link w menu głównym).

paweltkaczyk

Wyraźnie widać tutaj wspomniany przez nas cel przewodni, pod który „podciągnąć” można wszystkie przedsięwzięcia (agencja, podcasty) – pomoc firmom w budowaniu marki.

Jak już wspomnieliśmy, Paweł Tkaczyk promuje swoją stronę pod nazwą domeny paweltkaczyk z końcówkami .com i .pl. Ich odpowiedniki z polskimi znakami nie zostały zabezpieczone – w momencie publikacji tego artykułu były one dostępne do rejestracji.

Cezary Lech

Pierwszą rzeczą, którą widzimy na stronie Cezarego Lecha, cezarylech.pl, jest opis specjalizacji oraz doświadczenia zawodowego. Odpowiednie części opisu są podlinkowane przekierowując dociekliwych do publikacji autora strony lub do różnorakich przedsięwzięć, w których brał udział. Z tego miejsca autor odsyła do swojej agencji konsultingowej MaxRoy oraz serwisu SprawnyMarketing.pl.

Autor buduje autorytet poprzez dokładne udokumentowanie rozwoju zawodowego, umieszczenie linków do publikacji i wystąpień, a także przez udostępnienie swoich certyfikatów. W lewej kolumnie na stronie znajduje się chmura klikalnych logotypów firm autora lub firm, z którymi współpracuje. Umożliwia to łatwe przekierowanie odwiedzającego na konkretną stronę.

Cezary LechCezary Lech

Monika Mikowska

Kolejnym przykładem jest strona Moniki Mikowskiej, monikamikowska.com, z której autorka m.in. odsyła odwiedzających do swojej agencji mobee.dick, opisując zaraz obok szczegółowo swój rozwój zawodowy. Bez wątpienia wzbudza to zaufanie do osoby oraz prowadzonej przez nią firmy. Na stronie dostępne są również do ściągnięcia publikacje autorki, które dodatkowo budują autorytet.

Monika Mikowska

Autorka strony również promuje na niej swojego bloga oraz umieszcza rekomendacje od osób, z którymi współpracowała. Jesteście przekonani do współpracy z jej firmą?

Monika Mikowska

Mariusz Łodyga

Strona Mariusza Łodygi wyróżnia się spośród przytoczonych przykładów tym, że wykorzystuje ona logo oraz wygląd jego firmowej strony, Premium Consulting. Odwiedzający ma wrażenie, że jest zwyczajnie na podstronie Premium Consulting. Jest to ciekawe rozwiązanie, które zapewnia spójność wizerunku. Poniżej, jako pierwsza – strona główna mariuszlodyga.pl, jako druga – strona główna Premium Consulting.

Mariusz ŁodygaPremium Consulting

Pod domeną z imieniem i nazwiskiem, autor zdobywa zaufanie odwiedzających stronę poprzez zaprezentowanie swoich specjalizacji, imponującej listy wybranych klientów czy rekomendacji.

Tak jak wspomnieliśmy, promocja firmy dokonuje się poprzez wykorzystanie firmowych kolorów i szaty graficznej czy zamieszczenie logotypu w menu (uwaga: nie linkuje do firmowej strony). Po kliknięciu linka „Blog” w menu głównym użytkownik przekierowany zostaje na bloga Premium Consulting i tam ma dostęp do wszystkich publikacji autora. Dyskretne przekierowanie na stronę ma miejsce też po kliknięciu przycisku „Poznaj pełną ofertę” na podstronie Współpraca.

Mariusz Łodyga jako jedyny spośród wymienionych osób promuje swoją stronę również pod domeną osobistą z myślnikiem pomiędzy imieniem i nazwiskiem. Dla obu domen (z myślnikiem i bez) zostały także zabezpieczone ich odpowiedniki z polskimi znakami.

Podsumowanie

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że zaczniesz kolejny biznes, sprzedasz lub zmienisz obecny albo zwyczajnie chcesz wykorzystać swój autorytet w branży, pomyśl o promocji Twoich biznesów z poziomu domeny z nazwiskiem.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas przykłady zainspirowały Cię do działania i pokazały, w jaki sposób możesz pod domeną osobistą promować zarówno siebie jak i swoje biznesowe przedsięwzięcia. Pamiętaj, zanim jednak zaczniesz planować, sprawdź czy domena z Twoim nazwiskiem jest jeszcze dostępna.

Kolej na Ciebie – daj znać w komentarzu, który z powyższych przykładów najbardziej Ci się podobał i chciałbyś wykorzystać go do promocji Twojej firmy?

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *