Rejestracja krótszych domen .uk możliwa od 10 czerwca

dotcouk

Rewolucja w systemie domenowym w Wielkiej Brytanii. Już od 10 czerwca od godziny 9:00 czasu polskiego można rejestrować nazwy domen bezpośrednio w rozszerzeniu .uk, przykładowo taniedomeny.uk.

Już można rejestrować nazwy w domenie .UK, pod warunkiem, że nie istnieją ich odpowiedniki w dotychczas używanych domenach trzeciego poziomu .CO.UK, ORG.UK lub .ME.UK.

Pierwszeństwo dla dotychczasowych posiadaczy domen

Abonenci nazw domen zarejestrowanych w rozszerzeniach .CO.UK, .ORG.UK oraz .ME.UK przed dniem 28 października 2013 roku 23:59 BST mają prawo pierwszeństwa rejestracji nazw domen bezpośrednio w .UK o tej samej nazwie. Prawo to przysługuje aż do 6 października 2019 roku. Do tego dnia abonenci takich domen muszą podjąć decyzję o tym, czy rejestrują odpowiednik nazwy w .UK czy nie – w tym czasie rejestracja takiej nazwy bezpośrednio w .UK będzie zablokowana dla innych podmiotów.

W przypadku jeśli istnieją identyczne zarejestrowane nazwy domen w różnych rozszerzeniach trzeciego poziomu, pierwszeństwo będzie miał posiadacz nazwy w .co.uk, przed posiadaczami .org.uk oraz .me.uk.

Dlatego też początkowo rejestracja domen .uk dla nowych użytkowników będzie dostępna tylko, jeśli dana nazwa była wolna w rozszerzeniach .co.uk, .org.uk, .me.uk.

Rejestr domen Wielkiej Brytanii, Nominet, zaktualizował swoje narzędzie WHOIS, aby umożliwić zainteresowanym sprawdzenie, kto posiada prawa do rejestracji danej nazwy domeny bezpośrednio w .uk, jeśli w ogóle taki przypadek występuje. Narzędzie jest dostępne pod adresem: http://www.dotuklaunch.co.uk/rights-lookup-tool.

Nowe wymogi dla domen .UK

Innym wymogiem jest konieczność posiadania fizycznego adresu pocztowego na terytorium Wielkiej Brytanii, aby móc zarejestrować dowolną domenę .UK. Jeżeli zamawiający nie posiada jednak takiego adresu, zapewnimy bezpieczną usługę pośrednika (trustee), tak aby również osoby i firmy z Polski mogły kupować domeny .uk.

Dodatkowo od 7 maja przeprowadzana jest bardziej skrupulatna weryfikacja danych adresowych abonentów domen. Rejestr porównuje podane dane (imię i nazwisko, nazwa firmy, adres) z zewnętrznymi bazami danych, jak na przykład Royal Mail (poczty Wielkiej Brytanii). Jeśli zostanie wykryta niezgodność, abonent zostanie poproszony o potwierdzenie podanych danych poprzez przesłanie kopii dokumentu tożsamości bądź firmy. Jeśli abonent nie dokona weryfikacji w ciągu 14 dni roboczych domena zostanie zawieszona, a po kolejnych 30 dniach usunięta.

Jak zarejestrować domenę .UK?

Wyszukiwarka oraz możliwość rejestracji on-line domen .uk jest dostępna na naszych stronach pod adresem: http://www.domeny.tv/domeny/uk.

Jeśli posiadasz prawa do rejestracji domeny .UK na podstawie posiadanej nazwy .CO.UK, .ORG.UK lub .ME.UK, możesz zlecić samodzielnie rejestrację online danej nazwy.

Jeśli jednak Twoje dane będą inne od danych abonenta równoznacznej domeny .co.uk (lub innej trzeciego poziomu), rejestracja nie powiedzie się.

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *