Relacja z konferencji ICANN Studienkreis

Relacja z konferencji ICANN Studienkreis

W dniach 11-12 października 2007 odbyło się w Warszawie 8 spotkanie ICANN Studienkreis, które jest corocznym spotkaniem ludzi zarówno z sektora rządowego jak też biznesu prywatnego. Spotkania odbywają się regularnie od 1999 roku w różnych miejsach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym roku po raz pierwszy konferencja miała miejsce w Polsce.

Konferencja współorganizowana przez NASK była okazją do spotkania się osób profesjonalnie zajmujących się rynkiem domen internetowych w Polsce, jak również wielu gości zagranicznych, którzy zaprezentowali aktualne trendy w rozwoju nie tylko rynku domen ale też całego globalnego Internetu.

Konferencja NASK

Dzięki gościnności NASK mieliśmy okazję zwiedzić siedzibę tej instytucji jak również poznać się w gronie przedstawicieli największych rejestratorów domen w Polsce. Tego typu spotkania z pewnością przyczyniają się do budowania dobrych relacji firm z branży jak też prowadzone dyskusje są cennymi informacjami zwrotnymi dla NASK przy pracach nad obecnymi i nowymi usługami.

Czy istnieje potrzeba uruchamiania nowych końcówek domenowych – TLD? Pierwszy panel drugiego dnia konferencji debatował na ten temat. Uruchomienie domen takich jak .eu czy .asia większość osób uznaje za jak najbardziej potrzebne, co jednak zrobić w przypadku takich domen jak .berlin czy .paris? Czy duże miasta powinny mieć prawo do własnych końcówek domenowych, skoro posiadają już własne oficjalne serwisy w istniejących domenach? Na razie szansza na takie nowe domeny jest niewielka, jednak z pewnością temat ten będzie wracał w przyszłości.

Drugi panel konferencji

Podczas drugiego panelu mieliśmy szansę zapoznać się z historią rozwoju rynku domen w różnych krajach regionu. O ile o polskim rynku mogliśmy dużo dowiedzieć się dnia poprzedniego od przedstawicielek firmy AZ, to w drugim dniu temat uzupełnił przedstawiciel Home.pl. Można było to porównać z rynkiem łotewskim, serbskim, albańskim oraz ukraińskim. Na ich tle nasz rynek może być uznany za zdecydowanego lidera w regionie pod względem poziomu rozwoju oraz innowacyjności. Rejestracja domen na Łotwie oraz na Ukrainie jest obwarowana sporymi restrykcjami, co z jednej strony zapobiega nieuczciwym rejestracjom, z drugiej ogranicza jednak potencjał wzrostu liczby domen w końcówkach domenowych tych krajów, skłaniając rejestrujących ku ogólnodostępnym domenom globalnym. W Albanii czy w Serbii, głównie ze względu na trudność i duże koszty dostępu do Internetu domeny krajowe nie są jeszcze popularne, jednakże w ciągu ostatnich 1-2 lat można zaobserwować znaczący wzrost, który z pewnością będzie kontynuowany w przyszłości.

IPv4 a IPv6

Podczas kolejnych prezentacji można było się dowiedzieć o przejściu z IPv4 na IPv6 oraz dlaczego nie nastąpi to w pełni w najbliższym czasie. Temat jednak niewątpliwie ważny w obliczu wyczerpywania się puli publicznie dostępnych adresów IP. Czy już wkrótce będziemy na rynku wtórnym kupować za duże pieniądze nie tylko domeny ale też adresy IP? Wraz z rozwojem Internetu tworzy się zapotrzebowanie na zupełnie nowe usługi, który to popyt jest szybko zaspokajany przez innowacyjne firmy, wykorzystujące dobrze swoją szansę. Lawinowo rosnąca liczba domen sprawia, że dobre nazwy coraz częściej są dostępne wyłącznie na rynku wtórnym. Na tym rynku doskonale radzi sobie firma Sedo, największy broker domen na świecie oraz dostawca usług reklamowych dla domen. Na serwerach firmy zaparkowanych jest obecnie ponad 8 milionów domen, co przy łącznej liczbie wszystkich zarejestrowanych domen szacowanych na ok. 130 milionów jest imponującym wynikiem. Nowe rodzaje usług pojawią się również przy okazji uruchomienia domeny .tel, która pozwoli na stworzenie globalnej książki adresowej z użyciem nie tylko standardowych numerów telefonicznych ale też nowoczesnych form komunikacji takich jak Skype.

Internet staje się również coraz bardziej mobilny. Informacja nie zna granic i jest dostępna dla każdego w większości miejsc na świecie. Jeśli jednak przemieszcza się również przesyłka fizyczna, to gdzie prowadzi jej droga możemy w każdej chwili sprawdzić korzystając z usług Afilias Discovery Services. Mały chip umieszczony na paczce, książce czy ubraniu pozwoli dokładnie sprawdzić lokalizację. Wielu uczestników konferencji uważa, że przyszłość Internetu jest związana szczególnie z urządzeniami mobilnymi. Kto wie, być może za kilka lat pecety odejdą do lamusa, my zaś będziemy w stanie znaleźć dowolną informację w sieci korzystając wyłącznie z odpowiednio zaawansowanego telefonu komórkowego?

Prezentacje wygłoszone podczas konferencji można pobrać spod adresu:
http://www.icann-studienkreis.net/warsaw2007_statements.html

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Relacja z konferencji ICANN Studienkreis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *