Rosyjska napaść na Ukrainę – wpływ na rynek domen

skutki napasci na ukraine a sytuacja na rynku domen

Inwazja Rosji na Ukrainę to pierwszy konflikt zbrojny w tej części świata od lat 90-ych, od czasu konfliktu w Jugosławii. Tym razem jednak działania wojenne mają miejsce u bezpośredniego sąsiada Polski.

Wojna trwa również w cyberprzestrzeni. Przekazujemy najświeższe informacje, jak wygląda sytuacja na rynku domen głównie w krajach, których bezpośrednio dotyczą działania wojskowe.

Domeny ukraińskie – .ua, .com.ua

Na Ukrainie zarejestrowanych jest ponad 550 tysięcy nazw, z czego 300 tysięcy znajduje się w najpopularniejszym rozszerzeniu .com.ua, które dostępne jest bez restrykcji dla osób fizycznych i firm z całego świata.

Rejestr domen ukraińskich na bieżąco publikuje informacje odnośnie działania swojego rejestru domen. Rejestr domen w danym kraju to wyznaczona przez rząd organizacja, która zarządza przypisanymi końcówkami domen. Na Ukrainie to Hostmaster Ltd. z siedzibą w Kijowie.

Już w dniu 26 lutego 2022 roku Hostmaster Ltd poinformował o zakończeniu procesu migracji serwerów powiązanych z działaniem domen ukraińskich (rejestracje oraz system DNS) poza terytorium Ukrainy. Dotychczas używana była infrastruktura zlokalizowana w Kijowie. 

W związku z ogromnym ryzykiem zniszczenia infrastruktury, czy też przerw w łączności lub zasilaniu, szybkie działanie rejestru było bardzo słuszne. Działanie systemu domen ma kluczowe działanie dla zapewnienia sprawnej łączności na Ukrainie, a także dla jej obywateli poza granicami.

Ponadto od 6 marca 2022 roku wydłużeniu ulega okres wygasania domen ukraińskich, z 30 do 60 dni. Ma to zapobiec utracie domen przez osoby i podmioty, których dotknęły działania wojenne. Okres ten może zostać jeszcze wydłużony, jeśli będzie taka konieczność.

Rejestracja, odnawianie i transfery domen .ua, .com.ua i pozostałych ukraińskich rozszerzeń odbywa się więc bez przeszkód.

Domeny rosyjskie – .ru, .com.ru, .рф

Wspólnie z naszym partnerem w zakresie rejestracji domen w Rosji, firmą Key Systems, podjęliśmy trudną decyzję o wstrzymaniu wszelkich nowych rejestracji w domenach .ru, .su .com.ru, .рф, .рус, .moscow oraz .москва.

Również dotychczas zainicjowane transfery domen rosyjskich zostaną wstrzymane, a nowe zlecenia nie będą realizowane.

Jednocześnie na chwilę obecną zapewniamy obsługę odnowień dotychczas zarejestrowanych domen w Rosji na rzecz naszych klientów. Będzie to możliwe tak długo, jak tylko będziemy w stanie wnosić opłaty z tego tytułu na rzecz rejestru.

Domeny rosyjskie są faktycznie odnawiane w momencie upływu ich dotychczasowej ważności, nie ma więc możliwości odnowienia domen “na zapas” na kilka lat do przodu. Dokonanie takiej wpłaty nie oznacza realizacji takiego zlecenia, sugerujemy więc nie składać takich zamówień.

Zwracamy uwagę, że pogłoski o odłączeniu Rosji od Internetu już 11 marca są fałszywe. Faktycznie Rosja prowadziła testy własnej sieci Runet, odizolowanej od Internetu, już w 2019 roku, jest to więc technicznie możliwe. Władze rosyjskie dokonały blokady serwisów Facebook i Twitter, aby ograniczyć rozpowszechnianie informacji w kraju. Na dzień 7 marca 2022 roku nie ma planów odłączenia Rosji od Internetu, ani też odłączenia dostępu od Internetu przez władze rosyjskie. Jest jednak bardzo prawdopodobna dalsza kontrola używania sieci przez rosyjskich użytkowników, a pozostawienie otwartego dostępu wyłącznie władzom i “zaufanym” jednostkom.

Domeny białoruskie – .by

Białoruś aktywnie wspiera Rosję w jej działaniach, więc wszelkie sankcje muszą być wymierzone również w ten kraj.

Dlatego też wstrzymujemy wszystkie nowe rejestracje domen .by oraz transfery aż do odwołania.

Zapewniamy możliwość odnawiania dotychczas zarejestrowanych domen .by. Faktyczne odnowienie domeny .by jest możliwe nie wcześniej niż na 60 dni przed dniem wygaśnięcia domeny. Aby zachować dotychczas zarejestrowaną domenę .by zalecamy dokonać wpłaty w okresie między 60 a 30 dni przed datą wygaśnięcia domeny.

Jednocześnie przypominamy, iż domeny .by są od dłuższego czasu kasowane w dniu ich wygaśnięcia, bez żadnego okresu karencji. Nie jest możliwe ich odnowienie po tym terminie. Wygasłe nazwy są blokowane przez rejestr, który następnie często sprzedaje je na aukcjach.

Domeny polskie oraz pozostałych krajów europejskich

Nie ma zagrożenia dla działania rejestru domen polskich .pl, ani rejestrów pozostałych krajów europejskich. Rejestry domen od zawsze były narażone na ataki sieciowe i hackerskie i są dobrze przygotowane na ich odparcie, nawet jeśli nastąpią we wzmożonej skali.

Należy się jednak liczyć z tym, że w związku z wojną również w cyberprzestrzeni będzie dochodzić do dużej liczby incydentów bądź czasowych niedostępności różnych usług w Internecie. Mogą to być ataki na infrastrukturę sieciową różnych usługodawców i wcale nie muszą być one związane z systemem domen.

Stabilność systemu DNS w każdym kraju to jedna z kluczowych sfer bezpieczeństwa państwa.

Stanowisko Domeny.tv

W związku z tym, że chcemy pomagać jak największej liczbie ludzi i firm w tworzeniu globalnej obecności w Internecie, obecna sytuacja jest dla nas niezmiernie trudna. Nie możemy i nie zamierzamy jednak pozostać obojętni.

Niczym nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę wymaga podjęcia zdecydowanych działań przez każdego z nas. Dlatego też przyłączamy się aktywnie do pomocy Ukrainie, również finansowo.

Bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom stabilne i bezpieczne usługi, szczególnie w obecnych niepewnych czasach.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *