Rusza rejestracja domen .ar

domena ar

Od 10 marca 2020 r. będzie można rejestrować nazwy w argentyńskiej domenie najwyższego poziomu, czyli .ar. Nowe rozszerzenie stanie się główną domeną narodową Argentyny i zastąpi w tej roli końcówkę .com.ar. Nazwy będzie można rejestrować bez ograniczeń, jednak muszą składać się z minimum 4 znaków. Krótsze nazwy (2- i 3-literowe) nie są dopuszczone przez rejestr domeny.

Dlaczego warto zarejestrować nazwę w domenie .ar?

Za rejestracją nazwy w domenie .ar przemawia przede wszystkim fakt, że rozszerzenie jest lokalne oraz krótkie. Dodatkowo, przez kilka najbliższych miesięcy w domenie będą jeszcze dostępne atrakcyjne adresy, zajęte już w domenach niższego poziomu. 

Mieszkańcy Argentyny są przyzwyczajeni do domeny narodowej i podczas wyszukiwania w Internecie, naturalnie łączą nazwy firm z lokalnym rozszerzeniem. Wchodząc na argentyński rynek warto więc zadbać o adres internetowy w miejscowej domenie narodowej. Wybierając rozszerzenie .ar, sprawisz dodatkowo, że będzie on krótki i łatwy do zapamiętania. 

Domeny .com.ar wciąż ważne

Domena .com.ar pozostaje najpopularniejszą domeną w Argentynie i jeszcze przez kilka lat będzie rozpoznawalna na tamtejszym rynku i traktowana jako równoważna z rozszerzeniem .ar. Z tego powodu rekomendujemy, żeby zabezpieczyć markę utrzymując nazwy zarówno w domenie .ar, jak i .com.ar.

Cena rejestracji

Ceny rejestracji domen .ar będą identyczne jak pozostałych rozszerzeń narodowych Argentyny. 

Cena rocznej rejestracji domeny: 399,00 zł netto.

Cena rocznego przedłużenia ważności domeny: 399,00 zł netto.

Warunki rejestracji domeny .ar

Domeny zarejestrujesz online w kilka minut. Nazwy dla podmiotów spoza Argentyny rejestrujemy za pośrednictwem lokalnej firmy prawniczej. Z uwagi na ograniczenia stosowane przez rejestr argentyński, nie ma możliwości wpisania podmiotu spoza Argentyny jako abonenta i administratora domeny. Usługa ta nie wiąże się z dodatkowymi opłatami oraz zapewnia rejestrującemu pełne prawa do korzystania z nazwy domeny. Wszystkich formalności dopełnimy w Twoim imieniu. 

Loteria jako sposób wyłonienia abonenta domeny

Nazwy w domenie .ar nie były początkowo dostępne w powszechnej rejestracji. Jako pierwsi mogli je zarejestrować abonenci odpowiadających nazw w rozszerzeniach 2 poziomu (.com.ar, org.ar). Przy takim rozwiązaniu, rejestr zwykle określa, która końcówka 2 poziomu jest ważniejsza i abonent odpowiedniej nazwy może zarejestrować przed innymi tę z krótszym rozszerzeniem, np. w przypadku domen .uk pierwszeństwo rejestracji nazwy firma.uk miał abonent domeny firma.com.uk, a dopiero potem mógł to zrobić abonent domeny firma.org.uk.

Argentyński rejestr zdecydował, by ewentualne spory rozstrzygnąć w zupełnie inny sposób. Nazwę w domenie .ar otrzymał abonent, który zwyciężył w losowaniu zorganizowanym przez Loterię Miasta Buenos Aires. Losowanie zorganizowano 3 lutego. Wzięło w nim udział 59 podmiotów. 

Do całego procesu wprowadzania nowej domeny Argentyńczycy podeszli z południowoamerykańską swobodą. Abonenci domen 3 poziomu na decyzję o rejestracji nazwy w rozszerzeniu .ar dostali 2 miesiące. Dla porównania, Grandfathering Phase, czyli okres pierwszeństwa rejestracji dla domen .uk wynosił 5 lat. 

Rejestracja domen .ar – podsumowanie

Powszechna rejestracja argentyńskich domen najwyższego poziomu będzie możliwa od 10 marca 2020 r. Nazwy będzie można rejestrować bez ograniczeń, jednak muszą składać się z minimum 4 znaków. Cena rocznej rejestracji domeny to 399 zł. Dla zabezpieczenia marki na argentyńskim rynku, rekomendujemy utrzymanie nazw zarówno w nowym, krótkim rozszerzeniu .ar, jak i najlepiej rozpoznawalnym wśród Argentyńczyków .com.ar. 

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Rusza rejestracja domen .ar

  1. Pingback: Bezpośrednia rejestracja nazwy w rozszerzeniu .tr - nadchodzi nowa domena - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *