Statusy przy domenach – o czym mówią? co oznaczają?

statusy

Baza WHOIS zawiera cenne informacje nie tylko dla abonenta danej nazwy domeny, ale również dla pozostałych zainteresowanych. Zaczynamy od WHOIS aby zweryfikować ważne daty związane z domenami, dane kontaktowe abonentów, czy serwery DNS, na które nazwa domeny wskazuje. W tym omówimy statusy przy domenach. Element często pomijany, a niosący bardzo cenne informacje.

Jeśli odpytamy bazę WHOIS o kilka różnych nazw w różnych domenach (końcówkach), łatwo możemy zauważyć, że format odpowiedzi się różni.

Przykładowo dla domen .com zobaczymy szczegółowe dane abonenta, łącznie z numerem telefonu i adresem e-mail. Dla domen .pl adres e-mail będzie zawsze ukryty, a w przypadku domen .de ujrzymy tylko datę ostatniej aktualizacji i dane adresowe kontaktów.

To rejestr każdej domeny decyduje, jakie dane będą publicznie widoczne. Przeglądając bazę WHOIS dla wielu typów domen możemy się natknąć na często niezrozumiałe ich statusy. Zobaczmy więc co mogą one oznaczać.

Statusy przy domenach-co to?

Statusy stanowią element protokołu EPP, który służy m.in. do wymiany danych między rejestrami a rejestratorami. Są one zestandaryzowane przez The Internet Engineering Task Force i są używane przez rejestry domen globalnych, nowych domen oraz większości domen narodowych.

Statusy są w użyciu nawet jeśli nie są wyświetlane w bazie WHOIS. Na szczęście w przypadku większości rejestrów domen są one widoczne. Dana nazwa domeny może mieć jednak kilka statusów jednocześnie, a nie zawsze wszystkie będzie można w WHOIS zobaczyć.

Statusy pozwalają szybko między innymi wyjaśnić potencjalne problemy z działaniem nazwy domeny, sprawdzić czy jest zabezpieczona przed kradzieżą oraz czy i kiedy zostanie uwolniona do ponownej rejestracji. Dlatego ich znajomość przyda się każdemu abonentowi cennej nazwy domeny.

Można je podzielić na dwie grupy:

  • zakładane przez rejestratorów – zaczynają się od słowa client
  • zakładane na poziomie rejestru – te mogą (ale nie muszą) zaczynać się od słowa server.

Zobaczmy jakie one mogą być.

Statusy ustalane przez rejestr domen

ok – najczęściej widziany status. Oznacza, że aktualnie w życiu danej nazwy domeny nic nietypowego się nie dzieje. Usługa jest aktywna. Niekoniecznie jednak to jest pożądany przez nas status. Dużo lepszym będzie clientTransferProhibited.

pendingTransfer – pokazuje się w momencie, gdy zainicjowany został transfer nazwy domeny między rejestratorami. Transfer najczęściej nie jest wykonywany natychmiast. W przypadku domen .com może trwać do 6 dni. Jeśli widzisz taki status a nie zlecałeś transferu, skontaktuj się natychmiast ze swoim rejestratorem. Transfer w toku może być zablokowany przez aktualnego rejestratora domeny po otrzymaniu wiarygodnej informacji, że jest nieuprawniony. Rejestrator, choć ma taką możliwość, to nie powinien jednak blokować transferu z innych powodów (np. chcąc na siłę uwiązać klienta do korzystania ze swoich usług).

pendingDelete lub redemptionPeriod – nazwa domeny została przeznaczona do skasowania. Jest to jednak okres, w którym abonent może uzyskać “odkupienie win”. Zazwyczaj za dużo wyższą niż standardowa opłatą, można przedłużyć okres ważności usługi.

inactive – domena nie kieruje na żadne prawidłowe serwery DNS. Taki status można spotkać przykładowo w nazwach w domenie .it, jeśli podano serwery DNS, które nie były poprawnie skonfigurowane do obsługi nazwy domeny. Aczkolwiek rzadko spotykane, rejestry mogą usuwać takie nazwy domeny administracyjnie, jeżeli problemy nie zostaną rozwiązane w określonym czasie.

Rzadko spotykane statusy

Statusy serverHold, serverTransferProhibited, serverUpdateProhibited, serverRenewProhibited, serverDeleteProhibited są względnie rzadko spotykane i mogą świadczyć o potencjalnie dużym problemie. Administracyjnie, na poziomie rejestru zablokowane jest działanie całej nazwy domeny bądź poszczególne operacje na niej (zmiany, odnowienie, żądania usunięcia). Może to być związane na przykład ze sporem prawnym.

statusy przy domenach

Statusy addPeriod, autoRenewPeriod, renewPeriod oraz transferPeriod mogą się pojawić przez okres kilku dni odpowiednio po rejestracji nazwy domeny, automatycznym odnowieniu, manualnym odnowieniu bądź transferze. Jako abonent, nie musisz wykonywać żadnych czynności. Warto zwrócić uwagę na status autoRenewPeriod – niektóre domeny są odnawiane automatycznie a kasowane z pewnym opóźnieniem, nawet jeśli nie opłaciłeś ich na kolejny okres.

Statusy pendingCreate, pendingRenew, pendingRestore, pendingUpdate oznaczają, że rejestr otrzymał zlecenie odpowiednio utworzenia nowej nazwy domeny, odnowienia, reaktywacji bądź zmian innego rodzaju, zaś to zlecenie oczekuje na realizację. W przypadku wielu domen narodowych tego typu operacje nie wykonują się natychmiast, statusy te więc pojawiają się na czas oczekiwania na ich wykonanie. Jeśli nie zlecałeś takich zmian, a widzisz taki status – skontaktuj się jak najszybciej ze swoim rejestratorem.

Statusy ustalane przez rejestratora domeny

clientTransferProhibited – status, który powinniśmy widzieć najczęściej. Jeśli to jedyny status widniejący przy nazwie domeny, oznacza to, że wszystko jest z nią w porządku. Status zabezpiecza przed transferem nazwy domeny do innego rejestratora (tzw. Registrar Lock), a więc również przed nieuprawnionym przejęciem. Nawet w przypadku próby nieautoryzowanego uzyskania dostępu do nazwy domen, zazwyczaj dużo łatwiej to “odkręcić” na poziomie tego samego rejestratora. Z drugiej strony jeśli chcemy przenieść obsługę nazwy domeny do innego rejestratora, musimy najpierw zadbać o zdjęcie tego statusu przez obecnego rejestratora. Nie powinien on odmawiać realizacji takiej dyspozycji.

statusy przy domenach

Status clientDeleteProhibited, oznacza, że nazwa domeny nie może być usunięta. Rejestry często pozwalają na wykonanie zlecenia usunięcia nazwy domeny w trakcie jej ważności. Jest to jednak funkcja bardzo rzadko wykorzystywana.

clientHold oznacza, że nazwa domeny nie kieruje na żadne serwery DNS i przez to jest nieaktywna. Może oznaczać problem prawny, jednak najczęściej jest związany z brakiem potwierdzenia przez abonenta swoich danych kontaktowych dla domen globalnych (np. .com lub .tv). Pisaliśmy o tym w artykule https://blog.domeny.tv/2014/01/08/zmiany-w-procedurze-rejestracji-domen-globalnych/. Widząc ten status jako abonent nazwy domeny, skontaktuj się jak najszybciej ze swoim rejestratorem.

statusy przy domenach

clientRenewProhibited – nazwa domeny nie może być odnowiona. Jest to rzadko występujący status, oznaczający albo problemy prawne z daną nazwą domeny, albo fakt, że po prostu ona wygasła.

clientUpdateProhibited – status, który oznacza, że rejestrator zablokował możliwość wprowadzania zmian. Nie będą możliwe zmiany danych kontaktowych ani delegacji. Status może być zdjęty lub założony na życzenie. Nie każdy rejestr pozwala na jego używanie.

Dodatkowe informacje:
https://tools.ietf.org/html/rfc3915
https://tools.ietf.org/html/std69
https://www.icann.org/resources/pages/epp-status-codes-2014-06-16-en

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Statusy przy domenach – o czym mówią? co oznaczają?

  1. Pingback: Jak uniknąć kradzieży domeny? - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *