World Hosting Days – relacja z największej imprezy targowej

domenytv whd2 630x420
W dniach 28-31 marca 2017 roku odbyła się już 13-ta edycja największej światowej konferencji poświęconej tematom hostingu i domen internetowych – World Hosting Days. Przedstawiciele Domeny.tv byli tam i chętnie podzielą się swoimi spostrzeżeniami. Kilka kluczowych liczb dotyczących World Hosting Days:
  • Liczba uczestników: ponad 6500
  • Liczba sesji/wykładów: ponad 120
  • Liczba krajów, z których pochodzą uczestnicy: 84
  • Liczba firm: ponad 2500
  • Ilość wypitego piwa: ponad 7000 litrów!
World Hosting Days to ogromna impreza, której główna edycja odbywa się raz w roku w Niemczech w parku rozrywki Europa Park, znajdującym się ok. 200 kilometrów od Frankfurtu. Wybór miejsca jest bardzo interesujący. Po pierwsze, idealnie nadaje się do organizacji tak dużej imprezy, ze względu na mnogość miejsc noclegowych, wiele sal konferencyjnych, duże centrum wystawowe. Po drugie, park posiada wiele atrakcji, z których wiele zostało udostępnionych dla uczestników – kto by nie chciał przejechać się na rollercoasterze w przerwie między wykładami a odwiedzinami partnerów na targach?

Nowe domeny – czy osiągnęły już sukces?

W pierwszym dniu konferencji odbył się bardzo ciekawy panel dyskusyjny, o tytule „Czy mamy już zwycięzców i przegranych w nowych domenach”. W panelu wzięli udział przedstawiciele rejestrów .CLUB, .ECO, .SHOP oraz Radix (operatora końcówek .website, .tech, .online, .store i kilku innych). Generalnie rynek nowych domen rozwija się wolniej, niż przedstawiciele rejestrów się spodziewali. Zaledwie kilka końcówek osiągnęło spektakularny sukces pod względem ilości rejestracji. Jeff Sass z rejestru .club przewiduje, że jego firma stanie się rentowna z końcem bieżącego roku. Warto zaznaczyć, że domena .club posiada obecnie już ponad 870 tysięcy rejestracji i zajmuje 6. miejsce wśród innych nowych domen. Bardzo istotnym źródłem dochodu jest sprzedaż domen premium. Przypomnijmy – domeny premium w nowych domenach to takie nazwy domen, które są oferowane przez rejestr po wyższej cenie rejestracji, a często również odnowienia. Dlaczego ludzie kupują takie domeny? Dlatego, że mają wówczas dostęp do najlepszych słów kluczowych, często w dużo atrakcyjniejszych cenach, niż skupowanie podobnych nazw na rynku wtórnym. Z kolei Leanne Hogben w rejestru .shop ma obecnie ponad 180 tysięcy rejestracji, ale za rok chcą zwiększyć tę ilość aż do 750 tysięcy, co jest jak najbardziej możliwe. Warto więc zainteresować się rejestracją swojej marki w domenie .shop, póki większość nazw jest nadal dostępnych. Dobry dobór nazwy domeny do rozszerzenia jest kluczowy, z czym zgodziło się wielu panelistów. Kombinacja ta może stać się bardzo silną marką samą w sobie, co przyczyni się do osiągnięcia sukcesu przez serwisy uruchamiane w takich adresach.

Dla kogo nowe domeny?

Nowe domeny sprawdzają się jednak głównie dla nowych biznesów lub nowych marek. Istniejące już marki bardzo rzadko decydują się na zmianę nazwy domeny. Nie podejmują takiej decyzji nawet jeśli nowy adres byłby dużo krótszy i łatwiejszy do zapamiętania. Firmy boją się zmiany nazwy domeny, a w konsekwencji utraty części klientów. Nie jest to co prawda operacja prosta, jednak możliwa do wykonania po odpowiednim przygotowaniu i można się spodziewać dużej fali takich migracji w okresie najbliższych 5-10 lat, gdy świadomość nowych domen znacznie się zwiększy. Szansę na przetrwanie mają również nowe domeny, które trafią do odpowiedniej niszy. Przykładowo domena .horse, z której często specjaliści z branży się śmiali, jeśli zostanie przyjęta przez społeczność branży konnej, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jako najbardziej perspektywiczne rynki wymieniano Amerykę Północną (największa wartość transakcji) oraz Chiny (największa ilość transakcji)

Jak obsługiwać mniej klientów?

Kolejne dwa panele dyskusyjne dotyczyły dwóch kwestii, bardzo jednak do siebie zbliżonych. Jak firmy hostingowe mogą osiągać większe zyski, obsługując mniej klientów? Oraz w jaki sposób usługi typu hosting zarządzany wypierają tradycyjny hosting? Na rynku dominują obecnie wielcy dostawcy zunifikowanych usług hostingowych. Jako że te usługi są do siebie bardzo zbliżone oraz muszą trafić do ogółu klientów, powoduje to dwa niekorzystne efekty. Po pierwsze, presja na spadek ceny jest tak duża, że odbija się to na jakości usług. Po drugie, klienci oczekujący bardziej indywidualnego podejścia (a jest ich coraz więcej), będą coraz bardziej niezadowoleni. W biznesie często spotyka się dwa różne podejścia. Albo uruchamiasz restaurację w stylu fast food, albo starasz się o gwiazdkę Michelin. Nie da się pogodzić obydwu tych podejść w ramach jednego biznesu. Z kolei utrzymywanie masowych klientów, którzy nie płacą nic, lub bardzo niewiele, staje się coraz bardziej kosztowne. Trend więc idzie w tę stronę, aby nie oferować klientom kolejnych zniżek, a dodatkową wartość, z którą będą chcieli zapłacić więcej. Stanowi to szansę dla wielu firm, które będą trafnie obsługiwać wybraną przez siebie grupę docelową. Hasłem-klucz jest „managed hosting”, czyli hosting zarządzany. Jest to takie dostarczanie usług, gdzie po stronie usługodawcy leży zapewnienie infrastruktury serwerowej, ale też jej konfiguracja oraz bieżące ją zarządzanie i skalowanie. Klient końcowy nie musi budować wtedy swojego działu IT, a usługi z których korzysta rosną razem z nim. Kluczowe do zbudowania dobrej oferty jest dobre poznanie swoich klientów. Każdy dostawca usług powinien z klientami rozmawiać, pytać o ich aktualne potrzeby i prosić o informację zwrotną. W naszych serwisach wdrażamy reguły „customer intimacy” od kilku lat, co tylko potwierdza, że to przynosi korzyści dla wszystkich stron!

Ponad 200 wystawców na targach

World Hosting Days to też ogromna impreza targowa, która z roku na rok staje się większa. Warto zarezerwować przynajmniej jeden cały dzień, aby móc obejść wszystkie stoiska. Na targach obecne były największe marki w branży, jak np. Intel, AMD, Symantec, Kingston, Samsung, jak również wiele innych, dostarczających ciekawe rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie. Nowe rozwiązania w zakresie serwerów prezentowały m.in. firmy SuperMicro, Gigabyte, QCT. Ciekawie wyglądały prototypy sprzętu zaprojektowanego w ramach Open Compute Project. To stowarzyszenie największych firm w rodzaju Facebook, Google, Dell, które wspólnie projektują najbardziej efektywne i wydajne rozwiązania dla centrów danych, a wszystkie projekty są otwarte. Można było zapoznać się też z wieloma rozwiązaniami w zakresie storage – jak zapewnić klientom duże przestrzenie dyskowe o wysokiej wydajności. Targi to również doskonała okazja na spotkanie przedstawicieli rejestrów domen (jak np. EURid – operatora końcówki .eu) jak też rejestratorów, z którymi współpracujemy (eNom, Ascio, Key Systems). Wiele ciekawych dyskusji już wkrótce zaowocuje nowościami w naszej ofercie, o których wkrótce będziemy Was z przyjemnością informować. Zachęcamy do obserwowania profilu Domeny.tv na Facebooku, gdzie na bieżąco będziemy powiadamiać o nowościach.

Networking – słowo klucz w każdej branży

Jak wspomnieliśmy wcześniej, po całym dniu wykładów i spotkań człowiek chętnie się odpręży, a przy tym spotka ze znajomymi z branży. Oprócz możliwości korzystania z największych atrakcji Europa Parku, takich jak rollercoastery Silver Star, Blue Fire czy Eurosat (przejażdżka w całkowitej ciemności), organizatorzy zadbali o imprezy wieczorne. Koncert zespołu „Lords of Uptime” złożonego z przedstawicieli największych firm z branży zdecydowanie był gwoździem programu. W kolejnym dniu na scenie pojawił się Billy Gibbons, gitarzysta i wokalista grupy ZZTop.

Podsumowanie World Hosting Days

Na World Hosting Days spotkaliśmy wielu naszych dostawców, partnerów, jak również klientów. Jest to doskonała okazja, aby podtrzymać istniejące, jak i nawiązać nowe relacje biznesowe, dzięki którym możemy zaoferować naszym klientom bardziej dopasowane do ich potrzeb usługi, o wyższej jakości i w korzystniejszych cenach – a o to właśnie w każdym osiągającym sukcesy biznesie chodzi. Bardzo miło było spotkać również wiele firm z Polski – jako uczestników, ale również kilku wystawców. Z każdym rokiem polskie biznesy w branży usług IT są coraz bardziej widoczne na rynkach międzynarodowych. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych imprezach branżowych!
michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *