Wszystko, co musisz wiedzieć o cesji domeny

cesja domeny 1

Nasz artykuł sprzed kilku lat Cała prawda o procedurze cesji praw do domeny do dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem z Waszej strony i prosiliście w komentarzach o jego aktualizację – oto ona.

Liberalizacja procedur

Porównując cesje domen kilka lat temu i dzisiaj zauważamy przede wszystkim liberalizację procedur. Co to dokładnie oznacza dla abonenta domeny? Oznacza to, że wysłanie papierowego wniosku (i dodatkowych dokumentów weryfikacyjnych) nie jest już jedyną drogą. Dzisiaj abonent ma wybór: może dokonać cesji domeny w formie pisemnej, ale może to zrobić również elektronicznie.

Domeny .pl

Do niedawna, planując cesję domeny .pl, istotne było czy dana domena była obsługiwana bezpośrednio przez NASK czy przez akredytowanego przez NASK rejestratora, ponieważ NASK ustalał własne zasady cesji obsługiwanych przez niego domen. W tej kwestii zaszła jednak ważna zmiana. Otóż NASK zakończył bezpośrednią obsługę domen .pl (pisaliśmy o tym tutaj), więc teraz każdy abonent musi sprawdzić jak wygląda cesja u danego, akredytowanego przez NASK, rejestratora.

Dla przykładu opiszemy jak wygląda elektroniczna cesja domeny .pl w serwisie Domeny.tv w 3 prostych krokach:

 1. Aby zlecić cesję on-line, należy przejść do elektronicznego formularza cesji domeny, który jest dostępny w panelu administracyjnym. Należy przejść na listę domen .pl, a następnie wybrać ikonę w kolumnie „Cesja domeny” przy interesującej Was domenie. Aby kolumna cesji domeny była widoczna należy wcześniej wybrać „Profesjonalny” układ kolumn.
  Jak zlecić cesję domeny .pl?
 2. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu formularza zostaną wygenerowane i wysłane e-maile na adres e-mail obecnego oraz nowego abonenta. Każdy e-mail będzie zawierał indywidualny link do strony, na której będzie można potwierdzić lub odrzucić cesję.
 3. Każda ze stron musi potwierdzić cesję. Jeśli obydwie strony wyrażą zgodę, zmiana abonenta nastąpi automatycznie. W przypadku braku zgody obydwu stron w ciągu 5 dni, wniosek cesji zostanie automatycznie anulowany.

W panelu administracyjnym Domeny.tv możecie na bieżąco śledzić zlecone cesje w zakładce „Operacje on-line” > Cesje:

Cesja domeny

Tak jak widzicie, nie jest wymagany podpis żadnej ze stron, a jedynie potwierdzenie akceptacji warunków cesji oraz danych stron. Potwierdzenie dokonywane jest w bezpieczny sposób, na szyfrowanej stronie, dostępnej wyłącznie poprzez link zawierający unikalny dla danej transakcji identyfikator.

Oczywiście nadal pozostaje możliwość zlecenia cesji na podstawie formularza podpisywanego przez obydwie strony transakcji. Taka forma może być przydatna wówczas, gdy sprzedaż praw do domeny następuje na podstawie pisemnej umowy, do której formularz cesji jest załącznikiem.

Cesja domeny .pl nadal jest całkowicie bezpłatna.

Domeny globalne .com, .net, .org, .biz, .info

Aktualizacja danych abonenta oraz cesja w dalszym ciągu są bezpłatne. Cesja tych domen może być wykonana w dowolnym momencie ich ważności, wyłącznie na podstawie dyspozycji dokonanej drogą elektroniczną, bez konieczności przesyłania formalnego wniosku wraz z dokumentami poświadczającymi tożsamość zlecającego taką operację. Aby zlecić cesję domeny zagranicznej należy najpierw przejść na listę domen zagranicznych w panelu administracyjnym, a następnie wybrać ikonę w kolumnie „Dane abonenta” przy interesującej Was domenie. Aby ikony zmiany abonenta były widoczne należy wcześniej wybrać „Profesjonalny” układ kolumn.

Cesja domeny zagranicznej

Aby cesja domeny globalnej została zatwierdzona wykonywana jest jednorazowa weryfikacja abonenta drogą elektroniczną. Abonent musi potwierdzić prawdziwość swoich danych, w przeciwnym razie działanie domeny może zostać zawieszone.

Nowe domeny

Cesja nowych domen w większości przypadków przebiega tak jak cesja domen globalnych. Mianowicie, dokonywana jest jednorazowa weryfikacja danych abonenta. Jeśli weryfikacja się nie powiedzie, domena zostaje zawieszona.

Dotyczy to większości nowych domen, ale należy pamiętać, że są wyjątki. Niektóre rejestry nowych domen nakładają dodatkowe restrykcje dotyczące np. tego, kto może zostać abonentem domeny. Na przykład, rejestr domeny .bio sprawdza czy nowy abonent danej domeny jest kwalifikowanym producentem żywności ekologicznej – od tego zależy czy cesja zostanie zaakceptowana.

Domeny .eu (Unia Europejska)

W momencie publikacji naszego pierwszego artykułu o cesjach domen cesja domeny .eu wiązała się z uiszczeniem pełnej opłaty rejestracyjnej na 1 rok, a okres ważności domeny biegł wówczas od początku.

Sytuacja ta uległa zmianie – obecnie cesja domeny .eu jest całkowicie bezpłatna i nie pociąga za sobą odnowienia okresu ważności. Można również ją zlecić online.

Domeny narodowe

Jeżeli planujecie cesję domeny narodowej to należy sprawdzić wymagania dotyczące cesji dla każdej domeny z osobna, gdyż tutaj zasady są ustalane osobno przez rejestr danej końcówki narodowej. Pokażemy Wam poniżej przykłady zasad cesji dla kilku popularnych domen narodowych:

 • .de (Niemcy) – cesja niemieckiej domeny narodowej jest bezpłatna i nie powoduje przedłużenia jej ważności. W tym przypadku cesji dokonuje się prosto za pomocą dyspozycji elektronicznej;
 • .nl (Holandia) – cesja holenderskiej końcówki jest płatna, ale nie przedłuża okresu ważności domeny;
 • .sk (Słowacja) – cesja domeny słowackiej jest płatna i może zostać przeprowadzona jedynie na rzecz firmy z siedzibą na Słowacji. Jeżeli Twoja firma nie posiada adresu na terenie Słowacji, Domeny.tv mogą zapewnić taki adres w ramach umowy powiernictwa (tzw. usługa trustee). Aby dokonać cesji domeny .sk wymagane jest dostarczenie do rejestru wniosku cesji, podpisanego notarialnie przez obydwie strony cesji;
 • .co.uk (Wielka Brytania) – zmiana abonenta domeny .co.uk musi być wykonana bezpośrednio w systemie rejestru Nominet pod adresem https://secure.nominet.org.uk. Rejestr Nominet za zmianę abonenta pobiera opłatę w wysokości 12GBP, którą uiszcza obecny lub nowy abonent. Cesja domeny nie powoduje przedłużenia jej ważności;
 • .fr (Francja) – cesja francuskiej końcówki jest płatna i powoduje zresetowanie ważności domeny na 1 rok od dnia cesji;
 • .hu (Węgry) – cesja domeny .hu jest płatna i wymaga dostarczenia formularza cesji, który w Domeny.tv generujemy na podstawie danych elektronicznych po otrzymaniu zlecenia cesji. Cesja nie powoduje przedłużenia ważności domeny.

Interesuje Cię cesja konkretnej domeny, o której nie wspomnieliśmy w naszym artykule? Nie ma problemu: przejdź do bazy domen, a następnie na podstronę poświęconą konkretnej domenie. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące jej cesji.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *