Zabezpiecz swoją markę w nowych domenach

newtlds1

Co tydzień uruchamiane są nowe końcówki domenowe w ramach rozpoczętej największej rewolucji domenowej. Uruchomione są już rozszerzenia .BIKE, .CLOTHING, .GURU, .HOLDINGS, .PLUMBING, .SINGLES and .VENTURES, .EQUIPMENT, .GALLERY, .GRAPHICS, .LIGHTING, .PHOTOGRAPHY, .CAMERA, .ESTATE, .MENU

Obecnie trwa proces uruchamiania nowych domen w fazie Sunrise. Zgłoszenia rejestracyjne przyjmowane są więc wyłącznie od posiadaczy zweryfikowanych znaków towarowych w procesie Trademark Clearinghouse. Jeśli posiadasz zarejestrowany znak towarowy (w dowolnej jurysdykcji) i jesteś zainteresowany priorytetową rejestracją nazw w nowych domenach, zgodnych z posiadanym znakiem, cały czas możesz przejść tę procedurę.

Podmioty, które już zakończyły procedurę Trademark Clearinghouse, mogą już teraz rejestrować nazwy domen w uruchomionych nowych końcówkach.

DPML – Domain Protected Marks List

Donuts, operator największej liczby nowych domen, wprowadza usługę blokady rejestracji danej nazwy we wszystkich obsługiwanych przez siebie końcówkach.

Opis usługi DPML

Donuts aplikuje o 307 nowych domen, które są nazwami generycznymi. DPML pozwala właścicielom znaków towarowych, zweryfikowanych w Trademark Clearinghouse, na zablokowanie rejestracji danej nazwy we wszystkich obsługiwanych przez siebie domenach w ramach jednorazowego zlecenia. Usługa jest przy tym znacznie tańsza, niż rejestracja każdej z domen osobno – całkowita inwestycja z tytułu DPML wynosi 9900 zł netto, czyli w rozbiciu około 7 złotych netto za każdą domenę za rok.

Blokada rejestracji zakładana jest na okres 5 lat. Domena zablokowana w ramach DPML nie jest aktywna, co oznacza, iż nie można na niej uruchomić żadnej usługi (strona internetowa, poczta).

Wszystkie podmioty, które już posiadają znak towarowy zweryfikowany w ramach Trademark Clearinghouse lub które dopiero zamierzają przejść tę procedurę, zapraszamy do kontaktu z nami. Dobierzemy wówczas najlepsze rozwiązania aby chronić znak towarowy.

Uchylenie DPML

DPML jest usługą zaprojektowaną w celu ochrony posiadaczy znaków towarowych przez cybersquattingiem, czyli przejęciem nazwy domeny przez osobę nieuprawnioną. Nie jest natomiast celem usługi ograniczanie praw innych posiadaczy znaków towarowych. Blokada DMPL może być uchylona przez dowolny inny podmiot, który posiada znak towarowy dotyczący identycznej nazwy, również zweryfikowany w Trademark Clearinghouse. Pobierana jest wówczas specjalna opłata indywidualnie za każdą nazwę domeny, której dotyczy uchylenie, plus standardowe opłaty związane z utrzymaniem danej nazwy domeny.

Dostępność DPML

Największą korzyść odniosą podmioty, które zapiszą się do DPML jak najszybciej. Domeny, które będą zarejestrowane przez inne podmioty np. w fazie Sunrise, nie będą objęte DPML, jeśli takie zlecenie pojawi się później.

Co dalej po okresie Sunrise?

Kolejna faza uruchomienia danej końcówki domenowej to Landrush, czyli możliwość rejestracji domeny bez konieczności posiadania pasującego znaku towarowego, jednak w wyższej cenie.

Firma Donuts, operator największej liczby nowych domen, przeprowadzi proces Early Access Program. W trakcie 7 dni jego trwania, codziennie opłata rejestracyjna będzie zmniejszana. Nie będą przeprowadzane aukcje domen w przypadku większego zainteresowania rejestracją danej nazwy. Za kilka dni opiszemy dokładnie procedurę Early Access Program (planowany termin rozpoczęcia pierwszej rundy EAP to 29 stycznia).

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *