Zmiana domeny bez uszczerbku dla Twojego biznesu?

Zmienic domene czy nie – oto jest pytanie. A jesli juz to jak to zrobic bez uszczerbku dla Twojego biznesu

W związku z napływem nowych końcówek domenowych, zmianami w algorytmach Google, social media czy content marketingu, dla wielu firm zmiana domeny na krótszą, łatwiejszą do zapamiętania i promowania to kolejny krok. Zastanawiasz się czy Ty również powinieneś pójść w ich ślady?

Decyzja o zmianie nazwy domeny prawie na pewno wpłynie na tymczasowy spadek ruchu na Twojej stronie, dlatego musi być ona przemyślana. Należy tutaj rozważyć kilka podstawowych kwestii:

Jak dobrze zapamiętywana i zakorzeniona jest Twoja aktualna nazwa?

Jeśli uważasz, że Twoja aktualna marka jest zbyt długa lub ciężka do zapamiętania dla odbiorców, to może warto pomyśleć o jej zmianie, np. SciFiToysAndGames.com o wiele lepiej prezentowałoby jako StarToys.com.

Czy zamierzasz zatrzymać swoją aktualną nazwę na dłużej?

Jeśli wiesz, że w niedalekiej przeszłości (za rok, dwa czy trzy) będziesz chciał zmienić nazwę strony, to lepiej zrobić to teraz. Im bardziej zwlekasz, tym więcej czasu będziesz musiał poświęcić na reklamę nowej marki i tym ciężej prawdopodobnie będzie w międzyczasie utrzymać tę starą.

Czy przetestowałeś, którą nazwę wolą Twoi odbiorcy?

Dobrym pomysłem byłoby zapytać o zdanie dwie różne grupy odbiorców – grupę, która jest zaznajomiona z Twoją obecną nazwą i grupę potencjalnych odbiorców, którzy nie znają jeszcze Twojej marki. Można w tym celu wykorzystać ankiety lub nawet reklamy internetowe – są firmy, które wykupują reklamy PPC zawierające różne nazwy marki, żeby sprawdzić, które są najchętniej klikane.

Ile ruchu musiałaby wygenerować nowa strona, abyś zdecydował się na zmianę domeny?

Załóżmy, że ruch na Twojej obecnej stronie wzrasta rocznie o 10%. Jeśli dzięki zmianie domeny ruch wzrastałby dodatkowo o 1%, 5% czy 10%, czy zdecydowałbyś się na zmianę?

Zmieniasz domenę? Zobacz jak to zrobić

Nieuważnie przeprowadzona zmiana domeny może mieć poważne konsekwencje dla firmy jak w przypadku strony nutsonline.com, która prowadzi internetową sprzedaż orzechów. Właściciel firmy chciał zmienić nazwę na nuts.com, aby była prostsza do zapamiętania. Problem w tym, że w wyniku zmiany domeny firma straciła 70% organicznego ruchu na stronie. W konsekwencji dzienna liczba zamówień zmniejszyła się o 150.

Jeśli Ty też rozważasz zmianę domeny na nową i chciałbyś uniknąć tego typu negatywnych konsekwencji dla Twojego biznesu, zapoznaj się z naszym poradnikiem, dzięki któremu zmienisz nazwę strony bez uszczerbku dla firmy. Jak zatem poprawnie zmienić nazwę domeny?

Krok 1: Zarejestruj nazwę domeny

Jeśli nie znalazłeś jeszcze nowej nazwy domeny, możesz to zrobić za pomocą wyszukiwarki w Domeny.tv. Pamiętaj, by sprawdzić historię domeny – jeżeli dana domena była już przez kogoś używana, upewnij się, że nie była ona wcześniej zablokowana przez Google.

Jak sprawdzić historię domeny?

Wayback Machine - zmiana domeny

1. Wayback Machine
Wayback Machine to internetowe archiwum, w którym sprawdzisz jak dana strona zmieniała się na przestrzeni lat. Jeśli wybrana przez Ciebie domena była używana to powinieneś zobaczyć jej historię wraz z kalendarzem umożliwiającym podejrzenie jak wyglądała strona w danym okresie.

2. WHOIS

Dla tych, którzy nie wiedzą, WHOIS to baza zawierająca informacje na temat domen: daty rejestracji i wygaśnięcia, dane abonenta, nazwę rejestratora i inne. Znajdziesz tutaj informacje o tym, do kogo należała interesująca Cię domena.

3. MajesticSEO (wymagana rejestracja)

To narzędzie pozwoli Ci sprawdzić jak dana domena ogólnie prezentuje się w Google, jak wygląda linkowanie do domeny z innych witryn. Jeśli okaże się, że domena jest obciążona negatywną historią lub jej profil linkowania będzie małowartościowy to można zwrócić się do Google z prośbą o reindeksację domeny.

Nie powielaj także błędu wielu firm, które zwyczajnie usunęły starą domenę i wrzuciły na jej miejsce nową. Twoi klienci nie będą wiedzieli jak Cię znaleźć, a to będzie miało katastrofalne skutki dla Twojego biznesu. Zakup nową, pożądaną domenę jednocześnie zachowując stary adres, z którego będziesz przekierowywać klientów na nowy. Więcej o przekierowaniach w Kroku 3.

Krok 2: Poinformuj o zmianie współpracowników

Ważne jest, aby o zmianie domeny poinformować Twoich pracowników tak, by wszyscy wiedzieli jaka jest ich rola w procesie i jakie są wobec nich oczekiwania – dotyczy to w szczególności działów IT i marketingu. Pozwoli to wszystkim odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian.

Krok 3: Stwórz mapę strony oraz indeks przekierowań URL

Aby zapewnić płynne przeniesienie witryny do nowej domeny należy zastosować przekierowania 301, które przeniosą użytkownika ze starego adresu URL na nowy. Ponadto, są one bardzo ważne w SEO,  ponieważ przekierowują 'moc’ linków ze starej strony na nową. Dzięki temu pozycja w Google nie spada po przeniesieniu strony pod nowy adres.

W Internecie bez problemu znajdziesz narzędzia „crawlujące” strony internetowe takie jak Xenu Link Sleuth, Screaming Frog czy Integrity for Mac, które pomogą wygenerować mapę strony, a co do tworzenia przekierowań URL, możesz to zrobić za pomocą tabeli, w której zestawisz w dwóch kolumnach obecne URL z nowymi, np. w lewej kolumnie stary adres URL mojafirma.com/o-nas, a w prawej nowy mojafirma.marketing/o-nas. Pamiętaj, by przetestować wszystkie linki i naprawić te, które generują stronę błędu 404.

Krok 4: Przeanalizuj ruch na stronie

Analiza ruchu na stronie może być nużącym i czasochłonnym zadaniem, ale musisz być świadom statystyk Twojej strony zanim zmienisz nazwę domeny, żeby móc porównać dane przed i po zmianie.

Krok 5: Stwórz stronę „Coming Soon”

Stworzenie atrakcyjnej strony „Coming Soon” nie jest koniecznością, ale argumentem „za” jest to, że pozwoli to na zaindeksowanie strony w Google. Na takiej stronie należy umieścić kilka zdań o biznesie, żeby ułatwić indeksację. Upewnij się, że strona powstanie na 2-4 tygodnie przed przejściem do Kroku 6.

Krok 6: Przenieś część strony w celu przetestowania

Jeśli strona, której domenę zmieniasz jest dynamiczna, zmiana jej adresu może być dość złożona. Tak jak pisaliśmy w Kroku 3, należy najpierw ustawić przekierowanie 301, żeby przenieść wartość starej domeny na nową. Zalecamy na początek przenieść jedynie część strony i sprawdzić czy pojawia się w wynikach wyszukiwania. Użycie przekierowań 301 ze starej na nową stronę pozwoli zapobiec duplikacji treści. Zanim przejdziesz do Kroku 7 upewnij się, że wszystko działa jak należy i że niedziałające linki są naprawione.

Krok 7: Przenieś całą zawartość strony pod nowy adres

Nadszedł czas, by uruchomić nową stronę. Dzięki zastosowaniu przekierowań 301, Google znajdzie treść, która została przeniesiona pod nowy adres.
Aby zapewnić możliwie płynne przejście zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Sprawdź czy nie brakuje żadnych linków
  • Nie wprowadzaj niepotrzebnych zmian (zmiany grafiki, linków czy treści) na stronie w momencie przejścia na nową domenę – skomplikuje to tylko cały proces i utrudni znalezienie przyczyny ewentualnych problemów.
  • Pamiętaj, że ustawienie przekierowania 301 dotyczy nie tylko strony głównej, ale wszystkich linków na stronie.

Po przeniesieniu całej zawartości strony na nową domenę, monitoruj statystyki w Google Analytics. Ponieważ zaindeksowanie nowych stron w Google zajmie kilka tygodni, pamiętaj, żeby stara domena pozostała aktywna jeszcze 1-2 miesiące po uruchomieniu nowej strony.

Krok 8: Akcje w Google Webmaster Tools

Musisz poinformować Google o tym, że Twoja strona zmieniła adres. Możesz to zrobić za pomocą Google Webmaster Tools. Najpierw dodaj nową stronę klikając przycisk „Add Property”. Następnie kliknij ikonkę „trybiku” i wybierz opcję „Change of Address”. Po wykonaniu kroków 1-3, kliknij przycisk „Select a verified site”, żeby wskazać na nową stronę. Ostatnim krokiem jest wygenerowanie mapy strony w formacie XML i dodanie jej do Google Webmaster Tools do menu Crawl – Sitemaps.

Krok 9: Uaktualnij zewnętrzne linki

Istotna jest także zmiana zewnętrznych linków prowadzących do strony. Najlepiej skontaktować się z webmasterem każdej strony, która linkuje do naszej i poprosić o uaktualnienie linków. Warto też upewnić się, że teksty linków nie zawierają nadal starej nazwy strony, tzn. na stronie widniałby link mojafirma.com (stara strona), który tak naprawdę prowadzi do nowej strony mojafirma.marketing.

Jeśli linków do zmiany jest zbyt dużo, wybierz 10% najważniejszych. To one generują większą część ruchu z przekierowań. W celu zidentyfikowania zewnętrznych linków możesz skorzystać z menu „Search Traffic” w Google Webmaster Tools lub z narzędzia OpenSiteExplorer. Dodatkowo podpowie , które linki prowadzące do Twojej strony są najbardziej wartościowe. Może też użyć obu i porównać wyniki.

OpenSiteExplorer

Krok 10: Sprawdź błędy związane z indeksowaniem

Monitorowanie indeksacji jest niezwykle ważne przy zmianie adresu URL. W trakcie przenoszenia treści na nową domenę skorzystaj z zakładki Crawl Errors w Google Webmaster Tools. Pozwoli Ci to zlokalizować, gdzie wystąpiły ewentualne błędy lub skąd biorą się problemy na nowej stronie.

Krok 11: Uaktualnij adres(y) e-mail.

Jak nowa strona będzie już funkcjonować, należy pamiętać o zmianie adresów e-mail. Żeby nie wprowadzić użytkowników w błąd, nie zmieniaj części znajdującej się przed znakiem „@”. Jeśli stary e-mail brzmiał jannowak@mojafirma.com, to niech nowy brzmi jannowak@mojafirma.marketing.

Pamiętaj także o ustawieniu przekierowań wiadomości e-mail, żeby były one przesyłane ze starej skrzynki na nową.

Krok 12: Sprawdź czy na stronie nie ma przestarzałych informacji

Przeskanuj zawartość strony w poszukiwaniu przestarzałych informacji – sprawdź wewnętrzne linki, adresy e-mail, newslettery. Wprowadzenie niezbędnych aktualizacji sprawi, że strona będzie na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, ale i ułatwi indeksowanie stron w Google.

Krok 13: Uaktualnij przestarzałe informacje poza stroną

Zajrzyj na swojego firmowego bloga, fanpage na portalach społecznościowych oraz wszelkie strony, na których jesteś aktywny. Upewnij się, że nazwa oraz informacje są zgodne z tym, co widnieje na Twojej nowej stronie.

Krok 14: Ponownie przeanalizuj ruch na stronie

Teraz przyszła kolej na analizę ruchu na nowej stronie. Porównaj czynniki, które wziąłeś pod uwagę w Kroku 4, monitorując statystyki przed zmianą domeny. Pamiętaj, że monitorowanie statystyk strony to czasochłonne zadanie, dlatego poświęć na to 3-4 tygodnie przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków.

Krok 15: Promuj nowy adres strony

Teraz możesz ze spokojem ducha promować Twoją stronę na nowej domenie. Jeśli zastosujesz się do wszystkich wymienionych tutaj prostych kroków, możesz mieć pewność, że przeniesienie strony pod nowy adres przebiegnie płynnie.

Źródła:
https://savvypanda.com/blog/intermediate-level/how-to-change-domain-names-not-lose-seo.html
http://blog.europeandomaincentre.com/how-to-change-domain-name-and-keep-your-google-ranking/
https://moz.com/blog/rebrand-or-redirect-my-site-consolidate-multiple-sites-whiteboard-friday

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *