Zmiany delegacji domen (zmiany w rejestrze .pl)

Zmiany delegacji domen zmiany w rejestrze .pl

Na początku maja NASK ogłosił, że wyłącza sprawdzanie poprawności konfiguracji serwerów DNS przy zmianie delegacji domen .pl. Co to oznacza dla posiadaczy polskich domen i na ile ułatwia nam to życie? Sprawdzimy również jak sytuacja wygląda w przypadku domen obsługiwanych przez inne rejestry. Zapraszamy do lektury nie tylko początkujących.

Co to jest zmiana delegacja domeny

Zmiana delegacji jest podstawową czynnością jaką dokonujemy w czasie życia domeny. Delegacja domeny oznacza wskazanie serwerów, które obsługują technicznie naszą domenę. Serwery DNS są ogniwem pomiędzy domeną a miejscem, w którym umieszczone są nasze strony. W przypadku większości typów domen zmiana delegacji jest dokonywana on-line i jest bezpłatna. Przyjęło się, że nazwa serwera DNS rozpoczyna się od ciągu znaków „dns”, lub „ns” wraz z kolejnym numerem, na przykład dns1.mserwis.pl. Nie jest to konieczne, pozwala jednak w prosty sposób odróżnić która nazwa jest serwerem DNS a która zwykłym adresem internetowym (adresem strony).

Serwery DNS dla domen .pl

Jeszcze do niedawna istniał wymóg uprzedniej konfiguracji serwerów DNS do obsługi danej domeny przed zmianą jej delegacji. Wymagało to kontaktu z operatorem danego serwera DNS z podaniem nazwy domeny, jaką chcemy skierować na ten serwer. Dopiero wówczas rejestrator domeny był w stanie zmienić jej delegację. Miało to na celu wyeliminowanie pomyłkowych zmian delegacji i wymuszenie żeby domeny nie były utrzymywane „w próźni”. Powodowało to jednak często duże komplikacje, szczególnie w przypadku delegowania polskich domen na zagraniczne serwery, kiedy ich administratorzy niechętnie wykonywali ich uprzednią konfigurację. Czasem również zdarzało się że ze względu na problemy na łączach weryfikacja konfiguracji była utrudniona.

Zniesienie wymogu uprzedniej konfiguracji serwerów DNS jest więc dużym ułatwieniem dla wszystkich. Szczególnie w przypakdu jeśli panel obsługi serwera pozwala na samodzielne podpinanie domen. Nie musimy wówczas pisać do administratorów próśb o wcześniejsze skonfigurowanie domen.

Pragniemy zwrócić uwagę, iż nadal pozostaje wymóg aby serwery DNS były jednorazowo dodane do bazy hostów w NASK. Jeśli więc tworzymy własny serwer DNS lub wykorzystujemy zagraniczny, rzadko używany serwer DNS, być może trzeba będzie go do bazy NASK dodać. Jest to prosta i bezpłatna operacja, którą w Domeny.tv można wykonać samodzielnie w panelu administracyjnym.

Serwery DNS dla domen globalnych

Dla domen com, net, org, biz, info, tv, eu, czyli najpopularniejszych rozszerzeń, nigdy nie było wymogu uprzedniej konfiguracji serwerów DNS. Delegację domen możemy zmienić na dowolne serwery DNS, uprzednio zarejestrowane w bazach poszczególnych rejestrów. Rejestracja nowego serwera DNS również tutaj jest jednorazowa i dokonywana bezpłatnie.

Serwery DNS dla wybranych domen narodowych

Domeny innych krajów rządzą się różnymi prawami i nie ma tutaj reguły, którą można by zastosować do wszystkich rozszerzeń domen. Istnieją podejścia liberalne, czyli podobnie jak w przypadku domen globalnych możliwość użycia praktycznie dowolnych serwerów DNS. Przykładem tutaj są domeny be, cn, in, cz, ws.

Duża liczba rejestrów utrzymuje jednak wymagania, jakie muszą spełnić serwery DNS. Jeśli planujemy zarejestrować taką mniej popularną w Polsce domenę, warto zapytać swojego operatora serwera, czy będzie w stanie ją obsłużyć.

Domeny niemieckie .de wymagają nie tylko aby serwery DNS były uprzednio skonfigurowane do obsługi danej domeny ale również sprawdzają kilka innych rzeczy. Adresy IP serwerów muszą znajdować w różnych podsieciach, dokonywanych jest też kilka innych testów poprawności konfiguracji. Zanim zmienimy delegację domeny .de można sprawdzić poprawność konfiguracji serwerów DNS pod adresem http://zonecheck.denic.de/zonecheck/.

Domeny francuskie .fr mają podobne wymogi do domen .de. Poprawną konfigurację sprawdzamy przy użyciu narzędzia dostępnego pod adresem http://www.afnic.fr/outils/zonecheck.

Domeny .dk (Dania) wymagają aby serwery DNS były nie tylko poprawnie skonfigurowane, ale były również zarejestrowane w bazie autoryzowanych serwerów DNS. Rejestracja nie odbywa się jednak on-line i wymagane jest podpisanie dodatkowej umowy przez operatora serwera wraz ze wskazaniem używanych przez niego serwerów DNS.

Domeny .hu (Węgry) muszą być obsługiwane przez serwery DNS, które oprócz przejścia standardowych testów muszą jeszcze posiadać wpisany prawidłowy adres e-mail w rekordzie SOA. Ponadto, musi istnieć działająca skrzynka pocztowa postmaster w domenie. Testy można przeprowadzić pod adresem http://www.domain.hu/domain/English/regcheck/.

Czy należy się tym wszystkim przejmować rejestrując domenę w Domeny.tv? Nie. W przypadku wyboru domyślnych serwerów DNS domeny zostaną automatycznie skonfigurowane i zaparkowane na naszych serwerach DNS. Domeny będzie można podpiąć pod dowolny serwer wirtualny w MSERWIS.pl lub też wydelegować je na zewnętrzne serwery DNS, oczywiście spełniające wymogi techniczne danego typu domeny.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *