Zmiany w indeksowaniu stron w Google. Co to oznacza dla Twojego biznesu?

google smartfon
Masz stronę www, która świetnie działa na wszystkich komputerach i dobrze pozycjonuje się w wyszukiwarce? To może już nie wystarczać. Dzisiaj większość internautów korzysta z wyszukiwarki Google na urządzeniach mobilnych. Google natomiast nadal indeksuje strony i ocenia znaczenie zawartości strony dla użytkownika w oparciu o wersję desktopową. Może to być problematyczne w momencie, gdy dana strona w wersji mobilnej ma mniej treści niż w wersji desktopowej. Algorytmy Google nie analizują bowiem treści strony rzeczywiście widzianej na urządzeniu mobilnym. Aby proponować internautom bardziej dopasowane wyniki, Google zaczął prace nad indeksowaniem mobile-first. Oznacza to ni mniej ni więcej, że w wynikach wyszukiwania faworyzowane będą strony zawierające odpowiednie treści w wersji mobilnej. Struktura wyszukiwarki nie ulegnie zmianie – nadal wszystkie strony i aplikacje będą wyświetlane na jednej zbiorczej liście, ale algorytmy Google’a będą docelowo wykorzystywały mobilne wersje do pozycjonowania stron danej witryny, do analizy struktury danych czy do pokazywania fragmentów stron w wynikach wyszukiwania. Będzie to poważna zmiana w indeksowaniu, dlatego też Google zapowiedział, że podchodzi do tego poważnie i będzie w nadchodzących miesiącach testował rozwiązanie w mniejszej skali. Całkowita zmiana nastąpi dopiero wtedy, gdy Google uzyska pewność, że to rozwiązanie tworzy pozytywne doświadczenie dla wszystkich internautów.

Indeksowanie mobile-first – jak się przygotować?

Mimo, że Google dopiero zaczyna testy, już teraz podsuwa webmasterom kilka praktycznych wskazówek jak się przygotować do indeksowania opartego na mobilnej wersji strony:
 • Jeżeli Twoja strona www jest responsywna albo dynamicznie generuje zawartość, a jej zasadnicza treść i znaczniki są takie same w mobilnej i desktopowej wersji, to możesz spać spokojnie.
 • Jeżeli zawartość Twojej strony oraz znaczniki różnią się w wersji mobilnej i desktopowej, powinieneś pomyśleć o wprowadzeniu zmian:
  • Upewnij się, że znaczniki są odpowiednio zorganizowane zarówno w wersji desktopowej jak i na urządzeniach przenośnych.
  • Możesz sprawdzić czy systemy znaczników zgadzają się w wersji desktopowej i mobilnej korzystając z narzędzia Structured Data Testing Tool. Wystarczy podać adresy URL stron, które chcesz porównać i przeanalizować wynik. Dodając znaczniki w wersji mobilnej pamiętaj, aby nie dodawać ich zbyt dużo tam, gdzie nie są istotne dla treści zawartej w opisywanym elemencie.
  • Sprawdź plik robots.txt, aby upewnić się, że Twoja wersja mobilna jest dostępna dla Googlebota.
  • Nie musisz zmieniać linków kanonicznych. Google będzie je nadal wykorzystywał do ustalania rankingów treści zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej.
 • Jeśli zweryfikowałeś jedynie desktopową wersję swojej witryny w Search Console, dodaj i zweryfikuj również wersję mobilną.
 • Jeśli Twoja strona istnieje tylko w wersji desktopowej, Google będzie nadal normalnie indeksował Twoją witrynę. Kiedy będziesz tworzyć wersję mobilną pamiętaj, że w pełni funkcjonalna strona w wersji desktopowej może być lepsza niż uszkodzona bądź niekompletna wersja mobilna. Poświęć więcej czasu jeśli musisz, ale uruchom Twoją mobilną stronę, kiedy będzie całkowicie gotowa.
Jeśli nie masz jeszcze mobilnej wersji Twojej strony internetowej albo obecna wymaga poprawek, skontaktuj się z nami. Nasi programiści służą pomocą 🙂
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *