Nadchodzą rewolucyjne zmiany w domenie słowackiej (.sk)

bratislava 2590863 640
Dobra informacja dla przyszłych posiadaczy domeny słowackiej i nie tylko. Od 1 września 2017 roku zmienią się zasady rejestracji domeny .sk dla wszystkich podmiotów, również dla tych mających siedzibę w Polsce. Jest to zmiana zasadnicza, gdyż do tej pory domena .sk dostępna była wyłącznie dla podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terytorium Słowacji. Jak możemy przeczytać w specjalnym serwisie rejestru SK-nic:
Zgodnie z pkt 2.1 Regulaminu: użytkownikiem może zostać osoba fizyczna lub prawna, która posiada adres korespondencyjny w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie będącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w państwie członkowskim Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Najważniejsze zmiany

Tak więc od września abonentem domeny .sk może zostać każda osoba (fizyczna lub prawna), która posiada adres korespondencyjny z obszaru Unii Europejskiej, EOG (ang. EEC) lub ESWH (ang. EEA). W praktyce dowolna osoba na świecie. A jak to wyglądało wcześniej? Domeny.tv jako jeden z nielicznych rejestratorów w cenie rejestracji zapewniał swoim klientom usługę trustee, umożliwiając tym samym legalną rejestrację domen .sk dla osób i firm z Polski i całego świata. Formalnie abonentem domeny zostawał jednak wymagany kontakt, czyli nasz słowacki partner. W świetle nadchodzących zmian (dla obywateli Unii Europejskiej) adres korespodencyjny nie jest już potrzebny, dlatego w nadchodzących dniach będziemy przerejestrowywać bezpłatnie nazwy domeny na dane faktycznych abonentów. Liberalizacja przepisów przynosi jednak szereg innych zmian. Do najważniejszych z nich należą:
  • Możliwość rejestracji lub przedłużenia ważności domeny na 10 lat.
  • Przejrzysty proces przedłużenia domen, a fakt odnowienia widoczny od razu w bazie WHOIS.
  • Uproszczony zostanie cykl życia domeny: Domenę będzie można zarejestrować na okres 1-10 lat, po 40-dniowym okresie karencji będzie dostępna do ponownej rejestracji przez abonenta, po 41 dniach powinna być już dostępna do rejestracji przez inne podmioty.

Migracja danych do nowego systemu

Jak informuje rejestr .sk, migracja rozpocznie się ostatniego dnia sierpnia 2017 o godzinie 22:00, a zakończy 2 września 2017 o godz. 8:00. W tym czasie nie będzie działał ani stary, ani nowy system. Nie będzie można także wykonywać żadnych zadań administracyjnych związanych z domeną. Jeżeli jesteś abonentem domeny .sk i obawiasz się o los swojej domeny, spieszymy z wyjaśnieniem, iż w czasie wyłączenia systemu nie nastąpią żadne zmiany w dostępności, zawartości i ustawieniach Twojej domeny. Szczegółowy plan migracji dostępny jest tutaj.

Kilka słów o domenie .sk

Rejestr domen .sk, jako jeden z ostatnich rejestrów w Europie, zmienia zasady rejestracji i utrzymania domen, aby dostosować je do współczesnych standardów. Restrykcje dotyczące rejestracji domen obowiązują jeszcze na Cyprze oraz w Norwegii. Rok temu natomiast, zliberalizowano zasady rejestracji domeny fińskiej, cztery lata temu – domeny chorwackiej. Wcześniej, aby zarejestrować domenę .fi, należało posiadać firmę bądź jej oddział zarejestrowane na terytorium Finlandii, ewentualnie znak towarowy. Domena .sk funkcjonuje od 1993 roku i jest to główny adres domen internetowych na Słowacji (ccTLD). Wcześniej obywatele Czech i Słowacji korzystali ze wspólnej domeny .cs. Źródło: https://www.sk-nic.sk/main.jsp;jsessionid=DE81DAED6BDD4299C06E6ED9C7391AB8 https://napoveda.ignum.cz/content/2/421/cs/sk-_-p%C5%99ehled-o-zm%C4%9Bn%C3%A1ch-platn%C3%BDch-od-1-9-2017.html
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *