Zmiany w zakresie testów, wygasania i transferów domen .pl

domeny pl

W rejestrze domen .pl od kilku lat nie było zbyt wiele ekscytacji. Niezmienne od 2009 roku ceny rejestracji i odnowień domen, stały wachlarz usług dodatkowych takich jak opcje czy testy, względna stabilność rejestru i coraz rzadsze awarie – można rzec, że mamy rynek w pełni dojrzały, na którym niewiele już może się dziać. Na szczęście w tym roku czeka nas trochę ekscytacji 🙂

Dłuższy okres wygasania domen .pl

Rejestr domen polskich NASK zamierza wydłużyć czas, w którym nazwa domeny .pl przebywa w stanie blokady po wygaśnięciu z obecnych 15 dni do 30 dni.

NASK tłumaczy zmianę w następujący sposób:

„Wydłużenie stanu BLOCKED ma na celu ochronę interesów abonentów i zabezpieczenie nazwy domeny .pl przed uwolnieniem do puli nazw domen wolnych do 30 dni od zakończenia jej okresu rozliczeniowego. W stanie BLOCKED nazwa domeny .pl jest nieaktywna w DNS, jednak abonent może ją w każdej chwili odnowić.”

Jest to z całą pewnością metoda na poprawienie współczynnika odnowień domen. Abonenci będą mieli więcej czasu na zorientowanie się, że „coś z domeną jest nie tak”. W momencie wygaśnięcia, nieaktywna staje się delegacja domeny, a więc przestają działać strony oraz poczta e-mail, dla każdej działającej firmy jest to wyraźny znak, że należy pilnie się tematem odnowienia domeny zająć.

W przypadku osób prywatnych czy jednoosobowych firm zdarzają się np. dłuższe urlopy niż 2 tygodnie bądź choroby czy inne przypadki losowe. W związku z faktem, iż praktycznie wszystkie usuwane nazwy domen są przechwytywane przez różne podmioty trzecie, powoduje to utratę nazwy domeny. Co prawda często można ją albo odkupić, albo poczekać na wygaśnięcie rezerwacji, mało który abonent jest jednak świadomy takich możliwości, a wielu rejestratorów nie kwapi się do uświadomienia im, że taka możliwość istnieje.

Zmiana ta planowo ma nastąpić w dniu 5 sierpnia 2015 roku. Od tego dnia wygasające domeny będą pozostawać w stanie blokady przez 30 dni.

Transfery domen wygasających i wygasłych

Kolejną zmianą, tym razem bardzo pozytywną, jest zniesienie ograniczenia możliwości transferu domeny w ciągu ostatnich 6 dni jej ważności. Jeśli abonent chciał zmienić swojego rejestratora w tym okresie, był zmuszony albo do uprzedniego odnowienia domeny na warunkach obecnego rejestratora, albo do odczekania do momentu wygaśnięcia domeny (wtedy mógł zlecić transfer z jednoczesnym odnowieniem domeny, na warunkach nowego rejestratora).

Obecnie transfer domeny będzie można zainicjować nawet na chwilę przed jej wygaśnięciem. Transfer zostanie wykonany jeśli abonent domeny potwierdzi operację, zanim domena wygaśnie. Moment wygaśnięcia domeny anuluje operację transferu, jeśli nie zostanie zakończona wcześniej.

Innymi słowy, link do potwierdzenia transferu będzie ważny przez 5 dni od otrzymania tej wiadomości lub do końca opłaconego okresu rozliczeniowego, jeśli ten następuje wcześniej.

Istniejące ograniczenie zabraniające transferu wcześniej niż po 5 dniach od momentu rejestracji nazwy lub jej ostatniego transferu zostaje utrzymane w mocy.

Również nadal będzie można zlecać transfer z jednoczesnym odnowieniem nazwy domeny, co będzie szczególnie polecane dla transferów domen, które wkrótce wygasają, aby zminimalizować ryzyko przerw w działaniu usług uruchomionych w danej nazwie domeny.

Testy nazw domen – zakończenie programu

NASK planuje zamknięcie usługi testów nazw domeny .pl (DNT) w terminie do końca grudnia 2015 r. Test domeny to próbna rejestracja danej nazwy na okres 14 dni. W tym czasie nazwa domeny jest aktywna i w pełni działająca. Usługa kosztuje niewiele ponad złotówkę, czyli zdecydowanie mniej niż dana nazwa domeny.

Pierwotnie testy domen, umożliwione w 2007 roku, były pomyślane jako alternatywa dla rezerwacji. Rejestratorzy mogli zaoferować test domeny, aby pokazać przyszłemu abonentowi korzyści wynikające z działającego adresu i zachęcić do opłacenia rejestracji w pełnej cenie. Bardziej doświadczeni internauci z kolei mogli sprawdzić, jaki dana nazwa generuje ruch i czy warto dokonać rejestracji. Faktyczne wykorzystanie tej usługi zmieniło się jednak na przełomie lat.

NASK uzasadnia swoją decyzję o rezygnacji z tej usługi dwoma powodami. Pierwszy z nich to spadek zainteresowania tą usługą oraz niewielki odsetek domen testowanych, które są potem rejestrowane na okres 1 roku i dłuższy.

Drugi powód, prawdopodobnie dużo bardziej istotny, to zagrożenia związane z użyciem domen „żyjących” krótki czas.

W ostatnim czasie można obserwować zwiększoną ilość wiadomości spamowych kierowanych na polskie skrzynki pocztowe z informacją o rzekomo nieodebranych przesyłkach Poczty Polskiej, DHL, wezwań do zapłaty za nieopłacone rachunki czy też zawierających akta niedawnej afery podsłuchowej w rządzie. Celem takich wiadomości jest skłonienie czytającego do otwarcia załącznika, zawierającego złośliwe oprogramowanie.

Następnie z zainfekowanego komputera wykradane są hasła do różnych usług, dokonywane są próby włamań do kont bankowych, rozsyłany jest spam, bądź też komputer wykorzystywany jest do ataków sieciowych. Aby móc zdalnie wydawać polecenia, czym zainfekowana maszyna ma się „zająć”, używane są nazwy domen, jako trudniejsze do zablokowania niż pojedyncze adresy IP.

W przypadku testów domen, dana nazwa żyje zaledwie 2 tygodnie. Nawet w przypadku wykrycia, że dana nazwa służy do przestępczej działalności, ustalenie danych osoby, która wykupiła usługę testu często trwa dłużej niż cykl życia testu. Dlatego też testy domen .pl upodobali sobie przestępcy internetowi z całego świata. Prowadzi to do obniżenia reputacji rejestru domen polskich na arenie międzynarodowej.

Ostatnie testy domen .pl mają być możliwe do zlecenia w grudniu 2015 roku, potem usługa zostanie całkowicie wycofana.

Zakończenie obsługi domen .pl przez NASK

Przypominamy wszystkim abonentom domen .pl, którzy otrzymują faktury bezpośrednio od NASK za utrzymanie swoich domen, iż powinni dokonać jak najszybciej ich transferu. Pisaliśmy o tym w artykule Koniec bezpośredniej obsługi domen w NASK.

Źródła informacji:

  • www.dns.pl
  • www.cert.pl
michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *