Darmowa domena na zawsze – czy to możliwe?

domena za darmo

Darmowa domena w biznesie? Czy to jest możliwe i na jakich warunkach? Gdzie ich szukać? Zanim odpowiem na te pytania, proponuję zastanowić się jaka jest rola domeny internetowej dla biznesu. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w domenowym niezbędniku – „Domenowniku”

„Wybór nazwy domeny jest niezwykle istotnym elementem budowania przyszłości Twojej firmy. Pamiętaj, że wybrana przez Ciebie nazwa wpłynie na to, jak Twoja firma będzie postrzegana przez jej partnerów i klientów. Będzie także jednym z głównych czynników, które zadecydują o powodzeniu Twojego przedsięwzięcia”, napisał Michał Spławski CEO Domeny.tv MSERWIS.pl.

dka Domenownika – domenowego niezbędnika
Rysunek 1 Okładka Domenownika – domenowego niezbędnika

Skoro wybór domeny internetowej i jej bezpieczne wykorzystanie to jeden z fundamentów biznesu, dlaczego tak wielu użytkowników szuka w sieci frazy „darmowe domeny”? Czy rzeczywiście w budżecie naszych internetowych przedsięwzięć własna domena to taki duży koszt? Są jakieś alternatywne koszty wykorzystania darmowych domen?

Czy istnieje w pełni darmowa domena?

W praktyce istnienie darmowej domeny realizującej w pełni zadania promowania naszej marki, może okazać się niemożliwe. Wybór nazwy i rozszerzenia domeny, która dobrze sprzeda naszą markę na wybranym rynku, oznacza ponoszenie opłat na rejestrację i utrzymanie domeny (w Domeny.tv możesz wybrać z blisko 1100 rozszerzeń). Posiadanie własnej domeny, jest nieodłącznie związane z prawami abonenta domeny. Jeżeli jesteś abonentem domeny, a do tego dodatkowo masz zarejestrowaną markę, twoje prawa do używania danej domeny internetowej podlegają ochronie prawnej. Szczegółowo pisał o tym na naszym blogu prawnik i rzecznik patentowy Mikołaj Lech

Zwróć uwagę również na to, że właściciel rejestru domen internetowych ponosi koszty jego technicznego utrzymania, zapewnienia bezpieczeństwa itd. Chce również na tym po prostu zarobić. Przykładem jest NASK (Rysunek 2) prowadząca polski rejestr domen .pl. Jeżeli działasz na polskim rynku, w pierwszej kolejności zapewne sięgniesz po domenę .pl. NASK nie oferuje darmowych domen internetowych. Ukłonem w stronę nowych abonentów jest obniżona cena rejestracji na pierwszy rok użytkowania domeny. Jeżeli znajdziesz domenę .pl taniej lub wręcz tzw. „domenę darmową” to jest to wyłącznie chwyt marketingowy. Najprawdopodobniej zapłacisz za nią w cenie innych usług (np. hostingu strony internetowej, kreatora strony), lub płacąc więcej przy jej odnowieniu na kolejny rok.

Rysunek 2 Krajowy Rejestr Domen NASK
Rysunek 2 Krajowy Rejestr Domen NASK

Ta sama zasada braku „darmowych domen” dotyczy innych domen narodowych, funkcjonalnych i nowych domen, obsługiwanych przez inne rejestry (w Domeny.tv dostępne są rozszerzenia z całego świata). Będą one niezwykle przydatne, jeżeli zamierzasz działać na rynkach poza Polską lub domena .pl dla Twojej marki jest już zarejestrowana.

Czy domena może być darmowa na zawsze? Bezpłatna lub bardzo tania subdomena.

Darmowa domena nie jest możliwa, jeżeli ma definiować atrakcyjny adres internetowy i w pełni służyć Twojej marce, np. MSERWIS.pl, Domeny.tv. Zdarza się, że firmy hostingowe oferują tzw. darmową domenę jako subdomenę w należącej do nich domenie internetowej. Możesz u nas założyć darmową subdomenę typu: twojafirma.hosting24.pl przy aktywacji hostingu. Jednak taka czy podobna darmowa domena nie spełni bardzo ważnej funkcji marketingowej dla Twojej marki. Nazwa domeny to najczęściej pierwszy identyfikator Twojej marki, z jakim ma kontakt potencjalny klient.

Tania rejestracja subdomeny jest możliwa np. w serwisie prv.pl. Dawniej były to darmowe domeny w postaci subdomeny prv.pl np. twojafirma.prv.pl. Obecnie oferta bardzo tanich czyli prawie darmowych domen, to subdomeny nazw domen internetowych: tink.pl, jak.pl, jpg.pl, xoxo.pl.

W tych przypadkach jednak nie stajesz się abonentem danej subdomeny. Nie otrzymujesz do niej żadnych praw poza prawem do czasowego korzystania z danego adresu. W przypadku wystąpienia sporu o daną nazwę będziesz z góry na przegranej pozycji. Dostawca danego adresu może też z mniejszym lub większym wyprzedzeniem po prostu wypowiedzieć Ci umowę.

Oparcie dowolnego biznesu o taki darmowy adres, który nie należy do Ciebie i do którego nie masz żadnych praw, to może być “strzał w stopę”. 

Drugi argument przeciwko jest taki, że taki adres WWW jest po prostu dłuższy i bardziej skomplikowany, niż adres we własnej domenie.

Darmowe domeny na rok. Czy darmowa domena może zacząć być płatna?

W sieci znajdziesz oferty usług hostingowych, które mogą być również zintegrowane z kreatorami stron internetowych np. Webwavecms.com, Zyro.com, Wix.com. W wybranych planach usług płatnych znajdziesz ofertę zawierającą „bezpłatną domenę” .pl przez pierwszy rok, co w praktyce oznacza kilkanaście złotych rabatu na usługi utrzymania strony. Możesz nazwać to darmową domeną na rok, gdyż po prostu to dostawca usługi opłaca w Twoim imieniu jej utrzymanie w rejestrze..

„Darmową domenę” dostaniesz u niektórych dostawców, po prostu w cenie usług hostingowych np. Bluehost.com, czy komercyjny hosting WordPress.com (nie pomyl tej marki ze stroną projektu popularnego systemu zarządzania stroną www – CMS WordPress.org) .

W przypadku tego typu ofert zwróć uwagę na cenę promocyjną za pierwszy rok (kiedy rejestracja domeny na pierwszy rok jest znacznie tańsza dla usługodawcy) oraz cenę regularną – po okresie promocji. Warto zadać również bardzo ważne pytanie: na jakich warunkach przy przeniesieniu usług hostingowych do innego dostawcy, możesz transferować domenę? Zasady powinny być jasno określone, a sam transfer domeny internetowej realizowany bez dodatkowych opłat i warunków.

Zwróć również uwagę, jakich końcówek domenowych dotyczy oferta darmowej domeny na pierwszy rok. Przykładowo, Dreamhost.com oferuje wraz z hostingiem, darmowe domeny na rok w wybranych rozszerzeniach np. .com, .info, .net, .shop (nie ma wśród nich .pl, czy innych domen narodowych, bardzo cennych dla firm działających globalnie).

Darmowe domeny .tk, .ga, .ml, .cf, .gq

Szczególnymi przypadkami darmowych domen, są rozszerzenia: .tk – Tokelau, .ga – Gabon, .ml – Mali, .cf – Republika Środkowoafrykańska, .gq – Gwinea Równikowa. Zapytasz gdzie jest haczyk? Jeśli korzystasz z tych domen za darmo, zarejestrowanych w serwisie Freenom.com, nie masz praw abonenta domeny. Jesteś tylko użytkownikiem domeny, co może wiązać się również z łatwym wypowiedzeniem praw do korzystania z domeny przez rejestratora.

Twoje prawo do domeny nie jest chronione umową licencyjną (tak ten rodzaj rejestracji określa rejestrator darmowych domen). 

Aby mieć umowę licencyjną związaną z prawami abonenta domeny, musisz rejestrację takiej domeny po prostu opłacić, czyli zarejestrować ją odpłatnie. Okazuje się, że kolejny raz tzw. „darmowa domena” przestaje być i w tym przypadku bezpłatna, jeżeli chcesz mieć prawa abonenta domeny, co zwiększa bezpieczeństwo Twojego biznesu.

Bezpieczeństwo darmowych domen

Przyjrzyj się przykładowym stronom do zamawiania niektórych darmowych domen. Niektóre z nich nie powinny wzbudzić Twojego zaufania. Na Rysunku 3 strona do zamawiania domeny .tk jest “niezabezpieczona” (bez tzw. “kłódki”). Komunikacja między Twoją przeglądarką, a serwerem w tym przypadku nie jest szyfrowana.

Rysunek3 Niezabezpieczona strona z zamówieniem darmowej domeny tk
Rysunek 3 Niezabezpieczona strona do zamawiania darmowej domeny .tk

Kolejną wadą darmowych domen (.tk, .ga, .ml, .cf, .gq) jest to, że są często używane do oszustw w sieci przez ludzi o wątpliwej etyce. Reputacja tych domen (dla systemów odpowiadających za bezpieczeństwo poczty i usług internetowych), może być domyślnie dużo słabsza. Więcej o reputacji domeny pisałem na naszym blogu: Bezpieczne domeny. Jak sprawdzić za darmo reputację domeny, adresu IP i adresu e-mail?.

Domeny internetowe .tk, .ga, .ml, .cf są również sprzedawane przez niezależnych rejestratorów. Tak jak pisałem wyżej, dopiero po ich zakupie mamy prawa abonenta. Komercyjni rejestratorzy domen, zapewniają również bezpieczeństwo Twoich danych i obsługi technicznej domeny.

Na co zwrócić uwagę szukając taniej domeny?

Jeżeli szukasz okazji na kupienie domeny w dobrej cenie, oczywiście nie popełniasz żadnego biznesowego grzechu. Pamiętaj o tym, że ceny na pierwszy rok zawsze są bardzo korzystne u większości rejestratorów (taka jest również polityka rejestrów domen). Zawsze zwracaj uwagę na cennik odnowienia domen, który powinien być łatwo dostępny, a nie schowany głęboko na podstronach danego rejestratora. Jeżeli masz więcej domen internetowych poszukaj oferty cennika hurtowego np. w Domeny.tv

Pamiętaj o tym, że w biznesie są jeszcze inne „waluty” którymi płacisz w razie ewentualnych problemów np. czas poświęcony na konfigurację domeny internetowej i hostingu www. Istotną wartością jest również bezpieczeństwo Twojego biznesu. Zwróć uwagę czy w ofercie wraz z domeną znajdziesz:

  • Certyfikaty SSL zapewniające bezpieczną szyfrowaną komunikację z Twoim serwisem internetowym.
  • Bezpieczną obsługę konfiguracji usług w domenie (Rysunek 4)– serwery nazw z DNSSEC
  • Wsparcie telefoniczne i mailowe w razie problemów, najlepiej w języku polskim.
  • Dodatkowe usługi oferowane wraz z domeną np. hosting i serwery VPS, usługi migracji, usługi programistyczne (przykład takiej oferty pokazuje Rysunek 5).
Rysunek 4 Konfiguracja DNSSEC w panelu zarządzania hostingiem.
Rysunek 4 Konfiguracja DNSSEC w panelu zarządzania hostingiem.
Rysunek 5 Usługi dodatkowe oferowane w ramach hostingu zarządzanego w MSERWIS.pl
Rysunek 5 Usługi dodatkowe oferowane w ramach hostingu zarządzanego w MSERWIS.pl

Jeśli szukasz dobrej oferty domen, pamiętaj że należy wziąć pod uwagę nie tylko jej cenę przy rejestracji, ale przede wszystkim cenę odnowienia. Szukaj ofert od dostawców, którzy w sposób kompleksowy zaspokoją Twoje biznesowe potrzeby, oferując również szybkie wsparcie dla Twoich projektów internetowych. Twój czas i komfort też się liczą. 

Korzystanie z darmowej domeny, może oznaczać inne koszty alternatywne np. gorszy w oczach klientów wizerunek marki. Zastanów się więc, czy roczny koszt utrzymania domeny w porównaniu do innych stałych wydatków w firmie, rzeczywiście należy do wysokich? Czy jeżeli korzystasz z darmowych domen nie oznacza to potencjalnych strat wizerunkowych?

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Darmowa domena na zawsze – czy to możliwe?

  1. Logito

    Artykuł opisuje możliwość uzyskania darmowej domeny, co może być atrakcyjne dla wielu osób, zwłaszcza tych rozpoczynających swoją przygodę z prowadzeniem strony internetowej. Autor podkreśla jednak, że darmowa domena może mieć kilka ograniczeń. Ważne jest, aby mieć tego świadomość i wziąć pod uwagę, czy darmowa domena jest odpowiednia dla naszych potrzeb, czy może bardziej opłaca się zainwestować w płatną domenę.
    Artykuł udziela przydatnych informacji na temat darmowych domen, ale warto więcej dowiedzieć się na ten temat i dobrze zrozumieć wszystkie zalety i ograniczenia przed podjęciem decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *