Czym jest domena techniczna? – wady i zalety wykorzystania 

Czym jest domena techniczna wady i zalety wykorzystania

Domena techniczna to taka, która może zostać utworzona automatycznie przez hosting. Ma pomagać użytkownikom w testowaniu ich stron internetowych przed ich połączeniem z domeną docelową. W ramach hostingu MSERWIS.pl naszym wszystkim użytkownikom zapewniamy w standardzie jedną bezpłatną domenę techniczną

Jednak czy z darmowym charakterem domeny technicznej idą w parze jakieś wady? Czy możesz korzystać z niej tak jak z domeny docelowej? I przede wszystkim, w jakich przypadkach warto jej używać? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć! 

Czym jest i do czego służy domena techniczna?

Domeny techniczne pomagają użytkownikom w testowaniu ich stron internetowych oraz w zaznajomieniu się ze środowiskiem pracy, np. w poznaniu niektórych funkcji panelu kontrolnego hostingu czy nowego systemu CMS.  

Domeny techniczne służą do tymczasowej pracy nad witryną i zawsze prowadzą do katalogu: /public_html na Twoim serwerze. 

Darmowa domena techniczna w MSERWIS.pl

W ramach naszego hostingu zapewniamy Ci darmową domenę techniczną – “.hosting24.pl” do każdego zakupionego serwera. Ta domena jest ogólnodostępna dla wszystkich współdzielonych kont hostingowych. Przydzielana jest automatycznie, a ich nazwy tworzone są od nazwy użytkownika. Przykładowo, dla konta hostingowego o identyfikatorze “nazwakonta”, utworzymy domenę techniczną “nazwakonta.hosting24.pl”. 

Informacje o swojej domenie technicznej znajdziesz po zalogowaniu się do swojego konta cPanel pod opcjami:

 • “Domena podstawowa” – w tabeli po prawej stronie, po zalogowaniu się do konta;
Domena podstawowa w cpanel
 • “Domena główna” – po przejściu do zakładki “Domeny”.
domena glowna w cpanel

Czym różni się domena techniczna od domeny docelowej?

Domena techniczna, jak wyżej opisaliśmy, jest przeznaczona głównie do celów technicznych, takich jak testowanie i rozwijanie witryny internetowej w izolowanym środowisku. Jest to tymczasowa domena, która może być dostarczona za darmo przez dostawcę hostingu, np. “.hosting24.pl” w ramach serwerów od MSERWIS.pl. 

Z kolei domena docelowa to oficjalna domena, pod którą witryna jest dostępna dla ogółu użytkowników i jest używana do prowadzenia działalności online. Domena docelowa jest zwykle płatna i wymaga rejestracji w odpowiedniej firmie rejestracyjnej. W przeciwieństwie do domeny technicznej domena docelowa jest trwała i jest używana do identyfikacji witryny w Internecie. Przykładem docelowych domen są: domeny.tv czy mserwis.pl.

Jakie są wady i zalety domeny technicznej? 

Decyzja o wykorzystaniu domeny technicznej może przynieść wiele korzyści, ale również wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Poniżej prezentujemy niektóre z nich:

Zalety korzystania z technicznej domeny internetowej:

 • Izolacja: Skutecznie oddzielisz środowisko produkcyjne od środowiska testowego.
 • Elastyczność: Wprowadzisz zmiany i przetestujesz nowe funkcje czy aktualizacje w środowisku technicznym bez wpływu na główną witrynę.
 • Bezpieczeństwo: Przetestujesz aktualizacje bezpieczeństwa i inne zmiany w izolowanym środowisku przed ich oficjalnym wdrożeniem.
 • Optymalizacja: Uprzednio zweryfikujesz, gdzie i jak poprawić wydajność witryny w środowisku technicznym przed wdrożeniem zmian w środowisku produkcyjnym.
 • Zarządzanie: Poznasz nowe środowisko pracy, np. panel kontrolny hostingu czy system CMS.
 • Koszty: W ramach hostingu MSERWIS.pl nie zapłacisz za korzystanie z domeny technicznej.

Wady technicznej domeny internetowej:

 • Bezpieczeństwo: Jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio swojej domeny technicznej, np. odpowiednim certyfikatem SSL, to  może stać się ona celem ataków, które mogą być następnie przeniesione na główną domenę.
 • Aktualizacje: Będziesz musiał pamiętać o regularnym synchronizowaniu środowiska technicznego z głównym środowiskiem produkcyjnym.
 • SEO: Jeśli strona będzie dostępna publicznie i nie będzie zablokowana dla robotów wyszukiwarek, istnieje ryzyko, że zostanie zindeksowana. Może to skutkować  pojawieniem się w wynikach wyszukiwania niekompletnych lub testowych treści. Dodatkowo jeśli treść na technicznej domenie będzie podobna lub identyczna z tą na głównej domenie, może to prowadzić do kanibalizacji i duplikatów treści. 
 • Błędy: Istnieje ryzyko, że przeniesiesz błędy wprowadzone w środowisku technicznym do środowiska produkcyjnego, jeśli ich wcześniej nie wykryjesz nie i naprawisz.  
 • Transfer domeny: Technicznej domeny internetowej utworzonej u danego dostawcy hostingu nie przetransferujesz do innego dostawcy – tak jak można to zrobić w przypadku tradycyjnych domen.  
 • Czas życia: Dostęp do domeny technicznej będziesz miał możliwy wyłącznie w trakcie trwania okresu abonamentowego wykupionego hostingu.
 • Awarie: Jeżeli domena techniczna hostingu ulegnie awarii lub dostawca hostingu przestanie ją wspierać, to utracisz dostęp do swojej witryny, jeśli z niej korzysta. 
 • Niska reputacja domeny: Korzystanie z ogólnodostępnej domeny technicznej, z której jest wysyłany spam, może wpływać negatywnie na jej reputację – niską dostarczalność Twoich e-maili. 

Podsumowanie – czy warto korzystać z domen technicznych?

Chociaż domeny techniczne mają wiele zalet, takich jak ich darmowy charakter, izolacja środowiska testowego od produkcyjnego, elastyczność we wprowadzaniu zmian możliwość poznania nowego środowiska pracy, niosą ze sobą również pewne ryzyko. Mogą stać się celem ataków, prowadzić do problemów z SEO, a także generować błędy, możliwe do przeniesienia do środowiska produkcyjnego. Ponadto domeny techniczne mają ograniczony czas życia, związany z okresem abonamentowego hostingu, i nie można ich przenosić między dostawcami.

Domenę techniczną zalecamy wykorzystywać wyłącznie do środowisk testowych, niedostępnych publicznie. Dobrą praktyką jest, aby jakiekolwiek serwisy WWW dostępne publicznie, czy też skrzynki e-mail były utworzone w podpiętych, zarejestrowanych domenach. Unikaj ich stosowania jako głównej domeny ze względu na potencjalne ryzyko dla dostępności strony i jej niskiej widoczności w wyszukiwarkach. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z domeny technicznej, pamiętaj o regularnym monitorowaniu jej statusu i dbaniu o jej bezpieczeństwo.

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Czym jest domena techniczna? – wady i zalety wykorzystania 

 1. Pingback: Darmowa domena na zawsze – co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *