Dlaczego warto zarejestrować domeny narodowe? – promocja z okazji Dnia Własnego Biznesu

domeny narodowe czy warto rejestrowac

Czy kojarzysz film “Doktor Strange”, w którym główny bohater za pomocą magicznego pierścienia był w stanie otworzyć portal i udać się do innego świata? Domeny narodowe mogą mieć podobną moc. Za pomocą jednej rejestracji jesteś w stanie otworzyć się na rynek innego kraju i przenieść do niego część swoich oferowanych produktów.

W artykule opisaliśmy korzyści, które przekonają Cię do zarejestrowania nazwy w domenie narodowej.

Czym jest domena narodowa? 

Domena narodowa to krajowa domena najwyższego poziomu (ang. ccTLD country code top-level domain). To dwuliterowe rozszerzenie przeznaczone dla państwa lub terytorium zależnego. Większość domen ccTLD odpowiada kodom krajów ze standardu ISO 3166-1, czyli międzynarodowej listy kodów do reprezentacji nazw krajów i ich podrejonów.

Rejestracja domen narodowych może podlegać różnym ograniczeniom. Niektóre  wymagają Twojej obecności lokalnej i udowodnienia trwałych więzi z danym krajem lub terytorium, np. norweskie .no. Inne wymagają przynależności do Unii Europejskiej, np. francuskie .fr, a jeszcze inne posiadania firmy z europejskim NIPem, np. chorwackie .hr. Istnieją też domeny, których zarejestrowanie jest możliwe wyłącznie po skorzystaniu z pomocy lokalnego pośrednika, którego koszt wliczony jest już w cenę utrzymania domeny, np. algierskie .dz. Istnieją też domeny dostępne bez restrykcji dla osób z terytorium dowolnego kraju, jak np. domena Austrii .at.

Zalety domen narodowych 

Ekspansja i rozpoznawalność przez zagraniczne rynki

Posiadając domeny narodowe, poinformujesz odbiorców, że działasz na ich lokalnych rynkach. Dla przykładu – wyraźniej zaznaczysz, że działasz w Anglii, posiadając domenę .uk aniżeli .pl. Zwiększysz zasięg działań swojej firmy i ułatwiasz sobie handel z większością krajów świata. Poszerzając zakres działalności, dotrzesz do jeszcze większego grona potencjalnych klientów.

W Domeny.tv możesz skorzystać z pakietu domen narodowych. Dzięki temu nie stracisz czasu na ręczne i pojedyncze wyszukiwanie nazw w lokalnych rozszerzeniach. Wystarczy, że wybierzesz region, podasz nazwę domeny, a my sprawdzimy za Ciebie jej dostępność na wybranych rynkach i prześlemy na Twój adres e-mail szczegółowy raport.

Podnosi wiarygodność biznesu

Internauci z innych krajów niż Polska będą mieli większe zaufanie do firmy czy marki korzystającej z domeny narodowej, aniżeli do takiej, która prezentuje lokalną wersję językową w domenie globalnej. Jako dobry przykład przytoczyć można jedną z francuskich publikacji naukowych – “Trust on the Internet : How the French ccTLD.FR Went From a Remarkable to a Speculative System”. W publikacji przeprowadzono proste zadanie, w którym francuscy badani uszeregowali 4 strony internetowe z różnymi rozszerzeniami względem zaufania do nich. Przyjęto skalę od 0 do 3, gdzie 0 oznaczało witryny którym zaufaliby najmniej, a 3 najbardziej. Największy wynik zaufania posiadały witryny z lokalnym rozszerzeniem .fr.

Źródło: https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-01866348/document/ 

Pozycjonowanie

John Mueller – rzecznik wyszukiwania w Google, w swoim komunikacie na Twitterze oznajmił, iż Google do geotargetowania używa głównie ustawień ccTLD lub Search Console. W związku z tym, jeśli strona ma rozszerzenie specyficzne dla lokalizacji (kraju), Google z większym prawdopodobieństwem będzie wyświetlać ją internautom z tego kraju. Użycie domeny narodowej jest silnym sygnałem dla wyszukiwarki, mówiącym jej, że treści na stronie skupiają się na określonym państwie.

Dodatkowo rejestrując wiele domen narodowych, możesz ustawić dla nich przekierowania na swoją domenę główną. Tym samym, gdy ktoś wpisze nazwę Twojej domeny i np. omyłkowo poda inną końcówkę, zostanie automatycznie przekierowany pod właściwy adres. Dzięki temu będziesz w stanie zwiększyć ruch na stronie. 

Bezpieczeństwo

Rejestrując domeny narodowe zabezpieczasz swoją markę i masz pewność, że nikt nie podszyje się pod Twoją stronę przy użyciu rozszerzenia narodowego. Przykładowo: załóżmy, że sprzedajesz towary na Polskę i kraje sąsiadujące. Cyberprzestępca może wykorzystać tę zależność, podszyć się pod Twój sklep i za pośrednictwem lokalnych kanałów powiadomić odbiorców o przeniesieniu sklepu na nową, fałszywą domenę. Finalnie może narazić Cię tym na niepotrzebne problemy i przyczynić do obniżenia reputacji firmy. 

Dodatkowo, jeśli na innych rynkach ktoś inny zarejestruje przed Tobą domeny z użyciem Twojej indywidualnej nazwy, będziesz mógł ubiegać się o ich usunięcie lub zablokowanie, wyłącznie na drodze sądowej. Z tym że będziesz musiał udowodnić, że to Ty jako pierwszy wymyśliłeś daną nazwę i masz ją na wyłączność. W tym celu przyda Ci się zarejestrowanie znaku towarowego dla konkretnej nazwy na jednym lub wielu rynkach. 

Uprzednia rejestracja Twoich marek na kluczowych rynkach może zaoszczedzić Ci znaczne pieniądze oraz mnóstwo czasu. Koszty pomocy prawnej w celu odzyskania domen na rynkach innych krajów mogą być bardzo duże.

O zabezpieczaniu domen i ochronie znaku handlowego, dowiesz się z kompleksowego Domenownika, dostępnego po zapisaniu się do newslettera Domeny.tv – https://www.domeny.tv/newsletter.

Idealne do tworzenia hacków domenowych  

Domeny narodowe posiadają idealne rozszerzenia do tworzenia hacków domenowych. Hack domenowy to kombinacja nazwy z końcówką domeny, która po połączeniu tych dwóch członów tworzy kompletne sformułowanie, np. protestuje.my, koa.la, nierob.ie. 

Dzięki zastosowaniu hacków domenowych skutecznie wyróżnisz się od konkurencji, utrzymasz planowaną nazwę domeny, która przekazem będzie nawiązywać do treści na stronie i nieznacznie skrócisz jej zapis. Ponadto domena narodowa przyda się w momencie, gdy nazwa w innym rozszerzeniu jest już zajęta. 

Pełną listę domen narodowych, które możesz wykorzystać do tworzenia hacków domenowych znajdziesz w bazie Domeny.tv. Jeśli chciałbyś poznać więcej ciekawostek na temat hacków domenowych, zachęcamy do przeczytania artykułu: Domain hacks – sposób na znalezienie oryginalnego adresu internetowego. 

Prestiż strony 

Decydując się na wielojęzyczną stronę internetową z wykorzystaniem domen narodowych, wejdziesz na najwyższy poziom profesjonalizmu. Ikony flag w witrynie reprezentujące różne wersje językowe stron będą utożsamiać Twoją stronę z poświęconym dużym nakładem czasu, środków finansowych i zaangażowaniem. Dzięki domenom narodowym możesz zapewnić sobie uznanie osób, które odwiedzają Twoją stronę. 

Popularność 

Na dzień 27.09.2021 roku wszystkich domen narodowych dostępnych w serwisie Domeny.tv jest 267. Mając tak potężny wybór rozszerzeń, możesz precyzyjnie dotrzeć ze swoją ofertą do pojedynczych krajów i zakomunikować, że prowadzisz działalność w danej lokalizacji. 

Jednak które domeny narodowe warto rejestrować pod względem ich popularności na świecie? 

Na pierwszym miejscu znajduje się domena .tk (Tokelau) z wynikiem 24,152,082 zarejestrowanych domen i 11,14% udziałem wszystkich domen narodowych. Swój wynik zawdzięcza temu, że istnieje możliwość jej darmowego zarejestrowania przy akceptacji reklam na stronie. Fakt ten przyczynia się do tego, iż .tk wykorzystywana jest do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania i znajduje się w czołówce szkodliwych rejestracji. 

Drugie miejsce zajmuje .cn (Chiny) z wynikiem 23,878,021 zarejestrowanych domen i 11,02% udziałem wszystkich domen narodowych.

Na samym dole podium znajduje się .de (Niemcy) z rezultatem 21,642,392 zarejestrowanych domen i 9.98% udziałem wszystkich domen narodowych. Warto nadmienić, że w Domeny.tv to jedno z najtańszych rozszerzeń krajowych i nazwę w nim zarejestrujesz za 29 zł netto. 

Poniżej przedstawiamy wykres przedstawiający top 10 najpopularniejszych domen narodowych. 

Statystyki najpopularniejszych domen narodowych na dzień 27.09.2021 
Źródło: https://www.statista.com/statistics/266721/sales-of-cc-top-level-domains/ 

Domena .pl zajmuje 19 miejsce w rankingu najpopularniejszych domen narodowych z wynikiem 3,064,140 zarejestrowanych nazw i posiada 1.42% udziału wszystkich domen narodowych.

Jeśli nie masz pomysłu, na jakie rynki mógłbyś dokonać ekspansji, może warto pomyśleć o pierwszej dziesiątce najpopularniejszych domen narodowych? 

Dobra alternatywa dla zajętej domeny .com

Domena .com jest najpopularniejszą domeną na świecie. Podkreśla międzynarodowy charakter firmy i jest bardzo rozpoznawalna. Na dzień 27.09.2021 posiada 37,40% udział wszystkich domen świata (202,866,233 zarejestrowanych nazw). Tym samym wpływa to znacząco na ograniczoną ilość ciekawych i dostępnych do rejestracji nazw w tym rozszerzeniu.

Domeny narodowe są dobrą alternatywą dla .com, jeśli zależy Ci na utrzymaniu nazwy firmy w wybranej domenie, sprzedajesz swoje produkty czy usługi na zagraniczne rynki i chciałbyś precyzyjniej targetować pojedyncze kraje.

Jako ciekawostka, wszystkich domen narodowych świata na dzień 27.09.2021 jest łącznie 216,753,636, czyli o niecałe 7% (13 887 403 nazw) więcej niż nazw tylko w domenie .com.

Źródło: https://domainnamestat.com/statistics/tldtype/all

Jakie domeny narodowe warto zarejestrować? 

O tym, jakie domeny narodowe warto zarejestrować pisaliśmy na naszym innym portalu Eksport.pl. W artykule podaliśmy kilka ciekawych przykładów. W ramach tekstu przytoczymy kilka z nich.

Jeśli chcesz dotrzeć do krajów sąsiadujących z Polską::

Jeśli sprzedajesz artykuły elektroniczne i telekomunikacyjne

  • Niemcy – .de
  • Portugalia – .pt
  • Włochy – .it
  • Ukraina – .ua

Jeśli sprzedajesz kosmetyki:

Warto również zainteresować się tymi domenami narodowymi, które są obecnie w promocyjnej cenie. Niektóre domeny zarejestrujesz nawet o 80% taniej!

Jeśli ciągle zastanawiasz się, jakie domeny narodowe warto zarejestrować i nie chciałbyś pominąć żadnego rozszerzenia, to zawsze możesz zwrócić się o pomoc do naszego Biura Obsługi Klienta.

Promocja z okazji Dnia Własnego Biznesu 

Postanowiliśmy zorganizować promocję z okazji Dnia Własnego Biznesu, który odbędzie się 12 października 2021 roku.

Chcemy wspomóc wszystkich przedsiębiorców i w ramach wspomnianego święta przygotowaliśmy coś, co przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania własnego biznesu i poszerzenia ekspansji na zagraniczne kraje.

Do 26 października do godziny 23:00 pierwsze 20 osób, które dokona zamówienia na domeny narodowe (za wyjątkiem .pl i .eu) o minimalnej wartości 250 zł netto, z użyciem kodu rabatowego „BIZNE-SBEB3”, otrzyma od nas książkę – Biblię e-biznesu 3.0. 

Biblia e-biznesu 3.0 to istna kopalnia wiedzy z zakresu zarządzania firmą, marketingu, e-commerce, domen internetowych i wielu innych. Za sprawą 850 stron z praktycznymi poradami, na pewno każdy znajdzie w książce coś dla siebie!

Domeny narodowe możesz potraktować jako prezent, dla kogoś kto od jakiegoś czasu rozważa rozpoczęcie własnego biznesu lub porzeszerznie działalności na kraje zagraniczne. 

Liczba nagród jest ograniczona i wynosi 20 sztuk! Regulamin promocji znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Zarejestrowanie domeny narodowej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują ekspansję na rynki zagraniczne. To jeden z najskuteczniejszych sposobów, żeby zasygnalizować odbiorcom, że działasz na ich rynku. Domeny narodowe przyczyniają się do podniesienia wiarygodności firmy, ponieważ większe zaufanie wzbudzi lokalne rozszerzenie, niż globalne używające różnych wersji językowych. 

Rejestrując nazwy w domenach narodowych, zabezpieczysz je i będziesz miał pewność, że nie zrobi tego nikt inny, np. ktoś, kto mógłby podszyć się pod Twoją stronę lub zażąda dużej kwoty za jej odsprzedaż, gdy wartość Twojego biznesu wzrośnie. 

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *