Jak przejąć domenę internetową? Praktyczny poradnik

PRZEJMOWANIE DOMENY INTERNETOWEJ

Atrakcyjna nazwa domeny internetowej to kluczowa kwestia na dobry start dla nowego e-biznesu lub projektu marketingowego w sieci. Z wyborem nazwy domeny związane jest pytanie: czy wybrana domena internetowa jest wolna? Czy nazwa domeny jest dostępna z najlepszym dla naszego rynku rozszerzeniem, np. .pl (w Polsce) czy .com (na rynku globalnym)?

W jakim celu przejmuje się domeny internetowe?

Czy znasz to uczucie, kiedy wchodzisz na wyszukiwarkę domen, sprawdzasz i… nic nie możesz zrobić, domena zajęta. Jeśli zależy Ci na nazwie domeny, która jest zajęta, czy zawsze jesteś na straconej pozycji? Na szczęście nie. W wielu przypadkach masz szansę spróbować z sukcesem przejąć domenę. W tym artykule opiszę krok po kroku, jak można zrealizować przejęcie domeny, po spełnieniu określonych warunków.

Rysunek 1 Wyszukiwanie wolnej domeny w serwisie Domeny_tv
Rysunek 1 Wyszukiwanie wolnej domeny w serwisie Domeny.tv

Na czym polega przejęcie domeny?

Oczywiście piszę tutaj o legalnych sposobach przejęcia domeny. 

Pierwszym sposobem jest odkupienie domeny od jej aktualnego abonenta. Często potocznie używa się pojęcia „zakup domeny”, jako określenie przejęcia domeny “na własność”. 

Możesz stać się jej abonentem i korzystać z danej domeny, dopóki płacisz za jej używanie. 

Po spełnieniu określonych warunków można odkupić prawa do domeny, która jest w danej chwili zajęta przez kogoś innego. 

Drugi sposób to przechwycenie domeny, w przypadku gdy wygaśnie lub zostanie usunięta.

Oczywiście nigdy nie ma gwarancji, że proces przechwycenia domeny zakończy się sukcesem. Jeżeli jednak zależy Ci na danej nazwie, warto podjąć ryzyko i zacząć działać.

Cykl życia domen. Czym są wygasające domeny?

Domeny mają swój cykl życia. Mogą nastąpić okoliczności, w wyniku których domena będzie dostępna do ponownej rejestracji. Najpierw jednak musi wygasnąć lub zostać usunięta. 

Dokładnie o cyklu życia domen internetowych, możesz przeczytać w artykule: Jak to jest zrobione? Cykl życia domen.

W skrócie, typowy cykl życia domeny to cztery etapy:

 •  domena dostępna do rejestracji,
 •  rejestracja domeny (domena posiada abonenta),
 •  domena wygasła (domena w okresie kwarantanny),
 • domena internetowa dostępna do ponownej rejestracji.

Można więc przechwycić domenę, kiedy stanie się dostępna do ponownej rejestracji. Tak się stanie, kiedy nie zostanie opłacona na następny okres rozliczeniowy (domena wygaśnie) oraz dodatkowo upłynie wyznaczony przez rejestr domeny okres kwarantanny, który wynosi zwykle 30 lub 40 dni.

Musisz jednak wiedzieć, iż na rynku funkcjonują usługi przechwytywania domen, jak np. Aftermarket lub Premium. Są one oferowane przez serwisy, które bardzo precyzyjnie obliczają moment uwolnienia domeny do ponownej rejestracji, z dokładnością do ułamkowych części sekundy. Na popularne lub wartościowe z punktu widzenia SEO nazwy domen na pewno będą się czaić automaty do przechwytywania domen. Wówczas próba manualnej rejestracji domeny najprawdopodobniej się nie uda.

Jak przejąć domenę krok po kroku od aktualnego abonenta?

Możesz podjąć próbę przejęcia domeny, która jest zajęta, wykonując kroki o których piszę poniżej.

Sprawdź, do czego aktualnie używana jest domena

Po pierwsze, wpisz adres domeny w przeglądarkę internetową i sprawdź:

 • Czy w sieci jest opublikowany serwis internetowy?
 • Czy na tej stronie jest oferta firmy? 
 • Czy serwis www jest systematycznie aktualizowany?

Jeśli strona się nie otwiera, nie była aktualizowana w ciągu ostatnich lat, wyświetla się tylko tzw. zaślepka np. domena jest na tzw. parkingu domen, to Twoje szanse na przechwycenie domeny rosną. 

Jeśli właściciel domeny regularnie kupuje i odsprzedaje domeny, może mieć również na stronie formularz do złożenia oferty jej zakupu.

Dowiedz się, kto jest abonentem domeny

Jak próbować przejąć domenę, sprawdzając najpierw kto jest jej abonentem? Jeśli masz prawo przypuszczać, że abonent, który zarejestrował domenę, może być zainteresowany sprzedażą domeny, lub chcesz spróbować złożyć ofertę, sprawdź, kto jest abonentem w bazie WHOIS. Istnieje wiele stron internetowych, na których możesz przeprowadzić tego rodzaju wyszukiwanie. Zwróć jednak uwagę, że tylko oficjalne bazy WHOIS, właściwego dla danej końcówki domenowej, rejestru będą prezentować wiarygodne dane. W większości przypadków otrzymasz najważniejsze informacje:

 • dane abonenta domeny,
 • daty: rejestracji domeny i ostatnich zmian w rejestrze domen,
 • koniec okresu rozliczeniowego (ta data jest ważna, jeżeli dotychczasowy abonent nie opłaci domeny na kolejny okres rozliczeniowy, domena wygaśnie i jest duża szansa na przechwycenie domeny).

Przykładowe serwisy WHOIS:

Wyszukiwanie w bazach danych WHOIS niezależnych od oficjalnego rejestru danej domeny, to duży błąd. Posiadają one własne dane, które mogą być niepełne lub nieaktualne i z tego powodu odradzamy z nich korzystać. Przykłady takich serwisów: who.is, eurodns.com. Więcej informacji na temat usługi WHOIS znajdziesz w artykule: Jak sprawdzić do kogo należy domena?

Rysunek 2 Baza WHOIS polskich domen, prowadzona przez rejestr NASK
Rysunek 2 Baza WHOIS polskich domen, prowadzona przez rejestr NASK.

Niektórzy abonenci domen (osoby fizyczne) przy rejestracji domeny mogli wybrać opcję ochrony prywatności – wtedy dane abonenta nie będą widoczne w serwisach WHOIS. 

W takim przypadku będzie można przejąć domenę (odkupić prawa abonenta do domeny), jeżeli zostanie wystawiona do sprzedaży na jednej z aukcji w sieci. Więcej o aukcjach domen piszę w dalszej części artykułu.

Można również założyć tzw. opcję na domenę (tylko w przypadku domen polskich). W tej sytuacji masz gwarancję przechwycenia domeny automatycznie, w przypadku kiedy abonent nie opłaci jej na kolejny okres rozliczeniowy. Szczegóły usługi przedstawiam poniżej.

Jak przejąć domenę wygasającą z końcówką .pl?

Dla domen polskich, rejestr NASK oferuje usługę opcji na domenę .pl. Jest to pewnego rodzaju usługa przechwycenia domeny. Jeżeli założysz opcję, masz gwarantowane przejęcie domeny w przypadku, gdy domena wygaśnie lub zostanie usunięta (najczęściej w przypadku, kiedy abonent nie opłaci jej używania na nowy okres rozliczeniowy). Opcję zakłada się na 3 lata. Jeżeli w tym okresie pojawi się możliwość przejęcia domeny, będziesz miał pierwszeństwo jej rejestracji. Szczegóły znajdziesz na stronie: Opcja na domeny .pl

Jak przejąć domenę na aukcji w Internecie?

W domenowych serwisach aukcyjnych można przeglądać na bieżąco nazwy domen internetowych możliwych do przejęcia, które mogą być atrakcyjne dla Twojego biznesu. Oferty domen do przejęcia są najczęściej prezentowane wraz z ceną przejęcia domeny (przeniesienia praw abonenta), jaką należy zapłacić dotychczasowemu abonentowi domeny.

Poniżej przykłady serwisów, które prowadzą giełdy domen:

Rysunek 3 Miedzynarodowa giałda domen Sedo_com
Rysunek 3 Międzynarodowa giełda domen Sedo.com

Zastanów się, ile chcesz zapłacić

Jak przejąć domenę płacąc jak najmniej? Zanim skontaktujesz się z właścicielem, zdecyduj, ile chcesz zapłacić za odkupienie praw (przejęcie domeny). W oszacowaniu wartości domeny pomoże Ci artykuł z naszego bloga: 10 wskazówek jak oszacować wartość domeny.

Oto kilka ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wyceną domeny:

 • Słowa kluczowe. Domeny zawierające popularne słowa kluczowe (związane z pozycjonowaniem strony – SEO) lub, te które mogą zostać użyte jako nazwa opisowa marki mogą być droższe.
 • Atrakcyjna i łatwa do zapamiętana nazwa, która najlepiej będzie sprzedawać potencjalną ofertę.
 • Długość. Im krótsza domena, tym bardziej wartościowa. Na przykład przejęcie domeny trzyliterowej .com, może Cię sporo kosztować.
 • Wiek. Starsze domeny są uważane za bardziej wartościowe, szczególnie te, które mają swoją historię użytkowania. Historię publikacji w domenie, którą chcesz przechwycić sprawdzisz w serwisie Wayback Machine.

Zanim zwrócisz się do obecnego właściciela domeny, którą chcesz przejąć, ustal zarówno kwotę bazową, jaką chcesz zaoferować, jak i maksymalną kwotę, jaką jesteś w stanie zapłacić.

Sprawdź reputację domeny

Przed zakupem domeny koniecznie sprawdź, czy nie ma ona negatywnej reputacji. Szczególnie wtedy, kiedy cena jaką zażądał abonent za przejęcie domeny jest wysoka. Może się okazać iż domena, której przejęciem się interesujesz, była używana do wysyłania spamu. Narzędzia do sprawdzania reputacji domeny opisałem w artykule: Bezpieczne domeny. Jak sprawdzić za darmo reputację domeny, adresu IP i adresu e-mail? 10 narzędzi

Skontaktuj się z abonentem domeny i negocjuj cenę

Po nawiązaniu kontaktu z właścicielem czas na negocjowanie warunków zakupu. Bez względu na to, czy w sprawie przejęcia domeny, kontaktujesz się za pośrednictwem giełdy domen czy wykorzystujesz informacje kontaktowe w bazie WHOIS, zawsze staraj się negocjować cenę przechwycenia domeny. Jeżeli jesteś zdecydowanym kupującym, nawet kiedy sprzedający „na start” deklaruje, że ceny nie obniży, może zgodzić się na konkretną ofertę cenową. Utrzymanie domeny na kolejne okresy rozliczeniowe to koszt dla sprzedającego. Im dłużej trwa proces sprzedaży, tym bardziej rośnie skłonność do negocjowania ceny.

Jak przejąć domenę zagraniczną?

Również można przejąć domenę zagraniczną, wykorzystując proces opisany powyżej. Skontaktuj się bezpośrednio (najczęściej w języku angielskim) lub za pośrednictwem giełdy z abonentem domeny. Giełdy domen, które wymieniłem powyżej, działają na rynku globalnym. 

Dla domen zagranicznych nie istnieje natomiast usługa opcji. Funkcjonują natomiast serwisy specjalizujące się w przechwytywaniu domen wygasłych, jak np. NameJet.

Ile kosztuje przejęcie domeny?

Koszty przejęcia domeny mogą być bardzo zróżnicowane. Jeżeli abonent nie przedłuży prawa do korzystania z niej na kolejny okres, przechwycenie domeny może kosztować tyle, co jej rejestracja

Opłata w przypadku założenia opcji na domenę .pl to kilkadziesiąt złotych. 

W przypadku korzystania z giełdy domen lub bezpośredniego zapytania do właściciela, cena jest umowna – ustalana pomiędzy stronami. W przypadku giełdy domen, najczęściej jest proponowana przez sprzedającego domenę cena wywoławcza, która w wielu przypadkach podlega negocjacji.

Czy wystarczy zastrzec znak towarowy, aby odebrać domenę?

Jeżeli masz zastrzeżony znak towarowy, to czy możesz przejąć domenę? Jak przejąć domenę w sądzie? Na te pytania odpowiada na naszym blogu rzecznik patentowy Mikołaj Lech, ekspert ochrony marki:

Koniecznie poczytaj, kiedy warto zastrzec znak towarowy, jako ochronę zarejestrowanej domeny.

Z artykułu dowiesz się, kiedy zachodzą przesłanki prawne na podstawie których możesz przechwycić domenę, kierując sprawę do sądu. W przypadku domen polskich jest to Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Jak przebiega postępowanie w sprawie przejęcia domeny dowiesz się z kolejnego artykułu Mikołaja Lecha na naszym blogu:

Jak się zabezpieczyć przed nielegalnym przechwyceniem domeny?

W kontekście przejmowania domeny, powinieneś również widzieć, jak chronić swoje cenne biznesowo nazwy domenowe. Przechwycenie domeny internetowej może nastąpić w sposób nielegalny. Jako abonenci domeny możemy paść ofiarą hackerów. O tym również przeczytasz na naszym blogu: Jak uniknąć kradzieży domeny?. Cenne nazwy z domeną najwyższego poziomu .pl i .eu można zabezpieczyć przed przechwyceniem domeny przy pomocy usługi Registry Lock. Konfigurując Registry Lock, uniemożliwisz tym samym przejęcie domeny (transfer do innego rejestratora i zmianę abonenta) lub usunięcie domeny.

Rysunek 4 Zakładanie opcji na domenę .pl w serwisie Domeny_tv
Rysunek 4 Zakładanie opcji na domenę .pl w serwisie Domeny.tv

Podsumowanie

Przedstawiony proces przejęcia domeny może zapewnić sukces. Jest on jednak uzależniony od budżetu, czasu czy też wyników negocjacji z dotychczasowym abonentem. 

Może się również okazać, że przejęcie domeny jest niemożliwe. Po prostu dotychczasowy abonent nie jest zainteresowany sprzedażą, ani nie planuje rezygnować z utrzymywania nazwy. W takim przypadku, jeśli zależy Ci na nazwie, możesz szukać innego rozszerzenia (domeny najwyższego poziomu) np. wśród domen narodowych lub tzw. nowych domen. W Domeny.tv wybierzesz z blisko 1100 rozszerzeń.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *