To będzie hit! Domena .app dostępna już w prerejestracji

domena app

Prawdziwa okazja dla wszystkich start-upów, agencji reklamowych oraz wszystkich tych, którzy w biznesie stawiają na nowoczesne rozwiązania – już 5 maja domena .app zostanie udostępniona do ogólnej rejestracji. Obserwując wzmożone zainteresowanie wokół tej końcówki oraz niebagatelną kwotę jaką zapłacił Google za możliwość jej administracji możemy być pewni – szykuje się kolejny domenowy hit!

Kilka słów o aplikacjach

Aplikacje internetowe i mobilne to teraźniejszość Internetu. Tysiące developerów na całym świecie tworzą wszelkiego rodzaju aplikacje. Istnieje ich znacznie ponad milion dla różnych urządzeń mobilnych, a ich liczba z dnia na dzień sukcesywnie się powiększa.

„Apki” (ang. app’s), które są skrótem od aplikacji, działają najczęściej na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony i tablety. To właśnie za pomocą aplikacji kupujemy bilety w komunikacji miejskiej, mierzymy ilość kalorii podczas porannego joggingu czy zlecamy naszemu bankowi wykonanie przelewu.

Domena .app stanie się jednym z najpopularniejszych nowych rozszerzeń

Za możliwość administracji domeny .app biło się wielu graczy. Ostatecznie za kwotę 25 milionów dolarów właścicielem rozszerzenia stał się amerykański gigant Google.

Tymczasem rosnąca popularność aplikacji mobilnych oraz liczba aplikacji oferowanych w sklepach mobilnych systemów operacyjnych, takich jak Android i iOS, generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na domeny odnoszące się wprost do aplikacji. Google znakomicie wyczuło społeczny popyt na tego typu usługę.

Jak twierdzi Google Registry: użycie końcówki .app może pomóc aplikacjom wyróżnić się na tle konkurencji, zamiast używać dłuższego adresu URL z popularnym rozszerzeniem .com lub inną istniejącą domeną najwyższego poziomu.

Domena .app ma być maksymalnie bezpieczną przestrzenią dla użytkowników. Z tego względu będzie działać wyłącznie w protokole HTTPS. Aby strona internetowa uruchomiona w domenie .app działała prawidłowo, musi więc posiadać ważny certyfikat SSL.

Prerejestracja – co to oznacza?

Oznacza to, że zlecasz nam rejestrację nazwy w nowej domenie, jeszcze przed dniem publicznego uruchomienia rejestracji w danej końcówce. Zamówienie zostanie wysłane priorytetowo w momencie uruchomienia publicznej rejestracji.

Z tytułu udziału w prerejestracji nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat, oprócz zaliczki na poczet utrzymania domeny (standardowa cena, która będzie obowiązywać na rejestracje również później).

Szczegółowe zasady prerejestracji:

  • Dodanie domeny do prerejestracji wiąże się z pobraniem opłaty z salda w wysokości ceny rejestracji danej domeny pomnożonej przez ilość lat rejestracji.
  • Zamówienie zostanie wprowadzone do min. dwóch współpracujących z nami rejestratorów globalnych w celu zwiększenia szansy na zdobycie domeny.
  • Nie ma możliwości wycofania zamówienia po jego złożeniu przez zlecającego.
  • Wyłącznie w przypadku niedostępności domeny (np. wcześniejsza rejestracja danej nazwy przez inny podmiot) pobrana kwota podlega całkowitemu zwrotowi.
  • Ewentualny zwrot będzie dopisywany do salda i będzie dostępny do wykorzystania na dowolne inne operacje.

Zwracamy uwagę, że przed startem publicznych rejestracji prawo do jej wykonania mają zweryfikowani posiadacze znaków towarowych. Z kolei na tydzień przed dniem 5 maja będzie trwał okres Early Access Program, który pozwoli na rejestrację po cenach premium. Z tego względu część prerejestrowanych nazw może nie być już dostępnych.

Jestem właścicielem biznesu, nie interesują mnie aplikacje…

Słyszałeś o pojęciu cybersquatting? Jest to powszechne w środowisku wirtualnym zjawisko, które w praktyce polega na rejestrowaniu nazw obcych firm, pod różnymi popularnymi rozszerzeniami domen w celu ich droższego odsprzedania. Oczywiście, im większa firma, tym większe ryzyko, że ktoś będzie chciał „zająć” naszą nazwę.

Właśnie dlatego rekomendujemy wszystkim właścicielom firm zabezpieczenie swojej marki przed nieuczciwymi praktykami konkurencji oraz wyłudzaczami. Więcej o tym zjawisku pisaliśmy w artykule:

https://blog.domeny.tv/2015/06/10/dziki-lokator-nie-tylko-w-twoim-mieszkaniu-czyli-o-cybersquattingu/

Zabezpiecz swój biznes

Prerejestracja domeny .app pozwala zabezpieczyć domenę, która może zostać wykorzystana przez potencjalnych konkurentów w Twojej branży.

Jeśli jednak pożądana domena została już przypisana do właściciela, musisz poczekać, aby kupić domenę od tego właściciela lub znaleźć inny dostępny adres dla swojego projektu internetowego, który może być mniej korzystny.

Zastrzegając swoją unikalną domenę .app już teraz, możesz zabezpieczyć konkurencyjną nazwę dla swojego projektu i nie będziesz musiał rezygnować z kompromisu w żądanej domenie.

Ile to kosztuje?

Cena rocznej rejestracji domeny: 79,00 zł netto.
Cena rocznego przedłużenia ważności domeny: 79,00 zł netto.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas prerejestracji? Kto pierwszy (zarezerwuje nazwę) – ten lepszy.

Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/.app_(gTLD)
https://www.registry.google/
https://www.businessinsider.in/Google-just-paid-25-million-to-buy-the-entire-app-web-domain/articleshow/46390459.cms

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „To będzie hit! Domena .app dostępna już w prerejestracji

  1. Anna

    Jak wydarzy się coś interesującego w tym temacie, to pewno o tym napiszemy na blogu. 🙂

  2. Pingback: Nowe domeny w Google! Rejestr uruchamia nowe rozszerzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *