Domena .io – najczęściej wyszukiwana domena w Google w 2022 roku. W czym tkwi jej fenomen? 

Domena .io najczesciej wyszukiwana domena w 2022 roku

Weryfikując popularność frazy “domena” w planerze słów kluczowych Google Ads, dowiedzieliśmy się że w 2022 roku najczęściej wyszukiwaną domeną było .io. ex aequo z nią, ale z nieco droższą stawką promocyjną znalazło się rozszerzenie .tv. W tym artykule zweryfikowaliśmy, w czym tkwi fenomen domeny .io!

Otóż naliczyliśmy się łącznie aż 60 możliwych zastosowań dla domeny .io! W tekście wyjawimy Ci je wszystkie. Dodatkowo przedstawimy dużo przykładów, ciekawych i dostępnych do rejestracji nazw z wykorzystaniem rozszerzenia .io. Być może któreś z nich przyda Ci się w życiu prywatnym czy zawodowym lub zainwestujesz w nie w celu późniejszej odsprzedaży

domena io w google ads v2
Statystyki z narzędzia Google Ads na 2022 rok. Śr. miesięczna liczba wyszukiwań domeny .io to 590 wyszukiwań w miesiącu. Źródło: https://ads.google.com 

Co oznacza rozszerzenie .io?

Domena .io, to narodowa domena najwyższego poziomu (ccTLD) przypisywana do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Rejestrem, czyli organem zarządzającym domeną jest Afilias. 

Warunki rejestracji nazwy w domenie .io

Nazwy w domenie .io zarejestrujesz natychmiastowo na stronie https://www.domeny.tv/domeny/io. Domeny dostępne są dla każdego i beż żadnych ograniczeń. Minimalny okres rejestracji i przedłużenia to 1 rok. W Domeny.tv cesja domeny jest bezpłatna. 

Alternatywne zastosowania dla domeny .io

Według Wikipedii słowo “io” ma bardzo dużo znaczeń – 59 unikalnych wypunktowań (bez kategorii “See also” oraz z uwzględnieniem narodowych domen .io i określenia input/output). Wikipedia to encyklopedia funkcjonująca na zasadach otwartej treści, czyli każdy internauta może dowolnie definiować konkretne słowa. Przez to nie zawsze traktowana jest jako wiarygodne źródło. Uwzględniliśmy ten aspekt i zweryfikowaliśmy faktyczne istnienie omawianych niżej przypadków – wszystkie wymienione w tekście nazwy istnieją.

Domena .io dla start-upów

Domeny .io pomimo swojego narodowego zastosowania identyfikowane są z branżą nowych technologii. Przeważnie wykorzystywane są przez start-upy i innowacyjne firmy. Wynika to z interpretacji kodu kraju (IO), który powszechnie używany jest w świecie komputerów zamiast “input/output”, czyli w tłumaczeniu na polski „wejścia/wyjścia”. Określenie odnosi się do informacji przekazywanych do lub z komputera.

Hacki domenowe z użyciem domeny .io

Hacki domenowe (z ang. domain hacks) to domeny, które sugerują swoim pełnym zapisem określone słowo czy frazę. Hacki domenowe powstają podczas łączenia ze sobą nazwy z rozszerzeniem, np. awoka.do. Szczegółowo na temat hacków domenowych poczytasz na naszym blogu: https://blog.domeny.tv/domain-hacks-sposob-na-znalezienie-oryginalnej-domeny/ 

Domena .io świetnie nadaje się do tworzenia hacków domenowych zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Jak podaje serwis zakonczone.pl, dla języka polskiego dostępnych masz aż 4023 różnych kombinacji nazewczniczych – https://www.zakonczone.pl/na/io. W przypadku języka angielskiego, według serwisu encyclo.co.uk jest ich 810https://www.encyclo.co.uk/words-ending-with-IO. Dodatkowo możesz odnieść się do unikalnej definicji “io” (przedstawione poniżej) poprzedzając słowo (rozszerzenie) konkretną kategorią związaną z “io”, np. motyle.io. Motyle określa kategorię zwierząt, io to rodzaj motyla. 

Domena .io w informatyce

Poza wspomnianym wcześniej, najbardziej kojarzonym terminem “input/output”, dla słowa io w informatyce istnieją jeszcze 3 różne definicje:

 • to także czysto obiektowy język programowania, który posiada stabilną wersję z sierpnia 2017 roku – wszystkim programistom polecamy domeny programowanie.io, język.io czy jezyk.io.
 • “IO.SYS” odnosi się do pliku systemowego w Microsoft DOS i Windows 95, 98 i ME – systemy wyszły już z obiegu, a przy tym nie znaleźliśmy ciekawych domen do polecenia. 
 • “IO” to skrót od Indistinguishability obfuscation, czyli w tłumaczeniu Zaciemnianie nieodróżnialności.To narzędzie kryptograficzne do zaciemniania kodu komputerowego – jeśli interesujesz się kryptografią zapewne docenisz domeny kryptografia.io i zaciemnianie.io.

Domena .io w filmach 

Okładka filmu „IO” Źródło: https://www.filmweb.pl/film/IO-2022-10011953

“IO” to polski dramat reżyserii Jerzego Skolimowskiego opowiadający historie osiołka, który przemierza Europę i na swojej drodze spotyka nietuzinkowe postacie. Fani produkcji lub pozostałych filmów J. Skolimowskiego mogą zarejestrować domeny powiązane z tą tematyką np. osiolek.io i skolimowski.io.

Omawiany tytuł to także amerykański film science fiction z 2019 roku w reżyserii Jonathana Helperta. Opowiada historię młodej naukowczyni próbującej ratować Ziemię przed katastrofą. Jeśli więc to Twój ulubiony film bądź lubisz tematykę postapokaliptystyczną, to być może zainteresują Cię wolne nazwy helpert.io i saveearth.io

Domena .io w sztuce 

Określenie “io” to nazwa teatru zwanego kiedyś jako „ImprovOlympic”, w centrum Chicago zajmującego się improwizacją i szkoleniem. Jeśli więc, jesteś mocno związany z teatrem, to podpowiadamy Ci wolne nazwy: teatr.io i improwizacja.io.

W operze “io” odnosi się do niedokończonej opery Jeana -Philippe’a Rameau w formie jednoaktowego acte de ballet. Kiedyś sądzono, że jest to ostatnia opera Ramea. Jesteś pasjonatem twórczości tego artysty lub ogólnie samej opery? Nazwy ramea.io czy ostatniaopera.io są dostępne do rejestracji.  

W mandze natomiast Io Otonashi, to główny bohater japońskiej serii Place to Place. To romans z 2006 roku, który doczekał się 9 tomów, adaptacji filmowej oraz mobilnej gry RPG. Kojarzysz i lubisz Place to Place? W takim razie nazwy otonashi.io czy placetoplace.io czekają na Ciebie! W innej popularnej mandze Saint Seiya z 1986 roku, Scylla Io, jest złym charakterem i jednym z generałów piechoty morskiej Posejdona. Pamiętasz te czasy? Jeśli tak, to zapewne potraktujesz nazwę saintseiya.io ze szczególnym sentymentem.

Domena .io w grach

“iO” to platformowa gra cyfrowa z 2014 roku autorstwa Gamious. Jej celem jest zwiększanie się i zmniejszanie, aby rozwiązać skomplikowane łamigłówki. Jeśli szczególnie lubisz tę grę bądź inne gry pokrewne, to nazwy typu akcja.io czy platformowki.io są dostępne do rejestracji.  

W grze Dungeons & Dragons, “Io” określany jako Asgorath, jest legendarnym bóstwem i pierwotnym wszystkich smoków. Fanatycy smoków i gier fantasy mogą zarejestrować nazwy: smoki.io czy fantastyka.io.

Domena .io w muzyce

Istnieje trzech różnych wykonawców muzycznych używających omawianego słowa. Jednak każde z nich, różni się minimalnie sposobem zapisu:

 1. “IO”, określa niemiecki zespół metalowy założony w 2006 roku;
 2. “io” definiuje angielski zespół założony w 2006 roku, grający rock eksperymentalny;
 3. “i_o” to amerykański DJ produkujący muzykę elektroniczną w latach 2012 – 2020. 

Jeśli lubisz twórczość jednego z tych artystów, utożsamiasz się z konkretnym gatunkiem muzycznym, to wykorzystanie domeny .io pozwoli Ci zidentyfikować się z konkretnym tematem. Tutaj wolne są domeny takie jak: metalband.io, experimentalrock.io czy electronicmusic.io.

Domena .io w biznesie

W biznesie i ekonomii istnieje kilka spopularyzowanych skrótów “IO”, które odnoszą się do: 

 • Industrial and organizational psychology (I-O psychology), czyli Psychologia przemysłowa i organizacyjna. To dziedzina psychologii zajmująca się badaniem kwestii związanych z pracą, nauką i sprawami organizacyjnymi – miłośnikom psychologii polecamy domenę psychologia.io
 • industrial organization, czyli Organizacja przemysłowa. To dziedzina ekonomii, badająca strategiczne zachowanie firm, strukturę rynków i ich interakcje – ekonomistom podpowiadamy domeny przemysl.io oraz przemysł.io;
 • Insertion order, czyli Zamówienie reklamowe, to dokument biznesowy określający cel asortymentowy kampanii reklamowej – polecamy domenę zamowieniereklamowe.io;
 • Integrated operations, to Zintegrowane operacje, czyli termin używany w przemyśle naftowym opisujący procesy i sposoby pracy, ułatwione przez nowoczesne technologie – podpowiadamy domenę operacje.io;
 • Interest-only obligation, czyli transza zabezpieczonego zobowiązania hipotecznego lub podobnego instrumentu, którego właściciel otrzymuje tylko odsetki lub część odsetek zapłaconych od kredytów hipotecznych w puli bazowej – domena obligacje.io jest dostępna do rejestracji. 

Domena .io w różnych językach

Omawiana nazwa znajduje także zastosowanie w różnych językach: 

 • “i.o.”,czyli “in illo ordine”, to łacińskie wyrażenie oznaczające „w tej kolejności”, które zastąpiło słowo “odpowiednio”;
 • “Io” to tytuł książęcy dla książąt mołdawskich i wołoskich-regnantów; 
 • “IO” – kod języka ISO 639-1 (język Ido), czyli sztuczny język skonstruowany przez De Beaufront, 1907, jako odmiana Esperanto;
 • “IO” to skrót od “Indirect object” w tłumaczeniu “Obiekt pośredni”, czyli obiekt będący odbiorcą działania (przez czasownik);

Dla przedstawionych przykładów polecamy kolejno domeny tematyczne: wkolejnosci.io, jezyk.io, jezyki.io, ksiaze.io, obiekt.io, których nazwy z rozszerzeniami będą ze sobą korelować.

Domena .io w mitologii

Io z jowiszem
Paris Bordone – Jowisz i Io Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Io_(mythology)

W mitologii słowo io posiada 3 definicje: 

 • pierwsza z nich określa w mitologii greckiej jedną z nimf, córkę Inachusa i kochankę Zeusa, która została zamieniona w krowę; 
 • druga to alternatywna pisownia Ino, czyli w mitologii greckiej określenie tebańskiej królewny, córki Kadmosa i Harmonii znanej później jako Leukothea, która podarowałą Odyseuszowi zasłonę pozwalającą mu oddychać pod wodą; 
 • trzecia określa “Io Matua Kore”, czyli najwyższą istotę w pieśniach polinezyjskch.

Ciekawe i wolne domeny, które możesz wykorzystać dla stron związanych z mitologią to przykładowo: mitologia.io, mitologia-grecka.io, nimfy.io.

Domena .io i popularne miejsca na ziemi

Słowo io możesz wykorzystać także w celach geolokalizacyjnych:

 • “Io” to niezamieszkana wysepka w pobliżu północnej części wyspy Kufonisi w Grecji – użyj nazw kufonisi.io czy grecja.io, jeśli np. rozważasz biznes w pobliżu Kufonisi;.   
 • “Io” to norweska wieś w gminie Alver, w hrabstwie Vestland w Norwegii, na brzegu Herdlefjorden wzdłuż północnego wybrzeża wyspy Holsnøy – domeny alver.io, vestland.io czy herdlefjorden.io mogą okazać się pomocne przy planowaniu przedsięwzięć w tym tych rejonach; 
 • “Iō” określa nazwę kilku gór w Japonii – interesujesz się górami lub Japonią? Może zainteresują Cię domeny: góry.io, japonia.io, szczyty.io;
 • “IO” to również skrót od Oceanu Indyjskiego – co powiesz na domenę oceanindyjski.io bądź indyjskiocean.io dla swojej nowej strony poświęconej temu olbrzymiemu obszarowi na mapie?

Domena .io w astronomii

W astronomii io posiada dwa znaczenia:  

 • pierwszym z nich określenie jednego z czterech księżyców Jowisza; 
 • drugim jest asteroida o średnicy 170 km w centralnej części pasa asteroid.

Znawcy astronomii zapewne docenią domeny takie jak: ksiezyc.io, jowisz.io, asteroida.io.

Domena .io w biologii i medycynie

motyl io Aglais io
Aglais io, pawi motyl. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Aglais_io

Kategoria biologia i to doskonałe pole manewru do tworzenia hacków domenowych: 

 • “Io” to rodzaj ślimaka słodkowodnego z rodziny Pleuroceridae – dopasuj bazowe słowo z omawianym rozszerzeniem i zarejestruj nazwy: slimak.io, slimaki.io, zwierzeta.io.
 • “Io” to rodzaj rośliny z plemienia Senecioneae (rodziny słoneczników) – botanikom podpowiadamy nazwy: roslina.io, rosliny.io, sloneczniki.io.
 • Automeris io,odnosi się do gatunku ćmy w Ameryce Północnej – zmiksuj słowa i rejestruj domeny: ćmy.io, ćma.io
 • Aglais io, to europejski pawi motyl – ciekawe domeny motyle.io, motyl.io, pawiemotyle.io czekają na rejestrację.
 • “io” to alternatywna nazwa dla bliskiego wyginięcia jastrzębia hawajskiego – podpowiadamy sporo wolnych nazw: jastrzab.io, jastrząb.io, jastrzebie.io, jastrzębie.io.
 • “IO” to skrót od Intraosseous infusion, czyli w tłumaczeniu Infuzja doszpikowa. To proces wstrzykiwania leków bezpośrednio do szpiku kostnego – polskie domeny infuzja.io, infuzje.io są ciągle dostępne do rejestracji. 
 • “IO” to skrót od Immuno-oncology, czyli w tłumaczeniu Immuno-onkologia. To alternatywny termin oznaczający immunoterapię raka – podpowiadamy domeny: onkologia.io, immuno-onkologia.io.

Domena .io i popularne osoby

Słowo io nie ominęło także sławnych ludzi, chociaż osobiście nie znamy ani jednego z nich. A czy Ty kogoś kojarzysz?: 

 • Io Interactive – duński twórca gier komputerowych
 • Io Murota – japoński gracz shogi
 • Io Sakisaka – japoński artysta manga
 • Io Shirai – japoński zawodowy zapaśnik
 • Iou Kuroda (i.o.) – japoński mangaka
 • iO Tillett Wright – amerykański artysta, reżyser, fotograf, pisarz, filmowiec, aktywista i aktor

Spośród wymienionych pozycji tylko 3 domeny (hacki domenowe) są wolne do rejestracji: 

murota.io, sakisaka.io, kuroda.io. Możliwe, że na lokalnym rynku będą cieszyć się zainteresowaniem. 

Domena .io i pozostałe zagadnienia

Na zakończenie prezentujemy pozostałe powiązania ze słowem io, które nie klasyfikują się do żadnej z powyższych kategorii:

 • iO Digital Cable Service (w skrócie io), to amerykańska usługa oferowana przez Cablevision. 
 • Skrótem “IO” określa się International Organization, czyli Organizacja międzynarodowa. To recenzowane czasopismo obejmujące całą dziedzinę spraw międzynarodowych.
 • Skrótem “IO” określa się Bureau of International Organization Affairs, czyli Biuro ds. Organizacji Międzynarodowych w Departamencie Stanu USA.
 • Government Printing Bureau (Makau), to wydawca gazet rządowych. Określenie znane jest w języku portugalskim jako Imprensa Official (IO).
 • IATA IO, to oznaczenie indonezyjskiej linii lotniczej. 
 • IO to skrót od Investigating Officer, czyli w tłumaczeniu Oficer śledczy. To członek organów ścigania w Wielkiej Brytanii kierujący dochodzeniem.
 • Mitsubishi Pajero iO, to japoński mini SUV produkowany przez Mitsubishi Motors.

Dla tych pozycji tematyka jest dosyć specyficzna (rządowa, organizacyjna, korporacyjna) i spodziewamy się, że większość wolnych domen może być objęta znakiem towarowym

Podsumowanie

Domena .io pomimo swojego narodowego przeznaczenia posiada mnóstwo alternatywnych zastosowań. Najpopularniejszym z nich jest wykorzystanie domeny dla firm technologicznych, ponieważ skrót IO powszechnie kojarzony jest z technicznym pojęciem input/output. Oprócz tego w tekście wykazaliśmy sporo innych, ciekawych zastosowań, o których prawdopodobnie mogłeś wcześniej nie słyszeć. Zasugerowaliśmy Ci dużo przykładów ściśle związanych z domeną .io i mamy nadzieję, że któryś z nich przypadnie Ci do gustu i przyczyni się do rejestracji domeny. Jeśli tak się stanie, zalecamy abyś przed tym prewencyjnie upewnił się, czy na konkretne nazwy nie są stworzone znaki towarowe

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Domena .io – najczęściej wyszukiwana domena w Google w 2022 roku. W czym tkwi jej fenomen? 

 1. Pingback: Targi CloudFest 2023 za nami! - jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami technologicznymi  - Blog MSERWIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *