Hello, .dev! Nowa domena dla branży IT wkrótce dostępna

jefferson santos 450403 unsplash

Programujesz? Tworzysz narzędzia webowe? Sprzedajesz usługi programistyczne? Zaprezentuj się jako mistrz kodu na stronie z domeną .dev. Rejestracja nazwy z takim rozszerzeniem to prawdziwa okazja dla deweloperów i software house’ów na przedstawienie się klientom i partnerom w ciekawy sposób. Prerejsteracja nazw jest już dostępna na stronie https://www.domeny.tv/domeny/dev.

Dlaczego warto zarejestrować domenę z rozszerzeniem .dev?

Wiadomo, czym się zajmuje się Twoja firma

Końcówka .dev pozwala jednoznacznie określić profil działalności firmy. Zakup domeny z takim rozszerzeniem powinni rozważyć w szczególności właściciele firm z branży IT, których nazwa nie wskazuje na to, czym się zajmują. Warto jednak zabezpieczyć odpowiednie nazwy domen z końcówką .dev, jeśli myślisz perspektywicznie o rozwoju swojego software house’u lub usługi programistycznej. Ten relatywnie niewielki koszt roczny (69 zł netto) może się okazać świetną inwestycją już w niedalekiej przyszłości.  

Powszechna znajomość skrótu “dev”

“Dev” jest skrótem, który zna każdy informatyk i programista, bez względu na kraj pochodzenia czy język, którego używa. Jeśli Twoja firma realizuje projekty dla klientów zagranicznych lub planujesz rozwój na obce rynki, zakup nazwy domeny z końcówką .dev może ułatwić Ci zaprezentowanie się na międzynarodowej arenie pod zrozumiałym dla całego świata adresem. Dla branży informatycznej domena .dev może stać się dobrą alternatywą dla ogólnoświatowych rozszerzeń takich jak .com czy .net.

Rozszerzenie skrojone pod potrzeby freelancerów

Dla deweloperów – freelancerów strona internetowa w domenie .dev będzie świetnym miejscem do budowania marki osobistej. Znalezienie prostego adresu w postaci nazwiska i rozszerzenia .dev nie powinno stanowić problemu i będzie łatwiejsze niż szukanie nazwy z końcówką .pl. Poza tym, korzystając z domeny .dev pokażesz, że jesteś na bieżąco z branżowymi trendami.

Bądź jednym z pierwszych .dev-ów

Zapotrzebowanie na programistów, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest ogromne. Komisja Europejska przewiduje, że w samej tylko Europie, w branży technologii informacyjnych, do 2020 r. będzie brakować ok. 900 tysięcy pracowników. W Polsce ok. 15% wszystkich ofert pracy dotyczy rekrutacji na stanowiska IT. Tak rozwijający się rynek przyciąga nie tylko osoby wykształcone w kierunkach informatycznych, ale również coraz większą grupę osób, która zdecydowała się przebranżowić. Warto być jednym z pierwszych, którzy zarejestrują się pod marką .dev

Gwarancja bezpieczeństwa

Domena .dev jest włączona do tzw. listy wstępnych ładowań HSTS (HSTS preload list), czyli wykazu stron, z którymi można połączyć się wyłącznie za pomocą bezpiecznego protokołu HTTPS.  Oznacza to, że na witrynie z rozszerzeniem .dev trzeba mieć zainstalowany certyfikat SSL.

Na listę HSTS jest wpisana cała końcówka .dev, zgodnie z decyzją Google, czyli jej operatora (rejestru).

Do czego wykorzystać domenę .dev?

Jeśli domeny z nazwą i końcówką .dev nie potraktujemy wyłącznie jako miejsca umieszczenia docelowej strony firmy lub przekierowania na inną – główną, można wykorzystać ją jako szeroko pojętą przestrzeń dla deweloperów i przenieść tam:

 • udostępnioną wersję deweloperską serwisu

Chcesz pokazać klientowi wersję deweloperską serwisu? Strona z domeną .dev będzie do tego najlepszym miejscem.

 • firmowe repozytorium kodu

Szukasz alternatywy dla GitHuba czy Bitbucketa? Stwórz firmowe repozytorium kodu na stronie z domeną .dev.  Oprogramowanie GIT dostępne jest na wolnej licencji, potrzebujesz jedynie serwera, na którym będziesz trzymać repozytoria gita i narzędzia do jego obsługi. Darmowych i płatnych narzędzi dla każdego z systemów operacyjnych nie brakuje.

 • ofertę dla partnerów (innych software house’ów lub programistów)

Współpracujesz z innymi firmami z branży lub korzystasz z usług podwykonawców? Na stronie z rozszerzeniem .dev możesz pokazać im, czego szukasz i jakie warunki oferujesz.

 • prezentację projektów i dokumentacji, w szczególności na otwartych licencjach

Sprzedajesz różne produkty lub usługi, ale część swojej działalności opierasz na tworzeniu oprogramowania na otwartych licencjach? Przenieś ją na stronę z domeną .dev – od razu będzie wiadomo, do kogo jest skierowana.

 • rekrutację

Taka strona może okazać się dobrym narzędziem rekrutacyjnym, szczególnie w firmach, w których programiści stanowią dużą grupę pracowników. Prezentacja zespołu, warunków zatrudnienia czy testów rekrutacyjnych w wydzielonym dla deweloperów obszarze będzie świadczyć o ich poważnym traktowaniu w firmie.

 • forum dyskusyjne

W firmach korzysta się z wielu internetowych narzędzi do usprawnienia pracy, ale może warto stworzyć również miejsce do załatwiania nieformalnych kwestii, na przykład forum dyskusyjne? W takiej przestrzeni pracownicy będą mogli umówić się na wspólne przejazdy do pracy, ustalić, gdzie zorganizować firmową wigilię, znaleźć polecaną opiekunkę do dziecka lub wymienić się opiniami o restauracji z najlepszym menu na lunch. Takie forum pomoże zintegrować pracowników i zwiąże ich mocniej z pracodawcą, który dba o realizację różnych potrzeb.

Wprowadzenie domeny .dev – naszykuj się na zmianę

Ciekawą kwestią związaną z wprowadzeniem domeny .dev jest potencjalny problem kolizji pomiędzy nazwami domen w sieciach wewnętrznych firm i tymi, które będą publicznie zarejestrowane w internecie.

Używanie rozszerzenia .dev jest obecnie częstą praktyką – dzięki temu można w prosty sposób nazywać i lokalizować serwery testowe w wewnętrznych sieciach firmowych oraz zarządzać nimi. Aby uniknąć problemów związanych z delegacjami po publicznym wprowadzeniu nowej domeny, warto w porę sprawdzić, czy nie używamy takich rekordów.

Prerejestracja

Usługa prerejestracji pozwoli Ci na zajęcie miejsca w kolejce i priorytetowe wysłanie zlecenia w dniu uruchomienia publicznej rejestracji.

Szczegółowe zasady prerejestracji:

 • Dodanie domeny do prerejestracji wiąże się z pobraniem opłaty z salda w wysokości ceny rejestracji danej domeny pomnożonej przez ilość lat rejestracji.
 • Zamówienie zostanie wprowadzone do min. dwóch współpracujących z nami rejestratorów globalnych w celu zwiększenia szansy na zdobycie domeny.
 • Nie ma możliwości wycofania zamówienia po jego złożeniu przez zlecającego.
 • Wyłącznie w przypadku niedostępności domeny (np. wcześniejsza rejestracja danej nazwy przez inny podmiot) pobrana kwota podlega całkowitemu zwrotowi.
 • Ewentualny zwrot będzie dopisywany do salda i będzie dostępny do wykorzystania na dowolne inne operacje.

Publiczna rejestracja domeny zostanie uruchomiona 28.02.2019 r.

Cena rocznej rejestracji domeny: 69,00 zł netto.

Cena rocznego przedłużenia ważności domeny: 69,00 zł netto.


Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Hello, .dev! Nowa domena dla branży IT wkrótce dostępna

 1. Pingback: Nowe domeny w Google! Rejestr uruchamia nowe rozszerzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *