ICANN nie unieważni rosyjskich domen

ukraina icann

Kiedy pod koniec lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, firmy postanowiły wesprzeć naszych sąsiadów – czy to pomocą finansową, czy odcinając agresorów od swoich usług. Wiele firm wycofało się z Rosji i Białorusi, m.in: BMW. Adidas, Boeing czy BP.

Rosja została pozbawiona usług nie tylko z sektora motoryzacji, żywieniowego czy rozrywkowego – do bojkotu dołączyły także firmy technologiczne. Postąpiły tak m.in Sectigo i Digicert, czyli największe podmioty wydające certyfikaty SSL. Wydawanie i odnawianie wszystkich certyfikatów SSL jest od tej pory niemożliwe dla podmiotów z Rosji i Białorusi

Prośba Ukrainy do ICANN i RIPE NCC

Po rosyjskiej inwazji Andrii Nabok (przedstawiciel ICANN na Ukrainie) i Mykhailo Fedorov (wicepremier i Minister ds.transformacji cyfrowej Ukrainy) poprosili ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów) o unieważnienie na stałe lub tymczasowo rosyjskich domen TLD takich jak .ru, .рф i .su. Lista ta nie jest kompletna i może obejmować inne domeny powiązane z Federacją Rosyjską. Prośba obejmuje także unieważnienie certyfikatów SSL wyżej wymienionych domen i zatrzymanie głównych serwerów DNS w Petersburgu i Moskwie.

Nabok zwrócił się także do RIPE NCC (regionalnego rejestru dla Europy, Środkowego Wschodu i części Azji Centralnej) o cofnięcie Rosji praw do używania przypisanych im adresów IPv4 i IPv6 i zablokowanie ich głównych serwerów DNS.

Jak podkreśla Nabok i Fedorov, wszystkie te działania mają pomóc użytkownikom w znalezieniu wiarygodnych wiadomości pozbawionych propagandy i dezinformacji, a także jak może to uratować ludzkie życia. 

Zarówno ICANN, jak i RIPE NCC odrzuciły prośbę Ukrainy.

Dlaczego ICANN i RIPE NCC odrzuciły prośbę Ukrainy

RIPE NCC tak uzasadniły swoją decyzję:

“Rada nadzorcza RIPE NCC wierzy, że ​na środki komunikacji nie powinny mieć wpływu wewnętrzne spory polityczne, konflikty międzynarodowe lub wojna. Obejmuje to zapewnienie prawidłowo zarejestrowanych zasobów numeracji internetowej. (…) Kluczowym jest, by RIPE NCC pozostało neutralne i nie wybierało stron w politycznych dyskusjach, konfliktach międzynarodowych i wojnach. Gwarantuje to równe traktowanie wszystkich tych odpowiedzialnych za dostarczanie usług internetowych. (…) informacje i dane dostarczane przez RIPE NCC mogą być traktowane jako autorytatywne i wolne od stronniczości lub wpływów politycznych.”

Z kolei Göran Marby, CEO ICANNu podkreśla gotowość ICANNu do wspierania Ukrainy oraz globalnego bezpieczeństwa Internetu jak i jego stabilności i wytrzymałości. Wyjaśnił także, dlaczego żadna z próśb Naboka i Fedorova nie może zostać spełniona.

Unieważnienie rosyjskich domen

Zakres działań ICANN obejmuje głównie weryfikację żądań, które pochodzą od upoważnionych stron w danym kraju lub terytorium. Globalnie uzgodnione zasady nie przewidują podejmowania przez organizację podobnych działań. Marby podkreśla, że nie można przeprowadzać takich wewnętrznych operacji na terytorium kraju na podstawie żądań innego państwa. Takie działanie miałoby katastrofalne skutki i oznaczałyby spadek zaufania i użyteczności tego globalnego systemu.

Unieważnienie certyfikatów SSL dla rosyjskich domen

ICANN nie jest w stanie unieważnić certyfikatów SSL dla domen .ru, .рф i .su z prostego powodu – są wydawane przez operatorów zewnętrznych bez udziału ICANN.

Zatrzymanie głównych serwerów DNS

System serwerów root składa się z wielu rozproszonych geograficznie węzłów, 

utrzymywanych przez niezależnych operatorów – przez co ICANN nie ma możliwości wyłączenia ich.

ukraina icann rosyjskie domeny

Stanowisko Internet Society i “Splinternet”

Prośbę skomentował także Andrew Sullivan, CEO Internet Society (Międzynarodowe stowarzyszenie dbające o harmonijny rozwój Internetu). Ostrzega on, że przychylenie się ICANNu do spełnienia działań wskazanych przez Ukrainę mogłoby doprowadzić to tzw. Splinternetu. Oznacza to rozbicie Internetu rozbicie Internetu według granic geograficznych, politycznych, handlowych i/lub technologicznych. 

Sullivan powiedział: „Wezwania do odcięcia Rosji od Internetu równia pochyła, ponieważ „Splinternet” jest antytezą tego, jak zaprojektowano Internet i jak miał on funkcjonować. Musimy oprzeć się tym wezwaniom, bez względu na to, jak kuszące mogą być”.

Stanowisko Domeny.tv i wpływ na rynek domen

Wspólnie z naszym partnerem w zakresie rejestracji domen w Rosji, firmą Key Systems, podjęliśmy trudną decyzję o wstrzymaniu wszelkich nowych rejestracji w domenach .ru, .su .com.ru, .рф, .рус, .moscow oraz .москва.

Bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom stabilne i bezpieczne usługi, szczególnie w obecnych niepewnych czasach.

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu poświęconego napaści na Ukrainę i jej wpływowi na rynek domen.

Źródło: https://www.icann.org/en/system/files/correspondence/marby-to-fedorov-02mar22-en.pdf

512a 1

Jestem pracownikiem działu marketingu i grafikiem w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Odpowiadam za tworzenie treści wizualnych wspierających działania marketingowe firmy. Projektuję grafiki do materiałów marketingowych i redaguję teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Udostępnij artykuł

O Agnieszka Pawlak

Jestem pracownikiem działu marketingu i grafikiem w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Odpowiadam za tworzenie treści wizualnych wspierających działania marketingowe firmy. Projektuję grafiki do materiałów marketingowych i redaguję teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *