Jak działają wyceniarki domen i czy warto sugerować się nimi sprzedając domenę? 

jak dzialaja wyceniarki domen

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może być warta Twoja domena internetowa? Może szukając odpowiedzi na to pytanie, natknąłeś się na serwisy, oferujące pomoc i wyceniające wartość domen? A może właśnie teraz dowiedziałeś się o ich istnieniu?   

W tym artykule poruszyliśmy kwestie związane z wyceniarkami domen i wyjaśniliśmy, jakie czynniki wpływają na określenie wartości sprzedawanego serwisu. Odpowiedzieliśmy, czy warto sugerować się przedstawioną wyceną. Przeprowadziliśmy testy porównawcze bazujące na 4 popularnych wyceniarkach i opisaliśmy przykład sprzedaży domeny, która została sfinalizowana dzięki jednej z nich.

Dzięki artykułowi dowiesz się, czy warto sugerować się wyceniarkami sprzedając domenę internetową. 

Czym są wyceniarki domen?

Wyceniarki domen to automaty, szacujące wartość rynkową danej domeny. Oceniają ją na podstawie wewnętrznych i zewnętrznych atrybutów, np. długości domeny, jej popularności czy wieku. Stale śledzą trendy rynkowe i są w stanie oszacować wartość rynkową konkretnego adresu na podstawie wartości sprzedaży podobnych nazw danego typu. 

Do popularnych wyceniarek domen należą między innymi: 

Od jakich czynników zależy wycena domeny?

Wyceniarki szacują wartość domen opierając się na danych z rynku światowego. Gromadzą dane sprzedażowe z najróżniejszymi rozszerzeniami oraz dotyczące słów kluczowych powiązanych z nazwą domeny. Dzięki temu są w stanie określić ich zbliżoną, rynkową wartość. 

Wyceniarki sprawdzą się dla domen z anglojęzycznymi słowami kluczowymi, ponieważ posiadają o nich najwięcej danych. 

Warto zaznaczyć, że informacje o sprzedaży domen na rynku wtórnym nie są jawne dla rynku polskiego i rzadko kiedy są ujawniane. W przypadku sprzedaży domen na rynku światowym (szczególnie domen .com) są bardzo często jawne, więc zapewnia to materiał porównawczy.

Przez dwa powyższe czynniki automaty mogą niewłaściwie oszacować wartość domen polskich i mniej popularnych rozszerzeń. 

Wyceniarki biorą pod uwagę odmienne czynniki, przez co wyceny w większości różnią się od siebie.

W przypadku wyceniarki estibot.com metodologia obliczania wartości nazwy domeny opiera się na wielu wewnętrznych i zewnętrznych atrybutach domeny. Atrybuty wewnętrzne obejmują m.in. długość domeny, rozszerzenie, liczbę słów, wymowę, wiek i inne cechy bezpośrednio związane z określoną domeną. Atrybuty zewnętrzne odnoszą się do danych stron trzecich, takich jak częstotliwość wyszukiwania domeny, pozycja wyszukiwania czy jej historia. 

Cechy konkretnej nazwy domeny są następnie porównywane z właściwościami wcześniej sprzedanych nazw domen. Na podstawie tego porównania opiera się wycena.

Dla serwisu speedtest.pl kluczowymi czynnikami branymi pod uwagę przy wycenie domeny są

  • Dochody generowane przez firmę. Według powszechnej opinii zainwestowane pieniądze w biznes powinny zwrócić się po 5 – 10 latach. Mnożąc roczny zysk netto razy dany roczny przedział, powinna wyjść kwota, za którą można sprzedać biznes. Dla biznesu internetowego okres wynosi od 2 do 6 lat.
  • Liczba unikalnych użytkowników. Szacuje się, że w Polsce jeden unikalny użytkownik w miesiącu jest wart od 1 do 15 zł. Według magazynu Business 2.0 zagraniczny użytkownik może być wart nawet około 34 dolarów. Wartość zależna jest od profilu użytkownika i m.in. od tego jak bardzo jest on skłonny do kupowania. 
  • Zawartość merytoryczna, artykuły, zdjęcia, skrypty. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa unikatowość materiałów oraz to, czy są one atrakcyjne dla odwiedzającego. To znaczy: czy poświęca on sporo czasu na stronie bądź czy przyczyniają się one do decyzji zakupu.   
  • Tematyka strony. To czym zajmuje się witryna, może wpływać na to jak duża będzie chęć jej zakupu. 
  • Nazwa domeny. Jeden z kluczowych aspektów wpływających na zakup. Czynniki sprzyjające osiągnięciu większej wartości domeny to jej krótka i prosta nazwa, użyte rozszerzenie oraz łatwość zapamiętania.
  • Dywersyfikacja ruchu. Istotne dla wartości domeny jest to, żeby ruch na stronę pochodził z kilku różnych kanałów, np. wyszukiwarek, wejść z innych stron czy odwołań bezpośrednich.
  • Branding, marka domeny, rozpoznawalność w sieci. Popularność serwisu przyczynia się do łatwiejszej i większej sprzedaży. 

Wyceniarki biorą pod uwagę Domain Authority (z ang. Autorytet Domeny). To popularna metryka w branży SEO, porównywalna do już nieaktualnego PageRank. Wskaźnik szacuje jak dana witryna będzie sobie radziła na stronie wyników wyszukiwania i podaje w przybliżeniu konkurencyjność danej witryny. Wynik Domain Authority prezentowany jest w skali od 1 do 100, a im wyższy wynik tym lepiej.

Domain Authority obliczany jest przy użyciu szerszego zakresu danych niż PageRank. Niektóre z tych wskaźników obejmują: liczbę i jakość linków przychodzących oraz wychodzących, ich różnorodność, wiek domeny, wskaźnik ruchu na stronie, a nawet wskaźniki dotyczące sprzętu i oprogramowania, np. czasy odpowiedzi serwera, niedziałające łącza, błędy kodu i czas pracy bez przestojów.

Oprócz Domain Authority istnieją podobne wskaźniki takie jak: Page Authority, MozRank, Majestic Trust Flow czy Majestic Citiation Flow, które również są w stanie wpłynąć na wycenę domeny.  

Wyceniarki mogą uwzględniać rankingi pochodzące z renomowanych stron: Alexa Rank, SemRush czy Ahrefs. 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jak samodzielnie oszacować wartość domeny, przeczytaj nasz artykuł i poznaj 10 najważniejszych wskazówek, które Ci w tym pomogą – https://blog.domeny.tv/10-wskazowek-jak-oszacowac-wartosc-domeny/

Czy warto sugerować się wyceniarką sprzedając domenę? 

Szukając odpowiedzi na to pytanie, postanowiliśmy zrobić test porównawczy i wyszukaliśmy naszą domenę w 4 popularniejszych wyceniarkach.

Wycena domeny według estibot.com

Na pierwszy ogień trafił serwis EstiBot.com. Ku naszemu zdziwieniu ujrzeliśmy wycenę na zawrotną kwotę 310 dolarów, przy zadeklarowanych 27 100 dokładnych wyszukiwań na hasło “domeny.tv”. Około połowy wyników analityki, jak np. ranking ruchu Google czy Alexa jest nieuzupełniona, pomimo tego, że są to dane dostępne publicznie. 

Wycena domeny według godaddy.com

Według serwisu godaddy domeny.tv są już warte nieco więcej – 1782 dolary. Serwis praktycznie nie uzasadnia we wnioskach, czym kierował się wyceniając domenę. Jedynym przydatnym czynnikiem określającym wartość domeny jest informacja o krótkiej nazwie składającej się z mniej niż 15 znaków. 

Wycena domeny według speedtest.pl

Portal speedtest.pl oszacował wartość domeny na kwotę 43 214 zł. Statystyki, jakie dostarczył przy wycenie to liczba unikalnych użytkowników: 1 440. Użytkownicy internetu: 1. (nie do końca wiemy, co autor miał na myśli i co określa ta cyfra) oraz linki zewnętrzne odwołujące się do domeny: 1 369. 

Wycena domeny według webarbiter.com

Źródło:https://www.webarbiter.com/pl/domeny.tv

Na samym końcu doświadczyliśmy przełomu – serwis webArbiter wycenił domeny.tv na kwotę 151 110 dolarów. Podał przy tym uzasadnienie, skąd wynika taka cena i ujawnił część ogólnodostępnych statystyk, które nie były dostępne w serwisie estibot.com. Oprócz tego przeczytaliśmy o sobie bardzo pozytywny feedback i dowiedzieliśmy się, że nasza strona warta jest 43 wielbłądów lub 116 236 butelek piwa. Jeśli właśnie pomyślałeś, że chciałbyś złożyć ofertę i zastanawiasz się, skąd wziąć tyle piwa, to bądź spokojny. 13 140 butelek też będzie ciekawą propozycją.       

Jak widać wyceny formułowane przez wyceniarki są bardzo rozbieżne i mocno orientacyjne – w przypadku domeny.tv od 310 do 151 000 dolarów. Większość z nich dostarcza znikome raporty i argumentacje, z czego wynika cena, a niektóre ogólnodostępne statystyki nie są w nich uwzględnione. Wyceny nie powinny stanowić faktycznego punktu odniesienia dla inwestorów, jednak w niektórych przypadkach mogą przydać się jako wsparcie sprzedaży. 

Dobrym przykładem na to jest przypadek Cole South’a – zawodowego amerykańskiego pokerzysty. W połowie 2021 roku zakupił on za kwotę 125 000 dolarów pewną domenę, której nazwy do tej pory nie wyjawił. Jak wskazał, była ona pokroju nazwy „animated.com”, czyli prosta i potencjalnie atrakcyjna. 30 marca 2021 roku sprzedał ją korzystając z wyceniarki estibot.com za 341 000 dolarów – z 2.73-krotnym zyskiem. Czy była to dobra oferta i decyzja zakupowa? Cole 24 kwietnia 2022  stwierdził, że jak na tamte lata cena była zadowalająca, zwłaszcza że nie za bardzo miał świadomość, ile realnie mógłby otrzymać za domenę. Jednocześnie stwierdził, że mógłby sprzedać ją za dużo więcej, a decyzja o sprzedaży była nieco pochopna.  

Umowa sprzedaży domeny sfinalizowana dzięki wyceniarce estibot.com Źródło: https://twitter.com/ColeSouth/status/1518085067725107201

Jak wystawić na sprzedaż domenę internetową?

Jeżeli poznałeś już 10 wskazówek pomagających w wycenie domeny i wiesz, że wyceniarki to dobre narzędzie wspierające jej sprzedaż, to warto żebyś poznał popularniejsze miejsca, które pomogą ci w handlu. 

Pierwszym z nim jest parking domen, czyli możliwość umieszczenia informacji na serwerze wraz z krótką, dowolnie zdefiniowaną wiadomością, np. dotyczącą chęci sprzedaży domeny oraz formularzem kontaktowym. Formularz pojawi się w momencie, gdy ktoś wpiszę nazwę Twojej domeny. W naszym serwisie jest to całkowicie bezpłatna opcja. 

Innym miejscem są grupy i marketplace’y w mediach społecznościowych. Wystarczy odszukać, np. grupy związane z tematyką Twojej branży czy powiązane z domenami internetowymi bądź e-commerce. 

Powszechnym sposobem jest również wystawienie domeny na rynku wtórnym, czyli giełdzie domen. To publiczne miejsce umożliwiające ich kupno i sprzedaż, ale przeważnie obarczone prowizjami. 

Podsumowanie – czy warto sugerować się wyceniarkami domen przy ich sprzedaży?

Jak sam pewnie dostrzegłeś, wyceniarki nie powinny stanowić wyznacznika w zakresie wyceny domen. Zazwyczaj zobaczysz różne kwoty, zależne od tego, którą z nich się posłużysz. Ponadto automaty biorą pod uwagę różne czynniki, często ciężkie do zweryfikowania przez osoby, chcące uzyskać wycenę. Obliczenia wyceniarkek powinno traktować się bardzo orientacyjnie i z przymrużeniem oka. Jednak w niektórych przypadkach mogą przydać się jako wsparcie sprzedaży.

Od strony inwestora, wyceny mogą okazać się pomocne jako argument i punkt odniesienia przy ewentualnych negocjacjach.

A czy Ty korzystałeś kiedyś z tego narzędzia? Co sądzisz o otrzymanej wycenie? 

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *