10 wskazówek jak oszacować wartość domeny

wartosc domeny

Domena jest warta tyle, ile ktoś jest gotów za nią zapłacić. Jak zatem ocenić wartość domeny, żeby nie sprzedać za półdarmo bądź nie przepłacić?

W naszym poprzednim artykule przedstawiliśmy hasłowo kilka wskazówek dotyczących szacowania wartości domeny. W tym artykule postaramy się je rozbudować i uzupełnić o kolejne, abyście mieli ogólną orientację, co wpływa na wartość domeny.

Wiek i historia domeny

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie ile warta jest domena, należy przeanalizować jej wiek oraz historię. Zazwyczaj im starsza domena, tym lepiej. Dlaczego zazwyczaj? Dlatego, że to też zależy od tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się treść strony pod daną domeną. Jeżeli znajdowały się tam treści kompromitujące, SWL-e (system wymiany linków), Google nałożył na nią kary, to wiek obniży jej wartość. Jaka zawartość i treść znajdowała się w danym momencie pod analizowaną domeną sprawdzisz dzięki Wayback Machine.

Wayback Machine

Ruch na stronie

Wartość domeny internetowej zależy często od ruchu na stronie (ilość wejść). Warto jednak pamiętać, że duży ruch niekoniecznie oznacza zainteresowanie znajdującymi się na stronie treściami. Może on wynikać z:

 1. podobieństwa z inną stroną (internauta pomylił się wpisując nazwę strony i został przekierowany na inną stronę, często o zbliżonej tematyce),
 2. pozostałości po uprzednim wykorzystaniu strony (linki do strony znajdujące się w innych witrynach),
 3. występowania w nazwie strony popularnego słowa lub wyrażenia, które odnosi się do branży lub marki produktu.
Google Analytics ruch na stronie

Ruch na stronie, w zależności od jego rodzaju, ma różną wartość. Jeżeli większa część użytkowników trafia pod wybrany adres w wyniku błędu, może być trudno zmonetyzować taki ruch. Monetyzacja to bardzo popularny termin wśród osób specjalizujących się w zagospodarowywaniu ruchu. W skrócie: jest to współczynnik konwersji osób odwiedzających daną stronę np. z reklam, zakupy oferowanych usług, zapis na listę mailingową.

Sprzedający może jednak w sztuczny sposób generować ruch na stronie, aby zawyżyć wartość domeny. Pamiętaj zatem, by dobrze przyjrzeć się statystykom ruchu na stronie i nie wyciągać pochopnych wniosków na podstawie tego jednego aspektu.

Długość domeny

Generalnie im krótsza domena, tym wyższa cena. Krótkie domeny uważane są za najbardziej wartościowe, ponieważ łatwiej je zapamiętać. Pamiętaj jednak, że nie zawsze krótka nazwa będzie zwiększać wartość domeny.

Nie bez znaczenia będzie tu kontekst bądź branża, do której odnosi się domena. Może się okazać, że w danej branży nazwa jednoczłonowa nie zdałaby egzaminu, np. creditcards.com.

Bardzo ważne jest, aby nie skracać domeny na siłę! Jeżeli Twoja nazwa domeny wydaje się zbyt długa, wyrzucenie kilku liter nie rozwiąże sprawy. Co z tego, że nazwa będzie 2-3 literowa, kiedy nie będzie miała najmniejszego sensu albo/i nie będzie budziła skojarzeń? Co innego, jeśli 2-3 literowa domena będzie skrótowcem nazwy Twojej firmy, który będzie można wytłumaczyć odbiorcom w przekazie marketingowym.

Słowa kluczowe w nazwie domeny

Jeżeli nazwa domeny to przypadkowy zlepek liter to trudno taką domenę wycenić wysoko. Zastosowanie powszechnie używanych słów może zarówno zwiększyć wartość domeny, jak też ułatwić komunikację z rynkiem.

Domeny generyczne, czyli te zawierające popularne słowa, szczególnie w formie rzeczownikowej, od zawsze były bardzo wartościowe. Dużo większą wartość będą miały jednak nazwy domen zawierające słowa o wysokiej wartości komercyjnej. Trudno nie zgodzić się z przewagą wakacje.pl nad motyki.pl.

Aby oszacować potencjał danej nazwy, warto sprawdzić m.in. ile reklamodawcy płacą w programie AdWords za obecne w nazwie słowa kluczowe. Warto też sprawdzić, ile firm wykupuje reklamy dla hasła zawartego w nazwie domeny. Im wyższa stawka za zawarte w nazwie słowo lub frazę kluczową, tym większy potencjał. A co za tym idzie – wartość domeny.

Słowa kluczowe w nazwie domeny

Dopasowanie domeny do końcówki

To czy nazwa domeny pasuje do użytej końcówki nie jest bez znaczenia. Na polskim rynku domen znajdziemy wiele przykładów anglojęzycznych domen połączonych z polskim rozszerzeniem .pl.

W związku z globalizacją i rozpowszechnionym użyciem języka angielskiego, obronią się domeny z końcówką .pl, które zawierają angielskie słowo (orange.pl, play.pl). Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz kupić/sprzedać taką domenę, to ważne jest, aby była ona łatwa do zapamiętania i przeliterowania. W przeciwnym razie domena będzie niewiele warta na polskim rynku.

Unikaj domen, w których nazwa i rozszerzenie odnoszą się do 2 różnych języków, np. bijoux.es (francuskie słowo z hiszpańską końcówką). Tak niespójna domena będzie miała niewielką wartość. Co do polskich keywordów, to pamiętaj, że najlepiej wyglądają (i mają większą wartość) jeśli występują z takimi końcówkami jak .com, .pl, .info czy .tv.

Domain hacks

Warto tutaj wspomnieć o tzw. domain hacks. To adresy internetowe, w których nazwa domeny oraz dobrana do niej narodowa końcówka stanowią jedną całość. Przykładem jest domena buy.it (domena narodowa Włoch) czy about.me (Czarnogóra). Ze względu na specyfikę języka polskiego, mamy mniejszy wybór końcówek, mimo to domain hacks zyskały na popularności.  Wśród polskich domen znajdujemy takie przykłady jak RMF.fm (Mikronezja) czy ugotuj.to i lubie.to (końcówka Tonga). Dobrze skonstruowana domena będzie z pewnością interesująca i wartościowa.

Domain hacks
Zdjęcie: The Jake Group

Uważaj na takie domain hacks, w których pojedyncze słowo będzie rozdzielone rozszerzeniem, np. bizn.es. Taka nazwa będzie mniej czytelna i wówczas jej wartość spadnie.

Pozycja w SERPs (Search Engine Results Pages)

Aby wycenić domenę warto również wziąć pod uwagę jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Być może domena jest już wypozycjonowana pod interesującymi nabywcę frazami. Wtedy można do wartości domeny doliczyć wartość pozycjonowania przez np. rok na te słowa/wyrażenia.

„Komercyjność” domeny

Domena może być krótka i jednowyrazowa, ale w zależności od tego do jakiej branży się odnosi będzie mniej lub bardziej komercyjna. To czy dana domena odnosi się do bankowości czy do ogrodnictwa, może znacznie wpłynąć na zróżnicowanie jej ceny. Adnews przygotowało zestawienie 100 domen, które osiągnęły najwyższe ceny sprzedaży i podzieliło je na kategorie. Zestawienie co prawda pochodzi z 2012 roku, ale pozwala odzwierciedlić wahania cen domen w różnych branżach.

Sprzedaż domen wg branży

Po zestawieniu widać, że w 2012 roku w Polsce najlepiej sprzedawały się nazwy domen zawierających nazwy urządzeń czy narzędzi (np. telefony.pl, spawarki.pl, helikoptery.pl). Jeżeli domena na sprzedaż odnosiłaby się do urządzeń to można byłoby wycenić ją wyżej niż np. domenę związaną z edukacją.

Sąsiedztwo domeny

Oceniając wartość domeny warto też spojrzeć na jej sąsiedztwo.  Załóżmy, że chcemy sprzedać domenę abc.pl za 10 tys. euro, a abc.eu/.com/.net/.info będzie wolna, to możemy długo czekać na kogoś, kto będzie gotowy tyle zapłacić za naszą domenę z polską końcówką…

Warto także sprawdzić za jaką kwotę są wystawione na sprzedaż podobne domeny z tej samej lub wyższej półki. Jeżeli chcielibyśmy sprzedać domenę podroz.pl np. za 100 tys. euro, a podroze.pl będzie akurat na sprzedaż za np. 50 tys. euro, to znalezienie kupca może być problematyczne. Nie pomoże też na pewno fakt, że np. wycieczki.pl jest na sprzedaż za 30k EUR oraz to, że kupujący jeszcze powinien zadbać o domenę IDN, czyli wersję domeny z polskimi znakami.

Inną kwestią jest jeszcze to, że jeżeli chcielibyśmy kupić domenę np. windykacje.pl, a istnieje już serwis windykacja.pl, który działa w tej samej branży. Może to prowadzić do pomyłek i utraty potencjalnych klientów. Trzeba się wówczas zastanowić, czy w ogóle warto inwestować w nazwę, której odpowiednik w liczbie pojedynczej bądź mnogiej funkcjonuje w tej samej branży, a dana nazwa jest rzadziej używana w mowie potocznej.

Sytuacja ekonomiczna

Sytuacja ekonomiczna może również odegrać wpływ na wartość domeny, zależnie od tego jak się w danej chwili ma branża, z którą domena jest powiązana. Np. przed kryzysem finansowym domeny związane z bankowością sprzedawały się znacznie lepiej. Od kryzysu jednak cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Warto zatem sprawdzić w jakiej kondycji znajduje się dana branża i jaki ma potencjał rozwoju.

Również ogólny stan gospodarki ma odzwierciedlenie na średnie ceny transakcyjne na rynku domen. Największe sprzedaże odbywają się w czasach prosperity.

Obecność znaku towarowego

Wyceniając wartość domeny zwróć uwagę na to czy nie zawiera ona cudzego znaku towarowego – cybersquatting nie jest najlepszą praktyką… Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których można korzystać z domeny, która zawiera znak towarowy. A skąd wiadomo kiedy można, a kiedy nie?

Po pierwsze, należy sprawdzić w jakiej klasie jest zarejestrowany dany znak towarowy. Jeżeli działająca pod nim marka to firma kosmetyczna, a pożądana domena działa w branży odzieżowej, to zwykle nie stanowi to problemu.

Po drugie, należy sprawdzić czy dany znak towarowy ma renomę. Renomowany znak towarowy to taki, który jest powszechnie znany na danym obszarze (np. Coca-Cola czy Microsoft). Użytkownicy wiedzą, że pod marką Coca-Cola sprzedawane są napoje gazowane, więc nie można zrobić butów sportowych o takiej nazwie. Na pewno nie obejdzie się bez zarzutów o naruszanie praw do tego znaku.

coca-cola-znak-towarowy

Sprzedaż D2D vs sprzedaż KK

Analizując temat wyceny domen warto jeszcze nawiązać do takich haseł jak „sprzedaż D2D”, czyli pomiędzy domeniarzami, oraz „sprzedaż KK”, czyli klientowi końcowemu. Czym się one różnią?

Po pierwsze – w przypadku sprzedaży D2D nabywca traktuje domenę inwestycyjnie, a przy sprzedaży klientowi końcowemu ma plany jej zagospodarowania. Różnią się także ceną.

Domeniarz może sprzedać domenę koledze po fachu nawet za 10-20% jej wartości. Skąd taka drastyczna różnica cen? Często jest to spowodowane tym, że ciężko jest znaleźć zdecydowanego klienta końcowego, a domeniarzowi może zwyczajnie zależeć na czasie, aby zainwestować w inną domenę lub uwolnić środki na inne inwestycje.

Podsumowanie

Jeżeli planujemy kupić domenę na rynku wtórnym, po oszacowaniu wartości domeny i porównaniu ich z naszymi planami biznesowymi, warto rozważyć również inne scenariusze.

Należy sprawdzić czy nazwa domenowa o której myślimy nie jest dostępna z innym rozszerzeniem (w serwisie domeny.tv można wybierać z ponad 900 rozszerzeń z całego świata).

Na szczególną uwagę zasługują tzw. nowe domeny. Tutaj możesz wybierać rozszerzenia (końcówki domenowe) według kategorii. Wybrane przykłady kategorii i rozszerzeń: 

 • biznes -.marketing, .solutions, company, .agency, 
 • nieruchomości -.house, .homes, .studio,
 • usługi -expert, .help, .app, .auto. 

Jeżeli zależy nam na polskim rozszerzeniu domeny (.pl), możemy ją spróbować dokupić w późniejszym terminie poprzez złożenie za kilkanaście zł opcji na domenę. Tym samym zapewnić sobie pierwsze miejsce w kolejce do jej zakupu, jeżeli w ciągu kolejnych 3 lat dana domena wygaśnie lub zostanie usunięta (opcję na daną domenę może mieć tylko jedna osoba) . Szanse na to rosną, gdy pod daną nazwą nie jest prowadzona żadna działalność biznesowa. 

Jest wiele czynników decydujących o końcowej cenie domeny. Pamiętaj zatem, aby wszystkie wspomniane w tym artykule aspekty dobrze przeanalizować. Może się okazać, że trafisz na taki, który zadziała na Twoją korzyść podczas negocjacji lub zdecydujesz się na zakup domeny z innym rozszerzeniem. 

Źródła danych:

http://www.goldenline.pl/grupy/Komputery_Internet/domeny/profesjonalna-wycena-wartosci-domeny-czy-cos-takie-istnieje,199571

http://rynekdomen.pl/2014/jak-wycenic-wartosc-domeny/

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

7 myśli nt. „10 wskazówek jak oszacować wartość domeny

 1. Maciej Dutko

  Bardzo fajnie, metodycznie przedstawiona kwestia oceny wartości domen. Myślę, że ten tekst pozwoli uchronić niejednego domenowego inwestora przed prze- jak i niedoszacowaniem adresu będącego przedmiotem dealu.

 2. Karolina Autor wpisu

  Rzeczywiście, kwestia oceny wartości domen jest bardzo istotna, mimo to nadal trudno w sieci znaleźć konkretne informacje na ten temat. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!

 3. Paweł

  Nie znałem tego sposobu, aby sprawdzić wartość domeny względem branży, ciekawe jak wyglądałoby to dla ostatnich kilku lat nie tylko 2012.

 4. Karolina Autor wpisu

  Cieszymy się, że dowiedział się Pan z naszego artykułu czegoś nowego 🙂 Pozdrawiamy

 5. tomek

  Bardzo ciekawy wpis 🙂 Dużo konkretnych informacji a to jest niezwykle istotne tym bardziej, że wielu osobom się wydaje że wycena znaku towarowego, marki czy domeny to prościzna.

 6. fce

  Kluczowym może okazać się także profil linkowy. Rozbudowany, tematyczny z wysoką jakością linków przychodzących profil może dać dużego boosta już na początku.

 7. Pingback: Jak przejąć domenę internetową? Poradnik przejmowania domen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *