Koronawirus – czy zatrzymał podwyżki cen domeny .com?

koronawirus domena com min

Rejestr Verisign – administrator domeny .com zareagował na kryzys związany z koronawirusem. Rejestr zamrozi ceny rejestracji i odnawiania domen najwyższego poziomu (TLD), w tym .com, do końca 2020 r. Dodatkowo, do 1 czerwca Verisign nie będzie pobierać opłaty za reaktywację wygasłej domeny i wesprze lokalne środowisko medyczne kwotą 2 milionów dolarów. 

Chcesz znać więcej szczegółów dotyczących zmiany decyzji rejestru Verisign w związku z planowanymi podwyżkami? Czy na pewno nie zagraża ci wzrost cen za utrzymanie domeny .com w tym roku? Odpowiedzi znajdziesz w artykule, zapraszamy do przeczytania.

Przypomnienie wydarzeń związanych z podwyżką ceny domeny .com

24 marca pisaliśmy o podwyżkach cen nazw w domenie .com i spekulowaliśmy o możliwych wariantach ich uniknięcia. Nasze przypuszczenia się sprawdziły. Verisign poszedł śladem innych instytucji, opóźnił abonentom termin podniesienia cen i zaoferował im swoją pomoc.

Zgodnie z nową umową Verisign i ICANN z początku 2020 roku, rejestr będzie mógł podnosić ceny rejestracji i odnawiania domen .com o 7% rocznie przez kolejne 4 lata. Po tym czasie nastąpi zamrożenie cen na 2 lata. W 2026 roku Verisign na nowo będzie miał możliwość podniesienia cen .com o 7%. Cały proces dotyczący podwyżek trwa już od 2018 roku. Właśnie wtedy Narodowa Administracja Telekomunikacji i Informacji (NTIA) wydała oświadczenie, w którym uchyliła „kontrolę cen z czasów prezydenta Baracka Obamy” w celu wprowadzenia modyfikacji „zgodnie z priorytetami politycznymi administracji Donalda Trumpa”.

Okres podwyżek miał obowiązywać od 20 października 2020 roku.

Podwyżki cen domeny .com zatrzymane

Pod koniec stycznia Verisign powołał specjalną grupę zadaniową do monitorowania sytuacji związanej z zagrożeniem COVID-19. Po około 2 miesiącach podjęto pierwsze działania.

25 marca rejestr domeny .com poinformował, że nie podniesie cen za rejestrację i odnowienie domen w tym roku. Aby wesprzeć osoby fizyczne i przedsiębiorstwa dotknięte pandemią koronawirusa, Verisign zamrozi ceny dla wszystkich swoich domen najwyższego poziomu (TLD). Zaraz po tym wdrożony został kolejny program pomocy dla rejestratorów.

Verisign rezygnuje z dodatkowych opłat za reaktywację wygasłej domeny

2 kwietnia Verisign ogłosił, że do 1 czerwca nie będzie pobierać opłaty za reaktywację wygasłej domeny (czyli takiej, która znajduje się w tzw. Redemption Grace Period). W przypadku domeny .com jest to trzydziestodniowy okres “kwarantanny”, podczas którego abonent może uiścić jednorazową opłatę dla rejestru na poczet przywrócenia domeny. 

Warto rozróżnić dwa etapy życia domeny: Grace Period oraz Redemption Grace Period. Obydwa dotyczą wygasłej domeny.

W przypadku Grace Period do 14 dnia po wygaśnięciu domeny przywrócenie jest darmowe. Odnowienie w późniejszym okresie zależy od polityki danego rejestratora, która zależy w dużym stopniu również od warunków określonych przez rejestr. 

W kwestii Redemption Grace Period opłata reaktywacyjna narzucona jest przez rejestr i oscyluje w granicach kilkuset dolarów. Pomimo, iż tymczasowo opłata jest wstrzymana to w dalszym ciągu obowiązuje bardziej skomplikowany proces jej przywracania.

Więcej o przedłużeniach ważności domeny i jej cyklu życia dowiesz się z bloga.

Dodatkowe wsparcie finansowe ze strony Verisign 

Nagły wzrost liczby zachorowań niewątpliwie przyczynił się do reakcji ze strony Verisign. Rejestr nie tylko wspomógł abonentów, ale także wprowadził natychmiastowe działania chroniące własnych pracowników. Zmienił tryb pracy na zdalny oraz wprowadził szereg nowych przepisów bezpieczeństwa dla tych, którzy muszą pracować na miejscu. Wszystko po to, żeby zapewnić ciągłość pracy.

Oprócz tego rejestr postanowił wesprzeć lokalne środowisko medyczne i ogłosił darowiznę w wysokości 2 milionów dolarów dla osób udzielających pomocy chorym i personelu medycznego. Ponadto Verisign postanowił, że podwoi fundusze firmy przeznaczone na darowizny, które mają pomóc w walce z koronawirusem.

Analizując sytuację giełdową, zamrożenie ceny rejestracji i odnawiania domen mogło przyczynić się do znaczącego wzrostu cen akcji rejestru Verisign. W porównaniu do najgorszego wyniku z 23 marca – 151,17 dolara, zaraz po ogłoszeniu wstrzymania podwyżek, akcje firmy diametralnie poszybowały do góry. 20 kwietnia ich wartość wyniosła 209,93 dolara.

Niewykluczone, że przyczyniło się to do podjęcia decyzji o tymczasowej rezygnacji z opłaty za reaktywację domeny oraz o wsparciu finansowym rejestru dla abonentów i środowiska medycznego. Dodatkowo Verisign planuje podjąć kolejne działania, które mają pomóc społeczności podczas globalnego kryzysu z COVID-19.Czym zaskoczy nas rejestr? Przekonamy się niebawem.

Nadchodzące zagrożenie dla cen domeny .com

Podczas gdy sytuacja podwyżek cen ze strony Verisign chwilowo się uspokoiła, nasila się nowe zagrożenie w postaci dużego wzrostu kursu dolara w stosunku do słabnącej złotówki. 

Od 08.03.2020 roku do 21.04.2020 roku wartość dolara wzrosła blisko o 40 groszy.

Tendencja do umacniania się dolara może niekorzystnie wpłynąć na wzrost kosztów utrzymania nazw domenowych u rejestratorów w Polsce. Tyczy się to m.in. domeny .com.

Na domiar tego, nie zapowiada się żeby tempo wzrostu miało ustać. Przyczynia się do tego pogarszająca sytuacja gospodarcza w Polsce. Złoty jest obecnie jedną z najniżej oprocentowanych walut na świecie, a rentowności polskich obligacji rządowych w tym roku odnotowały najniższe poziomy w historii. 

W skutek pandemii Narodowy Bank Polski podjął radykalne kroki – obniżył stopy procentowe i uruchomił bankom kredyt wekslowy. Polski rząd wdrożył dwa kosztowne programy wsparcia: tarczę antykryzysową – 219,5 mld złotych  i tarczę finansową – 100 mld złotych. Ponadto na konferencji prasowej NBP z 8 kwietnia prezes Adam Glapiński oznajmił, że Polsce grozi deflacja. Deflacja to zbyt mała ilość pieniędzy w gospodarce. Zjawisku towarzyszy pogarszająca się sytuacja gospodarcza i może prowadzić to do recesji.

To zaledwie kilka czynników, przedstawionych w tym opracowaniu.

Mamy nadzieję, że pomoże ono naświetlić sytuację w jakim położeniu znalazła się polska gospodarka i jak może to wpłynąć na kurs dolara, w którym są wyceniane domeny obsługiwane przez Verisign, do polskiego złotego.

Zatrzymanie podwyżek cen domeny .com – podsumowanie

25 marca rejestr domeny .com poinformował, że nie podniesie cen za rejestrację i odnowienie domen w tym roku. Ponadto Verisign oznajmił 2 kwietnia, że do 1 czerwca nie będzie pobierać opłat za reaktywację wygasłej domeny, czyli takiej, która znajduje się w tzw. Redemption Grace Period. To okres, podczas którego abonent może uiścić jednorazową opłatę dla rejestru na poczet przywrócenia domeny. Mimo tymczasowej rezygnacji rejestru z opłat, reaktywacja domeny w okresie Redemption Grace wiąże się z dodatkowymi formalnościami.

Od momentu ogłoszenia zamrożenia cen domen rejestru Verisign, firma odnotowała znaczący wzrost cen na rynku giełdowym. Akcje firmy wzrosły blisko o 40% w ciągu 4 tygodni. Wszystko wskazuje na to, że Verisign podejmie kolejne działania, które mają wesprzeć finansowo środowisko medyczne oraz społeczność internetową.

Mimo, iż podwyżki ze strony Verisign zostały tymczasowo wstrzymane, nasila się nowe zagrożenie w postaci wzrostu kursu dolara oraz słabnącej złotówki. Od 08.03.2020 roku do 21.04.2020 roku wartość dolara wzrosła niemal o 40 groszy. Przyczynia się do tego słabnąca sytuacja gospodarcza w Polsce. Tendencja do umacniania się dolara może niekorzystnie wpłynąć na wzrost kosztów utrzymania nazw domenowych u rejestratorów w tym domeny .com.

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „Koronawirus – czy zatrzymał podwyżki cen domeny .com?

  1. Kamil

    Na szczęście działam tylko na Polskich domenach. W cenie 4 Polskich z końcówką .pl mam jedną .com to trochę chore niestety. Z tego co widzę w artykule COVID-19 chyba chwilowo przyblokował aktualną cenę. Oby na dłużej.

  2. inexbuy

    Zatrzymanie cen na domenę jest dla mnie manną z nieba. Nie wiem co by robiłem bez tego, chybo poniosłem jeszcze większe strate.

  3. Michał

    Wstrzymali podwyżkę cen tylko z powodów PR . Poprostu, marketingowo bardziej im się to opłaci. Obecne ceny domen .com i tak są wysokie, wielkich strat nie poniosą, a tym zachowaniem moge przyciągnąć nowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *