Nowe domeny – zabezpiecz Twoją markę na przyszłość

zabezpiecz nowe domeny
Nowe domeny stworzyły wiele nowych możliwości, ale także wyzwań. Nie broń się przed nimi, ale wyjdź im naprzeciw przygotowując odpowiednią strategię. Intensywny napływ nowych rozszerzeń domen w ciągu ostatnich dwóch lat wywarł duży wpływ na internetową społeczność, a w szczególności na marki. Dlaczego? Między innymi dlatego, że firmy nagle stanęły przed dylematem: w którą stronę pójść? W obliczu ogromnej ilości nowych gTLD, które dają ciekawą alternatywę dla nazw zajętych już w .com czy .pl, firmy nie wiedzą, co wybrać, co będzie dla nich lepsze. Zrozumiałe jest oczywiście, że jako właściciel firmy czujesz się sfrustrowany i przytłoczony tym paradoksem wyboru. Niemniej jednak nadszedł czas, abyś zbudował plan wykorzystania nowych końcówek w strategii Twojej firmy i przystąpił do działania. Przede wszystkim, nie traktuj napływu nowych TLD jako kłopotliwego zjawiska, przed którym należy się bronić. To krótkowzroczne myślenie. Prawda jest taka, że musisz przygotować się na włączenie niektórych z tych końcówek do Twoich przyszłych planów. Może teraz trudno Ci zobaczyć tę przyszłość, ale ona nadchodzi. Jedną z głównych motywacji, aby te plany wprowadzić już dziś jest to, że domena, której będziesz chciał użyć np. za 2-3 lata może zostać zarejestrowana dziś, jutro lub za tydzień. Myślisz sobie zapewne, że masz jeszcze czas, bo nowych rozszerzeń jest dużo, a co za tym idzie dużo jest jeszcze dostępnych nazw. Pamiętaj jednak, że nowe TLD cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a więc ta dostępność już teraz maleje z każdym dniem. Niezabezpieczenie odpowiednich domen z wyprzedzeniem może mieć jedną z poniższych konsekwencji:
  • kosztowny proces sądowy związany z odzyskaniem domeny w przyszłości,
  • mniejszy potencjał przyszłych kampanii marketingowych z powodu braku idealnej domeny.
Wiemy zatem, że należy działać już teraz, ale jaki jest plan działania? Pierwszy krok, to stworzenie strategii, która będzie mieszanką ochrony marki i zabezpieczania się na przyszłość.

Plan wdrożenia nowych domen

Zapewne znasz powiedzenie, że „najlepszą obroną jest atak”. Sprawdza się ono również dla rejestracji nowych TLD. Ważna jest ochrona wizerunku Twojej marki, zwłaszcza w kontekście nowych końcówek, które zachęcają do wystawiania negatywnych komentarzy, np. .sucks. Wiele firm po prostu zarejestrowało tego typu rozszerzenia, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Ty również możesz wziąć pod uwagę taką strategię. Ale przejdźmy teraz do tego, jakie działania zaplanować, aby zabezpieczyć się na przyszłość. Do tego musimy nieco zmienić perspektywę. Twoi prawnicy chronią Cię przed potencjalną nieuczciwością podmiotów trzecich, ale aby uzyskać najlepszy zwrot z inwestycji, Twój zespół marketingowy powinien skupić się na tym, jak wykorzystać nowe domeny TLD w perspektywie kolejnych 2-5 lat. Co prawda trudno jest przewidzieć, które z tych rozszerzeń zostaną szerzej przyjęte przez internautów, ale prawda jest taka, że zabezpieczenie nawet kilku różnych końcówek związanych z Twoją branżą i produktami, to niewielka inwestycja. Twój rejestrator może pomóc Ci zidentyfikować te rozszerzenia, które wykazują dużą dynamikę wzrostu jak również te, które będą najlepsze dla Twojego biznesu.

Jaki masz cel?

Planując, które końcówki zabezpieczyć, radzimy skupić się na tych, które pomogą Twojej firmie realizować konkretny cel. Takimi końcówkami będą np. .LIVE czy .VIDEO, które zostały bardzo szybko przyjęte przez marki i idealnie wpisują się w ich strategie marketingowe. Nie jest nowością, że wideo staje się dominującą formą komunikacji, a więc i Twoja firma musi być przygotowana, aby ten trend maksymalnie wykorzystać. Twój marketing może dziś nie opierać się głównie na wideo, ale to się z pewnością zmieni w nadchodzących latach. Zarejestrowanie np. domeny .VIDEO będzie świetnym sposobem, aby zabezpieczyć się na przyszłość. Każda marka, która nie transmituje jeszcze wideo na żywo, prawdopodobnie zacznie to robić w ciągu kolejnych kilku lat. Końcówka .LIVE okazała się najczęstszym wyborem dla tego rodzaju działalności. Podobnie, końcówka .NEWS jest chętnie wykorzystywana do publikacji różnego rodzaju aktualności, a rozszerzenie .SOCIAL będzie służyło budowaniu relacji z klientem. Dla przykładu możemy podać domenę sheraton.social, gdzie użytkownicy mogą zobaczyć najnowsze wpisy hotelu na swoich profilach społecznościowych oraz mogą łatwo przejść do każdego z nich i zacząć dany profil obserwować.

Wyjdź myśleniem poza markę

Jak już wspominaliśmy, pojawienie się nowych rozszerzeń domen stwarza wyjątkową okazję. Pomyśl o wszystkich tych, którzy dawno temu zainwestowali w domeny .COM i bardzo dobrze na tym wyszli, gdyż uwierzyli, że domeny internetowe staną się bardzo wartościowe. Znów znajdujemy się w tym punkcie. Do dyspozycji mamy tysiące generycznych nazw domen w rozsądnych cenach. Mając to na uwadze, przestań koncentrować się wyłącznie na swojej marce, ale zacznij rejestrować domeny, które będą użyteczne dla Twoich przyszłych kampanii. Dla przykładu, jeśli sprzedajesz telewizory, to świetnie byłoby wykorzystać w działaniach marketingowych domenę typu www.tv.news.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, napływ tak dużej ilości nowych końcówek może Cię przytłaczać, ale koniecznie musisz zaplanować jak uwzględnisz je w strategii swojej firmy. Ochrona Twojej marki jest istotna, ale należy już teraz pójść o krok dalej, a mianowicie zrozumieć jak możesz te nowe rozszerzenia domen wykorzystać dla swoich przyszłych kampanii marketingowych.
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Nowe domeny – zabezpiecz Twoją markę na przyszłość

  1. Pingback: Nowe domeny w Google! Rejestr uruchamia nowe rozszerzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *