Praca zdalna – zorganizuj ją razem z Microsoft Office 365

praca zdalna

Praca zdalna w ostatnich dniach stała się na tyle popularna, że nawet firmy nastawione sceptycznie do tej formy współpracy, zostały zmuszone do przekonania się do niej. Wszystko przez wirusa COVID-19, przed którym firmy bronią się m.in w ten sposób. Praca zdalna to spore wyzwanie dla menedżerów i pracowników – jak skutecznie ją zorganizować? Jak zapewnić pracującym wszelkie niezbędne narzędzia? Jak zadbać o bezpieczeństwo wrażliwych danych?

Rozwiązaniem tych wątpliwości może być skorzystanie z usługi Microsoft Office 365 – pakietu zintegrowanych narzędzi stworzonych do pracy zdalnej. Dzięki niemu pracownicy mają zapewniony dostęp do wszelkich potrzebnych informacji, danych i modułów – wszystko to  z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i ochroną plików.

Koordynowanie spotkań – Microsoft Teams w Office 365

Zacznijmy od bardzo ważnego aspektu pracy zdalnej – komunikacji zespołu i przepływu informacji. Program Teams służy do obsługi wiadomości w firmie i organizowania spotkań. Nieważne, czy firma ma 10, 100 czy ponad 1000 pracowników – Teams umożliwia organizację spotkań online i wydarzeń na żywo nawet dla 10 000 osób. Dostępne funkcjonalności to między innymi pomoc w planowaniu, notatki podczas spotkań czy ich nagrywanie.  

Przydatną opcją dla pracowników jest udostępnianie planu spotkania i czatowanie z jego uczestnikami jeszcze przed nim. W wydarzeniu mogą wziąć udział również osoby spoza firmy  – by dołączyć do spotkania nie trzeba pobierać aplikacji Teams ani żadnej dodatkowej wtyczki. Dodatkowo, każde spotkanie jest automatycznie transkryptowane.

O innych równie przydatnych narzędziach (i o tym jak je skonfigurować) dowiesz się z artykułu Zdalna praca grupowa w Microsoft Office 365. Przydatne narzędzia.

Microsoft Teams jest w pełni zintegrowane z innymi usługami pakietu Office 365 – dzięki temu udostępnianie plików czy planowanie następnych spotkań jest kwestią chwili.

Pracownicy mogą zostać połączeni w zespoły. Narzędziem przeznaczonym dla zespołów są kanały – każdy z nich dotyczy osobnego tematu. To na nich są prowadzone spotkania, konwersacje i praca nad plikami. Każdy kanał ma 3 podstawowe karty:

 • Konwersacje – czyli wszystkie rozmowy prowadzone na danym kanale
 • Pliki – każdy zapisany plik
 • Wiki – miejsce do współpracy w czasie rzeczywistym.

Należy też dodać, że w związku z pandemią, Microsoft udostępnił Teams za darmo na pół roku, chcąc w ten sposób ułatwić pracę zdalną. Z promocji będzie można skorzystać do 21 stycznia 2021 roku.

Intranet – Microsoft SharePoint Office 365

A co w wypadku, gdy firma chce stworzyć firmowy portal komunikacyjny czy kontrolować przepływ plików? Tu z pomocą przychodzi SharePoint – platforma aplikacji webowych. Umożliwia ona współpracę zespołu, zarządzanie i wymianę informacji pomiędzy pracownikami oraz organizację projektów.

SharePoint często jest wykorzystywany jako intranet – czyli strona dostępna tylko wewnątrz firmy. To tutaj pracownicy uzyskują aktualne informacje, a także wyszukują ludzi i zasoby firmowe.

SharePoint ma 6 głównych funkcji:

 • Sites – oferuje możliwość zarządzania publicznymi bądź prywatnymi stronami i zabezpieczania ich; działania na stronach może przeprowadzać nawet osoba bez specjalistycznej wiedzy;
 • Composites – daje możliwość modyfikacji strony na zasadzie WYSIWYG* lub dzięki Microsoft Visual Studio;
 • Communities – odpowiada za komunikację pomiędzy zespołami;
 • Search – zaawansowane narzędzie wyszukiwania, ułatwiające przeszukiwanie lokalnych dokumentów, repozytoriów czy profili pracowników;
 • Insights – dzięki niemu użytkownik ma dostęp do różnych działów firmy, by poprawić efektywność pracy;
 • Content – zarówno pracownicy, jak i klienci, mogą wymieniać się informacjami, udostępniać, umieszczać i  pracować na plikach w czasie rzeczywistym.

Trzeba zaznaczyć to, że SharePoint umożliwia obserwowanie zmian w plikach, a także oferuje wyznaczone miejsce, gdzie można przechowywać wszelkie dokumenty. Pozwoli to na kontrolę plików i ułatwienie ich obiegu.

office 365

Chmura plików – Microsoft OneDrive

Skoro zostało już wspomniane organizowanie spotkań, wspieranie działań firmy i organizacja plików, warto teraz opisać miejsce, gdzie możemy te dane przechowywać – czyli OneDrive. Jest to przestrzeń dyskowa o pojemności 1 TB, do której dostęp można uzyskać z dowolnego miejsca czy urządzenia, także w trybie offline. Zapewnione jest również bezpośrednie tworzenie dokumentów Excel, PowerPoint i Word. 

Microsoft przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa, dlatego OneDrive jest mocno chroniony przez firmę. Użytkownik może też samodzielnie zabezpieczyć pliki.  Za ochronę OneDrive odpowiadają liczne certyfikaty, a ich skuteczność potwierdza m.in. Unia Europejska i Urząd Ochrony Danych Osobowych. Dodatkowo na serwerach Microsoftu tworzone są automatyczne kopie zapasowe wszystkich plików znajdujących się na dysku. 

Dostęp do OneDrive można dodatkowo zabezpieczyć metodą Two Factor Authentication (2FA)*. Jeśli jednak zależy ci na jeszcze lepszym zabezpieczeniu cennych dokumentów, OneDrive oferuje folder Magazyn osobisty. Chroni go 2FA, który obsługujesz za pomocą smsa, e-maila, odcisku palca czy skanu twarzy. Magazyn blokuje się po 20 minutach nieaktywności (3 w wypadku działania na aplikacji mobilnej). Po tym czasie należy go ponownie aktywować.

Podsumowanie – zdalna praca z Office 365

Jak widać, praca zdalna z odpowiednim narzędziem może być tak samo zorganizowana, jak ta w biurze. Microsoft Office 365 pozwala firmom na wygodną pracę bez wychodzenia z domu. Microsoft Teams umożliwi zorganizowanie pracy zespołu i spotkań pomiędzy pracownikami. Microsoft SharePoint zadba o prawidłowy obieg dokumentów, zaś OneDrive zapewni bezpieczeństwo plikom.

Zakup pakietu Office365 w Domeny.tv

Możesz zakupić u nas dostęp do Microsoft Office już od 15,99 zł netto na miesiąc. Do wyboru masz 3 opcje: Office 365 Business Essentials, Office 365 Business, Office 365 Business Premium. Każda z subskrypcji jest dostępna w dwóch opcjach rozliczeń: miesięcznej i rocznej. 

Czego potrzebujesz, aby dokonać zakupu? Wymagamy tylko konta na naszym portalu, a jeśli zechcesz, subskrypcję możesz w każdym momencie anulować.

Słowniczek

WYSIWYG – What You See Is What You Getw wolnym tłumaczeniu “dostajesz to co widzisz”; Programy korzystające z tej metody pozwalają użytkownikowi na zobaczenie końcowego rezultatu lub bardzo do niego zbliżonego już podczas edycji np. dokumentu lub strony internetowej.

Two Factor Authentication (2FA) uwierzytelnianie dwuetapowe, złożone z 2 etapów – wpisania loginu i hasła użytkownika, następnie podanie kodu przesłanego np. w smsie czy e-mailu.

Jestem pracownikiem działu marketingu i grafikiem w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Odpowiadam za tworzenie treści wizualnych wspierających działania marketingowe firmy. Projektuję grafiki do materiałów marketingowych i redaguję teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Udostępnij artykuł

O Agnieszka Pawlak

Jestem pracownikiem działu marketingu i grafikiem w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Odpowiadam za tworzenie treści wizualnych wspierających działania marketingowe firmy. Projektuję grafiki do materiałów marketingowych i redaguję teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Praca zdalna – zorganizuj ją razem z Microsoft Office 365

 1. Biz

  Ciekawe info. Nie wiedziałem, że narzędzie Microsoftu tak bardzo poszły z duchem czasu i sprawdzają się nawet przy zespołowej pracy zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *