Opcja na domenę internetową, czyli sposób na rejestrację zajętej nazwy w domenie .pl

Opcja na domene 2023

Czy doświadczyłeś kiedyś sytuacji, że wymyślona przez Ciebie domena okazała się zajęta w rozszerzeniu .pl? Co wtedy zrobiłeś? Podpowiadamy Ci kilka możliwych scenariuszy reakcji: 

 1. zostawiłeś oryginalną nazwę, ale wybrałeś inne rozszerzenie
 2. zmodyfikowałeś nieznacznie pierwotną nazwę i pozostałeś przy wybranym rozszerzeniu;
 3. przerwałeś poszukiwania i na nic się nie zdecydowałeś;
 4. stwierdziłeś, że musisz mieć tę konkretną domenę i skontaktowałeś się z jej obecnym abonentem w sprawie jej odkupienia;
 5. wybrałeś jeden z wariantów a), b) bądź c) i dodatkowo założyłeś opcję na domenę, cierpliwie czekając na przejęcie danej domeny.

W tym artykule poruszyliśmy kwestie ściśle związane z ostatnim punktem, czyli zagadnienia dotyczące opcji na domenę. Wyjaśniliśmy, na czym ona polega, jakie daje korzyści i ile kosztuje. Dodatkowo zweryfikowaliśmy faktyczną skuteczność opcji na domenę i w tym artykule podzielimy się z Tobą najnowszymi statystykami. Jak myślisz, średnio co która opcja kończy się sukcesem?    

Czym jest i jakie korzyści daje opcja na domenę internetową? 

Opcja na domenę jest specjalną usługą, polegającą na tym, że wykupuje się możliwość przejęcia aktualnie zarejestrowanej domeny w rozszerzeniu .pl. Usługa powstała w 2004 roku i dzięki niej zapewniasz sobie pierwszeństwo do kupna danej domeny, gdy ponownie będzie ona możliwa do rejestracji i trafi do puli dostępnych domen. Przeważnie dzieje się tak z powodu braku terminowej płatności przez dotychczasowego abonenta. Opcję wykupisz wyłącznie dla domen aktywnych, czyli nie założysz jej dla domen wygasłych.

Na każdą domenę założysz maksymalnie jedną opcję, przez to masz pewność, że w momencie jej wygaśnięcia, to Ty będziesz mógł zostać następnym abonentem. Jednak wykupienie opcji na domenę nie jest jednoznaczne, z tym że ją zarejestrujesz. W momencie zwolnienia domeny będziesz miał gwarantowane 14 dni na jej rejestrację. Ponadto opcja na domenę nie oznacza przejęcia obecnie figurującej treści na stronie internetowej.

Koszt opcji na domenę to na dzień 10.02.2023 roku 69,90 zł netto i obejmuje trzyletni okres pierwszeństwa do zakupu domeny. Cena nie obejmuje kosztu rejestracji domeny, a rejestracja odbywa się na standardowych zasadach rozpisanych na stronie rozszerzenia.

Na jakie domeny można założyć opcję?

Opcję na domenę założysz na około 200 polskich rozszerzeń. Ich aktualną listę znajdziesz na naszej stronie ze spisem domen polskich

Polskie domeny możemy podzielić ze względu na 3 kategorie:

 • domenę najwyższego poziomu .pl, czyli taką, ponad którą nie istnieją żadne inne domeny;
 • polskie domeny funkcjonalne (drugiego poziomu), np. .com.pl czy .net.pl; 
 • polskie domeny regionalne (drugiego poziomu), np. waw.pl czy mazury.pl.
Na jakie domeny mozna zalozyc opcje

Jak sprawdzić, czy jest założona opcja na domenę?

W celu sprawdzenia, czy na daną domenę jest założona Opcja, posłuż się ogólnodostępną bazą WHOIS.

Zaloguj się do swojego konta, żebyś nie musiał przy każdym sprawdzeniu wpisywać kodu CAPTCHA z obrazka. 

Wpisz nazwę domeny, którą chcesz sprawdzić i kilknij przycisk “Sprawdź WHOIS”.

Jeśli na domenę jest założona opcja, to w opisie znajdziesz informację dotyczącą tego, kiedy została ona utworzona i kiedy wygasa.

sprawdzanie opcji na domene w bazie whois
Podgląd utworzonej opcji na domenę w bazie WHOIS

Czy można zlecić transfer opcji na domenę do innego rejestratora?

Obsługę opcji na domenę możesz przenieść do innego rejestratora. Każdy rejestrator domen może posiadać na to inną procedurę. Często przeniesienie przebiega podobnie do transferu domeny. Aby wykonać tę operację, będziesz potrzebować kodu authinfo. Uzyskasz go od obecnego rejestratora opcji. W zależności od rejestratora może być za to pobrana dodatkowa opłata lub nie. W Domeny.tv transfer opcji na domenę jest całkowicie bezpłatny. 

transfer opcji na domene w domeny.tv
Okno transferu opcji w panelu administracyjnym Domeny.tv

Jak skorzystać z opcji na domenę w Domeny.tv? 

Aktualny poradnik dotyczący zakładania opcji na domenę znajdziesz zawsze na naszej stronie w sekcji pomocy – https://www.domeny.tv/pomoc/opcja-na-domene

W celu założenia opcji na wybraną domenę musisz posiadać konto w Domeny.tv.  Założysz je tutaj

Zaloguj się do swojego konta i z zakładki „Domeny” wybierz pozycję „Opcje na domeny .pl”.

Kliknij w pole „Załóż opcję”, a następnie wpisz interesującą Cię nazwę domeny, na którą chcesz założyć opcję. Opcję zlecisz wyłącznie dla aktywnych domen z rozszerzeniem .pl. Jeśli domena wygasła, jest zarezerwowana bądź istnieje dla niej opcja, wykonanie zlecenia będzie niemożliwe. 

Sprecyzuj jakie dane mają zostać użyte do rejestracji domeny. 

Zapoznaj się z regulaminem, zaakceptuj go, jeśli się z nim zgadzasz i opłać zamówienie. W celu dokonania płatności musisz posiadać na saldzie wystarczające środki.

podglad opcji na domene w domeny.tv
Podgląd opcji na domenę w Domeny.tv

Przykład założonych opcji na domeny w panelu administracyjnym Domeny.tv

Opcja na domenę – czy to faktycznie działa i jaka jest jej skuteczność? 

Opcje na domeny .pl jest w stanie założyć każdy. Jednak czy ta usługa w ogóle ma sens? W końcu wszyscy dbamy o swoje domeny i na bieżąco je przedłużamy, a na bezwartościowe domeny nie opłaca się w ogóle zakładać opcji. Dodatkowo jako Domeny.tv na każdym kroku powtarzamy, żebyś pamiętał o terminowym przedłużaniu domen i ostrzegamy przed możliwymi konsekwencjami. Przez to wszystko wydawać się może, że skuteczność tej usługi jest znikoma. Zatem jak jest w rzeczywistości? Jaka jest skuteczność opcji na domenę i jakie jest prawdopodobieństwo przejęcia zajętej domeny?

Ogólne statystyki w Polsce

Bazując na szczegółowych kwartalnych raportach dostarczonych przez NASK, od uruchomienia usługi w 2004 roku zawarto około 271 tysięcy umów na rejestrację domeny .pl. Z tego 43,46% zakończyło się udostępnieniem nazwy domeny do rejestracji.

W 2022 roku zawarto łącznie 16 566 umów opcji, a 4 602 z nich skutecznie udostępniono do rejestracji. To daje skuteczność opcji na poziomie 27,78%, czyli około co 4 opcja kończy się sukcesem. Natomiast 222 umowy nie zostały ostatecznie sfinalizowane. 

Przez minione 3 lata najwięcej zawartych umów opcji było w trzecim kwartale 2022 roku – 5263, a miesiącem z największą liczbą był październik – 3041 umów. 

Patrząc dalej, w 2021 roku było łącznie 13 692 zawartych umów na rejestrację domeny .pl, z tego ich właścicielom udało się skutecznie zarejestrować 4372 domeny, co daje skuteczność usługi na poziomie 31,93%. 213 możliwych rejestracji nie zostało sfinalizowanych z winy wykupujących opcje.

Zestawiając ze sobą kwartalne oraz roczne statystyki z raportów zauważysz tendencję malejącą na skutecznie zakończone umowy opcji na domenę .pl od momentu powstania usługi. Powodem może być zauważalne przywiązanie abonentów do swoich domen. Zaobserwujesz także, że w 2022 roku było najwięcej zleconych opcji, a to podkreśla stałe i duże zainteresowanie tą usługą

Oficjalne statystyki dotyczace opcji na domene w 4 kwartale 2022 roku
Oficjalne statystyki dotyczące opcji na domenę w 4 kwartale 2022 roku. Źródło: https://dns.pl/sites/default/files/2023-02/NASK-Q4-2022-RAPORT.pdf 
Oficjalne statystyki dotyczace opcji na domene w 3 kwartale 2022 roku
Oficjalne statystyki dotyczące opcji na domenę w 3 kwartale 2022 roku Źródło: https://dns.pl/sites/default/files/2022-11/NASK-Q3-2022-RAPORT.pdf 
Oficjalne statystyki dotyczace opcji na domene w 2 kwartale 2022 roku
Oficjalne statystyki dotyczące opcji na domenę w 2 kwartale 2022 roku Źródło: https://dns.pl/sites/default/files/2022-08/NASK-Q2-2022-RAPORT_0.pd
Oficjalne statystyki dotyczace opcji na domene w 1 kwartale 2022 roku
Oficjalne statystyki dotyczące opcji na domenę w 1 kwartale 2022 roku https://dns.pl/sites/default/files/2022-05/NASK-Q1-2022-RAPORT.pdf

Statystyki opcji na domenę .pl w Domeny.tv

W Domeny.tv patrząc wyłącznie na nasze wewnętrzne statystyki dotyczące skuteczności opcji, nasuwa się nam jej porównanie do kasyna czy loterii – sukces nie jest gwarantowany i zależny jest on od łutu szczęścia. Założenie opcji możesz potraktować jako jedno postawienie w ruletce czy jeden kupiony los. Każdy z nich to potencjalna szansa na wygraną. Dodatkowo sprawdza się zasada, że im więcej losów będziesz posiadać, tym większe prawdopodobieństwo wygranej. 

Porównując skuteczność opcji w Domeny.tv do prawdopodobieństw uzyskania konkretnych wyników związanych z popularnymi grami to:

 • masz około 2 razy większą szansę na skuteczność opcji niż na trafienie zielonego zera na kole w ruletce francuskiej;
 • masz około 3-krotnie większe prawdopodobieństwo, że założona opcja będzie skuteczniejsza niż trafienie “trójki” w Lotto. 
 • skuteczność opcji w Domeny.tv jest na zbliżonym poziomie do prawdopodobieństwa rozdania dowolnej pary w dwóch początkowych kartach własnych w Texas Hold’em.

Reasumując, bazując na naszych wewnętrznych statystykach, średnio co 18 założona opcja kończy się sukcesem i przejęciem domeny. Patrząc na raporty NASK, przedstawiające ogólne statystyki skuteczności opcji w Polsce, możesz stwierdzić, że skuteczność usługi w Domeny.tv nie są spektakularna. Pragniemy jednak podkreślić, że domeny nie są sobie równe, a my patrząc na utajnione prawnie wewnętrzne statystyki w naszym serwisie, widzimy że sporo opcji jest zleconych na mocno wartościowe nazwy. A im bardziej wartościowa nazwa, tym trudniejsza do przejęcia. Jednocześnie widząc jakie nazwy finalnie udało się pozyskać naszym klientom, uważamy że gra jest warta świeczki

Alternatywa dla opcji na domenę? – podsumowanie 

Wartość “wypracowanej” domeny internetowej w skrajnych przypadkach może sięgać nawet rzędu milionów dolarów. Każdy, kto posiada ciekawe i wartościowe domeny dba o ich punktualne przedłużenia. Jednak nie zawsze jest to możliwe, np. ze względu na życiowe sytuacje, na które nie mamy wpływu.

Jeśli nie przeszkadza Ci element losowości i możesz cierpliwie czekać na wymarzone domeny, których odkupienie jest niemożliwe lub jest zbyt drogie, to opcja na domenę będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Bazując na ogólnodostępnych statystykach dostarczonych przez NASK, skuteczność opcji na domenę od momentu jej powstania wynosi 43,46%, zaś w 2022 roku jest na poziomie 27,78%. Najświeższe statystyki są równoznaczne z tym, że średnio co 4 opcja na domenę kończy się sukcesem.

Czasami jednak lepiej nie czekać i nie łudzić się, że uda Ci się kiedyś przejąć daną domenę. Zwłaszcza jeśli planujesz samemu z niej korzystać. Zamiast tego może lepiej będzie posłużyć się jednym z blisko tysiąca dwustu różnych rozszerzeń, które oferujemy w naszym serwisie? A jeśli zależy Ci na stworzeniu strony internetowej, chętnie Ci w tym pomożemy.

Czy Tobie udało się kiedyś przejąć domenę przy użyciu opcji na domenę? Pochwal się z nami jakie to były domeny i jaką masz skuteczność założonych opcji względem finalnych rejestracji. 

Źródło:

https://dns.pl/sites/default/files/2022-02/NASK-Q4-2021-RAPORT.pdf

https://dns.pl/sites/default/files/2021-11/NASK-Q3-2021-RAPORT.pdf

https://dns.pl/sites/default/files/2021-08/NASK-Q2-2021-RAPORT.pdf

https://dns.pl/sites/default/files/2021-05/NASK-Q1-2021-RAPORT.pdf

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Opcja na domenę internetową, czyli sposób na rejestrację zajętej nazwy w domenie .pl

 1. makanna

  Ciekawa sprawa, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej więc warto wiedzieć jak postępować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *