Padłeś ofiarą cybersquattera? Podpowiadamy jak odzyskać domenę

6089737 orig

W naszym artykule Dziki lokator nie tylko w Twoim mieszkaniu, czyli o cybersquattingu przybliżyliśmy Wam pojęcie cybersquattingu, czyli praktyki rejestracji domen, w celu późniejszego odsprzedania ich po zawyżonej cenie. Przedstawiliśmy też kilka wskazówek jak się przed tym zjawiskiem uchronić przed zarejestrowaniem domeny. A co jeśli jest już po fakcie i domena znajduje się w niepowołanych rękach? Nie wszystko stracone! Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz odzyskać domenę.

Odkup domenę od Abonenta

Pierwszą opcją do rozważenia będzie odkupienie domeny od jej aktualnego Abonenta. Tutaj z pomocą przyjdzie nam baza WHOIS, gdzie znajdziemy dane kontaktowe Abonenta. W zależności od tego, czy dana domena jest polska czy europejska, bądź globalna dane można znaleźć odpowiednio na stronach www.whois.pl i www.whois.eu. Można również skorzystać z wyszukiwarki WHOIS w Domeny.tv, która obsługuje wiele różnych domen. Przypomnijmy, że nie zawsze jednak dane kontaktowe abonenta będą widoczne w bazie WHOIS:

Abonentem jest osoba prywatna:

 •   .pl – dane ukryte
 •   .eu – widoczny tylko adres e-mail
 •   domeny globalne i większość nowych – dane widoczne, ale można ukryć (np. usługa ID Protect)
 •   narodowe – zależy od polityki rejestru danej domeny, wiele rejestrów europejskich ukrywa w części lub całości dane osób fizycznych

Abonentem jest firma:

 •   .pl – dane widoczne (nie można ukryć)
 •   .eu – dane widoczne (nie można ukryć)
 •   domeny globalne i większość nowych – dane widoczne, ale można ukryć (np. usługa ID Protect)
 •    narodowe – zależy od polityki rejestru danej domeny, na ogół dane są widoczne

Jeśli zdarzy się, że dane Abonenta są ukryte, można się jeszcze skontaktować z rejestratorem danej domeny – jego dane będą umieszczone w bazie WHOIS. Rejestrator może wówczas poinformować Abonenta, że ktoś jest zainteresowany kupnem jego domeny i przekaże dane tej osoby. Można także przejść na stronę, do której prowadzi domena i sprawdzić czy nie został tam zamieszczony bezpośredni kontakt do sprzedawcy.

Skorzystaj z giełdy domen

Aby odzyskać interesującą domenę warto zainteresować się giełdami domen, na których wystawiane są adresy internetowe. Istotne jest tutaj wybranie odpowiedniego pośrednika – to kogo wybierzemy wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo transakcji, ale również na cenę. Najlepiej wybrać usługodawcę, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży i będzie w stanie należycie zabezpieczyć transakcję. Do największych zagranicznych giełd domenowych można zaliczyć Sedo.com, Flippa.com czy Afternic.com. Skorzystanie z giełdy domen pozwala zabezpieczyć transakcje nie tylko pod względem finansowym, ale także prawnym. Jeśli zakup domeny miał miejsce poza serwisem aukcyjnym i nie został zabezpieczony umową, to może się okazać, że domena została jedynie przeniesiona do Panelu Klienta, ale nie nastąpiła cesja domeny. Wówczas prawo do zarządzania domeną nadal posiada Abonent, czyli sprzedający.

Zatrudnij brokera domen

Jeśli potrzebujesz pomocy przy odzyskaniu domeny, możesz skorzystać z usług brokera domen internetowych. Broker będzie monitorował za Ciebie wtórny rynek domen, aukcje i giełdy domen, domeny wygasające i wracające do puli wolnych domen. Pomoże Ci zabezpieczyć transakcję od strony finansowej i prawnej.

Załóż opcję na domenę

Kolejnym sposobem odzyskania domeny jest założenie na nią opcji. Opcja jest to swego rodzaju rezerwacja danej domeny, której właścicielem jest inny podmiot. Jeśli po założeniu opcji w ciągu kolejnych 3 lat domena wygaśnie lub zostanie usunięta, będziesz mieć gwarantowane 14 dni na jej rejestrację. Należy jednak pamiętać, że posiadanie opcji nie daje gwarancji nabycia danej domeny. Możesz założyć opcję na domenę jeśli:

 • nikt jeszcze nie założył na nią opcji – tylko jedna osoba może posiadać opcję na domenę
 • domena ma rozszerzenie .pl – nie możesz założyć opcji na domeny .com czy .eu
 • domena jest aktualnie zarejestrowana – nie możesz założyć opcji na domenę wygasłą

Przechwyć domenę jak wygaśnie

Innym jeszcze rozwiązaniem na odzyskanie domeny jest przechwycenie wygasającej domeny. Na czym to polega? Właściciele domen, z różnych powodów, mogą ich nie przedłużyć i wtedy te domeny wracają do puli wolnych domen i można je wówczas zarejestrować. Należy pamiętać, że domena, która nie została opłacona w terminie pojawi się na listach domen wygasłych, ale dopiero po upływie 14 dni rzeczywiście staje się wolna i może zostać przechwycona. W ciągu tych 14 dni dotychczasowy Abonent domeny może ją odnowić, a jeśli nie zapłaci w terminie to domena zostaje usunięta z rejestru i ponownie zarejestrowana, czyli przechwycona. Jeśli do przechwycenia zgłosiło się kilka osób, to domena będzie przez te osoby licytowana. Jednymi z największych serwisów przechwytujących domeny są NameJet, Name.com, Snapnames.

Źródła:

 • https://en.wikipedia.org/wiki/Domain_drop_catching
 • http://www.owocebiznesu.pl/
 • http://www.marketinginternetowy.pl/
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *