Przedłużenie ważności domeny – sposób na utrzymanie klientów i wspomnień

eric rothermel 23788 unsplash

Choć wciąż daleko nam do europejskiej średniej, przedłużenie ważności domen staje się w Polsce coraz popularniejsze. W 2018 roku o odnowienie swoich nazw w krajowej domenie .pl zadbało ponad 65% abonentów (zgodnie z raportem NASK za 3. kwartał 2018 r). To najlepszy wynik od 9 lat. Czy ten pozytywny trend utrzyma się i w ciągu najbliższych lat dogonimy pozostałe kraje Europy? Do nadrobienia mamy sporo, ok. 20 punktów procentowych*. Świadomi klienci nie powinni mieć wątpliwości, jak ważne jest utrzymanie domeny. Tych jeszcze nieświadomych powinien przekonać poniższy tekst.

Wskaźnik odnowień domeny .pl, autor: NASK

Zanim jednak przejdziemy do meritum, wyobraź sobie sytuację: szykując się do ślubu kupujesz domenę, np. www.agnieszkairobert.pl i dla swoich gości przygotowujesz stronę z sesją narzeczeńską, wskazówkami dojazdu do kościoła, listą prezentów i wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Pół roku po weselu na stronie udostępniasz gościom zdjęcia z sesji ślubnej. Wszyscy są zachwyceni, a ujęcia zapierają dech w piersi. Na pierwszą rocznicę ślubu spotykasz się z rodziną, chcecie obejrzeć zdjęcia i powspominać piękne chwile. Wpisujecie adres swojego bloga i okazuje się, że z fotografii uśmiechają się do was inna Agnieszka i inny Robert. W międzyczasie upłynął rok ważności domeny i nikomu nawet nie przyszło do głowy jej reaktywowanie, a par o tych imionach nie brakuje, szybko znalazł się więc nowy nabywca. Zdjęć co prawda nie straciliście, ponieważ przechowywane są na serwerze, ale rodzinnego oglądania fotografii raczej w tym momencie nie zorganizujecie.

O przedłużeniu ważności domeny zapominają jednak nie tylko klienci mający tylko jedną, okazjonalnie używaną. Podobne zaniedbanie zdarzyło się także dużym przedsiębiorstwom, polskim i zagranicznym, np: Empikowi, Tchibo, amerykańskiej spółkce Regions, a nawet podmiotom państwowym.

Czemu przedłużać ważność domeny?

przedłużenie wartości domeny

Przede wszystkim trzeba to zrobić, żeby uniknąć problemów – jeśli domena wygaśnie, strona internetowa nie będzie się wyświetlać. Nawet kilka godzin bez funkcjonującej witryny może się okazać dla Twojej firmy dużą stratą wizerunkową i finansową. Na tego typu wpadkę nie może pozwolić sobie żadna firma, organizacja czy bloger.

Jeśli dodatkowo, w ramach zakupu domeny, masz także hosting i połączoną z nim pocztę elektroniczną, nie będziesz mieć do niej dostępu. Nie wyślesz e-maili, a wiadomości wysłane do Ciebie nie zostaną dostarczone.

Konsekwencje długofalowe

Zaniedbując przedłużenie domeny w terminie musisz liczyć się również z konsekwencjami dalekosiężnymi i bardziej brzemiennymi w skutkach: przywrócenie wygasłej domeny może okazać się kosztowne, a czasem nawet niemożliwe.

Koszty odnowienia wygasłej domeny zależą głównie od tego, do którego rejestru należy. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat pojawią się w ostatniej części artykułu.

Ponadto, domena pozostająca w stanie wygaśnięcia przez chociażby kilka dni, może spowodować ogromne straty w pozycjonowaniu Twojej strony w wyszukiwarkach. Google może usunąć stronę z indeksu, a wysokie pozycje, wypracowane dużym kosztem przez lata, mogą okazać się bardzo trudne do nadrobienia.

Najpoważniejszą konsekwencją nieprzedłużenia domeny jest jej utrata. Jeśli w porę nie zadbasz o odnowienie jej ważności, po okresie zawieszenia może przejąć ją np. Twoja konkurencja. Następnie może jej użyć zarówno do promocji swoich produktów i usług, jak i do zdyskredytowania Twojej działalności, np. poprzez umieszczenie na stronie niepożądanych treści lub złośliwego oprogramowania. Osoba, która przejęła Twoją domenę może również zwrócić się do Ciebie z propozycją odkupienia jej za znacznie wyższą stawkę niż ta, którą oferuje rejestrator.

Szczególną sytuację mamy na polskim rynku, gdzie na nazwy domen z końcówką .pl, w szczególności te atrakcyjne, można założyć opcje. Przy wygaśnięciu i uwolnieniu domeny, osoba, która założyła opcję, ma prawo jej zakupu jako pierwsza, o ile umowa z dotychczasowym abonentem zostanie rozwiązana.

przedłużenie wartości domeny

Jeśli na Twoją domenę .pl nie została założona opcja, nie oznacza to jeszcze, że możesz bez konsekwencji zwlekać z odnowieniem jej ważności. Po upływie tzw. okresu zawieszenia, w którym przedłużenie jest jeszcze możliwe, trafi ona do puli wolnych domen i może przejść w cudze ręce.

Kiedy najlepiej odnowić ważność domeny?

Najbezpieczniej jest dokonać płatności na kilka tygodni przed terminem wygaśnięcia domeny. Kolejny okres abonamentowy naliczany jest od daty zakończenia poprzedniego, więc nie traci się żadnych zainwestowanych pieniędzy. Zalecamy, by odnowienie ważności domeny wykonać najpóźniej na kilka dni przed terminem jej wygaśnięcia. W ten sposób pieniądze dotarą na czas na konto rejestratora.

Firma, w której zarejestrowałeś domenę powinna przypomnieć Ci o zbliżającej się dacie wygaśnięcia domeny. W Domeny.tv wysyłamy Ci takie przypomnienia 3-krotnie przed tym terminem (30, 10 i 1 dzień przed datą wygaśnięcia).

Termin wygaśnięcia domeny możesz sprawdzić samodzielnie w panelu administracyjnym. Dla wielu domen takie informacje dostępne są również w bazie „WHOIS”.

Na ile czasu można przedłużyć ważność domeny?

W przypadku większości domen rozliczanie odbywa się w okresie rocznym, a przedłużenie możliwe jest maksymalnie na 10 lat. Tak jest np. z naszą domeną narodową .pl. Do odnowienia domen od razu na kilka lat zachęcamy szczególnie właścicieli marek, które zdobyły już rozpoznawalność na rynku. Taka inwestycja jest gwarancją spokoju i pewności, że nikt nie skorzysta na Twojej nieuwadze i nie odbierze potrzebnych Ci domen. Skoro masz możliwość zadbania o swoją obecność w sieci pod właściwymi adresami, nie warto ryzykować ich utraty.

Niektóre domeny krajowe (m.in. Australii, Bangladeszu, Bahamów, Danii, Dominikany, Grecji, Węgier, Kenii, Peru, Tonga) można przedłużyć minimalnie o 2 lata. Domeny  Trynidadu i Tobago oraz Turkmenistanu odnowić można o określony czas, odpowiednio: 3 lata w kraju Ameryki Południowej, a 10 lat w byłej republice radzieckiej.

Czy można odnowić wygasłą domenę?

W większości przypadków-tak. Czasem wiąże się to z dodatkowymi opłatami, które mogą być wyższe od inwestycji związanej z odnowieniem nazwy. Jeśli zauważysz, że Twoja domena wygasła, jak najszybciej skontaktuj się z firmą, w której ją kupiłeś. Kolejny okres abonamentowy naliczany jest od daty wygaśnięcia poprzedniego, więc zwlekanie nie jest opłacalne.

Wygaśnięcie domeny .pl

Ważność domeny .pl należy przedłużyć w ciągu 30 dni od daty jej wygaśnięcia. Zalecamy, by był to jednak nieco krótszy czas, ze względu na okres księgowania opłaty za odnowienie domeny.

W okresie 30-dniowej blokady po wygaśnięciu, usługi związane z nazwą domeny nie są dostępne – nie działa strona WWW ani poczta e-mail. Jedyna możliwa operacja na domenie to jej odnowienie oraz transfer.

Jeśli więc posiadasz wygasłą domenę .pl, w dalszym ciągu możesz uzyskać do niej kod authinfo i przenieść ją do nas. Transfer wymaga wówczas jednoczesnego odnowienia domeny.

Po okresie 30-dniowej blokady nazwa domeny .pl jest uwalniana. Nie oznacza to jednak, że uda Ci się ją wtedy zarejestrować na nowo. Prawie wszystkie uwalniane nazwy domen .pl w ciągu kilku milisekund są rezerwowane przez automaty na okres 14 dni. Nie możesz więc liczyć, że uda Ci się wygrać z takim automatem, ręcznie zamawiając rejestrację w panelu swojego rejestratora, nawet jeśli znasz dokładną datę i godzinę uwolnienia domeny po okresie blokady.

Przedłużenie ważności domeny

W zależności od potencjału nazwy i zainteresowania nią na giełdach domen, przechwycona nazwa jest licytowana, rejestrowana przez właściciela danego automatu, bądź oferowana na sprzedaż. Wiele rezerwacji wygasa jednak po 14 dniach. Wtedy pojawia się możliwość odzyskania nazwy przez ponowną jej rejestrację – czekanie na taką ewentualność jest jednak bardzo ryzykowne

Wygaśnięcie domeny europejskiej i domen globalnych

Proces odnowienia wygasłych domen europejskich i globalnych jest podobny. Po terminie wygaśnięcia domena przechodzi do tzw. kwarantanny, czyli w stan zawieszenia. W tym czasie pozostajesz abonentem domeny, nie będziesz mieć jednak dostępu do usług związanych z jej obsługą (strona nie wyświetli się, skrzynka mailowa połączona z hostingiem nie będzie działać).

Wygaśnięcie domeny .eu

W przypadku domen europejskich .eu okres kwarantanny wynosi 40 dni. Jeśli opłata za przedłużenie nie zostanie wniesiona w tym czasie, domena trafia do puli nazw wolnych. Bardzo często jest jednak od razu przechwytywana i rejestrowana przez wyspecjalizowanych w tym rynkowych graczy.

Wygaśnięcie domen globalnych (.com, .net, .org, .biz, .info i tzw. nowych domen)

Okres kwarantanny domen globalnych oraz większości tzw. nowych domen (np.: .pro, .top, .online), podzielony jest na 2 etapy:

1. Grace Period, który trwa od 30 do 45 dni (w zależności od rejestru),

Zalecamy, by przedłużyć ważność domeny jeszcze w okresie Grace Period, do 14. dnia kalendarzowego po terminie wygaśnięcia. W okresie 15-28 dni po wygaśnięciu domeny jej odnowienie możliwe jest za dodatkową opłatą, zgodną z cennikiem.

2. Redemption Period (30-dniowy). Odnowienie domeny obarczone jest dodatkową, wysoką opłatą reaktywacyjną, w wysokości co najmniej kilkuset dolarów za każdą odnawianą nazwę domeny.

Przedłużenie ważności domeny

Po tych 2 etapach, domena jest usuwana z rejestru, przejmowana przez rejestr lub przekazywana na aukcję i sprzedawana podmiotowi trzeciemu, który zaoferuje najwyższą cenę.

Usunięcie trwa 5 dni. W tym czasie nie ma już możliwości jej reaktywacji.

Podsumowanie-przedłużenie ważności domeny

Jak już wiesz, o odnowienie nazwy domeny warto zadbać jak najwcześniej. Również strategia nieodnawiania domen i liczenia na to, że uda się ją ponownie zarejestrować za jakiś czas, często skazana jest z góry na niepowodzenie.

Informacje o tym, jak w praktyce przedłużyć ważność domen znajdziesz tutaj. Jeśli chcesz zawczasu uniknąć wygaśnięcia domen, skorzystaj z naszych 4 prostych wskazówek. Wtedy z całą pewnością ominą Cię niepotrzebne problemy i stres.

* CENTRstats Global TLD Report 2018/3

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *