Co zrobić, jeśli Twój rejestrator przestanie istnieć?

rejestrator exit scam

Nie dzieje się to często, ale jednak się zdarza, że rejestratorzy domen bankrutują lub naruszają warunki współpracy – nie są w stanie dalej świadczyć swoich usług i pozostawiają swoich abonentów bez wsparcia. 

Co zrobisz gdy pewnego dnia zechcesz wejść na swoją stronę i okaże się, że jest to niemożliwe ze względu na brak dostępu do domeny, a Twój rejestrator domen zapadnie się pod ziemię nie informując Cię o tym? Co jeśli nie umożliwi Ci on przeniesienia obsługi domeny do innego operatora? I przede wszystkim jak zweryfikujesz, że winnym jest rejestrator?  

Przede wszystkim nigdy nie pozwól, aby Twoja domena wygasła. Jeśli to przeoczysz, możesz stracić ją na zawsze. Wiele firm przechwytuje wygasłe i usunięte domeny, aby później spróbować odsprzedać je z zyskiem lub wykorzystać je do swoich celów.

Bez obaw! W tekście znajdziesz podpowiedzi, jak prawidłowo zidentyfikować przyczynę problemu oraz jak z nim sobie poradzić, jeśli to Twój rejestrator nagle przestał istnieć. Dowiesz się też, jak odzyskać kontrolę nad domeną i przenieść ją tam, gdzie będzie ona bezpieczna, aby Twój biznes działał stabilnie.

Jak sprawdzić, czy rejestrator przestał istnieć? 

rejestrator przestał istnieć

Zgodnie z ważną życiową zasadą, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli zauważysz jakikolwiek sygnał alarmowy, że Twój rejestrator znika z rynku, musisz zacząć działać.

Co jednak jeśli któregoś dnia nie działa Twoja strona, nie działają maile firmowe, a pod Twoim adresem wyświetla się reklama jakiejś innej firmy? Najczęściej nie jest to problem związany z rejestratorem domen. Zacznij od sprawdzenia, czy Twój hosting działa prawidłowo. Może doszło do przeoczenia płatności za usługę i wystarczy opłacić zaległe rachunki?

Ale czy na pewno wiesz, kto jest Twoim dostawcą domen i usług hostingu? Czy przypadkiem nie są to różne firmy? Albo co gorsze, masz wiele domen u różnych dostawców?

Jeśli zweryfikowałeś, że po Twojej stronie wszystkie powinności zostały dochowane, przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań upewnij się, czy rejestrator Twoich domen faktycznie przestał istnieć. 

Być może posiada przejściową awarię, o której poinformował na swoich innych kanałach, np. Facebooku, Linkedinie, czy swoim firmowym blogu. Poszukaj najnowszych wzmianek o rejestratorze w Internecie. W tym celu zawęź wyszukiwania np. do treści z ostatniego tygodnia. 

Ustal numer NIP firmy i upewnij się, że w rejestrze VAT figuruje ona nadal jako czynny podatnik. Jeśli podmiot został wykreślony, oznacza to problemy.

Co jednak, gdy dostawca hostingu twierdzi, że usługa działa, a domena wygasła, mimo że ją opłaciłeś? Możesz sprawdzić, jaki status posiada Twoja domena w bazie WHOIS. WHOIS to baza informacji o domenach, w której znajdziesz m.in. informacje o rejestrze, rejestratorze i abonencie domeny, a także o okresie ważności usługi.

Jak przenieść obsługę domeny gdy Twój rejestrator przestał istnieć? 

rejestrator przestał istnieć

Jeśli znalazłeś informacje wskazujące, że Twój rejestrator przestał funkcjonować lub nastąpiła już przerwa w dostawie usług związanych z Twoją domeną, to powinieneś jak najszybciej przenieść obsługę domeny do innego operatora.

Dobrą wiadomością jest to, że upadek rejestratora nie powoduje skasowania Twoich domen. Ale może spowodować przerwę w działaniu usług, jeśli np. rejestrator nie odnowi Twoich domen w rejestrze lub zmodyfikuje ich ustawienia bez uzgodnienia.

Na początku powinieneś wiedzieć, że rejestrator Twojej domeny może działać w dwóch różnych rolach:

 1. Akredytowany rejestrator domen z danym rozszerzeniem.
 2. Reseller domen internetowych.

Będzie to potrzebne do ustalenia, kto “wyżej” odpowiada za obsługę Twoich domen. 

Akredytowany rejestrator domen to firma, która posiada podpisaną umowę na sprzedaż domen bezpośrednio z rejestrem, czyli zarządcą danej końcówki domeny. Przykładem takiej firmy jest Domeny.tv, która posiada m.in. akredytację z polskim rejestrem NASK w zakresie domen .pl.

Akredytacja wiąże się z większymi formalnościami, ale dzięki temu rejestrator ma większe wymagania odnośnie jakości usług i jest często w stanie zaoferować swoim odbiorcom niższe ceny na domeny.

Nawet bezpośrednia akredytacja nie gwarantuje jednak pewności rejestratora. Przykładem rejestratora, który posiadał akredytację z polskim rejestrem NASK i który nagle zakończył działalność jest firma Fachowcy.pl Ventures S.A. Na początku czerwca 2020 roku abonenci serwisu Fachowcy.pl stracili dostęp m.in. do domen w rozszerzeniu .pl. Z dniem 5 czerwca NASK w trybie natychmiastowym rozwiązał porozumienie dotyczące współpracy w zakresie obsługi domen internetowych. Powodem rozwiązania umowy było naruszenie przez rejestratora zobowiązań wynikających z porozumienia między nim a rejestrem NASK.

Reseller domen to osoba lub firma zajmująca się sprzedażą domen. Nie posiada ona bezpośrednio podpisanych umów z rejestrami i działa wspólnie z akredytowanymi rejestratorami. Przykładem resellera globalnych i narodowych domen, który bez uprzedzenia swoich abonentów zakończył działalność, jest firma Nazwa.info. Pod koniec września 2021 roku na stronie gowork.pl pojawiły się pierwsze doniesienia o braku dostępu do usług serwisu. Natomiast już miesiąc wcześniej, czyli 3 sierpnia 2021 roku, firma przestała figurować w rejestrze podatników VAT i została z niego wykreślona. Nazwa.info korzystała z usług niemieckiego rejestratora 1api.net i finalnie to od niego abonenci domen uzyskali dane niezbędne do przeniesienia domen.

rejestrator przestał istnieć

Jak sprawdzić czy rejestrator domen jest resellerem domeny?

W celu sprawdzenia, czy rejestrator jest resellerem domeny skorzystaj z bazy WHOIS.

Wpisz pełną nazwę swojej domeny i zobacz, jaki status widnieje przy pozycji “Rejestrator” czy “Registrar” – zależne od rozszerzenia.

W momencie gdy nazwa firmy jest inna niż ta, u której masz zarejestrowaną domenę, to prawdopodobnie Twój dostawca domeny korzysta z usług akredytowanego rejestratora. 

rejestrator przestał istnieć
Przykład wyszukiwania w bazie WHOIS, domeny .pl zarejestrowanej w Domeny.tv, czyli u rejestratora bezpośrednio akredytowanego w rejestrze.

Przeniesienie obsługi domeny przy użyciu kodu authinfo

Najczęściej spotykanym sposobem na przeniesienie obsługi domeny do innego rejestratora jest przetransferowanie jej przy pomocy kodu authinfo. Kod authinfo to unikalny dla każdej nazwy domeny ciąg znaków używany podczas transferu domeny pomiędzy dwoma rejestratorami. Przeważnie jest on wydawany na prośbę abonenta domeny poprzez uzupełnienie i przesłanie odpowiedniego wniosku przez obecnego rejestratora.

W większości przypadków to rozwiązanie nie będzie możliwe, jeśli Twój rejestrator zapadł się pod ziemię. To na rejestratorze spoczywa obowiązek wydawania kodów authinfo na życzenie abonentów, niezależnie czy jest bezpośrednio akredytowany, czy jest resellerem.

Istnieją jednak nieliczne przypadki rejestrów, do których możesz zgłosić się bezpośrednio z prośbą o wygenerowanie kodu authinfo. Pomijają wtedy całkowicie swojego rejestratora. 

Należą do nich EURid.eu – zarządza domeną .eu, czy Nic.cz – zarządza domena .cz. W przypadku EURid, będziesz musiał uzupełnić wniosek i podać istotny powód, dlaczego prosisz rejestr o wygenerowanie kodu. W przypadku Nic.cz polityka co do wydawania kodów jest bardzo przyjazna. Wystarczy, że wypełnisz formularz i przejdziesz prostą weryfikację a kod authinfo trafi na Twój e-mail.

Kolejnym wyjątkiem jest Denic.de, obsługujący domeny .de. Możesz zamówić dodatkowy kod authinfo za pośrednictwem dowolnie wybranego rejestratora. Jest to możliwe jeśli Twój obecny rejestrator nie chce lub nie jest w stanie go zapewnić. Taka usługa jest jednak dodatkowo płatna. 

W przypadku większości domen narodowych będziesz musiał kontaktować się bezpośrednio z danym rejestrem i pojedynczo ustalać warunki uzyskania “awaryjnych” kodów authinfo. W celu ustalenia tożsamości rejestru najlepiej posłużyć się bazą domen i wyszukać, jaka organizacja zarządza daną końcówką. 

Jeśli posiadasz domenę u resellera domen, możesz mieć ułatwione zadanie. Warto nawiązać kontakt bezpośrednio z akredytowanym rejestratorem domeny, opisać mu zaistniałą sytuację i poprosić go o wydanie kodu authinfo. Jednak to, czy wyrazi on zgodę, zależne będzie od polityki serwisu i tego, czy jego klient, a Twój rejestrator, narusza warunki współpracy oraz często od tego, jak dużo skarg wpłynęło na danego rejestratora. 

Bazując na przykładzie Nazwa.info, na podstawie informacji z bazy WHOIS zwróciliśmy uwagę abonentów domen tego serwisu na fakt, że firma jest resellerem i kupuje domeny od akredytowanego rejestratora 1api.de. Po kontakcie z tą firmą abonenci uzyskiwali oczekiwaną pomoc. 

Opisane sposoby będą skuteczne, jeśli jesteś abonentem swojej domeny i Twoje dane w systemach nadrzędnego rejestratora są aktualne. Jeśli okaże się, że dane przy Twojej domenie nie należą do Ciebie, tylko np. do Twojego byłego informatyka, z którym nie masz od lat kontaktu, problem będzie dużo większy.

Przeniesienie obsługi domeny .pl 

Jak radzić sobie, gdy stracisz dostęp do najpopularniejszej w Polsce domeny .pl? Przeanalizujmy te procedury dokładnie. 

Musisz podjąć działania adekwatne do sytuacji, a można je podzielić na dwa przypadki:

 • gdy rejestrator posiada nadal aktywną akredytację w NASK,
 • gdy akredytacja została anulowana.

Zgłaszanie skargi na rejestratora

zgłaszanie skargi na rejestratora

W przypadku gdy rejestrator posiada podpisaną akredytację z rejestrem, ale nie jesteś w stanie porozumieć się z nim w kwestiach związanych z obsługą domeny, powinieneś zgłosić to rejestrowi. 

Musisz wiedzieć, że jako abonent domeny .pl posiadasz swoje prawa i są one rozpisane na stronie https://dns.pl/prawa_abonenta_domeny_pl. Jeśli uznasz, że zostały one naruszone przez Twojego rejestratora, możesz, a nawet powinieneś złożyć na niego pisemną skargę do NASK. 

Po odnotowaniu skargi rejestr osobiście spróbuje wyjaśnić zaistniałą sytuację z rejestratorem. Jeśli rejestrator w dalszym ciągu będzie niedostępny, a interwencja rejestru okaże się nieskuteczna, możesz ubiegać się o wydanie kodu authinfo bezpośrednio od rejestru. 

Skarga powinna zawierać takie informacje jak:

 • dane abonenta, 
 • nazwa/nazwy domeny, 
 • nazwa rejestratora, 
 • szczegółowy opis sytuacji, 
 • dokumenty potwierdzające opisaną sytuację (np. korespondencję e-mail lub pisemną), 
 • podpis abonenta lub osoby umocowanej do jego reprezentowania.

Uzupełnione pismo najwygodniej i najszybciej wysłać na adres e-mail podany w procedurze na stronach NASK.

Transfer domeny z viNASK

Spora ilość uzasadnionych skarg na rejestratora może doprowadzić do rozwiązania porozumienia o współpracy ze strony polskiego rejestru. Z punktu widzenia abonenta, który nie otrzymał kodu authinfo, jest to paradoksalnie bardziej komfortowa sytuacja, niż pisanie skarg i czekanie na decyzję.

W przypadku gdy akredytacja zostaje anulowana, a rejestrator przestaje być odpowiedzialny za obsługę domen .pl, automatycznie przechodzą one pod tymczasową opiekę rejestru. W takim wypadku w bazie WHOIS przy pozycji “rejestrator” pojawi się zapis “viNASK”. Domenę z takim statusem powinieneś przenieść do nowego rejestratora do końca okresu, na jaki została opłacona. W przeciwnym wypadku przejdzie ona w stan “BLOCKED”, czyli domeny wygasłej, w którym to będzie przebywać 30 dni. Przeniesienie obsługi domeny dalej będzie możliwe, z jednym „ale”. W przypadku braku aktywności ze strony abonenta umowa zostanie rozwiązana, a domena trafi do puli domen wolnych. 

Transfer domeny z viNASK to procedura dotycząca wyłącznie domen .pl, udostępniona przez rejestr NASK. Obsługę domeny możesz przenieść wyłącznie do rejestratorów, którzy zadeklarowali chęć przyjmowania transferów domen z viNASK. Pełną listę rejestratorów, którzy oferują taką usługę znajdziesz na stronie https://dns.pl/lista_rejestratorow. W Domeny.tv (DOMENY.TV MSERWIS Sp. z o.o.) zadeklarowaliśmy chęć przyjmowania transferów domen z viNASK i pomyślnie wiele przeprowadzilśmy.

rejestrator transfer domen

W celu przetransferowania obsługi domeny musisz uzupełnić wniosek, wydrukować go, podpisać i przesłać na adres e-mail info@dns.pl. Po zaakceptowaniu wniosku NASK przekaże kody authinfo nowemu rejestratorowi i to on zainicjuje transfer domeny. Weryfikacja wniosku może potrwać do 5 dni roboczych. W związku z tym, jeśli ważność Twojej domeny się kończy, to zleć przeniesienie obsługi domeny do nowego rejestratora jak najprędzej.

Przeniesienie obsługi domen globalnych 

Przeniesienie domen globalnych może wiązać się z dodatkowym utrudnieniem, jakim jest zabezpieczenie przed transferem domeny do innego rejestratora. W takim przypadku w bazie WHOIS zobaczysz status “clientTransferProhibited”. Jest to blokada na poziomie rejestratora, którą tylko on może zdjąć. Zatem jak sobie radzić, gdy rejestrator przestał funkcjonować, a ściągnięcie blokady jest niemożliwe?

W przypadku ICANN, czyli organizacji zarządzającej najpopularniejszymi domenami globalnymi, do których należą: .com, .net, .org, .biz, .info, możesz posiłkować się skargą. Złóż ją, jeśli rejestrator nie odblokuje domeny lub nie zainicjuje transferu, mimo poprawnie złożonej dyspozycji.


W przypadku upadku rejestratora lub rozwiązania umowy, ICANN posiada również procedury awaryjne. Były one zastosowane np. w 2007 roku w momencie bankructwa serwisu RegisterFly.

Wybór nowego rejestratora domeny

Wybierając nowego rejestratora upewnij się, że działa on na rynku co najmniej od kilku lat. Przeczytaj opinie na jego temat i zweryfikuj, jakie procedury wydawania kodów authinfo posiada. Procedury powinny być jawne z udostępnioną możliwością wcześniejszego zapoznania się z nimi. Unikaj serwisów, które oferują uzyskanie kodów authinfo wyłącznie  za pośrednictwem poczty tradycyjnej – jeśli pojawią się problemy we współpracy to zmiana obsługi domeny potrwa jeszcze dłużej. Sprawdź warunki transferów domen i porównaj ich ceny z innymi rejestratorami. Cennik utrzymania domen powinien być zawsze jawny, a nie np. ukryty w regulaminie promocji lub rozbity na okresy miesięczne (za odnowienie domen płacimy i tak w okresach rocznych). 

Jako Domeny.tv działamy na rynku już 20 lat. Przez ten czas pomogliśmy wielu firmom, które doświadczyły przykrych incydentów ze strony nieodpowiedzialnych rejestratorów. Doświadczyliśmy wielu przypadków, gdy firmy bankrutowały, traciły akredytację z rejestrami czy z dnia na dzień kończyły działalność bez podania przyczyny. 

Jesteśmy świadomi, że takie sytuacje niestety mogą się jeszcze powtórzyć. Posiadamy odpowiednie doświadczenie, jak reagować w takich sytuacjach. Wiemy do jakiego rejestru zwrócić się o pomoc, jakie procedury i formalności trzeba będzie spełnić, ile może potrwać zmiana rejestratora, na jakie “niespodzianki” trzeba uważać, itp. 

I przede wszystkim! Nie pobieramy opłat za wsparcie. Możesz do nas zadzwonić, napisać e-maila, a nawet skontaktować się na żywo za pośrednictwem czatu online. Podpowiemy Ci, jak najszybciej przetransferować ją do naszego serwisu i jak najszybciej odzyskać nad nią kontrolę.

Podsumowanie – co zrobić gdy Twój rejestrator przestał istnieć?

Upadek rejestratora lub brak kontaktu z nim nie oznacza usunięcia Twojej domeny. Istnieją procedury awaryjnego uzyskania danych niezbędnych do transferu domeny do innego, zaufanego rejestratora.

Jeśli kontakt z Twoim rejestratorem jest niemożliwy, sprawdź domenę w bazie WHOIS. Ustal, czy nie zdążyła wygasnąć i jaki podmiot jest jej faktycznym rejestratorem.

W Domeny.tv pomożemy Ci przetransferować domeny do naszego serwisu. Jeśli masz pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tekście, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta – chętnie pomożemy! 

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Co zrobić, jeśli Twój rejestrator przestanie istnieć?

 1. Pingback: Transfer domeny. 6 powodów, dla których warto przenieść domenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *