Uwolnienie domen .uk

luke stackpoole 711268 unsplash

1 lipca to ważna data dla osób zainteresowanych rejestracją atrakcyjnych domen w rozszerzeniu .uk. Tego dnia rozpocznie się uwalnianie nazw, które nie zostały zarejestrowane jako krótsze odpowiedniki adresów z końcówkami .co.uk, .org.uk, .me.uk, .net.uk.

Powszechna dostępność jest wynikiem zakończenia tzw. Grandfathering Phase, czyli 5-letniego okresu, kiedy pierwszeństwo rejestracji części nazw z rozszerzeniem .uk mieli abonenci analogicznych adresów w domenie drugiego poziomu.

Czemu domeny były do tej pory zablokowane?

Do 2014 r. podstawową domeną narodową Wielkiej Brytanii było .co.uk. Mniej popularne, choć powszechnie używane, były rozszerzenia .org.uk, .me.uk, .net.uk. W czerwcu 2014 r. Nominet (rejestr brytyjskich domen) zdecydował o wprowadzeniu nowej, krótszej końcówki .uk. Chcąc zachęcić abonentów do rejestracji adresów w tym rozszerzeniu, wyznaczono tzw. Grandfathering Phase, czyli czas, kiedy określone nazwy w domenie .uk mogli zarejestrować wyłącznie abonenci, którzy mają prawa do ich odpowiedników z co.uk, .org.uk, .me.uk, .net.uk. Wynosił on 5 lat i właśnie dobiega końca.

Co ciekawe, rejestr nie dał wszystkim równego prawa pierwszeństwa. Największe przywileje uzyskali abonenci domen .co.uk, którzy mogli zarejestrować nazwy przed osobami posiadającymi prawa do adresów w rozszerzeniach .org.uk, .me.uk, .net.uk.

Czy warto zarejestrować uwolnione nazwy?

Na rejestrację nazwy z krótszym rozszerzeniem zdecydowała się do tej pory ok. ¼ uprawnionych abonentów domen .co.uk, .org.uk, .me.uk, .net.uk. Pierwszeństwo mają tylko do 25 czerwca 2019. Część z nich zadeklarowała już, że nie planuje pozyskiwać dodatkowych adresów. Specjaliści z Nominetu (rejstru domen .uk) przewidują, że w lipcu może trafić na rynek ok. 3,2 mln uwolnionych nazw. Niektóre z nich będą naprawdę atrakcyjnymi adresami.

Sytuacja, gdy duża grupa domen nie jest dostępna do powszechnej rejestracji jest rzadkością. Przez ostatnie 5 lat firmy i osoby prywatne mogły w praktyce rejestrować tylko mniej popularne nazwy z rozszerzeniem .uk, ponieważ te rozpoznawalne i najatrakcyjniejsze były zablokowane dla uprawnionych abonentów jako odpowiedniki adresów z końcówkami .co.uk, org.uk itd. W lipcu to się zmieni. Jeśli któryś z abonentów nie zabezpieczył swojej marki, będzie można skorzystać na jej popularności i rozpoznawalności.

Kiedy będzie można zarejestrować uwolnione nazwy w domenie .uk?

Między 1 a 5 lipca 2019 domeny zostaną poddane specjalnemu procesowi uwalniania. Wszystkie niezarejestrowane adresy zostaną ułożone w alfabetyczną listę, która zostanie podzielona na 5 grup. Nazwy domen z każdej z grup będą publikowane w określonym dniu:

  1. 1 lipca 2019 r. – domeny zaczynające się od cyfr 0-9 i liter a-b,
  2. 2 lipca 2019 r. – domeny zaczynające się od liter c-f,
  3. 3 lipca 2019 r. – domeny zaczynające się od liter g-m,
  4. 4 lipca 2019 r. – domeny zaczynające się od liter n-s,
  5. 5 lipca 2019 r. – domeny zaczynające się od liter t-z.

Gdzie zarejestrować domenę .uk?

Wejdź na stronę https://www.domeny.tv/domeny/uk i wpisz wybraną nazwę w wyszukiwarkę. Po 5 lipca domenę będziesz mógł kupić bez żadnych ograniczeń, między 1 a 5 lipca 2019 r. będzie to możliwe zgodnie z harmonogramem znajdującym się powyżej.

Jeśli chcesz przygotować się do zakupu już wcześniej, możesz sprawdzić, czy nazwa, którą planujesz zarejestrować, jest krótszym odpowiednikiem zajętej domeny drugiego poziomu (.co.uk, .org.uk, .me.uk, .net.uk). Taką informację otrzymasz wpisując nazwę w wyszukiwarkę na stronie: https://www.theukdomain.uk/do-i-have-uk-rights/.

Jeśli domena jest wolna, możesz zarejestrować ją już teraz:

W przypadku, gdy nazwa ma dłuższy odpowiednik, ale abonent nie skorzystał ze swoich praw do wcześniejszej rejestracji, informacja o tym zostanie wyświetlona pod wyszukiwarką, w części “Right of registration”. Możesz planować rejestrację tej domeny w lipcu.

Przy wyszukiwaniu domeny, która została już zarejestrowana z krótszą końcówką, pojawi się następujący komunikat:

Takiej domeny nie możesz zarejestrować.

Czy domeny co.uk, .org.uk, .me.uk są wciąż ważne?

Tak, są wciąż aktualne i rozpoznawalne. Wprowadzenie domeny .uk w 2014 r. nie zmniejszyło ważności rozszerzeń drugiego poziomu. Są one wciąż bardzo popularne wśród brytyjskich użytkowników, o czym świadczy fakt, że na wykupienie krótszej domeny zdecydowała się tylko ¼ uprawnionych abonentów.

Nominet od kilku lat prowadzi kampanię promującą końcówkę .uk, można więc spodziewać się wzrostu jej popularności na tle pozostałych rozszerzeń.

Przy wejściu na brytyjski rynek zdecydowanie rekomendujemy zabezpieczenie nazwy domeny zarówno z rozszerzeniem .uk, jak i co.uk.

Uwolnienie domen .uk – podsumowanie

Zakończenie Grandfathering Phase otwiera nowe możliwości rejestrowania ciekawych i wartościowych nazw z rozszerzeniem .uk. Proces uwalniania domen rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 5 lipca 2019 r. Niezarejestrowane nazwy będą publikowane grupami, zgodnie z kolejnością alfabetyczną.

Czy warto zainteresować się rejestracją uwolnionych domen? Na pewno tak. Bardzo duża grupa atrakcyjnych adresów była do tej pory niedostępna, warto więc skorzystać z okazji i szybko znaleźć ciekawą nazwę domeny. Gratis dostanie się pozytywne skojarzenia z marką, która ma analogiczny adres z rozszerzeniem .co.uk.

Od 5 lipca rejestracja nazw w domenie .uk będzie możliwa bez żadnych restrykcji. Dostępność wybranego przez siebie adresu sprawdzisz tutaj: https://www.domeny.tv/domeny/uk. Przy rozpoczynaniu działalności w Wielkiej Brytanii rekomendujemy również zabezpieczenie nazwy z rozszerzeniem .co.uk – jest ono wciąż rozpoznawalne i powszechnie używane przez Brytyjczyków.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Uwolnienie domen .uk

  1. Pingback: Bezpośrednia akredytacja w rejestrze domen .uk - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *