Czym różnią się domeny NFT od tradycyjnych domen? – wady i zalety domen NFT

Czym roznia sie domeny NFT od tradycyjnych domen wady i zalety domen NFT blog

W sierpniu tego roku na naszym bliźniaczym blogu poruszyliśmy kwestię związaną z Metaverse i nadchodzącą generacją Internetu – Web 3.0. Przewidywaliśmy, czego możesz spodziewać się w niedalekiej przyszłości. Następnie rozwinęliśmy temat i bardziej szczegółowo o nim pisaliśmy w kolejnej części – Metaverse – nowe realia. W tym artykule skupimy się na kilku opisanych tam gałęziach świata wirtualnego: domenach NFT i zdecentralizowanym Internecie Web 3.0. 

Domeny NFT na pierwszy rzut oka swoją budową i funkcjonalnością przypominają tradycyjne domeny. Jednak, gdy przyjrzysz się bliżej, zobaczysz diametralne różnice, np. w koszcie utrzymania czy rodzajach zastosowań.

Chciałbyś dowiedzieć się, czym są domeny NFT? Czy są one przyszłością Internetu i czy zastąpią tradycyjne domeny? Chcesz wiedzieć, pod jakim względem domeny NFT są lepsze od tradycyjnych domen i vice versa? Nadszedł czas na aktualizację tej wiedzy! Usiądź wygodnie i poznaj wady i zalety domen NFT.  

Co to jest i jak działa NFT?

NFT to skrót od Non-Fungible Tokens, czyli z angielskiego niewymienny token. To unikalny, chroniony cyfrowo zasób, który może przybrać formę grafiki, pliku audio, klipu wideo, GIF-a czy nazwy domeny. NFT to cyfrowe certyfikaty autentyczności, które weryfikują własność w publicznym łańcuchu bloków (ang. blockchain). Technologia blockchain służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie, którą każdy może przeglądać i weryfikować. Przykładowo łańcuch bloków bitcoina zawiera zapis każdej dokonanej zmiany, w której ktoś wysłał lub otrzymał bitcoiny.

Tokeny NFT są unikatowe i nie ma dwóch identycznych tokenów reprezentujących ten sam ciąg danych. Przechowywane są w zdecentralizowanej w sieci peer-to-peer (P2P), innymi słowy w sieci równorzędnej typu „każdy z każdym”. Sieć peer-to-peer składa się z połączonych urządzeń, które wspólnie przechowują i udostępniają między sobą pliki i dane. Każdy peer jest nazywany węzłem i wszyscy mają taką samą moc do wykonywania tych samych zadań. Peer-to-peer często oznacza transfer lub wymianę aktywów za pośrednictwem sieci użytkowników.

Czym są domeny NFT?

Domeny NFT zwane są jako domeny blockchain, domeny zdecentralizowane czy domeny kryptograficzne i oparte są na technologii blockchain. Łańcuch bloków zawiera informacje o właścicielu domeny, a także o zawartości strony internetowej. Domeny NFT przechowywane są w portfelu, podobnie jak kryptowaluty i wykorzystywane są do ułatwienia handlu kryptowalutami. Mogą również posłużyć do hostowania stron internetowych, a nawet do błyskawicznego logowania się do witryn i aplikacji. 

Przykładem domen NFT są:

 • .nft
 • .crypto
 • .bitcoin
 • .shib
 • .web3
 • .eth 
 • .blockchain

Najpopularniejszym dostawcą domen NFT jest serwis unstoppabledomains.com, który pełni rolę zarówno rejestru (jak np. Verisign) oraz rejestratora (jak np. Domeny.tv). To znaczy, tworzy unikatowe rozszerzenia (które są poza jurysdykcją ICANN) i jednocześnie je sprzedaje. Innymi dostawcami domen NFT są: quik.com czy app.ens.domains.

Czym różnią się domeny NFT od tradycyjnych domen?

Tradycyjna domena internetowa to przyjazny dla użytkownika adres, składający się z nazwy i rozszerzenia, na przykład: mserwis.pl czy domeny.tv. Pozwala znaleźć w Internecie strony internetowe, serwery, czy adresy poczty e-mail. 

W rzeczywistości nazwa domeny to ciąg znaków numerycznych nazywany adresem IP. 

Proste do zapamiętania nazwy domenowe tłumaczone są na adresy IP dzięki systemowi DNS (Domain Name System), a następnie przyporządkowywane są do komputerów i innych urządzeń w Internecie. Dzięki temu po wprowadzeniu nazwy witryny do przeglądarki komputer wie, jakich konkretnych danych żądasz i odsyła je. 

Nazwy domen zarządzane są przez scentralizowaną amerykańską organizację ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). ICANN sprawuje nadzór nad rejestrami i rejestratorami. Aby używać domeny, musisz ją najpierw zarejestrować u rejestratora nazw domen, jak np. Domeny.tv. Rejestrując domenę, nie będziesz nigdy jej faktycznym właścicielem, ponieważ wynajmujesz ją tylko na określony czas – minimalnie na 1 rok.

Natomiast domeny NFT istnieją w łańcuchu bloków, dzięki czemu unikają scentralizowanego organu, jakim jest ICANN wraz z dodatkowymi warstwami zarządzania pomiędzy nimi (rejestry i rejestratorzy). Domeny NFT są zdecentralizowane, co sprawia, że masz zapewnioną większą kontrolę nad nimi i pewność, że żaden organ Ci jej nie odbierze. Obecnie używane są głównie jako uproszczona forma adresu publicznego portfela kryptograficznego.

Kupując domenę NFT, automatycznie stajesz się jej dożywotnim właścicielem (do momentu aż zdecydujesz się ją sprzedać). Tym samym zachowujesz do niej pełne prawa i całej powiązanej z nią zawartością. Domeny NFT są odporne na cenzurę, a korzystając z IPFS (InterPlanetary File System) jesteś w stanie stworzyć w pełni zdecentralizowaną stronę internetową.

IPFS to protokół, którego celem jest stworzenie trwałej i zdecentralizowanej metody przechowywania i udostępniania plików. IPFS można zdefiniować jako zdecentralizowany hosting internetowy, który udostępnia pliki Twojej witryny innym komputerom na całym świecie. Działa podobnie jak usługa typu BitTorrent, w której jej społeczność świadomie przechowuje i udostępnia przesłane treści, np. jedna osoba prześle film, a później po jego pobraniu setki różnych osób będzie go przechowywać i udostępniać. Nie polega się wtedy na jednej osobie czy firmie a na całej sieci różnych osób. 

Domena NFT korzysta z usługi nazw ENS, która polega na przekonwertowaniu trudnego do zapamiętania adresu portfela kryptograficznego, np. 0x29D354c9820cA46807f0Ec8E49D5D2130B89e9fd, na czytelną nazwę domeny np. mserwis.nft. Dodatkowo domeny NFT umożliwiają otrzymywanie płatności w kryptowalutach bezpośrednio na ten adres. Koszt zakupu domeny NFT zaczyna się już od 5 dolarów

Domeny NFT nie są domyślnie wspierane przez większość popularnych przeglądarek, np. Firefox, Chrome. Oznacza to, że jeżeli będziesz chciał uzyskać dostęp do swojej domeny, np. mserwis.eth i wpiszesz nazwę w pasek URL przeglądarki, to z dużym prawdopodobieństwem zawartość dostępna pod tą domeną nie zostanie wyświetlona. 

Hostowanie strony internetowej opartej na domenie NFT 

hostowanie-strony-web2-web3

Domeny NFT mogą wskazywać na tradycyjny serwer Web 2.0 oraz zdecentralizowaną stronę internetową na IPFS. W tym pierwszym przypadku nie jest łatwo skierować domenę NFT na tradycyjny hosting i jest to sprzeczne z ogólną koncepcją zdecentralizowanej sieci. Z założenia Web 3.0, zdecentralizowane domeny wraz ze zdecentralizowanym hostingiem (IPFS) powinny umożliwiać tworzenie stron bez kontroli nad nimi przez jakiekolwiek firmy. 

Hostowanie stron internetowych opartych na domenach NFT w sieci IPFS dzieli się na kilka sposobów. Możesz:

 • samodzielnie uruchamiać własną usługę IPFS, lecz będziesz do tego potrzebował sporo specjalistycznej wiedzy oraz osób replikujących Twoje dane,
 • za opłatą skorzystać z usług firm specjalizujących się w hostowaniu plików w sieci IPFS takich jak: Pinata, Infura czy Fleek.  
 • skorzystać z darmowego hostingu oferowanego od rejestratora domeny NFT (jeśli go zapewnia), np. 20 MB na stronę od Unstoppable Domains. W przypadku tego rejestratora możesz przesłać własną stronę lub użyć dostarczonego kreatora stron.

Powinieneś również wiedzieć, że obecnie w IPFS stworzysz tylko proste witryny HTML. Oznacza to, że w IPFS nie zaprojektujesz złożonych stron, jak np. stworzonych w WordPressie. Domyślnie WordPress działa na serwerze i łączy się z bazą danych. Z tego powodu nie można zainstalować WordPressa na IPFS, jednak w pewnych przypadkach możliwe jest przekonwertowanie witryny WordPress na statyczną witrynę HTML, która będzie działać na IPFS. Taką możliwość daje np. bezpłatna aplikacja Pinata, umożliwiająca synchronizację Pinata z WordPress.

Ponadto protokół IPFS nie jest aktualnie natywnie obsługiwany we wszystkich przeglądarkach, co może ograniczyć zasięg udostępnianych treści. W przypadku przeglądarek ignorujących IPFS powinieneś wcześniej skierować posiadaną stronę internetową przez odpowiednią bramę.

Jak uzyskać dostęp do domen NFT?

Pierwszy poważny problem dotyczący domen NFT zaczyna się od momentu potrzeby wyświetlenia zasobów dostępnych pod ich adresem. Niestety, ale obecnie domeny NFT nie są wyświetlanie natywnie we wszystkich przeglądarkach. Domyślnie obsłużą je jedynie mniej popularne przeglądarki np. Opera, Brave, Unstoppable Browser. Natomiast popularniejsze Chrome, Edge czy Firefox nie będą w stanie otworzyć zawartości dostępnych pod domenami NFT, ponieważ nie obsługują protokołów w sieciach blockchain. 

Zatem, jak jeszcze uzyskać dostęp do domen NFT? 

Jeżeli jesteś przyzwyczajony do najpopularniejszej przeglądarki Chrome, możesz zmienić jej konfigurację. W tym celu:

 1. Przejdź do ustawień Google Chrome, klikając przycisk z trzema kropkami w prawym górnym rogu ekranu. 
 2. Z zakładki “Prywatność i bezpieczeństwo” i wybierz “Bezpieczeństwo”.
 3. Znajdź pole „Użyj bezpiecznego serwera DNS”, zaznacz ustawienia “Niestandardowe” i wpisz adres URL: https://resolver.unstoppable.io/dns-query. Podany adres to brama DNS, która umożliwia obsługę domen NFT. 
 4. Od tego momentu będziesz mógł uzyskać dostęp do domen FT za pośrednictwem Google.
Jak uzyskać dostęp do domen NFT

W przypadku potrzeby uzyskania dostępu do domen NFT na przeglądarkach Firefox i Edge postępuj analogicznie do powyższej instrukcji. To znaczy, w ustawieniach znajdź opcję dostawcy usług i wpisz adres URL z pkt. 3.

Innym sposobem uzyskania dostępu do domen NFT jest zainstalowanie wtyczki (pluginu) do posiadanej przeglądarki, np. LinkFrame. Jednak jak widać po liczbach, na dzień 18 sierpnia 2022 roku, czyli po ok. 2 latach od premiery wtyczki skorzystało z niej 383 użytkowników – dlaczego tak niewiele osób zdecydowało się na jej pobranie? Wtyczka działa na zasadzie bramy DNS umożliwiającej obsługę domen NFT. Jednak osobiście odradzamy to rozwiązanie, ponieważ pisząc ten artykuł, testowaliśmy je. Zostawiliśmy zainstalowaną wtyczkę, a po jakimś czasie zaczęła ona powodować konflikt – rozłączała połączenie internetowe lub znacznie je spowalniała.

Jeżeli chcesz poruszać się po domenach NFT, musisz wiedzieć, że nie obsługują one protokołu HTTPS. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do domeny NFT musisz przed jej nazwą wpisać protokół HTTP lub IPFS (tutaj prawdopodobnie będziesz musiał dodatkowo skonfigurować bramę IPFS). Oprócz tego powinno się zakończyć całą nazwę średnikiem (/), bo w przeciwnym wypadku przeglądarka może potraktować wprowadzoną frazę jako zapytanie i przekierować Cię do wyników wyszukiwania. Przykładem istniejących domen NFT są: http://vault74.crypto/, http://brad.crypto/, czy ipfs://findadomain.zil/

Na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy poszukać gotowych stron, które używają domen NFT. W przeglądarce Chrome skonfigurowaliśmy bramę DNS umożliwiającą obsługę domen NFT i od tego momentu zaczęły się komplikacje. Mieliśmy spore problemy z ich znalezieniem, ponieważ domeny NFT nie są indeksowane przez Google i nie znajdziesz ich organicznie, np. wpisując w wyszukiwarce Google frazę “websites domains nft”. Rezultat wyszukiwania wskazywał albo na rejestratorów domen NFT, albo na artykuły o domenach NFT. Finalnie udało nam się odnaleźć zaledwie 4 losowe strony, które były podawane jako przykłady na bliźniaczych blogach i na kanale YouTube Unstoppable Domains, tzn:

 • http://vault74.crypto/ – zdecentralizowany bezpieczny czat pozwalający przesyłać strumieniowo wideo w rozdzielczości 4K i udostępniać duże pliki za pomocą IPFS.
 • http://brad.crypto/ – galeria obrazów NFT.
 • http://unicaccy.crypto/ – Wprowadzenie do walut cyfrowych dotyczące kryptowalut i technologii Blockchain.
 • ipfs://findadomain.zil/ – strona powstała na potrzeby reklamy przeglądarki Unstoppable Browser
Przykład strony używającej domeny NFT .crypto

Przykład strony używającej domeny NFT .crypto Źródło: http://vault74.crypto/ 

Przy pomocy narzędzia https://hostingchecker.com/, postanowiliśmy sprawdzić, czy któraś z powyższych stron korzysta z “tradycyjnego” hostingu. Wyniki nie posiadały informacji na temat używanego hostingu, więc zapewne wszystkie wymienione strony korzystają ze zdecentralizowanej sieci peer-to-peer.

Podsumowując, jeśli nie znasz dokładnego adresu strony opartej na domenie NFT, będziesz miał spory problem z jej znalezieniem. W celu otwarcia witryny na domenie NFT musisz się wcześniej odpowiednio przygotować i zapewnić sobie integralne środowisko. Ponadto wnioskując po przedstawionych powyżej 4 adresach stron, ich tematyka ściśle powiązana jest z NFT, kryptowalutami i Web 3.0. 

Zalety domen NFT 

Domeny NFT niewątpliwie znacznie różnią się od tradycyjnych domen i posiadają unikatowe zalety, do których należą:

Jednorazowy zakup 

Główną zaletą domen NFT jest fakt, że płaci się za nie jednorazowo i są one Twoją pełną własnością bez konieczności opłaty za odnowienie. Natomiast tradycyjne domeny są rejestrowane na zasadzie abonamentu. Aby zachować domenę, co roku musisz uiścić opłatę za odnowienie.

Brak cenzury i pełna kontrola nad domeną

Inną kluczową zaletą domen NFT jest odporność na cenzurę. W związku z tym, iż system blockchain jest zdecentralizowany, scentralizowany organ nie istnieje. Tym samym nikt nie jest w stanie zarządzać systemem blockchain. Natomiast tradycyjne domeny regulowane są przez ICANN. Dzięki decentralizacji nie ma możliwości zablokowania domeny bez względu na to, jakie treści będziesz publikować na stronie. Zakupiona domena NFT należy wyłącznie do Ciebie i masz nad nią pełną kontrolę.

Bezpieczeństwo

Domeny NFT przechowywane są w łańcuchach bloków, które są niezmienne, więc ich zhakowanie jest praktycznie niemożliwe. Próba zmiany informacji skutkowałaby wychwyceniem oszustwa, ponieważ każdy blok przechowuje cząstkę poprzedniego bloku, tworząc tym samym jeden spójny łańcuch.

Możliwość uruchomienia zdecentralizowanych stron internetowych

Domeny NFT mogą korzystać z sieci przechowywania danych typu peer-to-peer i protokołu IPFS, tym samym dają możliwość uruchomienia zdecentralizowanych stron internetowych. 

Możliwość używania domeny NFT jako adresu portfela kryptograficznego 

Domeny NFT możesz automatycznie synchronizować ze swoimi rachunkami portfeli kryptograficznych. Dzięki temu uprościsz proces płatności i zastąpisz trudne do zapamiętania ciągi znaków swoich portfeli na jedną, prostą nazwę np. domenytv.crypto. W przypadku tradycyjnych domen, możesz skorzystać z alternatywnego rozwiązania jakim jest zaimportowanie nazwy DNS do ENS.

Niski koszt rejestracji domeny

Koszt rejestracji domeny zaczyna się już od 5 dolarów. I to jedyny koszt jaki ponosisz przy rejestracji domen NFT.

Możliwość logowania się do aplikacji

Dzięki domenom NFT możesz bezproblemowo i bezpiecznie logować się do określonych witryn i aplikacji Web 2.0 i Web 3.0. Logowanie odbywa się przy pomocy kliknięcia w przycisk logowania jednokrotnego, podobnie jak w przypadku logowania Google czy Facebook.

Możliwość uwierzytelniania wielu kont

Domeny NFT dają możliwość stworzenia własnej strony profilowej i połączenia domeny NFT z kontami w mediach społecznościowych, aby Twoi odbiorcy mogli zweryfikować, że to faktycznie Ty znajdujesz się na wszystkich platformach. Dzięki domenom NFT połączysz i zweryfikujesz swoje konta YouTube, Twitter, Discord, Reddit czy Telegram.

Nowe i ciekawe rozszerzenia domen

Domeny NFT dają dostęp do setek nowych rozszerzeń, których nie znajdziesz u rejestratorów tradycyjnych domen, przykładowo:

 • .crypto 
 • .x
 • .heco
 • .i
 • .bitcoin
 • .vr
 • .doge
 • .address
 • .bored
 • .metaverse
 • .nft
 • .cfx
 • .zil
 • .chain

Wady domen NFT

Poznałeś zalety domen NFT i wstępnie wydawać by się mogło, że posiadają one olbrzymią przewagę nad tradycyjnymi domenami: za domenę płacisz tylko raz, nikt nie ma prawa Ci jej odebrać i można ją wykorzystać wielorako. Zatem nadszedł czas na minusy:

Brak indeksacji w Google

nft Brak indeksacji w Google

Największą wadą domen NFT jest to, że nie są one indeksowane przez Google. Oznacza to, że gotowe strony oparte na domenach NFT nie będą wyświetlały się organicznie w wyszukiwarce Google. Aktualnie Google rozpoznaje wyłącznie domeny korzystające z oficjalnie uznawanego systemu DNS. Domeny NFT korzystają z technologii blockchain, dlatego indeksacja jest niemożliwa. Brak indeksacji w Google praktycznie uniemożliwia organiczne wyszukiwanie stron NFT w Internecie.

Domeny NFT nie są obsługiwane przez najpopularniejsze przeglądarki

Obecnie domeny blockchain obsługiwane są wyłącznie przez niszowe przeglądarki internetowe, jak np. Brave, Opera czy Unstoppable Browser. Jeżeli będziesz chciał wyświetlić stronę z rozszerzeniem NFT na popularnych przeglądarkach Chrome czy Mozilla, będziesz musiał je wcześniej odpowiednio skonfigurować lub pobrać odpowiednią wtyczkę. 

Ryzyko zakończenia łańcucha bloków

Dużym zagrożeniem dla posiadaczy domen NFT, jest ryzyko zakończenia łańcucha bloków. Jeżeli pewnego dnia blockchain Twojej domeny przestanie istnieć, Twoja domena zniknie wraz z nim. W przypadku tradycyjnych domen praktycznie nie dochodzi do sytuacji, w których pojedyncze rejestry, a wraz z nimi konkretne domeny przestają istnieć. Ponadto nawet jeśli doszłoby do tego, że rejestr przestanie istnieć, to zawsze pozostaje ICANN sprawujący nadzór nad wszystkimi domenami, który zapewne zapanowałby nad niepożądanym zjawiskiem. 

Brak zaufania do domen 

Domeny NFT, np. .888, .address czy .crypto niekoniecznie kojarzą się z bezpiecznymi i godnymi zaufania. Więc nawet jeśli kiedyś domeny NFT będzie można wyszukać organicznie, to i tak użycie niektórych specyficznych rozszerzeń może przyczynić się do niskiej otwieralności stron. 

Trudności z hostowaniem strony internetowej

Hostowanie strony internetowej opartej na domenie NFT wymaga sporo pracy i nie należy do najłatwiejszych czynności. Dodatkowo korzystając z IPFS opublikujesz głównie proste strony statyczne, a w przypadku chęci zainstalowania CMS’a (systemu do zarządzania treścią na stronie www) np. WrodPress, będziesz zmuszony przekonwertowywać witryny na statyczne strony HTML.

Problemy dotyczące odzyskiwania utraconej domeny

W przypadku domen NFT istnieje ryzyko zablokowania własnych domen. Jeśli stracisz swoje klucze prywatne, nigdy nie będziesz w stanie odzyskać kontroli nad swoją domeną, ponieważ nikt poza Tobą nie będzie znał kombinacji znaków klucza prywatnego, potrzebnego do zarządzania domeną. 

Możliwa kolizja zduplikowanych rozszerzeń domenowych

Problemem, który może wydarzyć się w przyszłości jest powtórzenie się rozszerzeń w systemie zarówno DNS jak i blockchain. 

Może pojawić się konflikt z tradycyjnymi domenami. Co roku, ICANN wydaje zgodę na uruchomienie nowych tradycyjnych rozszerzeń, których obecnie jest już ponad 1000.

Wyobraź sobie, że pewnego dnia pod jednym adresem np. domeny.tv, będą dostępne dwie różne strony, w tym jedna domena z nowo dodanym rozszerzeniem NFT – “.tv”, będzie działać w systemie blockchain. Na niej będzie mogło znaleźć się już wszystko, bo przecież nie ma cenzury. Brzmi kłopotliwie, prawda?  

Podsumowanie – Czym różnią się domeny NFT od tradycyjnych domen? – wady i zalety domen NFT 

Obecnie domeny NFT znajdują się w stadium niemowlęcym i głównie używane są jako zastępstwo trudnego do zapamiętania adresu portfela kryptograficznego. Oprócz tego domeny NFT posiadają wielorakie zastosowanie, m.in. mogą być używane do hostowania prostych stron internetowych, jako alternatywna forma logowania do konkretnych aplikacji czy jako forma uwierzytelniania konta.

Kupując domenę NFT, nabywasz ją w całości, płacisz za nią jednorazowo, a opłata jest względnie niska. Domeny NFT są wolne od cenzury i przechowywane w niezmiennym łańcuchu bloków, przez co ich zhakowanie jest praktycznie niemożliwe. 

W porównaniu do tradycyjnych domen, domeny NFT nie są indeksowane przez Google i nie są domyślnie wspierane przez najpopularniejsze przeglądarki. Jeśli więc zależy Ci na zasięgach i dotarciu do jak największego grona odbiorców, to z domenami NFT nie zrealizujesz tego planu. 

W przypadku domen NFT istnieje ryzyko zakończenia łańcucha bloków, a tym samym istnienia domeny. Jeśli utracisz swoje klucze prywatne, to nie będziesz w stanie odzyskać kontroli nad swoją domeną. Dodatkowo “postawienie” strony opartej na domenie NFT nie należy do najłatwiejszych oraz będziesz miał problemy ze stworzeniem w niej rozbudowanej witryny. 

Patrząc obiektywnie, w dużej mierze przyszłość domen NFT zależy od wsparcia Google, tego czy zechce je indeksować i czy staną się one widoczne organicznie. Dopiero wtedy domeny NFT mogłyby zacząć prawdziwą rywalizację z tradycyjnymi domenami. Jednak jeśli miałoby do tego kiedyś dojść, to nasuwa nam się pytanie – czy nie zaistnieje konflikt interesów? 

W końcu Google też zajmuje się masową sprzedażą domen, więc musiałoby zaakceptować dużą konkurencję lub samemu zacząć sprzedawać domeny NFT. A jak już zdążyłeś się dowiedzieć, płatności za domeny NFT są jednorazowe. W związku z tym utrzymanie stałego abonamentu i tym samym dochodu wydaje się bardziej opłacalne i realistyczniejszą wizją. 

Druga kwestia jest taka, że podkopało by to fundamenty, na których opiera się Internet, czyli system DNS oraz scentralizowane zarządzanie domenami (ICANN, rejestry oraz rejestratorzy).

Jak myślisz, jaka przyszłość czeka domeny NFT? Czy Google zdecyduje się na ich zaindeksowanie? Jakie są Twoje doświadczenia i spostrzeżenia związane z domenami NFT? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu. 

źródło: 

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „Czym różnią się domeny NFT od tradycyjnych domen? – wady i zalety domen NFT

 1. Pingback: Targi CloudFest 2023 za nami! - jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami technologicznymi  - Blog MSERWIS

 2. Pingback: Nowe rozszerzenia w 2024 roku! - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *