Tytułowe pytanie zadaje wielu użytkowników Internetu. Szukają oni informacji o abonencie domeny internetowej (nazywanym czasami nieprecyzyjnie właścicielem domeny). Zdarza się, że internauci szukają kontaktu w sprawach technicznych do administratora serwisu lub do złożenia propozycji zakupu domeny internetowej aktualnemu właścicielowi domeny. O takich sytuacjach pisaliśmy wcześniej na naszym blogu w artykule: Jak przejąć domenę internetową? Praktyczny poradnik. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja naruszenia prawa przez aktualnego abonenta domeny internetowej np. praw do znaku towarowego. O sporach prawnych z domenami w tle pisał prawnik i rzecznik patentowy Mikołaj Lech.
Jak sprawdzić do kogo należy dana domena internetowa, jeżeli nie ma na niej uruchomionej strony z informacjami kontaktowymi? Na pomoc przychodzi usługa WHOIS.
Czym jest baza WHOIS?
WHOIS to protokół internetowy, służący do wysłania zapytań do bazy danych WHOIS, które przechowują informacje o domenach. Początkowo WHOIS został zaprojektowany do stosowania w trybie tekstowym w tzw. wierszu poleceń. Współcześnie jednak doczekał się wielu implementacji, bardzo łatwych w obsłudze poprzez strony internetowe.
Warto wspomnieć, że rejestrację domen i bazy danych związane z ich utrzymaniem, reguluje organizacja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) z siedzibą w stanie Kalifornia USA.
Jakie informacje zawiera WHOIS?
Prawie każdy rejestr domen prowadzi na swoich stronach serwis WHOIS i udostępnia informacje na temat domen internetowych, którymi zarządza. W bazie WHOIS najszybciej znajdziesz odpowiedź na pytanie: do kogo należy domena?
W przypadku polskich domen .pl, rejestr prowadzony przez NASK, udostępnia informacje:
- Stan (czy dana domena jest aktywna),
- Data utworzenia domeny,
- Ostatnia modyfikacja – data ostatnich zmian w rejestrze dotyczących domeny,
- Koniec okresu rozliczeniowego – data do kiedy obecny abonent powinien wnieść opłatę za kolejny okres korzystania z domeny,
- Nazwy serwerów – serwery DNS (nazwy domenowe serwerów DNS i adresy serwerów DNS) na których właściciel domeny (abonent) wprowadza zmiany w ustawieniach bazy danych DNS dla domeny.
- Abonent – nazwa i dane adresowe abonenta (w przypadku osoby fizycznej dane będą niedostępne),
- Rejestrator domeny – dane firmy, która pośredniczyła w rejestracji domeny np. DOMENY.TV MSERWIS Sp. z o.o. – administrator serwisu Domeny.tv,
- Opcja – informacja charakterystyczna dla domen .pl. Pokazuje, czy jest założona opcja na domenę. Oznacza to pierwszeństwo w rejestracji dla kupującego opcje w przypadku, kiedy dana domena będzie dostępna do rejestracji w przyszłości. Więcej informacji na stronie: https://www.domeny.tv/opcja.
Jak sprawdzić właściciela domeny w bazie WHOIS?
Aby ułatwić wyszukiwanie informacji o domenach i ich abonentach w bazie WHOIS, w serwisie Domeny.tv przygotowaliśmy dedykowaną wyszukiwarkę WHOIS. Nasi klienci mogą bez przeszkód realizować zapytania dla różnych końcówek domenowych w jednym miejscu (bez względu na to jaki rejestr obsługuje daną domenę (Rysunek 2). Zapytanie zrealizujesz w kilku prostych krokach:
- Wejdź ma stronę https://www.domeny.tv/whois
- Wpisz w polu „www.” nazwę domeny wraz z rozszerzeniem,
- W polu poniżej wpisz litery z obrazka obok (tzw. CAPTCHA),
- Kliknij przycisk Sprawdź WHOIS.
Nasz serwis korzysta z oficjalnych baz WHOIS rejestrów poszczególnych rozszerzeń domenowych. Warto tutaj zaznaczyć, że korzystanie z przypadkowo wyszukanych w sieci serwisów WHOIS jest niezalecane. Informacje w nich mogą być niekompletne lub co gorsza nieaktualne. Przykłady takich serwisów: who.is, eurodns.com.
Można również wejść na oficjalną stronę rejestru domen i tam sprawdzić jakie informacje zawiera baza WHOIS. W serwisie Domeny.tv zadbaliśmy o to, aby łatwo można było odnaleźć stronę rejestru wraz z adresem serwisu WHOIS dla danej końcówki domenowej. Wystarczy wejść do katalogu domen na stronie: https://www.domeny.tv/domeny. W kolejnym kroku znajdź rozszerzenie, którego szukasz, np. popularnej domeny narodowej .de i wejdź na stronę dedykowaną dla tej domeny np. https://www.domeny.tv/domeny/de
Na stronie rozszerzenia w katalogu domen (Rysunek 3) umieściliśmy adres internetowy rejestru domeny oraz adres oficjalnego serwisu WHOIS np. denic.de.
Jak sprawdzić do kogo należą domeny narodowe, europejskie, globalne?
Domeny polskie .pl
Informacje na temat właściciela domeny polskiej (abonenta naszych domen narodowych) znajdziesz, jak wcześniej już wspominaliśmy, w wyszukiwarce WHOIS rejestru tych domen, spółki NASK na stronie: https://dns.pl/whois
- Po wejściu na stronę, w sekcji Szukaj w bazie WHOIS, w polu Wpisz nazwę domeny, wpisz polską domenę (np. .pl, com.pl, waw.pl) wraz z jej rozszerzeniem np. mserwis.pl,
- Zaznacz pole: „Nie jestem robotem” (zabezpieczenie formularza),
- Kliknij Szukaj w bazie WHOIS.
Dane abonenta będą dostępne w przypadku firm i organizacji. Nie będą dostępne w przypadku osób fizycznych.
Domeny europejskie .eu
Eurid obsługujący rejestr domen .eu, dysponuje oficjalną wyszukiwarką WHOIS na swojej stronie. Możesz zapytać na niej o właściciela domeny .eu (abonenta domen europejskich).
- Wejdź na stronę https://whois.eurid.eu/pl/,
- W polu Wyszukiwarka WHOIS wpisz nazwę domeny z rozszerzeniem .eu,
- Kliknij Szukaj.
Przykładowe wyniki wyszukiwania pokazuje Rysunek 4.
Dane abonenta domeny .eu będą ukryte w przypadku osób fizycznych. W każdym jednak przypadku widoczny jest adres e-mail abonenta, co umożliwia próbę kontaktu z nim.
Domeny globalne
Informacje na temat domen globalnych, znajdziesz w bazie WHOIS, która oferuje dane o następujących rozszerzeniach: .com, .net, .name, .cc, .tv, .edu.
Wejdź na stronę https://webwhois.verisign.com/webwhois-ui/?tld=com&language=en_US#
- W polu Domain wpisz nazwę domeny bez rozszerzenia,
- Z listy wybierz rozszerzenie, które Ciebie interesuje,
- Kliknij Search.
Zakres informacji na temat domen globalnych, tam prezentowany widzisz na Rysunku 5. Niestety ze względu na politykę rejestru dotyczącą obowiązujących w UE przepisów w zakresie ochrony danych osobowych GDPR (RODO), nie znajdziesz tam informacji o abonencie domeny. Dane abonenta domen globalnych mogą być chronione dodatkowo również przez usługę ID Protect, co może jeszcze bardziej wydłużyć procedurę uzyskania dostępu do danych, o której piszemy w następnym rozdziale tego artykułu.
Co w przypadku kiedy nie ma danych abonenta w bazie WHOIS?
W niektórych przypadkach sprawdzenie właściciela domeny (abonenta) nie jest proste. Dane abonenta domeny, w szczególności dane osób fizycznych (np. na wyraźne ich zlecenie), zgodnie z RODO, mogą być chronione poprzez brak ich publikacji w serwisach WHOIS. W takim przypadku z bazy WHOIS nie dowiemy się, do kogo należy dana domena.
Kiedy chcesz kupić domenę od dotychczasowego abonenta, a nie możesz znaleźć jego danych w bazie WHOIS, są inne sposoby. Często po wejściu na stronę WWW umieszczoną w danej domenie można znaleźć dane kontaktowe. Sprawdź również, czy nie jest ona wystawiona sprzedaż na jednej z giełd domen. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak przejąć domenę internetową? Praktyczny poradnik.
Kiedy abonent domeny narusza Twoje prawa np. do nazwy marki, możesz wnieść spór domenowy, nie znając danych abonenta, do jednego z wyspecjalizowanych w sporach domenowych sądów. W przypadku domen polskich jest to Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych.
W przypadku domen .eu instytucjami powołanymi do rozstrzygania sporów domenowych jest Czech Arbitration Court lub WIPO Domain Name Dispute Resolution.
W przypadku domen globalnych w celu rozstrzygnięcia sporu możemy się zwrócić do: Domain Name Dispute Resolution z siedzibą w Genewie.
Wiemy już do kogo należy domena. Co możemy z tym zrobić?
W bazie WHOIS, często wraz z danymi abonenta domeny (np. nazwa firmy, adres) są prezentowane dane kontaktowe np. numer telefonu. Kontakt korespondencyjny, telefoniczny lub mailowy z właścicielem domeny staje się bardzo prosty. Posiadając dane firmy możemy również szukać dodatkowych informacji w innych publicznie dostępnych rejestrach np. polskim KRS czy CEIDG.
Dodatkowo na temat pozyskiwania danych w sieci, ciekawą rozmowę znajdziesz na stronie podcastu o e-biznesie „Złapani w sieć”, który Domeny.tv wspierają.
Pingback: Jak przejąć domenę internetową? Poradnik przejmowania domen
Jak zwykle świetny poradnik, bardzo czytelnie wytłumaczone
Pingback: Transfer domeny. 6 powodów, dla których warto przenieść domenę.