Do kogo należy domena? Jak to sprawdzić? Poradnik krok po kroku.

Do kogo nalezy domena Jak to sprawdzic Poradnik krok po kroku

Tytułowe pytanie zadaje wielu użytkowników Internetu. Szukają oni informacji o abonencie domeny internetowej (nazywanym czasami nieprecyzyjnie właścicielem domeny). Zdarza się, że internauci szukają kontaktu w sprawach technicznych do administratora serwisu lub do złożenia propozycji zakupu domeny internetowej aktualnemu właścicielowi domeny. O takich sytuacjach pisaliśmy wcześniej na naszym blogu w artykule: Jak przejąć domenę internetową? Praktyczny poradnik. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja naruszenia prawa przez aktualnego abonenta domeny internetowej np. praw do znaku towarowego. O sporach prawnych z domenami w tle pisał prawnik i rzecznik patentowy Mikołaj Lech.

Jak sprawdzić do kogo należy dana domena internetowa, jeżeli nie ma na niej uruchomionej strony z informacjami kontaktowymi? Na pomoc przychodzi usługa WHOIS.

Czym jest baza WHOIS?

WHOIS to protokół internetowy, służący do wysłania zapytań do bazy danych WHOIS, które przechowują informacje o domenach. Początkowo WHOIS został zaprojektowany do stosowania w trybie tekstowym w tzw. wierszu poleceń. Współcześnie jednak doczekał się wielu implementacji, bardzo łatwych w obsłudze poprzez strony internetowe.
Warto wspomnieć, że rejestrację domen i bazy danych związane z ich utrzymaniem, reguluje organizacja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) z siedzibą w stanie Kalifornia USA.

Jakie informacje zawiera WHOIS?

Prawie każdy rejestr domen prowadzi na swoich stronach serwis WHOIS i udostępnia informacje na temat domen internetowych, którymi zarządza. W bazie WHOIS najszybciej znajdziesz odpowiedź na pytanie: do kogo należy domena?
W przypadku polskich domen .pl, rejestr prowadzony przez NASK, udostępnia informacje:

 • Stan (czy dana domena jest aktywna),
 • Data utworzenia domeny,
 • Ostatnia modyfikacja – data ostatnich zmian w rejestrze dotyczących domeny,
 • Koniec okresu rozliczeniowego – data do kiedy obecny abonent powinien wnieść opłatę za kolejny okres korzystania z domeny,
 • Nazwy serwerów – serwery DNS (nazwy domenowe serwerów DNS i adresy serwerów DNS) na których właściciel domeny (abonent) wprowadza zmiany w ustawieniach bazy danych DNS dla domeny.
 • Abonent – nazwa i dane adresowe abonenta (w przypadku osoby fizycznej dane będą niedostępne),
 • Rejestrator domeny – dane firmy, która pośredniczyła w rejestracji domeny np. DOMENY.TV MSERWIS Sp. z o.o. – administrator serwisu Domeny.tv,
 • Opcja – informacja charakterystyczna dla domen .pl. Pokazuje, czy jest założona opcja na domenę. Oznacza to pierwszeństwo w rejestracji dla kupującego opcje w przypadku, kiedy dana domena będzie dostępna do rejestracji w przyszłości. Więcej informacji na stronie: https://www.domeny.tv/opcja.
Rysunek 1 Informacje WHOIS z polskiego rejestru domen NASK
Rysunek 1 Informacje WHOIS z polskiego rejestru domen NASK.

Jak sprawdzić właściciela domeny w bazie WHOIS?

Aby ułatwić wyszukiwanie informacji o domenach i ich abonentach w bazie WHOIS, w serwisie Domeny.tv przygotowaliśmy dedykowaną wyszukiwarkę WHOIS. Nasi klienci mogą bez przeszkód realizować zapytania dla różnych końcówek domenowych w jednym miejscu (bez względu na to jaki rejestr obsługuje daną domenę (Rysunek 2). Zapytanie zrealizujesz w kilku prostych krokach:

 • Wejdź ma stronę https://www.domeny.tv/whois
 • Wpisz w polu „www.” nazwę domeny wraz z rozszerzeniem,
 • W polu poniżej wpisz litery z obrazka obok (tzw. CAPTCHA),
 • Kliknij przycisk Sprawdź WHOIS.
Rysunek 2 Wyszukiwarka WHOIS w serwisie Domenytv
Rysunek 2 Wyszukiwarka WHOIS w serwisie Domeny.tv

Nasz serwis korzysta z oficjalnych baz WHOIS rejestrów poszczególnych rozszerzeń domenowych. Warto tutaj zaznaczyć, że korzystanie z przypadkowo wyszukanych w sieci serwisów WHOIS jest niezalecane. Informacje w nich mogą być niekompletne lub co gorsza nieaktualne. Przykłady takich serwisów: who.is, eurodns.com.
Można również wejść na oficjalną stronę rejestru domen i tam sprawdzić jakie informacje zawiera baza WHOIS. W serwisie Domeny.tv zadbaliśmy o to, aby łatwo można było odnaleźć stronę rejestru wraz z adresem serwisu WHOIS dla danej końcówki domenowej. Wystarczy wejść do katalogu domen na stronie: https://www.domeny.tv/domeny. W kolejnym kroku znajdź rozszerzenie, którego szukasz, np. popularnej domeny narodowej .de i wejdź na stronę dedykowaną dla tej domeny np. https://www.domeny.tv/domeny/de
Na stronie rozszerzenia w katalogu domen (Rysunek 3) umieściliśmy adres internetowy rejestru domeny oraz adres oficjalnego serwisu WHOIS np. denic.de.

Rysunek 3 Szczegółowe informacje o domenie .de w serwisie Domenytv
Rysunek 3 Szczegółowe informacje o domenie .de w serwisie Domeny.tv

Jak sprawdzić do kogo należą domeny narodowe, europejskie, globalne?

Domeny polskie .pl

Informacje na temat właściciela domeny polskiej (abonenta naszych domen narodowych) znajdziesz, jak wcześniej już wspominaliśmy, w wyszukiwarce WHOIS rejestru tych domen, spółki NASK na stronie: https://dns.pl/whois

 • Po wejściu na stronę, w sekcji Szukaj w bazie WHOIS, w polu Wpisz nazwę domeny, wpisz polską domenę (np. .pl, com.pl, waw.pl) wraz z jej rozszerzeniem np. mserwis.pl,
 •  Zaznacz pole: „Nie jestem robotem” (zabezpieczenie formularza),
 •  Kliknij Szukaj w bazie WHOIS.

Dane abonenta będą dostępne w przypadku firm i organizacji. Nie będą dostępne w przypadku osób fizycznych.

Domeny europejskie .eu

Eurid obsługujący rejestr domen .eu, dysponuje oficjalną wyszukiwarką WHOIS na swojej stronie. Możesz zapytać na niej o właściciela domeny .eu (abonenta domen europejskich).

Przykładowe wyniki wyszukiwania pokazuje Rysunek 4.

Rysunek 4 Przykładowe wyniki wyszukiwania w bazie WHOIS eu
Rysunek 4 Przykładowe wyniki wyszukiwania w bazie WHOIS eu.

Dane abonenta domeny .eu będą ukryte w przypadku osób fizycznych. W każdym jednak przypadku widoczny jest adres e-mail abonenta, co umożliwia próbę kontaktu z nim.

Domeny globalne

Informacje na temat domen globalnych, znajdziesz w bazie WHOIS, która oferuje dane o następujących rozszerzeniach: .com, .net, .name, .cc, .tv, .edu.
Wejdź na stronę https://webwhois.verisign.com/webwhois-ui/?tld=com&language=en_US#

 • W polu Domain wpisz nazwę domeny bez rozszerzenia,
 • Z listy wybierz rozszerzenie, które Ciebie interesuje,
 • Kliknij Search.

Zakres informacji na temat domen globalnych, tam prezentowany widzisz na Rysunku 5. Niestety ze względu na politykę rejestru dotyczącą obowiązujących w UE przepisów w zakresie ochrony danych osobowych GDPR (RODO), nie znajdziesz tam informacji o abonencie domeny. Dane abonenta domen globalnych mogą być chronione dodatkowo również przez usługę ID Protect, co może jeszcze bardziej wydłużyć procedurę uzyskania dostępu do danych, o której piszemy w następnym rozdziale tego artykułu.

Rysunek 5 Wyniki wyszukiwanie w bazie WHOIS domen
Rysunek 5 Wyniki wyszukiwanie w bazie WHOIS domen globalnych.

Co w przypadku kiedy nie ma danych abonenta w bazie WHOIS?

W niektórych przypadkach sprawdzenie właściciela domeny (abonenta) nie jest proste. Dane abonenta domeny, w szczególności dane osób fizycznych (np. na wyraźne ich zlecenie), zgodnie z RODO, mogą być chronione poprzez brak ich publikacji w serwisach WHOIS. W takim przypadku z bazy WHOIS nie dowiemy się, do kogo należy dana domena.
Kiedy chcesz kupić domenę od dotychczasowego abonenta, a nie możesz znaleźć jego danych w bazie WHOIS, są inne sposoby. Często po wejściu na stronę WWW umieszczoną w danej domenie można znaleźć dane kontaktowe. Sprawdź również, czy nie jest ona wystawiona sprzedaż na jednej z giełd domen. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak przejąć domenę internetową? Praktyczny poradnik.
Kiedy abonent domeny narusza Twoje prawa np. do nazwy marki, możesz wnieść spór domenowy, nie znając danych abonenta, do jednego z wyspecjalizowanych w sporach domenowych sądów. W przypadku domen polskich jest to Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych.
W przypadku domen .eu instytucjami powołanymi do rozstrzygania sporów domenowych jest Czech Arbitration Court lub WIPO Domain Name Dispute Resolution.
W przypadku domen globalnych w celu rozstrzygnięcia sporu możemy się zwrócić do: Domain Name Dispute Resolution z siedzibą w Genewie.

Wiemy już do kogo należy domena. Co możemy z tym zrobić?

W bazie WHOIS, często wraz z danymi abonenta domeny (np. nazwa firmy, adres) są prezentowane dane kontaktowe np. numer telefonu. Kontakt korespondencyjny, telefoniczny lub mailowy z właścicielem domeny staje się bardzo prosty. Posiadając dane firmy możemy również szukać dodatkowych informacji w innych publicznie dostępnych rejestrach np. polskim KRS czy CEIDG.
Dodatkowo na temat pozyskiwania danych w sieci, ciekawą rozmowę znajdziesz na stronie podcastu o e-biznesie „Złapani w sieć”, który Domeny.tv wspierają.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „Do kogo należy domena? Jak to sprawdzić? Poradnik krok po kroku.

 1. Pingback: Jak przejąć domenę internetową? Poradnik przejmowania domen

 2. Pingback: Transfer domeny. 6 powodów, dla których warto przenieść domenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *