Domena .eu kluczem do sukcesu w Europie – statystyki domeny .eu

Rynek domen .eu w drugim kwartale 2023 roku domena .eu kluczem do sukcesu w Europie (1)

Domena to nie tylko adres strony internetowej, ale przede wszystkim wizytówka w sieci, która może przyciągnąć potencjalnych klientów. Wśród wielu dostępnych rozszerzeń, domena .eu wyróżnia się jako symbol europejskiej tożsamości, jakości i zaufania. Jednak czy jest to nadal wartościowe rozszerzenie dla Ciebie i Twojej branży? Czy w dzisiejszych czasach opłaca się zainwestować właśnie w domenę .eu? Już za chwilę rozwiejemy te wątpliwości! 

Specjalnie dla Ciebie wykonaliśmy dokładną analizę raportu EURidu z drugiego kwartału 2023 roku i prezentujemy wszystkie kluczowe statystyki wraz z ich interpretacją. Dzięki temu przekonasz się, czy i dlaczego warto interesować się domeną .eu w 2023 roku oraz w kolejnych latach. Dodatkowo z tekstu dowiesz się, które miejsce na arenie europejskiej zajmuje Polska pod względem liczby rejestracji domeny .eu.

Czym jest EURid i co zawierają raporty sprawozdawcze?

EURid to organizacja non-profit odpowiedzialna za rejestrację domen najwyższego poziomu (TLD) .eu, .ею (w alfabecie cyrylickim) i .ευ (w alfabecie greckim). Zajmuje się także dodatkowymi działaniami jak np. odnawianiem, przenoszeniem i usuwaniem domen. 

Raporty sprawozdawcze dostarczone przez EURid relacjonują najnowsze trendy w rejestracjach domen w krajach UE, Islandii, Liechtenstein i Norwegii, prezentują dane statyczne przygotowane przez dyrektora naczelnego EURidu.

Całkowita liczba rejestracji domeny .eu 

statystyki domeny eu liczba rejestracji
Grafika przedstawiająca całkowitą liczbę rejestracji domen .eu, .ею i .ευ wyrażona w milionach w drugim kwartale 2023 roku.

Na koniec drugiego kwartału 2023 roku EURid zanotował łącznie 3 703 406 zarejestrowanych nazw w domenach .eu, .ею i .ευ. W ciągu trzech miesięcy liczba ta systematycznie rosła, osiągając kolejno wartości: 

 • w kwietniu – 3 691 582, 
 • w maju – 3 682 146,
 • w czerwcu – 3 703 406.

W odniesieniu do zeszłorocznego wyniku widzimy nieznaczny spadek rejestracji – o 0,5% Mimo tego, w dalszym ciągu liczba wyrażona w milionach podkreśla silną pozycję .eu na rynku. Świadczy o ciągłym zainteresowaniu, zaufaniu i lojalności klientów do tej domeny.

Kraje z największą liczbą rejestracji domeny .eu

statystyki domeny eu panstwa
Grafika przedstawiająca liczbę zarejestrowanych domen .eu, .ею i .ευ w różnych krajach Europy w drugim kwartale 2023 roku.

Do rankingu top 10 krajów z największą liczbą zarejestrowanych domen .eu, .ею i .ευ. należą:

 1. Niemcy – 993 768
 2. Holandia – 458 807
 3. Francja – 304 790
 4. Włochy – 268 825
 5. Polska – 227 258
 6. Portugalia – 200 645
 7. Czechy – 177 218
 8. Austria – 146 983
 9. Belgia – 145 669
 10. Hiszpania – 133 501

Wysoka liczba rejestracji domen .eu w top 10 krajach jest odzwierciedleniem gospodarczej siły, aktywności w internecie, zaufania do domeny .eu oraz głębokiej integracji z Unią Europejską. Niemcy z imponującą liczbą rejestracji (blisko milion), podkreślają swoją pozycję jako jednego z kluczowych graczy w europejskiej przestrzeni cyfrowej.

Liczba nowych rejestracji domeny .EU 

statystyki domeny eu popularnosc w krajach
Grafika przedstawiająca procentowy wzrost rejestracji domen .eu, .ею i .ευ w różnych krajach Europy. Wzrost dotyczy porównania drugiego kwartału 2023 roku do poprzedniego kwartału oraz do drugiego kwartału 2022 roku.

W drugim kwartale 2023 roku zarejestrowano 179 042 nowych nazw z rozszerzeniem .eu. W zestawieniu do drugiego kwartału 2022 jest ich o 4,02% więcej (172 037). 

Największy wzrost rejestracji w odniesieniu do poprzedniego kwartału odnotowano na Cyprze (18,1%), co uczyniło go krajem o największym wzroście w tym okresie. Kolejne miejsca zajęły Portugalia (5,3%) oraz Rumunia (2,4%). W porównaniu do zeszłorocznego drugiego kwartału największy wzrost rejestracji również przypada Cyprowi – o aż 37,6%. Ponownie za nim są: Portugalia (13,3%) oraz Rumunia (6%).

Przedstawione dane wskazują na rosnącą popularność domeny .eu i jej zdolność do przyciągania nowych użytkowników. Statystyki różnych krajów podkreślają, że najwięcej rejestracji nazw w domenie .eu i tym samym duże zainteresowanie rynkiem europejskim wykazuje obecnie 5 państw:

 • Cypr,
 • Portugalia,
 • Rumunia,
 • Estonia,
 • Hiszpania.

Wysoka liczba rejestracji w tych krajach może wskazywać na rozwijającą się gospodarkę cyfrową i aktywną społeczność w internecie. To zaś może być istotnym wyznacznikiem dla Twojej działalności online w Europie.

Statystyki dla domen IDN

statystyki domeny eu idn
Grafika przedstawiająca liczbę zarejestrowanych domen IDN .eu, .ею i .ευ w drugim kwartale 2023 roku.

Domeny IDN (skrót od ang. Internationalized Domain Name) to określenie domen, które umożliwiają używanie diakrytycznych znaków narodowych, charakterystycznych dla danego kraju.

W drugim kwartale 2023 roku zarejestrowano 1037 nowych domen IDN, a łączna liczba zarejestrowanych nazw wyniosła 40 515. Z tego:

 • 36 596 to rozszerzenia .eu
 • 2624 to rozszerzenia .ευ (alfabet grecki)
 • 1295 to rozszerzenia .ею (cyrylica)

W ubiegłym roku liczba rejestracji domen IDN wyniosła 43 608, w tym 1255 nowych rejestracji. W związku z tym widzimy trend spadkowy chęci tworzenia nazw z diakrytycznymi znakami. 

Odnawialność domeny .eu 

statystyki domeny eu odnawialnosc
Wskaźnik odnowień domeny .eu wyrażony w procentach w drugim kwartale 2023 roku

Średni wskaźnik odnawialności domen .eu w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 83,7%.

Dla porównania w drugim kwartale 2022 roku – 83,3%. Przez to obserwujemy nieznaczny przyrost odnowień. Dane z dwóch ostatnich lat poświadczają przywiązanie abonentów do posiadanych domen. 

Rejestracje wieloletnie

statystyki domeny eu rejestracje kilkuletnie
Grafika przedstawiająca zestawienie długoletnich rejestracji domen .eu, .ею i .ευ drugiego kwartału 2023 roku z drugim kwartałem 2022 roku.

Rejestracje wieloletnie domeny .eu (z ang. multi year registrations – MYRs) to takie, które są dokonywane na okres dłuższy niż rok. W drugim kwartale 2023 roku EURid odnotował ich 5 471, czyli o 2,9% mniej (156 domen) w zestawieniu do poprzedniego roku. 

Spadek może wskazywać na rosnącą niepewność wśród firm w kontekście ich przyszłości. Zmniejszone zainteresowanie długoterminowym zakupem domeny .eu podpowiada, że przedsiębiorstwa mogą być bardziej ostrożne w podejmowaniu długoterminowych zobowiązań, co może wynikać z niepewnego otoczenia biznesowego czy wewnętrznych wyzwań, przed którymi stoją. Takie zachowanie może być oznaką braku pewności co do stabilności i przewidywalności rynku w nadchodzących latach.

Rejestratorzy domeny .eu

statystyki domeny eu akredytowani rejestratorzy
Grafika przedstawiająca top 10 krajów z największą liczbą akredytowanych rejestratorów domeny .eu.

Drugi kwartał przyniósł EURidowi spadek akredytowanych rejestratorów. Liczba przez rok zmalała z 712 do 705, co prawdopodobnie świadczy o zniknięciu z rynku domenowego 7 rejestratorów. 

Dodatkowo polska znalazła się na 9 miejscu w rankingu top 10 krajów z największą liczbą akredytowanych rejestratorów. Rok temu nasze państwo nie było w nim uwzględnione. Jako Domeny.tv wliczamy się do rankingu i posiadamy podpisaną bezpośrednią umowę z EURidem

Aktywność społeczna EURidu w drugim kwartale 2023 roku

W drugim kwartale EURid rozpoczął 10-ty doroczny konkursu .eu Web Awards oraz opublikował nowe szkolenia .eu Academy Masterclass, których jesteśmy partnerami. Rejestr aktywnie uczestniczył w kluczowych wydarzeniach branżowych, takich jak Nordic Domain Days w Szwecji, We Make Future we Włoszech i EuroDIG w Finlandii. Odbyła się 17 rocznica nazwy domeny .eu, w ramach której EURid postanowił zasadzić na świecie 1000 drzew. Dodatkowo zakończył się konkurs plastyczny SAFEonLINE, w ramach którego zaprezentowano 103 kreatywne prace plastyczne uczniów szkół średnich z krajów Europy. 

EURid wykazuje się aktywnością w wielu kluczowych wydarzeniach i inicjatywach branżowych w Europie. Podejmując takie działania jak organizacja konkursów, uczestnictwo w ważnych wydarzeniach branżowych, oferowanie szkoleń oraz celebrowanie ważnych rocznic, EURid potwierdza swoje zaangażowanie w kształtowanie i promowanie europejskiego krajobrazu cyfrowego.

Podsumowanie 

Dane z raportu świadczą o rosnącej popularności domeny .eu w Europie. Wzrost liczby rejestracji wskazuje na zaufanie firm i jednostek do tej domeny jako wiarygodnego i rozpoznawalnego adresu w sieci. Rozszerzenie to nie tylko symbol europejskiej tożsamości, ale także gwarancja jakości i zaufania. 

Domena .eu jest Twoim kluczem do sukcesu, jeśli chcesz wzmocnić swoją obecność online i zyskać wiarygodność w oczach europejskiej społeczności. Dzięki niej Twoja marka zyskuje wiarygodność i rozpoznawalność wśród europejskich konsumentów i partnerów biznesowych.

Nie czekaj! Dołącz do rosnącej społeczności abonentów domeny .eu i zarejestruj swoją unikalną nazwę domeny już dziś!

Źródło:

https://eurid.eu/media/filer_public/3e/56/3e560314-9bff-458e-a581-39b7e74228ec/q2_2023_report.pdf

https://eurid.eu/media/filer_public/86/91/8691e89c-f49d-4c87-9378-a4f08e6f154b/q1_2023_report.pdf

https://eurid.eu/media/filer_public/07/c6/07c6e93a-1b7d-4ec4-aa39-bf4225054b74/q2_2022_report.pdf

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *