Domeny .eu – europejska tożsamość Twojego biznesu

Domeny eu europejska tozsamosc Twojego biznesu

Wybór nazwy domenowej jest strategiczną decyzją, jaką podejmujesz w biznesie. Rozwiązanie jakie wybierzesz będzie stanowić o tożsamości Twojego biznesu. Decyzja ta ma często swoje konsekwencje na wiele lat,  gdyż ewentualna zmiana w przyszłości w zakresie identyfikacji Twojej firmy w sieci, zwykle oznacza spore koszty. Z drugiej strony, jeżeli budujemy biznes w oparciu o różne rynki, warto zadbać o identyfikację biznesu, która potwierdza europejski obszar działania Twojej firmy.

Pośród dostępnych na rynku światowym domen, uwagę zwraca domena .eu. Jest ona dziś niezwykle popularna wśród podmiotów gospodarczych działających na terenie Unii Europejskiej (5 miejsce pod względem liczby zarejestrowanych  nazw w Europie. Rysunek 1). Zanim bliżej poznamy argumenty dlaczego warto wziąć pod uwagę domenę .eu, poznajmy jej początki.

top 10 rozszerzen zarejestowanych w europie
Rysunek 1. Całkowita liczba domen zarejestrowanych w Europie (pierwszy kwartał 2020 roku).

Źródło: Q1 2020 PROGRESS REPORT EURid.eu (link: https://eurid.eu/media/filer_public/83/87/8387d2d7-1e16-4b30-ada4-6fa0e813df4f/quarterly_report_q12020.pdf)

Domeny .eu dostępne już od 15 lat

Domena .eu została zatwierdzona przez ICANN (instytucję odpowiedzialną za przyznawanie nazw domen internetowych) 22 marca 2005 roku. Miesiąc później przeprowadzono techniczną implementację na serwerach nazw domenowych  (DNS) i domena .eu stała się domeną globalną najwyższego poziomu. 

Proces rejestracji .eu rozpoczął się 7 grudnia 2005. Tylko organy publiczne i posiadacze zarejestrowanych znaków towarowych lub geograficznych w krajach członkowskich UE mogli złożyć wniosek. 

W dniu 7 lutego 2006 rejestr został otwarty dla firm, nazw handlowych i osobistych z UE. W ciągu pierwszych 15 minut wpłynęło 27 949 wniosków, a po godzinie 71 215). 

Od 7 kwietnia 2006  rejestracja .eu rejestracja realizowana jest bez wstępnych ograniczeń. Ciekawostką jest, że większość osób wnioskujących o domeny poprosiła rejestratorów o umieszczenie żądanych domen w kolejce, w celu szybkiej rejestracji odpowiedniej nazwy domenowej.  W ten sposób zarejestrowano w tym dniu ponad 700 000 domen podczas pierwszych 4 godzin. Systemy komputerowe rejestratora (EUrid) przetwarzały średnio ponad 7500 transakcji na minutę. Dzień zamknął się rekordowymi liczbami: 3 030 614 transakcji w systemie dla 1 057 212 nowych nazw domen .eu. Ostatecznie rok 2006 został zamknięty 2 444 947 nazwami domenowymi .eu.* Takie były początki domeny .eu. 

Komisja Europejska i Parlament Europejski dawniej używały domeny .eu.int. Od 9 maja 2006 (Dnia Europy) większość nazwy domen .eu.int zostały zmienione na .europa.eu.

*Źródło: Stéphane Van Gelder, Dot EU – The first decade, https://eurid.eu/media/filer_public/d3/85/d38538c1-dac5-4e28-a779-cc31b8259697/boek_dot_eu_v05.pdf

Europejska tożsamość – domena .eu w promocji. Dlaczego warto? 

Dzisiaj liczba domen .eu nie przyrasta w takim tempie jak pierwszego dnia otwartej rejestracji i możesz uznać, że nie warto się spieszyć. Jednak liczba zarejestrowanych domen .eu cały czas systematycznie rośnie. W procesie zapewnienia sobie atrakcyjnej nazwy przede wszystkim liczy się czas. Domeny .eu są bardzo chętnie odnawiane na kolejne lata, co pokazuje najnowszy raport EURid.eu (Rysunek 2).

statystyki liczba zarejestrowanych domen eu
Rysunek 2 Liczba zarejestrowanych domen .eu w pierwszym kwartale 2020 oraz bardzo wysoki współczynnik odnowień (80,7%).

Źródło: Q1 2020 PROGRESS REPORT (link: https://eurid.eu/media/filer_public/83/87/8387d2d7-1e16-4b30-ada4-6fa0e813df4f/quarterly_report_q12020.pdf)

Jeżeli działasz na rynku europejskim, warto sięgnąć po to rozszerzenie. W przypadku znaków handlowych zastrzeżonych warto to zrobić przed potencjalną konkurencją i zabezpieczyć różne rozszerzenia domeny, aby lepiej chronić markę na rynku Unii Europejskiej. Jeżeli inwestujesz w wizerunek i markę, domena .eu zwiększy jej prestiż i rozpoznawalność w Europie. 

Domena .eu zwiększa również twoje szanse dotarcia do klientów zagranicznych, ze względu na większą wiarygodność marki prawdziwie europejskiej. Jest również bardzo dobrą alternatywą w przypadku,gdy najbardziej popularne rozszerzenia (.pl dla rynku polskiego, .com dla rynku globalnego) nie są dostępne. Domena .eu jest jednocześnie europejska i globalna. 

Warto przypomnieć również, że wybór nazwy domeny jest niezwykle istotnym elementem budowania przyszłości Twojej firmy. Pamiętaj, że nazwa jaką wybierzesz wpłynie na to jak będzie postrzegana przez partnerów biznesowych oraz potencjalnych klientów. Będzie jednym z głównych czynników, które zadecydują o powodzeniu Twojej marki.

Zasady rejestracji

Domeny .eu mogą rejestrować i odnawiać obywatele Unii Europejskiej bez względu na miejsce zamieszkania. Rejestracja i odnawianie jest dostępna również dla osób fizycznych, które nie są obywatelami Unii Europejskiej, ale mieszkają w dowolnym kraju członkowskim.

Adresy w domenie .eu mogą rejestrować firmy lub organizacje, prowadzące działalność na terenie któregoś z krajów członkowskich Unii.

W Polsce rejestracja domen .eu odbywa się bez żadnych dodatkowych restrykcji czy ograniczeń, nie są również wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Formalnie rejestratorem jest EURid (European Registry for Internet Domains) (http://www.eurid.eu). Rejestracja nowej domeny następuje natychmiastowo. Możliwa jest również  rejestracja domeny IDN (Internationalized Domain Name) z polskimi znakami diakrytycznymi.  Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie poświęconej domenom  europejskim: https://www.domeny.tv/domeny/eu.

O nowych zasadach rejestracji domen .eu po Brexicie, który w oczywisty sposób zmienia sytuację w Wielkiej Brytanii, pisaliśmy na naszym blogu

Polacy jako obywatele Unii Europejskiej, mogą rejestrować domeny .eu bez względu na miejsce swojej aktualnej rezydencji. Nie czekaj i już dziś zadbaj o swoją europejską tożsamość.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Domeny .eu – europejska tożsamość Twojego biznesu

  1. Pingback: Domena .eu nadal niezwykle popularna i atrakcyjna dla europejskich biznesów - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *