Domeny funkcjonalne – podkreśl charakter swojego biznesu

domeny funkcjonalne pomysl na biznes

Planujesz rozpoczęcie nowego biznesu i stawiasz na oryginalne rozwiązania? Chciałbyś, aby odbiorcy Twojej strony internetowej automatycznie kojarzyli ją z prowadzoną działalnością, a przy tym nie wydawać fortuny na działania marketingowe? A może chciałbyś dowiedzieć się czegoś nowego na temat domen internetowych? Bingo! Trafiłeś idealnie. 

Opracowaliśmy artykuł dotyczący ważnej grupy domen – funkcjonalnej. Znajdziesz w nim zwięźle opisane korzyści, jakie daje wykorzystanie domen w tych rozszerzeniach wraz z przykładami zastosowania, o których mogłeś nie wiedzieć lub nie wziąłeś ich wcześniej pod uwagę. 

Na wstępie zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest domena funkcjonalna. Ma ona podkreślać specyfikę prowadzonej działalności i charakteryzować daną kategorię tematyczną. 

Domeny funkcjonalne najwyższego rzędu (globalne)

Określenie najwyższego rzędu wskazuje na domenę internetową (globalną), powyżej której nie istnieją żadne inne domeny w systemie DNS. 

Początkowo domeny globalne dedykowane były wyłącznie określonym grupom odbiorców, a ich rozszerzenia oznaczały skrót konkretnych specjalizacji. 

Do popularnych rozszerzeń, które w większości istnieją od początku działania systemu domen, należą m.in.:

 • .com (ang. commercial) – dla komercyjnych przedsiębiorstw i przedsięwzięć biznesowych chcących podkreślić swój międzynarodowy charakter, 
 • .biz (ang. business) – alternatywa domeny .com, ale mocniej zaznaczająca biznesowy charakter firmy,
 • .net (ang. network) – dla instytucji prowadzących działalność powiązaną z Internetem,
 • .name (od nazwiska) – dedykowana osobom prywatnym, 
 • .org (ang. organization) – dla przedsięwzięć niekomercyjnych i organizacji typu non-profit, 
 • .info (ang. information) – przeznaczona dla właścicieli serwisów informacyjnych,
 • .travel – dla podmiotów, które działają w branży turystycznej.
 • .mobile (ang. mobile) – to domena stron zaprojektowanych dla telefonów komórkowych,

W niektórych przypadkach zarejestrowanie nazw może wiązać się z dodatkowymi wymaganiami, które zawsze opisane są na naszych podstronach. Dla przykładu: domena .travel wymaga oświadczenia, że działa się w branży turystyczno-podróżniczej.

Czy nowe domeny to domeny funkcjonalne?

Z biegiem lat zaczęły pojawiać się nowe domeny globalne. Kolejne tworzone są stale, a najnowsze z nich można zamówić jeszcze przed ich premierą na naszej stronie – prerejestracja

Większość nowych domen, zgodnie z wcześniejszą definicją również można nazwać domenami funkcjonalnymi, ponieważ podkreślają specyfikę prowadzonej działalności i charakteryzują daną kategorię tematyczną. Przykładem nowych funkcjonalnych rozszerzeń są:

 • .auto – dla branży motoryzacyjnej, np. salonów czy warsztatów samochodowych,
 • .shop – dedykowane wszystkim sklepom,
 • .apartments – dla: mieszkań, deweloperów, właścicieli czy zarządców nieruchomości,
 • .restaurant – pod lokale gastronomiczne,
 • .cafe – z myślą o kawiarniach, 
 • .events – dla firm zajmujących się eventami,
 • .photography – dla branży związanej z fotografią.

Nowe rozszerzenia dają jeszcze większą gwarancję precyzyjnego podkreślenia charakteru firmy. Dzięki temu odbiorcy widząc nazwę takiej domeny, będą intuicyjnie utożsamiać ją z prowadzoną branżą. Listę wszystkich dostępnych rozszerzeń znajdziesz tutaj.

domeny funkcjonalne na swiecie

Polskie domeny funkcjonalne 

W Polsce istnieją domeny funkcjonalne, czyli domeny drugiego rzędu z rozszerzeniem .pl na końcu. 

Według stanu na marzec 2021 jest ich aż 32. Należą do nich:: .com.pl .net.pl .org.pl .info.pl .biz.pl .aid.pl .agro.pl .atm.pl .auto.pl .edu.pl .gmina.pl .gsm.pl .mail.pl .miasta.pl .media.pl .nieruchomosci.pl .nom.pl .pc.pl .powiat.pl .priv.pl .realestate.pl .rel.pl .sex.pl .shop.pl .sklep.pl .sos.pl .szkola.pl .targi.pl .tm.pl .tourism.pl .travel.pl .turystyka.pl . Listę wszystkich rozszerzeń dostępnych do rejestracji znajdziesz zawsze na naszej stronie

Wiele innych rejestrów narodowych również stosuje domeny funkcjonalne, jednak nie w aż tak wielu końcówkach. Przykładowo ukraiński czy indyjski rejestr oferują ich 5-krotnie mniej i należą do nich na przykład: .gov.ua czy firm.in. Innym przykładem może być Nominet z rozszerzeniem .uk, który posiada o połowę mniej domen funkcjonalnych niż .pl, na przykład: .police.uk, parliament.uk.

Polskie domeny funkcjonalne można potraktować jako wyjątkowe z jednego zasadniczego powodu – jest nim unikatowość niektórych rozszerzeń. Część domen funkcjonalnych w domenie .pl również ma swoje odpowiedniki w domenach najwyższego rzędu (np. auto, travel, sex). Innych nie znajdziesz w domenach globalnych pierwszego rzędu (np. .priv.pl, .tourism.p)). 

Nazwy w polskich domenach funkcjonalnych możesz zarejestrować jako IDN, czyli z diakrytycznymi znakami. To dobre rozwiązanie np. gdy Twoja strona posiada polskie litery w zapisie i chciałbyś mieć pewność, że klienci po wpisaniu nieprawidłowej nazwy zostaną przekierowani na właściwy adres www. Przykładem strony, która korzysta z takiego rozwiązania jest www.złapaniwsieć.pl, która kieruje na www.zlapaniwsiec.pl. Więcej na temat domen IDN dowiesz się z artykułu.

Jakie korzyści daje posiadanie nazwy w domenie funkcjonalnej?

Wybór odpowiedniej nazwy domeny może okazać się kluczem do dalszych sukcesów firmy. O tym czym charakteryzuje się dobra nazwa, pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Teraz nadszedł czas na bardziej szczegółowe uzasadnienie, dlaczego warto zainteresować się właśnie domenami funkcjonalnymi. 

Wyróżnienie się na tle konkurencji

Domena funkcjonalna może zapewnić przewagę nad konkurencyjnymi adresami właśnie za sprawą wyróżniającego rozszerzenia na końcu nazwy. 

Wyobraź sobie np. lokalne zestawienie pizzerii w jakimś rankingu stworzonym przez osoby trzecie, na który nie masz wpływu. Wszędzie podane są podstawowe dane kontaktowe, czyli nazwa firmy, jej adres, strona www i numer kontaktowy. Załóżmy, że Twoja restauracja lub czyjaś (bo to Ty właśnie przeglądasz ten ranking) znajduje się w pierwszej dziesiątce. 

Wszystkie adresy strony są w osobnych kolumnach i zaczynają się podobnie, np. nr 1 – pizzaroma.pl, nr 2 – wloskapizza.pl, nr 3 – margherita.pl i nagle wyławia się ta jedna – np. idealna.pizza. To właśnie ten pojedynczy, wyróżniający moment może zaważyć o przyciągnięciu uwagi odbiorcy do strony internetowej i finalnego wyboru pizzerii. 

Precyzyjne utożsamianie biznesu

Innym argumentem może być automatyczne utożsamianie serwisu z prowadzoną branżą. Dla przykładu właściciel strony jankowalski.nieruchomosci.pl czy jankowalski.turystyka.pl od razu zostanie skojarzony z daną działalnością. Bez dodatkowych opisów uzupełniających, które mogłyby zostać niezauważone, np. zakładka “o mnie” na stronie www i wydawania pieniędzy na działania marketingowe mające na celu zwiększenie rozpoznawalności marki. 

domeny funkcjonalne identyfikacja biznesu-min

Krótsza nazwa domeny

Wykorzystanie globalnych domen funkcjonalnych w niektórych przypadkach może zapewnić Ci krótką i łatwą do zapamiętania nazwę domeny. Na przykład: adamnowak.biz zamiast adamnowakbiznes.pl, czy w przypadku użycia subdomen, np. adamnowak.blog zamiast blog.adamnowak.pl. W tym drugim przypadku zwróć szczególną uwagę na dłuższą wymowę “kropki”. Może wydawać się, że to kosmetyczna uwaga, ale często szczegóły odgrywają decydującą rolę w odbiorze całości.

Ciekawa alternatywa dla innych nazw w domenie .pl 

W pewnych przypadkach domena funkcjonalna może okazać się lepszym wyborem, jeśli inne nazwy w popularnym rozszerzeniu .pl są już zajęte. 

Ponownie można przytoczyć wcześniejszy przykład domeny. Pan Jan Kowalski chciałby zarejestrować domenę jankowalskinieruchomosci.pl – lecz taka jest już zajęta. Do głowy przychodzi mu alternatywna nazwa: jan-kowalski.pl. Domena jest wolna, chociaż Jan obawia się, że ludzie mogą mieć problemy z zapamiętaniem faktu istnienia myślnika podczas wpisywania adresu w wyszukiwarkę. To mogłoby z kolei wpłynąć negatywnie na ruch na stronie. 

Finalnie wybór pada na jankowalski.nieruchomosci.pl i łatwiejszy do zapamiętania, znak (szczególnie w wymowie) kropki – zamiast myślnika. 

Atrakcyjna cena polskich domen funkcjonalnych

Polskie domeny funkcjonalne są tańsze w rejestracji i odnowieniu niż domeny rejestrowane bezpośrednio w rozszerzeniu .pl.

Jakie wady może mieć posiadanie domeny funkcjonalnej?

W związku ze wcześniejszymi informacjami wydawać by się mogło, że domeny funkcjonalne to same korzyści. Jednak musisz mieć na uwadze jedną kluczową kwestię, mianowicie istnieje ryzyko, że domena najwyższego rzędu będzie “kraść” ruch domeny niższego rzędu o tej samej nazwie (zwłaszcza przez swój globalny charakter). 

Ponadto branżowe rozszerzenie znajdzie zastosowanie wyłącznie w specyficznych działalnościach. Jeśli przedsiębiorstwo prowadzi biznes w różnych sektorach, jedna końcówka może być niewystarczająca i nie odzwierciedlać całokształtu oferowanych usług. 

Dlatego przed wyborem nazwy domeny, zalecamy dokładne przemyślenie planowanego zakresu działań firmy w przyszłości.

Popularność polskich domen funkcjonalnych 

W raporcie NASK z trzeciego kwartału 2020 roku, widać, że domeny funkcjonalne cieszą się 4-krotnie większym zainteresowaniem niż domeny regionalne.

Analizując dane z 6 ostatnich kwartalnych raportów NASK i zestawiając ze sobą statystyki na temat domen funkcjonalnych, można wyciągnąć kilka wniosków:

 • Liczba aktywnych nazw domen funkcjonalnych co 3 miesiące stopniowo maleje. Na koniec września 2020 aktywnych było ich 405 961 (16,45% wszystkich domen .pl). Dla porównania w czerwcu 2019 wynik wyniósł 490 799 (18,86% wszystkich domen .pl). To daje średni miesięczny spadek na poziomie blisko 5000 domen.

Tabela przedstawiająca kwartalne, procentowe zestawienie aktywnych nazw domen funkcjonalnych w stosunku do wszystkich domen .pl.

AKTYWNE DOMENY FUNKCJONALNE-min
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów kwartalnych www.dns.pl/
 • Liczba odnowionych domen funkcjonalnych również utrzymuje tendencję spadkową. Pod koniec września 2020 było ich 69 509 (17,11% wszystkich domen .pl). Natomiast w czerwcu 2019 odnotowano 72 944 odnowionych nazw (17,80% wszystkich domen .pl). Na domiar tego w trzecim kwartale 2020 wskaźnik odnowień wszystkich domen .pl osiągnął najwyższy poziom od 12 lat, mianowicie 67,13%. 

Tabela przedstawiająca kwartalne, procentowe zestawienie odnowionych nazw domen funkcjonalnych w stosunku do wszystkich domen .pl.

odnowienia domen funkcjonalnych-min
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów kwartalnych www.dns.pl/
 • Ostatnie udostępnione statystyki odnoszą się do nowo rejestrowanych nazw domen funkcjonalnych. Na koniec września 2020 odnotowano ich 24 510 (14,09% wszystkich domen .pl). W czerwcu 2019 zaś 36 798 (18,74% wszystkich domen .pl). Widoczna jest zatem tendencja spadkowa. 

Tabela przedstawiająca kwartalne, procentowe zestawienie rejestracji nazw domen funkcjonalnych w stosunku do wszystkich domen .pl.

rejestracje domen funkcjonalnych-min
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów kwartalnych www.dns.pl/

Reasumując, w przypadku powyższych statystyk można stwierdzić, że domeny funkcjonalne tracą na popularności. W przeciągu półtorej roku liczba aktywnych nazw domen funkcjonalnych zmalała blisko o 85 tysięcy. Spadło również zainteresowanie na domeny funkcjonalne, o czym świadczą malejące współczynniki odnowień nazw i rejestracji. 

Czy domeny funkcjonalne pozycjonują się lepiej niż pozostałe rozszerzenia? 

To często zadawane pytanie przez wielu przedsiębiorców. Istnieje wiele powielanych mitów i złudnych informacji na ten temat. Odpowiedź jest jednak jedna – domeny funkcjonalne pozycjonują się tak samo jak inne rozszerzenia. Pozycjonując stronę internetową, dla Google nie ma znaczenia, jaka to będzie końcówka

Wybór funkcjonalnej domeny może jednak sprawić, że taka nazwa będzie chętniej klikana przez osoby, które szukają czegoś związanego z daną branżą i chcą skutecznie odróżnić się od konkurencyjnych stron.

Podsumowanie

Domeny funkcjonalne to takie, które mają podkreślać specyfikę prowadzonej działalności i charakteryzować daną kategorię tematyczną. Wybór odpowiedniej domeny to jeden z kluczowych czynników, który może zaważyć o przyszłych sukcesach przedsiębiorstwa. 

Właśnie dlatego zasługują na szczególną uwagę – zaledwie samym rozszerzeniem są w stanie poinformować odbiorcę o zakresie działalności firmy. A to tylko jedna z istotniejszych korzyści, jakie może dać Ci wybór nazwy, w którymś z tych konkretnych rozszerzeń. 

Domeny funkcjonalne w .pl mogą się sprawdzić dla konkretnych branż, ale tylko jeśli działasz wyłącznie na terytorium Polski. Globalne domeny funkcjonalne nie są ograniczone geograficznie.

Niemniej jednak, musisz wziąć pod uwagę, że domeny globalne – najwyższego rzędu mogą “kraść” ruch tym niższego rzędu o tej samej nazwie. Dodatkowo może zdarzyć się tak, że w przyszłości wybrane rozszerzenie nie będzie już idealnie wpasowywać się w poszerzony zakres działań przedsiębiorstwa. 

Pamiętaj, że decydując się na nazwę domeny najczęściej zostaje ona z Tobą na lata.

 

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Domeny funkcjonalne – podkreśl charakter swojego biznesu

 1. Pingback: Nowe domeny w Google! Rejestr uruchamia nowe rozszerzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *