Rozwijający się potencjał domeny .AI w erze cyfrowej 

Domena.AI

Domena .AI. w 2023 roku gwałtownie zyskuje na popularności i ma istotny wpływ na branże związane ze sztuczną inteligencją.

Zmieniający się świat technologii oznacza, że musimy stale zastanawiać się nad tym, jak się w nim poruszamy – a to obejmuje także wybór nazwy domeny. Z kolei adres URL strony, na który składa się domena, to pierwsza rzecz, jaką potencjalni klienci widzą, kiedy szukają Twojego biznesu online. Dlatego domena .AI stała się doskonałym rozwiązaniem dla firm technologicznych i startupów, ponieważ może być tożsama jako skrót od angielskiego „Artificial Intelligence” (sztuczna inteligencja).

W tym artykule przyjrzymy się bliżej domenie .AI, poznamy jej zalety oraz wzrost popularności na przełomie ostatniego roku. Odkryjemy, dlaczego jest ona domeną przyszłości dla wszystkich związanych z rozwojem i implementacją sztucznej inteligencji. Bez względu na to, czy prowadzisz już firmę technologiczną, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem, ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji o tym, dlaczego warto rozważyć rejestrację nazwy w domenie .AI. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Dla kogo jest domena .AI?

Wbrew pozorom rozszerzenie “.AI” nie oznacza Artificial Intelligence i nie jest to nowa domena (nTLD). Oryginalnie, skrót przypisany jest narodowej domenie Anguilli, czyli wyspie na Morzu Karaibskim należącej do Wielkiej Brytanii, posiadającej około 17 tysięcy mieszkańców. 

Rozszerzenie .AI zyskało popularność ze względu na fakt, że jest ono interpretowane jako skrót od “Artificial Intelligence”, czyli sztuczna inteligencja. Na rejestrację nazw w domenie .AI decyduje się wiele organizacji, startupów i firm specjalizujących się w branży sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.

Domena .AI może także zostać użyta do tzw. hacków domenowych. Jest to sposób kombinacji nazwy z rozszerzeniem, gdzie litery rozszerzenia uzupełniają ostatnie litery nazwy. Przykładami są: bons.ai, samur.ai czy bardziej kulinarne padth.ai.

Ogólna popularność tematyki AI w Internecie

O tematyce AI mogłeś już usłyszeć z naszych artykułów na blogach:

Oprócz tego przedstawiamy niektóre ciekawe i świeże statystyki z końca kwietnia 2023 roku ze strony Forbes, prezentujące ogólną popularność tematyki AI: 

 • Przewiduje się, że wartość rynku AI osiągnie 407 miliardów dolarów do 2027 roku, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu do oszacowanego przychodu na poziomie 86,9 miliarda dolarów w 2022 roku.
 • Szacuje się, że AI przyczyni się do 21% netto wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych do 2030 roku.
 • ChatGPT, jedno z narzędzi AI, zdobyło milion użytkowników w ciągu pierwszych pięciu dni od swojego udostępnienia.
 • Przewiduje się, że jedno na dziesięć samochodów będzie samojezdne do 2030 roku.
 • 64% firm oczekuje, że AI zwiększy ich produktywność.
 • Połowa użytkowników mobilnych w USA korzysta każdego dnia z wyszukiwania głosowego. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu: Trendy w e-commerce w 2022 roku – część 1.
 • Oczekuje się, że AI będzie miało roczną stopę wzrostu na poziomie 37,3% w latach 2023-2030.
 • Chińskie firmy mają najwyższą stopę adaptacji AI – 58% firm wdraża sztuczną inteligencję, a pozostałe 30% rozważa integrację.
 • 400 milionów pracowników na całym świecie może stracić pracę z powodu AI.
 • Szacuje się, że AI stworzy 97 milionów nowych miejsc pracy, co potencjalnie przeciwdziała obawom związanym z powyższym podpunktem.
 • Inżynierowie oprogramowania i inżynierowie danych są rekrutowani do wsparcia AI. Według raportu McKinsey w 2022 roku 39% firm zgłosiło zatrudnienie na wymienione stanowiska.

Wzrost i rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie prowadzi do powstawania nowych firm i start-upów, które skupiają się na tej technologii. AI ma duży wpływ na gospodarkę, o czym świadczy wzrost PKB w USA. Sukcesy programów internetowych takich jak ChatGPT mogą inspirować inne firmy do tworzenia podobnych rozwiązań. Również rozwój samochodów autonomicznych może generować nowe przedsiębiorstwa. Finalnie firmy, które widzą potencjalne korzyści ze sztucznej inteligencji, mogą decydować się na rejestrację nazw w domenie .AI, ponieważ jest to doskonały sposób na zakomunikowanie, z jaką tematyką powiązane są ich strony. 

Popularność domeny .AI – intensywność wyszukiwań w Google

Na przykładzie ogólnodostępnego planera słów kluczowych od Google Ads postanowiliśmy przekonać się, czy i jak bardzo zwiększyła się wyszukiwalność tematyki AI w Google. Zweryfikowaliśmy to, cofając się co jeden miesiąc, począwszy od maja 2023 roku, do momentu uzyskania porównywalnego zakresu roku – do maja 2022 roku. Słowem kluczowym była fraza “Domena ai”.

W przedziale od marca 2023 do maja 2023 otrzymane rezultaty dla wszystkich pojedynczych miesięcy są największe i średnia miesięczna liczba wyszukiwań wynosi 390. 

domena ai 390 wyswietlen

W okresie od stycznia 2023 do lutego 2023 średnia miesięczna liczba wyszukiwań wynosiła 260. Czyli na tym etapie doświadczamy wzrostu popularności frazy o 50%. 

domena ai 260 wyswietlen

Jeszcze miesiąc wstecz, czyli w grudniu 2022 dane oscylowały na poziomie 140 miesięcznych wyszukiwań. To daje wzrost popularności na poziomie około 179% w stosunku do maja 2023 roku. 

domena ai 140 wyswietlen

Późniejsze miesiące prezentują się następująco:

 • październik = 110;
 • sierpień = 90;
 • czerwiec = 90;
 • maj = 110.

Reasumując, przez okres od maja 2022 do maja 2023 roku popularność frazy “domena .ai” wzrosła o blisko 255%.

Popularność domeny .AI – wzrost liczby rejestracji

Nadszedł moment najważniejszy z punktu widzenia naszego serwisu – weryfikacja liczby rejestracji. Według statystyk ze strony domaintools.com, 27 maja 2023 roku zarejestrowanych było 215,348 nazw z rozszerzeniem .AI, a ich liczba gwałtownie rośnie. Dla porównania 21 maja 2023 roku odnotowaliśmy stan na poziomie 210 514. Tym samym przez 6 dni, liczba wzrosła o około 2,3%.

Ze strony axios.com dowiadujemy się, że “liczba rejestracji nazw domen .ai wzrosła w ciągu ostatniego roku o 156%, w porównaniu do zaledwie 27% wzrostu rejestracji domen .com w tym samym okresie, zgodnie z danymi”. Dane odnoszą się do okresów od 28 maja 2022 do 27 maja 2023 roku. 

popularnosc domeny ai
Wykres przedstawiający wzrost rejestracji nazw w domenie .AI w 2023 roku. Źródło: https://www.axios.com/2023/05/31/ai-domain-names 

Z kolei na stronie domainnamestat.com obserwujemy intensywny skok rejestracji począwszy od marca 2023 roku. Największy moment aktywności wskazuje na datę 30 maja, gdzie jednego dnia zarejestrowanych zostało 17 800 domen .AI. Z naszych wyszukiwań nagły wzrost rejestracji mógł być spowodowany faktem odbycia się wydarzenia „AI for Good Global Summit„. Event miał na celu inspirację innowatorów AI i właścicieli problemów do rozwiązywania globalnych wyzwań.

Wykres przedstawiający nagły wzrost rejestracji nazw w domenie .AI od marca 2023 roku. Źródło: https://domainnamestat.com/statistics/tld/ai-TLD_ID-1236 

Wzrost liczby rejestracji w Domeny.tv

Zestawiając ze sobą wewnętrzne statystyki dwóch ostatnich, pełnych półroczy, czyli okresy 06.2022-11.2022 i 12.2022-05.2023, widzimy diametralny wzrost liczby rejestracji. To znaczy, liczba zarejestrowanych domen w naszym serwisie w ostatnim półroczu zwiększyła się trzynastokrotnie.

Przykłady popularnych stron internetowych korzystających z domeny .AI

Poniżej prezentujemy kilka popularnych stron internetowych, które korzystają z domeny .AI. Znasz któreś z nich?

Jasper.ai – to witryna, która pomaga szybko i bez wysiłku pisać różnorodne teksty i treści. Od artykułów na blogach i postów w mediach społecznościowych po treści stron internetowych i teksty marketingowe. To asystent pisania obsługujący zadania związane z kreatywnym pisaniem, takie jak poezja czy opowiadania.

jasper.ai 1

Beautiful.ai– to strona automatycznie generująca prezentacje, po wprowadzeniu tekstu. Narzędzie oferuje inteligentne funkcje AI, takie jak automatyczne projektowanie układu, inteligentna zmiana rozmiaru, sugestie treści, a nawet analiza danych.

beautiful.ai 1

Supermeme.ai– to generator memów zmieniający tekst w memy za pomocą AI.

supermeme.ai 1

 

Comarch.ai – Comarch SA to jedna z największych polskich spółek informatycznych. Strona pomaga instytucjom finansowym przygotować się na erę sztucznej inteligencji i dostarcza algorytmy AI dla banków. Domena comarch.ai zarejestrowana jest w Domeny.tv.

comarch ai 1

Warunki rejestracji domeny .AI 

Domeny .AI zarejestrujesz na stronie https://www.domeny.tv/domeny/ai. Znajdziesz tutaj zawsze aktualne informacje o cenach związanych z domeną.

Domeny .ai są dostępne do rejestracji na rzecz podmiotu z dowolnego kraju bez restrykcji. Jednak nazwy domen nie mogą naruszać żadnych praw osób trzecich ani prawa obowiązującego na Anguilli. W przypadku sporu rejestr zastrzega sobie prawo do odebrania domeny.

Rejestrowane nazwy domen są uaktywniane w okresie do 3 miesięcy od rejestracji. Do momentu aktywacji Twoja nazwa pozostaje zarezerwowana.

Minimalny okres rejestracji i przedłużenia domeny .AI wynosi 2 lata.

Podsumowanie – dlaczego warto zarejestrować nazwę w domenie .AI 

Domena .AI stała się popularnym wyborem firm technologicznych i startupów, które skupiają się na rozwoju sztucznej inteligencji. Jeśli prowadzisz taki biznes lub rozważasz założenie, rejestracja domeny .AI przyniesie Ci wiele korzyści.

W ostatnim roku popularność domeny .AI gwałtownie wzrosła, co świadczy o jej dużym potencjale na przyszłość. Sztuczna inteligencja rozwija się dynamicznie, a prognozy wskazują na ogromny wzrost wartości rynku AI. Szacuje się, że do 2027 roku wartość rynku AI osiągnie aż 407 miliardów dolarów. 

Popularność domeny .AI jest również widoczna w wyszukiwarkach internetowych. Analiza słów kluczowych pokazuje, że liczba wyszukiwań związanych z frazą „domena .ai” rośnie znacząco. Większe zainteresowanie domeną to także możliwość dotarcia do większej liczby klientów.

Dodatkowo liczba rejestracji domen .AI rośnie w szybkim tempie. Według serwisu axios.com, w ciągu ostatniego roku odnotowano wzrost o 156%, a to potwierdza rosnące zainteresowanie firm rejestracją domen .AI.

Rejestracja domeny .AI jest dostępna dla podmiotów z dowolnego kraju i nie ma restrykcji. Jednak musisz pamiętać, że nazwy domen nie mogą naruszać praw osób trzecich.

Domenę .AI zarejestrujesz na stronie:  https://www.domeny.tv/domeny/ai.

Nie przegap okazji! Wykorzystaj duży potencjał domeny .AI i zarejestruj ciekawą nazwę w tym rozszerzeniu. Bądź częścią rosnącej społeczności związanej ze sztuczną inteligencją i czerp korzyści ze zwiększonej się widoczności w Internecie.

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Rozwijający się potencjał domeny .AI w erze cyfrowej 

 1. Pingback: Domena internetowa kluczem do sukcesu: pomysły na biznes 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *