Dlaczego warto używać domen .XYZ dla stron internetowych? – postaw na najpopularniejsze rozszerzenie

XYZ dla stron internetowych

W 2020 roku .xyz było siódmą najpopularniejszą domeną używaną podczas rejestracji domen. Aktualnie za sprawą innych ciekawych rozszerzeń popularność .xyz nieznacznie spadła, jednak dalej oscyluje w milionach rejestracji i jest numerem 1 wśród nowych domen

Jesteś ciekaw, dlaczego warto posiadać nazwę właśnie w rozszerzeniu .xyz? Jaki jest cel tej domeny? Czym wyróżnia się ona na tle innych domen i co sprawia, że jest najchętniej rejestrowaną nową domeną na świecie? Czas się przekonać!

Dlaczego warto używać domeny .XYZ??

Domena .XYZ to uniwersalna domena najwyższego poziomu (TLD), która została uruchomiona w czerwcu 2014 r. Jest najpopularniejszą nową domeną na świecie. Używa jej setki tysięcy firm i osób. Przykładem jednej z pierwszych znanych korporacji, która zdecydowała się na użycie omawianego rozszerzenia w swojej witrynie internetowej jest Google, posługujące się nazwą domenową abc.xyz. (Alphabet Inc.). Domena .xyz przoduje w branży m.in. dzięki skutecznemu programowi przeciwdziałania nadużyciom. Rozszerzenie jest idealną i tańszą alternatywą dla popularnego .com i istnieje dla osób, chcących zbudować stronę internetową z łatwym do zapamiętania adresem internetowym.

Według rejestru Generation.XYZdomeny .xyz to odważny, świeży wybór dla użytkowników, którzy pragną kreatywności i wszechstronności nazwy domeny. Skrót jest krótki i zapada w pamięć bez ograniczeń związanych z etykietą lub barierą językową – dzięki czemu możesz skupić się na kontakcie z odbiorcami w dowolnym miejscu na świecie. Domena .xyz staje się najlepszym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wolność i wszechstronność online. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku szybko rozwijającej się społeczności blockchain. Obecnie domenę .xyz znajdziesz praktycznie w każdym kraju i na każdym terytorium.” 

Misją domeny .xyz jest zapewnianie możliwości wyboru, dostępności i innowacji w Internecie. Rejestr podziela pasję do przesuwania granic Internetu.

Nazwa domeny powstała z dwóch głównych powodów:

 1. ponieważ trzy litery są ostatnimi w alfabecie łacińskim, 
 2. ponieważ odnosi się do osób z pokolenia X, Y i Z.

Domena .xyz zapewnia pełną obsługę IDN we wszystkich językach i możliwość rejestracji nazwy w przedziale od 3 do 63 znaków.

Oprócz domeny .xyz rejestr Generation.XYZ posiada w swoim zapleczu jeszcze 33 innych i popularnych domen możliwych do rejestracji, np. .lol, .game, .audio czy .baby.

image 26
Lista domen należących do rejestru Generation.xyz. Źródło: https://gen.xyz/ 

Popularność domeny .xyz 

Domena .xyz na dzień 24 maja 2023 roku posiada 3 444 651 zarejestrowanych nazw i jest najczęściej rejestrowaną nową domeną. Zaraz za nią na drugim miejscu znajduje się .online z liczbą 2 311 413 zarejestrowanych domen. 

image 24
Ranking popularności zarejestrowanych nowych domen. Źródło: https://research.domaintools.com/statistics/new-gtlds/

W przypadku ogólnego rankingu domen, .xyz zajmuje 15 miejsce. Tym samym pod względem rejestracji wyprzedza wiele państw, w tym nasz kraj i rodzimą domenę .pl. Poniższy wykres przedstawia statystyki z pominięciem domeny .com, która znajduje się na pierwszym miejscu rankingu. 

Screen Shot 05 22 23 at 02.04 PM
Ogólny ranking zarejestrowanych domen na świecie. Źródło: https://research.domaintools.com/statistics/tld-counts/

Domena .XYZ – następna generacja Internetu, łącząca pokolenia

Pokolenia X, Y i Z to terminy używane do opisania różnych grup wiekowych ludzi we współczesnym świecie. Pokolenie X to osoby urodzone między 1965 a 1980 rokiem, pokolenie Y między 1981 a 1995 rokiem, zaś pokolenie Z urodzone po 1996 roku. Każde z nich różni się od siebie cechami czy wartościami.

Pokolenie X znane jest z niezależnych umysłów, ceniących ciężką pracę i osobistą odpowiedzialność. Zwykle są również dobrze wykształceni, z silnym naciskiem na sukces zawodowy. Pokolenie Y jest często opisywane jako obeznane z technologią. To cyfrowi tubylcy, którzy przedkładają współpracę nad rywalizację. Cechuje ich również duch przedsiębiorczości i pragnienie elastycznego miejsca pracy. Pokolenie Z pragnie nawiązywać nowe więzi z innymi i jest silnie przywiązane do mediów społecznościowych. Prawdopodobnie będzie pokoleniem najbardziej połączonym cyfrowo, z dostępem do technologii, które nie były dostępne dla poprzednich generacji.

Domena .XYZ tworzy nowe środowisko, która łączy te trzy grupy, tworząc globalną społeczność inspirowaną Internetem i jego nieograniczonym potencjałem. Domena .XYZ zapewnia internautom – tym młodszymi i starszym, bliskim i dalekim – nową, innowacyjną platformę do łączenia się ze światem w zupełnie nowy sposób.

image 25

Domena .XYZ – idealny wybór dla świata Metaverse i AI 

Wraz z pojawieniem się nowych technologii, takich jak Metaverse czy sztuczna inteligencja (AI), posiadanie bezpiecznych nazw domen stało się coraz ważniejsze. Domena .xyz zapewnia ulepszone funkcje bezpieczeństwa, takie jak kompleksowe protokoły szyfrowania, które pomagają chronić dane przed złośliwymi podmiotami. Dodatkowo jest wspierana przez technologię blockchain, która zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność wszystkich transakcji.

Przykładem popularnych stron związanych z Metaverse i AI są: 

 • themetavoice.xyz – aplikacja oparta o AI, zaprojektowana do pracy m.in. w Metaverse pomagająca użytkownikom tworzyć własne, unikalne cyfrowe głosy.
 • alteredstatemachine.xyz – to firma będąca liderem sztucznej inteligencji w Open Metaverse.
 • spice.xyz – celem firmy jest ułatwienie dostępu do danych web3 i ich wykorzystania.

Rozbudowaną listę stron powiązanych z Metaverse i AI znajdziesz na stronie https://gen.xyz/live

Rejestr domeny .xyz asystuje społeczność technologii blockchain i podziela pasję do przesuwania granic Internetu. Oprócz tego jest entuzjastycznie nastawiony do współpracy z ENS. Ethereum Name Service (ENS) to system umożliwiający przypisanie łatwo zapamiętywalnych nazw domenowych do adresów w sieci Ethereum. Dodatkowo rejestr wspiera Web3 i rozszerzanie możliwości nazewnictwa.

Wsparcie dla domen .xyz w ENS

Od 2018 roku istnieje możliwość ubiegania się o nazwy domen .xyz w ENS w sieci głównej.  Dzięki temu, jeśli posiadasz nazwę domeny .xyz, będziesz mógł ubiegać się o tę samą nazwę w ENS i używać jej tak, jak nazwy .eth. To znaczy, że będziesz w stanie powiązać ją ze swoim portfelem — utworzysz prostą do zapamiętania nazwę portfela, używać do nazywania inteligentnych kontraktów, tworzyć subdomeny itp. 

Więcej na temat integracji DNS do ENS dowiesz się z artykułu: Jak zintegrować domenę z portfelem kryptowalut? – importowanie nazwy DNS do ENS.

Funkcja zamiany profilu ENS w adres URL 

Pod koniec 2021 roku rejestr domeny .xyz zaczął rozwijać nową funkcjonalność – eth.xyz. To usługa, która prezentuje publiczny profil ENS i kolekcję NFT dowolnej nazwy .eth na prostym, bezpiecznym i łatwym do udostępniania adresie URL. 

Działanie usługi jest banalnie proste. Wystarczy w pasek URL do końca dowolnej nazwy .eth dodać końcówkę .xyz. Na przykład: przekształcić nazwę “nick.eth” na “nick.eth.xyz”. Dzięki temu wyświetlisz zawartość profilu ENS bez potrzeby konfiguracji bramy DNS. Obecnie natywne obsługiwanie domen NFT (między innymi domeny .eth) nie jest włączone w większości popularnych przeglądarek. Przez to wyświetlenie zasobów stron NFT jest mocno utrudnione. Więcej na temat domen NFT i usługi ENS dowiesz się z artykułu: Czym różnią się domeny NFT od tradycyjnych domen? – wady i zalety domen NFT.

Podsumowanie – domena .xyz dla wszystkich!

domena xyz dla wszystkich
Grafika przedstawiająca uniwersalność domeny .xyz. Tłumaczenie własne. Źródło: https://gen.xyz/about 

Domena .xyz jest obecnie najpopularniejszą nową domeną, która jednocześnie w ogólnym rankingu ilości rejestracji na świecie zajmuje 15 miejsce. Ze względu na swój uniwersalny charakter i prostą do zapamiętania nazwę, to zdecydowanie jeden z najsilniejszych (a nawet najsilniejszy) rywali dla domeny .com. 

Domena .xyz stała się tak popularna ze względu na swój szeroki wachlarz zalet:

 • łączy pokolenia X, Y i Z;
 • posiada uniwersalne zastosowanie;
 • aktywnie wspiera świat Metaverse i AI;
 • kojarzona jest z rozwojowością i postępem technologicznym.
 • przyczynia się do rozwoju Internetu;
 • zapewnia wsparcie domen .xyz w ENS;
 • ułatwia bezpieczne i proste wyświetlanie profili ENS;
 • jest tania w utrzymaniu;
 • stanowi poważną konkurencję dla pozostałych domen;
 • jest łatwa do zapamiętania;
 • zapewnia wsparcie dla domen IDN;

Dlatego jeśli chcesz stworzyć obecność w Internecie, która wyróżnia się na tle konkurencji i sprawi, że Twoja strona będzie utożsamiana z postępem technologicznym, to domeny .XYZ są doskonałym wyborem!

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

2 myśli nt. „Dlaczego warto używać domen .XYZ dla stron internetowych? – postaw na najpopularniejsze rozszerzenie

 1. Getpromo

  Jak to się przekłada na pozycjonowanie na rynku polskim? Czy xyz będzie równie dobrym rozwiązaniem co pl?

 2. Pingback: Analiza wykorzystania domen internetowych w Polsce i na świecie - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *