Dlaczego strony internetowe są nieaktywne? 3 wskazówki, jak utrzymać Twoją stronę on-line

nieaktywne strony internetowe

Strony internetowe stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Służą zarówno jako platformy komunikacyjne, źródła informacji, jak i narzędzia pracy. Jednak mimo ich powszechności i znaczenia, możemy spotykać się z sytuacją, kiedy strona internetowa jest nieaktywna. Dlaczego tak się dzieje? Co stoi za tymi frustrującymi momentami, gdy próbując uzyskać dostęp do potrzebnych informacji, napotykamy na komunikat „Błąd 404”.

W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom, dla których strony internetowe stają się niedostępne. Od technicznych aspektów, takich jak problemy z serwerem czy błędy w kodzie, po bardziej złożone kwestie, jak ataki cybernetyczne czy nieprzewidziane awarie. Zrozumienie tych czynników jest kluczowe nie tylko dla właścicieli stron i webmasterów, ale także dla zwykłych użytkowników, którzy chcą lepiej zrozumieć cyfrowy świat wokół nich.

Co 3 sekundy powstaje nowa strona internetowa!

Według danych opublikowanych na stronie Siteefy, liczba stron internetowych osiągnęła już imponującą ilość przekraczającą miliard. W 2024 roku na świecie mamy ponad 1,13 miliarda stron internetowych, a codziennie dołączają do nich tysiące nowych witryn. Co minutę tworzonych jest 175 stron internetowych. Warto zaznaczyć, że w miarę jak technologia staje się coraz bardziej dostępna i intuicyjna, coraz więcej osób i firm decyduje się na założenie swojego miejsca w sieci. Obecnie ponad 71% firm zdecydowało się na ten ruch.

W Domeny.tv posiadamy setki rozszerzeń, odpowiednich dla każdej branży. Możesz również skorzystać z rejestracji rozszerzeń narodowych, a w razie potrzeb – skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta. Odpowiednio dobrane rozszerzenie, to Twój klucz do sukcesu w świecie online.

To interesujące, patrzeć, jak Internet się rozwija. W ciągu 30 lat, od 1991 roku do 2024 roku byliśmy świadkami, jak ilość stron internetowych startuje od jednej do ponad miliarda. Warto także podkreślić, że utrzymanie konkurencyjności w tym dynamicznym środowisku staje się coraz trudniejsze, bo wymaga nie tylko dostosowania się do najnowszych trendów technologicznych, ale także dbałości o jakość treści i doświadczenia użytkownika.

Chociaż istnieje ponad miliard stron internetowych, nie wszystkie z nich są aktywne. Tylko 18% wszystkich witryn na świecie jest używanych w jakikolwiek sposób. Pozostałe 82% stron internetowych jest nieaktywne, zazwyczaj to zaparkowane domeny lub mające inne zastosowanie. Według danych z czerwca 2023 roku na całym świecie istnieje 201 898 446 aktywnych stron internetowych oraz 904 773 457 nieaktywnych. Oznacza to, że liczba aktywnych witryn jest aż pięć razy mniejsza niż liczba nieaktywnych! Jak widzisz, ilość stron internetowych jest imponująca, ale różnica między tymi dwoma stanami jest ogromna. Co ciekawe, w Polsce odsetek wykorzystanych stron jest dużo, dużo wyższy niż ma to miejsce na świecie. Stan na grudzień 2023 roku to 51% aktywnych stron internetowych. Szczegóły znajdziecie w artykule: Analiza wykorzystania domen internetowych w Polsce i na świecie.

domeny

Ilość domen na świecie

Do końca IV kwartału 2022 roku, liczba rejestracji domen internetowych osiągnęła około 350,4 miliona. Nazwa domeny, będąca adresem strony internetowej (URL), jest kluczowa dla osób, firm i organizacji, które przez nią udostępniają swoje zasoby w Internecie. Trudno jest określić dokładną liczbę aktywnych nazw domen, ponieważ jest to liczba dynamiczna. Wzrost liczby rejestracji, który obserwujemy, wynika głównie z domen najwyższego poziomu takich jak .com i .net, które same stanowią około 173,8 miliona rejestracji. Chociaż liczba ta wzrosła o 8,7 miliona (2,6%) w stosunku do roku 2021, to jednak jest mniejsza o około 16 milionów (4,3%) w porównaniu do IV kwartału 2020 roku.

Aktualnie istnieje 1544 domen, niepowiązanych z żadnym krajem, z których większość posiada jedynie niewielką liczbę zarejestrowanych nazw. Mimo to, całkowita liczba tych domen jest zmienna, ponieważ nowe rozszerzenia są regularnie dodawane, a inne są wycofywane. Dominującą pozycję wśród nazw domen zajmuje .com, znacznie wyprzedzając inne popularne rozszerzenia takie jak .net i .org. Chociaż inne domeny, na przykład .xyz, stopniowo zyskują na popularności, to .com pozostaje niekwestionowanym liderem. Najnowsze dane dotyczące rynku domenowego wskazują, że domeny .com reprezentują niemal 160,5 miliona rejestracji. Drugą pod względem popularności domeną jest .cn (Chiny) z liczbą 18,0 milionów. Pozostałe domeny poznacie w artykule: Analiza wykorzystania domen internetowych w Polsce i na świecie.

Strona internetowa a domena

Jak widzisz, liczby domen oraz stron internetowych na świecie znacznie się od siebie różnią. Skąd tak ogromne różnice? Jak przy ponad miliardzie stron internetowych mamy dostępne nieco ponad 300 milionów domen internetowych?

Przede wszystkim do budowy strony internetowej potrzebujemy domeny. Możemy też skorzystać z subdomeny lub podstrony. Dzięki temu zyskujemy witryny internetowe, których obecnie mamy ponad miliard.

Zanim stworzysz stronę internetową, znajdź domenę dla siebie. Skorzystaj z Domeny.tv i wybierz jedną z 1100 domen dostępnych w naszym serwisie.

strona internetowa

Jakie są przyczyny nieaktywnych stron internetowych?

Jedną z głównych przyczyn, dla których strony internetowe stają się nieaktywne, jest niedobór środków, brak zapału lub ograniczenie czasu na ich aktualizację. Tworzenie i utrzymywanie strony wymaga stałego zaangażowania, regularności oraz dbałości o detale. Wielu właścicieli stron czuje się przytłoczonych innymi obowiązkami lub potrzebuje większych środków, aby zainwestować w swoje witryny. Przyjrzyjmy się, czy i co, powoduje brak funkcjonowania wielu stron.

Brak finansów

Tworzenie i zarządzanie stroną internetową wiąże się z różnymi kosztami, takimi jak hosting, rejestracja domeny, projektowanie oraz tworzenie treści. Nowo powstałe firmy oraz działalności jednoosobowe często dysponują skromnym budżetem i nie mogą pozwolić sobie na wynajęcie zespołu, który zajmowałby się niezbędnymi pracami przy tworzeniu strony internetowej. Często strony te są tworzone samodzielnie, w pośpiechu lub są zlecane niedoświadczonym programistom.

W rezultacie strony są wykonane niedbale, pozostają niedokończone lub w ogóle nie są publikowane. Z czasem firmy akceptują ten stan rzeczy i witryny pozostają w stanie uśpienia i nieprzydatności, nierozwijane ze względu na brak finansowych zasobów. Z przeciętnym kosztem usług web developerów szacowanym w okolicach poziomu 300 złotych za godzinę, naprawa poważnych problemów może być poza zasięgiem niektórych właścicieli witryn.

Malejący entuzjazm

Kolejnym istotnym aspektem, który przyczynia się do braku aktywności strony internetowej, jest spadek entuzjazmu. Na początku, właściciele stron często wykazują ogromne zaangażowanie i pełnią pasję wobec swoich projektów. Jednak z biegiem czasu ten początkowy zapał zaczyna słabnąć. Skomplikowane zadania, ograniczony dostępny czas, niespodziewane niepowodzenia lub brak natychmiastowego sukcesu mogą zdezorientować i osłabić ich motywację do regularnej opieki nad stroną.

W miarę jak wyzwania i trudności się kumulują, może pojawić się uczucie zmęczenia i frustracji. Właściciele mogą odczuwać presję utrzymania wysokiej jakości treści, dbania o techniczne aspekty strony oraz utrzymanie zainteresowania użytkowników. Te obowiązki stają się przytłaczające, a brak natychmiastowych wyników jest demotywujący.

W efekcie utrata entuzjazmu prowadzi do zaniedbywania strony, a w dłuższej perspektywie do jej całkowitej nieaktywności. Dlatego ważne jest, aby właściciele stron znaleźli sposoby na utrzymanie ducha walki, przeciwdziałanie zmęczeniu i znajdowanie satysfakcji w dłuższym okresie, pomagając w zachowaniu ciągłego rozwoju i aktualizacji swojej witryny internetowej.

Brak czasu

Czas jest cennym zasobem, a wielu właścicieli stron boryka się z trudnościami w znalezieniu niezbędnych godzin w swoich zapracowanych grafikach, aby poświęcić je swoim witrynom. Zarządzanie i aktualizowanie strony wymaga stałej konserwacji, tworzenia treści oraz interakcji z użytkownikami.

Badanie opublikowane przez Inc.com pokazuje, że 33% właścicieli małych firm pracuje co najmniej 50 godzin tygodniowo. W obliczu rywalizujących priorytetów mają trudności z przeznaczeniem wystarczająco dużo czasu na swoje platformy online, co prowadzi do ich nieaktywności.

Tworzenie świeżych treści, dbanie o techniczne aspekty strony oraz utrzymanie interakcji z użytkownikami, to procesy, które pochłaniają czas i wysiłek. W tym kontekście trudno znaleźć równowagę między prowadzeniem strony a innymi obowiązkami życiowymi. To z kolei może prowadzić do spadku aktywności na ich stronach i niemożności utrzymania ich w aktualnym stanie.

Priorytety

Życie jest pełne zmian, a wraz z nimi mogą się zmieniać nasze priorytety. Decyzja o porzuceniu strony internetowej może być wynikiem różnych czynników i zmian w priorytetach. Nierzadko jest to rezygnacja z planów rozwojowych, porzucenie projektu, czy jego zamknięcie.

Często strony internetowe tworzymy z myślą o generowaniu dochodu. Jeśli jednak strona nie przynosi oczekiwanego dochodu, właściciele podejmują decyzję o jej porzuceniu. Według strony Investopedia.com, aż 20% nowych firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat istnienia. Kwestie finansowe i brak opłacalności odgrywają istotną rolę w procesie podejmowania decyzji o pozostawieniu strony nieaktywnej.

finanse

Utrzymanie aktywnej domeny i hostingu

Jak pokazuje doświadczenie, nawet po stworzeniu i uruchomieniu strony internetowej, może ona stać się nieaktywna, jeśli abonent zapomni o odnowieniu domeny lub hostingu. Nieustannie przypominamy, że odnowienie domeny zapobiega nie tylko jej wygasaniu, lecz także oszczędza problemów związanych z dostępnością poczty i kontaktem z klientami. W Domeny.tv przypominamy o wygasaniu domeny 30,10 i 1 dzień przed terminem odnowienia. Przez cały rok możesz odnowić domenę w panelu administracyjnym.

odnowienie domeny

Na stronie znajdziesz również informacje:

Pamiętaj również o tym, że każdorazowo możesz zwrócić się do Biura Obsługi Klienta z prośbą o pomoc w przedłużeniu domeny. Na stronie znajdziesz możliwość kontaktu poprzez formularz, czat, e-mail oraz telefon.

Hosting

Strony internetowe są widoczne pod konkretną domeną, ale ich utrzymanie on-line jest możliwe wyłącznie za pomocą hostingu. Każde konto hostingowe również ma swoją datę wygaśnięcia, a jeśli subskrybent nie przedłuży abonamentu, strona związana z domeną stanie się niedostępna. Najczęstsze przyczyny nieprzedłużenia abonamentu to nieuwaga (przeoczenie wiadomości z przypomnieniem o wygasaniu abonamentu), brak świadomości (nieaktywny lub nieużywany adres e-mail do powiadomień) lub też zdecydowanie się na porzucenie projektu.

Pamiętaj, że nie przedłużając abonamentu na hosting, pliki i dane strony przestaną być przechowywane na serwerze. Bez hostingu strona stanie się nieaktywna, a odwiedzający nie będą mogli uzyskać dostępu do jej treści.

Podobnie, jak w przypadku domen, o wygasaniu hostingu przypominamy na 30, 7 i 1 dzień przed tym terminem. Przesyłamy proformę, dzięki której możesz przedłużyć ważność hostingu w terminie. Dodatkowo, na naszej stronie możesz wykonać płatność on-line.

aktywna strona internetowa

Jak utrzymać Twoją stronę aktywną?

Jak widzisz, utrzymanie aktywnej i angażującej strony internetowej wiąże się z pokonywaniem licznych wyzwań. Mogą nimi być ograniczone zasoby, spadek zainteresowania prowadzeniem strony, brak czasu i zmiana priorytetów. Jak pokonać te przeszkody? Oto trzy wskazówki, które pomogą utrzymać Twoją stronę internetową aktywną:

  1. Skorzystaj ze sztucznej inteligencji

Wraz z szybkim rozwojem technologii, sztuczna inteligencja zdecydowanie pomaga w tworzeniu treści. Narzędzia AI, takie jak ChatGPT od OpenAI, generują treści, oszczędzając Twój czas i wysiłek. Dzięki sztucznej inteligencji przygotujesz wpisy na bloga, treści na social media czy konspekt newslettera. Zaktualizujesz strony internetowe, nie poświęcając przy tym znacznej ilości czasu.

  1. Skorzystaj z zespołów specjalizujących się w tworzeniu stron internetowych

Świat obfituje w utalentowanych programistów stron internetowych, grafików i twórców treści, którzy oferują swoje usługi w pakiecie. W MSERWIS.pl łączymy Cię z profesjonalistami, którzy przyczynią się do rozwoju Twojej strony internetowej. W ten sposób nie musisz samodzielnie radzić sobie z zarządzaniem strony internetowej. Delegując zadania, takie jak utrzymanie witryny, tworzenie treści czy prace projektowe, możesz spać spokojnie. Twoja strona pozostanie aktualna i atrakcyjna, a Ty nie poświęcisz na to całego swojego czasu.

  1. Usługi hostingowe dopasowane do Ciebie

Przejście na usługi konkretnych dostawców, takich jak MSERWIS.pl pomoże Ci prowadzić biznes na własnych zasadach. Oferujemy hosting dostosowany do Twoich potrzeb, a migracja usług hostingowych jest bezpłatna! Codziennie wykonywanie kopii zapasowych, zwiększona wydajność strony czy nielimitowany transfer danych. W MSERWIS.pl pomożemy Ci utrzymać stronę internetową w sieci, nie przekraczając przy tym założonego przez Ciebie budżetu.

Czego nas uczą nieaktywne strony internetowe?

Choć na przestrzeni lat wiele stron internetowych pozostało nieaktywnych, powinniśmy je traktować jako kroki w stronę lepszego Internetu. Przypominają nam one o ciągłym procesie uczenia się i popełniania błędów, które są niezbędne w każdym procesie rozwoju. Więc jeśli dziś postanowiłeś zamknąć jeden projekt – nie przejmuj się. Być może kolejny otworzysz za pomocą odpowiednich narzędzi, wsparciem zespołu, a regularne uzupełnianie treści przyniesie oczekiwane efekty. Będziemy Ci towarzyszyć na każdym z tych etapów. 

magda

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *