Rynek domen w 2023 roku

rynekdomen2023

Przez ostatnie 20 lat powierzyliście nam rejestrację setek tysięcy domen. Nieustannie obserwujemy rynek, by móc się dla Was rozwijać. Co roku analizujemy również nadchodzące trendy, by móc zaproponować jak najlepiej dostosowaną ofertę dotyczącą domen, a także usług około domenowych.

Zastanawiacie się co nas czeka w 2023 roku, jeśli chodzi o rynek domen? Przeczytajcie artykuł i sprawdźcie na co warto zwrócić uwagę w 2023 roku!

Domena .com niezmiennie na pierwszym miejscu

Na koniec trzeciego kwartału 2022 roku Verisign (rejestr domen globalnych) utrzymywał ponad 160 milionów domen .com. Wydawałoby się, że czasy świetności domeny .com dawno minęły, głównie ze względu na wyczerpanie popularnych nazw czy niedawne podwyżki cen. Okazuje się jednak, że wciąż wiele firm decyduje się na rejestrację domen .com dla swoich marek z uwagi na jej globalny zasięg.

domeny narodowe
Top 10 domen narodowych według liczby utrzymywanych domen – źródło: https://www.verisign.com/assets/domain-name-report-Q32022.pdf

Wybierając abstrakcyjną nazwę dla swojej firmy, dajecie sobie szansę na rejestrację unikatowej domeny w rozszerzeniu .com. Dzięki łatwo wpadającemu w pamięć rozszerzeniu nie tylko zbudujecie rozpoznawalną markę, ale będziecie umacniać jej pozycję przez lata. Domena .com jest domeną globalną, przez to równolegle wskazuje kierunek, w którym będzie się rozwijać marka.

Domeny narodowe również na podium!

Oczywiście rejestracja domeny .com nie zamyka drzwi rozwoju na poszczególnych rynkach. Według raportu Verisign “The Domain Name Industry Brief”, zaraz za domeną .com na drugim i trzecim miejscu znajdziecie domeny .cn i .de.

Domeny .cn od lat stanowią ogromną część rynku i stale umacniają swoją pozycję. W naszych artykułach niejednokrotnie mogliście znaleźć informacje na temat rynku domen chińskich. A raz poświęciliśmy tej tematyce osobny artykuł – “Jakie nazwy domen warto rejestrować w Chinach”. Jeśli zastanawiacie się nad ekspansją na rynek Dalekiego Wschodu, zachęcamy Was do rejestracji domen .cn. W ten sposób pokażecie, że jesteście obecni na rynku chińskim.

Zaraz za domeną .cn swój kawałek tortu dzierży domena .de, a więc domena naszych zachodnich sąsiadów. W trzecim kwartale 2022 roku na rynku było zarejestrowanych ponad 17 milionów niemieckich domen. Nie dziwi nas ten wynik, ponieważ zauważyliśmy, że domeny niemieckie (zaraz po domenach .pl) to najczęściej rejestrowane domeny w naszym serwisie, jeśli chodzi o domeny narodowe. Rejestracja domen .de jest stosunkowo prosta i odbywa się online. Wystarczy wybrać nazwę, opłacić jej rejestrację i w ciągu kilku minut możecie się cieszyć nową domeną w Waszym portfolio.

Wśród domen narodowych prym wiedzie również domena .uk z wynikiem ponad 11 milionów zarejestrowanych rozszerzeń. To jedna z najpopularniejszych końcówek w Wielkiej Brytanii (oprócz domeny .co.uk). Rejestracja domen na Wyspach Brytyjskich jest równie prosta co domen .de, a jak widzicie, rynek brytyjski również pomieści wiele nazw. Gospodarka brytyjska jest jedną z największych w Europie, dlatego w 2023 roku rozważcie ekspansję na tej kraj. Mogą Wam w tym pomóc dwa artykuły:

oraz

Po przeczytaniu tych artykułów nie powinniście mieć wątpliwości co do rentowności wybranych rynków, a także tego, w jaką stronę iść.

W 2023 roku domena .com nie zwalnia tempa i wciąż warto śledzić dostępność wolnych nazw oraz rejestrować najbardziej dla Was wartościowe domeny w rozszerzeniu .com.

Rynek domen narodowych również zaprasza do rejestracji i bazując na statystykach z raport Verisign będzie tylko rósł. W artykule: E-commerce w 2022 roku – europejskie rynki warte uwagi, możecie się przekonać, w jakie rynki warto zainwestować. Przekonajcie się, jak Europa otwiera swoje drzwi na Wasze pomysły biznesowe.

Nowe domeny nie takie nowe?

Nowe domeny to te, które nie są w żaden sposób powiązane z domenami narodowymi czy globalnymi. Ich uruchomienie następuje sukcesywnie od 2013 i każdego roku abonentom przybywa kilka nowych rozszerzeń. To oznacza, że od 10 lat nowe domeny stale pojawiają się na rynku, wciąż go poszerzając i na ten moment nie widzimy końca tego zjawiska. Przed nami jeszcze wiele domenowych premier.

nowe domeny
Na podstawie raportu Verisign: https://www.verisign.com/assets/domain-name-report-Q32022.pdf

Rok 2021 przyniósł ponad 28 milionów zarejestrowanych nowych rozszerzeń. Skoro nowe domeny mają się świetnie, to jakie jest najpopularniejsze 10 domen? To ilustruje powyższa grafika. Na pewno zaskoczeniem jest popularność domeny .xyz. Skąd tak duża ilość utrzymywanych domen? Decydujący wpływ miało kilka czynników:

  • brak restrykcyjnych warunków rejestracji,
  • stosunkowo niska cena zarówno rejestracji jak i odnowienia domeny .xyz,
  • marketing rejestru zapraszający wszystkie pokolenia do podzielenia się swoimi treściami w sieci.

Zachęcamy Was do dołączenia do licznego grona abonentów domen .xyz. Jeśli jesteście zainteresowani rejestracją domen .xyz w Domeny.tv, zrobicie to pod tym linkiem.

Analizując raport Global domain report, wydany przez serwis Sedo.com, cieszy nas również wykorzystywanie domen .shop oraz .site, bo to przykłady domen, które w łatwy sposób można wykorzystać w każdej branży ze świadomością, że podkreślą one Waszą działalność on-line.

Na rynku domen nowych trendują od dłuższego czasu również domeny określające nazwy dużych miast, jak np. .berlin, .tokyo, .nyc czy .amsterdam. Szacuje się, że w 2023 roku będziemy spotykać coraz więcej domen wykorzystujących te końcówki. Zastanawiacie się jak je wykorzystać? Choćby do określenia lokalizacji biura, prowadzenia bloga związanego z danym miastem czy wypromowania własnego, lokalnego biznesu.

Prerejestracje nowych domen znajdziecie na naszej stronie, a wszystkie nowe domeny, dostępne do rejestracji (jest ich ponad 900) możecie podejrzeć w bazie domen. W 2023 nowe domeny skutecznie będą rozpychały się na rynku domen i nic nie zapowiada, aby ich popularność miała maleć.

rynek domen 2023

Ostatni będą pierwszymi – trendowe hasła 2023 roku

Już w zeszłym roku poruszaliśmy najpopularniejsze tematy w branży, które w tym roku wręcz wybuchną i zawładną rynkiem:

  1. NFT, kryptowaluty oraz blockchain. W tym temacie napisaliśmy dość obszerny artykuł: Czym różnią się domeny NFT od tradycyjnych domen? – wady i zalety domen NFT. W artykule opisaliśmy zupełnie nową grupę domen, którą porównaliśmy z tradycyjnymi domenami. Sprawdźcie o czym niebawem będzie pisał cały Internet!
  2. Metaverse i web 3.0 to kolejne, zaraz po NFT hasło, które będzie coraz częściej wyszukiwane, a domeny z tymi frazami będą rejestrowane. Czym jest metaverse? Sprawdźcie w artykule: Web 3.0 & Metaverse – następna generacja Internetu.
  3. Domena .io dla startupów oraz firm z branży technologicznej. Pierwotnie domena .io była przeznaczona dla Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, natomiast z czasem domena zaczęła być wykorzystywana przez firmy technologiczne, produkujące kod czy wydające aplikacje. Jej popularność wciąż rośnie, prawdopodobnie ze względu na brak restrykcji przy jej rejestracji, a także stosunkowo niską cenę.

Rynek domen w 2023 roku? Niewyczerpany!

Wydawać by się mogło, że czasy świetności domen globalnych i narodowych minęły – nic bardziej mylnego. Bazując na raporcie dostarczonym przez Verisigin, zarówno domeny .com i narodowe w tym roku nadal będą zdobywały nowych abonentów, a rynek domen nieprzerwanie będzie rósł. Swoją cegiełkę dołożą również domeny nowe i popularność tematów technologicznych związanych z NFT oraz metaverse. 

Zastanawialiście się, co jeszcze może wpłynąć na rynek domen? Dajcie nam znać w komentarzach!

magda

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *