Znamy już oficjalne statystyki dotyczące domeny .pl za rok 2020

Statystyki domeny .pl w 2020 roku 1

W ostatnim artykule przeanalizowaliśmy wewnętrzne dane dotyczące niektórych domen w naszym serwisie. Teraz nadszedł czas na oficjalne statystyki od rejestru NASK. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiecie się jak wypadł 2020 rok na tle pozostałych lat. Dzięki niemu poznacie ciekawe fakty związane z rynkiem domeny .pl.

Ile było aktywnych nazw domeny .pl w 2020 roku? 

Roczne zestawienie liczby aktywnych nazw domeny .pl. Źródło: www.dns.pl

Na koniec 2020 rejestr NASK odnotował 2473487 aktywnie działających nazw domen z rozszerzeniem .pl. To o 40004 (1,59%) mniej w porównaniu z poprzednim rokiem i o 123261 (4,74%) w porównaniu z 2018. Widać zatem utrzymującą się tendencję malejącą. 

Podobna sytuacja tyczy się domen IDN, czyli z polskimi znakami diakrytycznymi. W 2020 odnotowały one spadek do 28377 aktywnych nazw. Dla porównania w 2019 wynik ten wyniósł 31889, a w 2018 – 35797, czyli względem 2020 liczba zmalała odpowiednio o 11% oraz o 20,73%. 

Roczne zestawienie aktywnych nazw IDN w domenie .pl. Źródło: www.dns.pl

Ile było rejestracji nazw domeny .pl w 2020 roku? 

Liczba rejestracji nazw domeny .pl. Źródło: www.dns.pl

Ku naszemu zaskoczeniu rok 2020 nie był również owocny pod względem nowych rejestracji, pomimo iż w naszym serwisie odnotowaliśmy ponad 200% przyrost w postaci dziesiątek tysięcy świeżo utworzonych nazw .pl. 

W 2020 NASK odnotował 743659 nowoutworzonych nazw domen. Dla porównania w 2019 było ich 814420, a w 2018 – 907205. To o blisko 8,69% oraz 18,03% mniej w zestawieniu z 2020. W tym przypadku malejąca tendencja może być spowodowana nieuniknioną, kończącą się dostępnością prostych do zapamiętania i wartościowych nazw.  

Ile było transferów domeny .pl między rejestratorami w 2020 roku? 

Liczba transferów nazw domeny .pl. między rejestratorami. Źródło: www.dns.pl

Duży spadek, ale tym razem bardziej na plus zauważalny jest w przypadku transferów zewnętrznych między rejestratorami, czyli przenoszenia domeny od jednego operatora do drugiego. Rok 2020 z wynikiem 115395 transferów wypadł o ok. 19,16% lepiej w porównaniu z 2019, w którym odnotowano 137508 przeniesień. Malejąca tendencja może wskazywać na ogólne zadowolenie z obsługi klienta i jakości świadczonych usług przez rejestratorów.

Ile było założonych opcji na nazwy w domenie .pl w 2020 roku? 

Liczba założonych opcji na nazwy w domenie .pl. Źródło: www.dns.pl

 

2020 w porównaniu do 2019 cieszył się zauważalnie większym zainteresowaniem na zakładanie opcji na domenę – możliwość zarezerwowania sobie pierwszeństwa do jej zakupu, w momencie gdy domena wygaśnie lub zostanie skasowana. W 2020 NASK odnotował 12730 opcji, co daje liczbę większą o 3193 (+33,48%) w zestawieniu do wcześniejszego roku. W serwisie Domeny.tv koszt takiej inwestycji wynosi 35 zł netto i jest ona ważna przez kolejne 3 lata od momentu jej założenia.

Ile nazw domeny .pl zostało uwolnionych po wcześniejszym usunięciu w 2020 roku? 

Liczba uwolnionych nazw w domenie .pl po jej wcześniejszym usunięciu. Źródło: www.dns.pl

Zaskakujący wynik w postaci 17380 domen można odnotować w przypadku uwolnionych nazw z powodu ich wcześniejszego usunięcia, czyli natychmiastowego zakończenia okresu rejestracji. To praktycznie taki sam rezultat jak sprzed 3 lat i jest on większy o 255,27% w porównaniu z 2019 rokiem. Wynik może wskazywać na to, że zarejestrowane domeny łamały prawne warunki, np. w postaci podszywania się pod cudze marki czy używania czyjegoś znaku towarowego. Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziecie w artykułach na naszym blogu: 

Ile było nazw domeny .pl uwolnionych z powodu braku odnowienia w 2020 roku?

Liczba uwolnionych nazw w domenie .pl z powodu braku odnowienia. Źródło: www.dns.pl

Rok 2020 wskazuje na spore przywiązanie abonentów do swoich nazw w rozszerzeniu .pl, ponieważ liczba uwolnionych domen z powodu braku przedłużenia wyniosła 790571, czyli o 90601 mniej w zestawieniu do 2019. Liczba zmalała o ok. 10,28%. 

Ile nazw domeny .pl zostało odnowionych w 2020 roku? 

Ogólna liczba odnowionych nazw w domenie .pl. Źródło: www.dns.pl

Liczba odnowień domeny .pl w 2020 roku jest bardzo wyrównana względem ostatnich lat i wynosi 1707431. Wskazuje to na przywiązanie abonentów do posiadanych domen, ponieważ stale przedłużają ich ważność.

Jak często dokonywano zmian abonenta nazw domeny .pl w 2020 roku? 

Częstotliwość zmian abonenta nazw domeny .pl. Źródło: www.dns.pl

Ostatni ranking dotyczy liczby cesji domen, która w 2020 wyniosła 100641, czyli o 3983 mniej w zestawieniu z 2019 i o 32361 mniej w porównaniu z 2018. Oznacza to, że przywiązanie abonentów do swoich domen w rozszerzeniu .pl stale wzrasta.

Podsumowanie

Statystyki dotyczące domeny .pl w 2020 roku są dosyć rozbieżne, to znaczy, że można doszukać się w nich zarówno pozytywnych aspektów, jak i negatywnych. 

Przede wszystkim na korzyść przemawia znaczne przywiązanie abonentów do swoich domen. Świadczą o tym pomiary liczby cesji i uwolnionych domen z powodu braku ich odnowienia w zestawieniu do ubiegłych lat oraz utrzymana tendencja przedłużania ważności domen. Oprócz tego zauważalna jest mniejsza liczba transferów między rejestratorami, co może świadczyć o ogólnym zadowoleniu abonentów z jakości świadczonych usług przez rejestratorów. Ponadto w 2020 widać większe zainteresowanie zakładaniem opcji na nazwy domen w rozszerzeniu .pl. 

Do minusów zaliczyć można utrzymujący się spadek liczby rejestracji oraz aktywnych nazw domen, w tym IDN. Ponadto niepokojący jest przyrost domen usuniętych przed czasem ich wygaśnięcia, co może świadczyć o zwiększonej ilości prób oszustw.

 

Pomimo ogólnego spadku rejestracji, nasz serwis w 2020 cieszył się ponad 200% przyrostem w porównaniu do 2019. Dołożymy wszelkich starań żeby w 2021 wartość utrzymała swoją tendencję wzrostową i wszyscy abonenci domen byli dalej zadowoleni z jakości oferowanych usług. 

A czy Ty odczułeś jakieś subiektywne zmiany związane z domeną .pl w 2020 roku?

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „Znamy już oficjalne statystyki dotyczące domeny .pl za rok 2020

  1. Smartbuzz

    Nie jest tak źle. Myślałem, że sytuacja w której jesteśmy bardziej przełożyła się również na gorsze statystyki. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *