Co czeka domeny w 2023? Przegląd interesujących wydarzeń

domeny 2023

Na początku roku pisaliśmy o rynku domen internetowych w 2023 roku. W artykule podsumowaliśmy 2022 rok i zasugerowaliśmy tematy, które będą warte uwagi w 2023 roku, analizując 2022 rok. Tym razem, analizując Global Domain Report sprawdziliśmy przewidywania dwóch największych serwisów domenowych. Ciekawi wniosków?

Raport Global Domain Report powstał dzięki współpracy niemieckiego rejestratora InterNetX oraz serwisu do sprzedaży domen na rynku wtórnym Sedo.com. Na tej podstawie dowiedzieliśmy się jaki będzie 2023 rok, jaki był rok 2022 i jak w tym wszystkim odnajduje się domena .pl.

Jakie wnioski wyciągnął jeden z największych rejestratorów na świecie? Czego możemy się spodziewać w 2023 roku? Część tematów jest zgodna z naszymi oczekiwaniami, a inne nas zaskoczyły. Zapraszamy Cię do przeczytania artykułu, jeśli chcesz wiedzieć, co czeka Ciebie i Twoje domeny w 2023 roku.

2022 rok dał nam…

Obecnie rynek liczy prawie 2000 rozszerzeń: nowych i narodowych. To ogromny wybór, a nasza oferta liczy blisko 1100 z nich i jest największą w Polsce. W 2022 roku mogliśmy obserwować takie wydarzenia jak:

nowe domeny 2023

…nowe domeny

W 2022 roku oczekiwaliśmy uruchomienia takich domen jak:

 • .day – którą możesz celebrować każdy dzień, czy nietypowe święto. Niska cena rejestracji i utrzymania powinna skusić Cię do rejestracji.
 • .au – długi czas rejestr domeny australijskiej pozwalał tylko na rejestrację domen .com.au. 24 marca 2022 roku ten fakt się zmienił i dziś wszyscy mogą się cieszyć domeną .au.
 • .boo – o domenie .boo, która do publicznej rejestracji trafiła 15 listopada, pisaliśmy nieco wcześniej, w artykule .boo – domena albo psikus!, gdzie znajdziesz inspiracje do rejestracji wybranych nazw.
 • .rsvp – to stosunkowo niedroga domena, która sprawi, że wszelkie zaproszenia nie pozostaną bez odpowiedzi! Zarejestruj ją, gdy zajmujecie się planowaniem uroczystości, np. ślubów, przyjęć urodzinowych i tworzycie wirtualne zaproszenia czy organizujecie eventy.
 • .kids – domena o dzieciach i dla dzieci. Domena .kids dla wszystkich! to artykuł, w którym opisujemy misję rejestru oraz podpowiadamy, komu ta domena przyniesie najwięcej pożytku!

Wielu ekspertów wskazuje, że 2022 rok był wyzwaniem: wojna, inflacja czy fale pandemii w niektórych częściach świata. To elementy codziennego życia, w których musiał się odnaleźć rynek domen. Z drugiej strony 2022 był pierwszym rokiem, w którym powoli “wychodziliśmy do ludzi”. Organizowane były pierwsze wydarzenia offline, jak na przykład forum ICANN 74 w Hadze, gdzie omawiano najważniejsze aspekty związane z zarządzaniem i utrzymywaniem domen internetowych.

… i ciekawe inwestycje

Rok 2022 to ponad 349,9 milionów zarejestrowanych domen, choć ogólna ilość rejestracji w porównaniu do 2021 roku spadła o 4%. Interesujące jest to, że o ⅓ wzrosła rejestracja rozszerzeń należących do krajów Afryki. O najpopularniejszych domenach w 2022 roku i tych, na które warto zwrócić uwagę w 2023, pisaliśmy w artykułach:

oraz

Koniecznie przeczytaj te dwa artykuły, bo są niczym przewodnik po gęstej, domenowej dżungli. Poprowadzą Cię do ukrytego wodospadu, o którym mało kto wie.

inwestycja w domeny

Spadki, spadki, wzrosty

Raport Global Domain Report analizuje również top 20 domen narodowych wraz z ich utrzymaniem. Domeny polskie (.pl) zajmują w tym rankingu ostatnie, 20 miejsce i niestety od dwóch lat notują 1-2% spadek rejestracji. Niemniej jest ich ponad 2,5 miliona i w Europie, pod względem rejestracji plasują się na ósmym miejscu

Najczęściej rejestrowaną domeną w Europie, jest domena naszych sąsiadów, Niemców, którzy na ten moment utrzymują ich ponad 17 milionów. To tylko dobrze świadczy o tym, gdzie warto lokować swoje kapitały. W Domeny.tv zarejestrujesz swoją domenę .de bez dodatkowych wymagań on-line. Wystarczy, że wpiszesz wybraną nazwę.

Jeśli spojrzymy za ocean, to wbrew pozorom nie domena .us święci triumfy, a… domena Brazylii – .br, z zarejestrowanymi 5 milionami nazw. Domena .br nie jest dostępna, ale oferujemy alternatywę – domenę .com.br. Zaraz za domeną .br znajduje się domena Kolumbii – .co, jako alternatywa dla domeny .com. Obydwie domeny zaliczyły wzrost rok do roku i mamy nadzieję, że tak będzie również w 2023 roku. Początek roku sprzyja inwestycjom, dlatego zachęcamy do rejestracji domen .co, dopóki wybrane nazwy są dostępne.

Rozglądając się nieco na południe od Polski (i Europy), widzimy fenomen, który nie występuje nigdzie indziej – rejestracja domen w krajach Afryki sukcesywnie wzrasta. Najwięcej nazw utrzymuje rejestr domen .ga (Gabon), bo prawie 9 milionów, ale notuje również najwyższy przyrost – o 32%.

Co nam przyniesie 2023?

Przede wszystkim możliwość rejestracji nowych domen. Kto śledzi trendy i czeka na nowe rozszerzenia, ten w 2023 roku się nie zawiedzie.

Za sobą mamy już premierę domeny .giving. Dokładnie 20 stycznia 2023 rejestr umożliwił nam jej rejestrację.

W maju 2023 roku możemy spodziewać się również uruchomienia domeny .bot, która odpowiada na jeden z najczęściej poruszanych tematów ostatnich lat, czyli chatbotów oraz sztucznej inteligencji. W ślad za nią, prawdopodobnie w połowie roku, do rejestracji zostanie również uruchomiona domena .channel.

Największe uruchomienie rejestracji domen dotyczy jednak rejestru Google (tak, Google posiada gałąź firmy, która zarządza domenami). Tutaj możemy spodziewać się włączenia takich domen jak:

Jak widzisz, rozpiętość tematów jest ogromna i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety nie znamy na ten moment cen nowych domen, ale zapraszamy Cię do obserwowania naszych mediów. Śledźcie naszą stronę oraz newsletter, gdzie na pewno poinformujemy Cię o możliwości prerejestracji nowych domen.

Najszybciej rozwijające się domeny

Pisząc o zapowiedziach, warto cofnąć się do “wschodzących gwiazd”, czyli najszybciej rozwijających się rozszerzeń. Tempo wzrostu niektórych domen może zadziwiać. Jednocześnie ta sytuacja pokazuje, że rynek chętnie chłonie i potrzebuje nowych domen. Jak zatem kształtowały się realia w 2022 roku? Po kolei przedstawiamy rozszerzenie i jego wzrost procentowy rok do roku:

 • .foundation – 260%,
 • .in – 197%,
 • .social – 153%,
 • .solar – 140%,
 • .tw – 134%,
 • .ae – 118%,
 • .gg – 118%,
 • .me – 79%,
 • .se – 69%,
 • .pl – 67%,
 • .org – 43%,
 • .email – 38%,
 • .jobs – 36%,
 • .website – 34%,
 • .energy – 26%.

Sytuacja w top 15 najszybciej rozwijających się domen w 2022 roku wygląda interesująco. Jeśli zastanawiasz się, skąd takie, a nie inne domeny znalazły się na liście, to spieszymy z faktami:

Jak szacują eksperci, rozwój poszczególnych domen, w tym nowych rozszerzeń z pewnością będzie postępował, choćby ze względu na ogromny trend rozwoju marek osobistych czy chęci rozwoju małych, lokalnych biznesów, jak ma to miejsce obecnie w Austrii. Mówi się również o powrocie do czasów pre-pandemicznych, czyli nieco stabilniejszego rynku i rejestracji droższych domen z rynku wtórnego. Z pewnością warto inwestować w nowe domeny, które nie tylko oferują szeroką pulę atrakcyjnych nazw. Jak pokazują dane z raportu Global Domain Report, nowe rozszerzenia nie pozostają w tyle i na wtórnym rynku obserwujemy interesujące transakcje. Mowa tutaj między innymi o sprzedaży best.casino za 60 tysiecy dolarów, czy wallet.one wartej 49 tysięcy dolarów.

sprzedaz nowych domen
Top10 sprzedaży nowych domen w 2022 roku w serwisie Sedo.com

Domeny w 2023 roku?

Niezaprzeczalnie rynek domen będzie rósł. Rozrost sztucznej inteligencji i technologii, wzrost użytkowników Internetu, a za tym ilość urządzeń oraz wzrost platform e-commerce i sklepów abonamentowych sprawią, że rynek domen internetowych będzie zyskiwał na wartości. Widać to nie tylko za sprawą rozwijającego się Web3 oraz AI. Przekłada się to na zainteresowanie domenami .ai oraz .io. Sprzedaż nazw w tych rozszerzeniach (na wtórnym rynku) potrafi osiągnąć nawet 50 tysięcy dolarów za pojedynczą domenę. Jeśli interesuje Cię domena .io, to w artykule: Domena .io – najczęściej wyszukiwana domena w Google w 2022 roku. W czym tkwi jej fenomen? znajdziesz więcej informacji.

Również Afryka to doskonały przykład tego, że coraz więcej osób chce i będzie miała dostęp do Internetu. Część rejestrów oferuje darmowe rejestracje, tym samym ułatwiając start biznesu on-line. Internet staje się coraz większą częścią naszego życia, dlatego odpowiednia strategia odpowiadająca za utrzymanie domen będzie kluczowa dla biznesów. Tych małych i tych dużych.

magda

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *