W jakie domeny warto inwestować w 2023 roku? Najpopularniejsze domeny na świecie

okladka dtv inwestowanie w domeny 2023 1

W trzecim kwartale 2022 roku rejestr Verisign zanotował około 349.9 miliona zarejestrowanych domen najwyższego poziomu. Liczba robi wrażenie, jednak czy to faktycznie tak dużo? Jak myślisz, jaka jest tendencja rejestracji w porównaniu do wcześniejszego roku? Czy w 2022 domen przybyło, czy może ich liczba zmalała? 

Otóż w trzecim kwartale 2021 roku zarejestrowanych było około 364.6 miliona domen, czyli o 14,7 miliona lub 4.2% więcej niż w 2022. Dodatkowo w drugim kwartale 2021 roku wszystkich zarejestrowanych domen było około 370,7 milionów. Zatem, czy w 2023 warto interesować się inwestowaniem w domeny pomimo zauważalnej tendencji spadkowej? Jak najbardziej tak! Jednak przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, zachęcamy Cię do zweryfikowania, którymi rozszerzeniami szczególnie warto się zainteresować i które z nich są rejestrowane najchętniej. A właśnie w tym artykule znajdziesz najświeższe informacje na ten temat. 

Jak inwestować w domeny internetowe?

Inwestowanie w domeny to proces ich kupowania w celu późniejszej odsprzedaży z zyskiem, gdy będzie na nie popyt. Historycznymi przykładami sprzedaży wartościowych domen są: buisness.com zakupione za 350 mln dolarów czy lasvegas.com nabyte za 90 milionów dolarów

Domeny kupisz na rynku pierwotnym i wtórnym. Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety, o których szczegółowo pisaliśmy na naszym blogu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na domenę z rynku pierwotnego czy wtórnego, będziesz mógł poinformować potencjalnych nabywców o chęci jej sprzedaży, korzystając z usługi parkingu domen. W Domeny.tv usługa jest całkowicie bezpłatna i polega na pozostawieniu na stronie (domenie) krótkiej informacji z namiarem do Ciebie. 

inwestowanie w domeny parking domen w domeny.tv
Parking domeny w Domeny.tv

Inwestując w domeny warto, żebyś znał sposoby na ich przejęcie. Dzięki nim będziesz w stanie za regularną opłatę kupić domeny warte nawet tysiące złotych. Jednym ze sposobów okazjonalnego nabycia nazw w domenie .pl jest skorzystanie z usługi opcji na domenę. Polega ona na tym, że wykupujesz sobie pierwszeństwo do zarejestrowania domeny. Jeśli aktualny abonent danej domeny nie przedłuży jej ważności w terminie, to będziesz mógł ją nabyć z pierwszeństwem. Opcja na domenę jest aktywna przez 3 lata i nie jest jednoznaczna z gwarantowanym zakupem.  

Przy tworzeniu nazw domenowych korzystaj z narzędzi do badania popularności słów kluczowych, np. planera słów kluczowych od Google Ads. Przyda Ci się to w późniejszym etapie do wspierania biznesu w jego wyszukiwaniu w Google. Dodatkowo szukaj ciekawych pomysłów nazewniczych. Jeśli nie wiesz, gdzie je znaleźć, to skorzystaj z e-booka o namingu. To największy w Polsce, darmowy zbiór wskazówek dotyczący tworzenia nazw autorstwa Konrada Gurdaka. Dzięki niemu zaplanujesz swój projekt namingowy, w oparciu o 5 kluczowych etapów tworzenia nazwy.

Przy inwestowaniu w domeny internetowe kluczowa jest również wiedza z zakresu szacowania ich wartości, ponieważ domeny nie są sobie równe, a ich wartość zależy od wielu czynników. Między innymi od długości domeny, złożoności, łatwości zapamiętania i wymówienia, jej historii czy panujących trendów z nią związanych. Niezwykle istotne jest także rozszerzenie, którego użyjesz.

Polecamy Ci, korzystanie z naszej wyszukiwarki domen za każdym razem, gdy masowo i za jednym zamachem będziesz chciał sprawdzić, dostępność nazwy w wybranych rozszerzeniach.

W jakie domeny chcą inwestować internauci w 2023 roku? Top 10 pożądanych rozszerzeń 

Z ankiety przeprowadzonej na niezależnym forum domenowym namepros.com dowiedzieliśmy się, jakie domeny są pożądane przez internautów w 2023 roku. Na dzień 16.02.2023 zostało oddanych 293 głosów przez 118 ankietowanych, którzy mogli głosować na maksymalnie 4 interesujące ich rozszerzenia. Chociaż próba reprezentatywna może wydawać się niewielka, to podkreślamy, że ankiety dotyczące typów inwestycyjnych w domeny nie są zbyt popularne. Weź także pod uwagę bezpłatny charakter ankiety, to że w dalszym ciągu ona trwa oraz dosyć specyficzny badany temat, jakim są domeny.

Przedstawiamy wynik ankiety z pierwszymi 10-cioma miejscami. 

top 10 najchętniej rejestrowanych domen w 2023
Top 10 miejsc z najbardziej pożądanymi domenami w 2023 roku. Głosowanie przeprowadzone na blogu domenowym namepros.com. Statystyki na 7.02.2023 rok. Zostało oddanych 292 głosów przez 117 głosujących. Źródło: https://www.namepros.com/blog/domain-name-investors-make-predictions-for-2023.1291544/ 

Z ankiety dowiedzieliśmy się, że najbardziej pożądaną domeną jest .com i około 84% ankietowanych planuje zainwestować w nazwę w tym rozszerzeniu w 2023 roku. Kolejno na drugim i trzecim miejscu znalazły się .xyz (zainteresowanie domeną na poziomie 35%) oraz .org (zainteresowanie domeną na poziomie 23%). Internauci widzą potencjał w domenach .co – jako krótsza alternatywa .com i .in., która jest przypisana Indiom. Dodatkowo zauważalne jest faworyzowanie domen utożsamianych z nowoczesną branżą technologiczną: .io, .ai czy .app.

Top 10 najpopularniejszych domen w 2023 roku 

Z raportu przeprowadzonego przez Verisign pod koniec 2022 roku wynika, że najpopularniejszą domeną i silnym liderem jest .com, która posiada 160.9 miliona rejestracji. Na drugim miejscu znalazła się chińska domena .cn, a na trzecim niemieckie .de. Następnie, również w dziesiątkach milionów rejestracje rozłożyły się na domeny .net, .uk i .org.  

Jeśli chcesz posiadać domeny, które będą rozpoznawalne przez jak największą grupę osób i cieszyły się wypracowanym autorytetem, to powinieneś zainteresować się top 10 najpopularniejszymi rozszerzeniami pod względem zarejestrowanych nazw. 

najpopularniejsze domeny internetowe w 2022 roku
Statystyki domenowe z trzeciego kwartału 2022 roku Źródło: https://www.verisign.com/en_US/domain-names/dnib/index.xhtml?section=tlds 

Top 10 najpopularniejszych domen krajowych w 2023 roku

Poznałeś już listę domen, w które planują inwestować użytkownicy forum domenowego w 2023 roku oraz ogólny ranking domen, które cieszą się największym zainteresowaniem. Teraz przekonaj się, jakie rozszerzenia ze względu na kategorie są najczęściej rejestrowane według globalnych statystyk na 2023 rok. 

Według statystyk dostarczonych przez serwis Statista.com, czyli lidera wśród dostawców danych rynkowych i konsumenckich, w styczniu 2023 roku wyróżniamy 5 domen z liczbą rejestracji mierzonych w dziesiątkach milionów:

.tk, .cn, .de, .uk, .ru. Pozostałymi popularnymi domenami są: .ga, .cf, .ml, .nl, .br. 

Powinieneś wiedzieć, żeby nie sugerować się domenami: .tk, .ga, .cf, .ml, ponieważ w niektórych serwisach zarejestrujesz je za darmo. Takie domeny obarczone są brakiem praw do nich, czyli niemożliwością odsprzedaży oraz złą sławą. Więcej na temat “darmowych domen” poczytasz na naszym blogu.  

Po przefiltrowaniu top 10 domen krajowych, godnymi polecenia domenami pod względem światowej popularności są: .cn, .de, .uk, .nl i .br. 

Zainwestowanie w nazwy w popularnych domenach krajowych będzie dobrym wyborem, jeśli prosta i ciekawa nazwa będzie dostępna w danym rozszerzeniu narodowym. 

wiodące krajowe domeny nAJWYŻSZEGO POZIOMU W 2023 ROKU
Przewodnie krajowe domeny najwyższego poziomu w 2023 roku Źródło: https://www.statista.com/statistics/266721/sales-of-cc-top-level-domains/ 

Top 10 najpopularniejszych nowych domen w 2023 roku

Według wykresu od serwisu Ntldstats.com, który zajmuje się wyłącznie statystykami domen i codziennie aktualizuje dostarczane dane, 6 lutego 2023 roku pod względem liczby rejestracji wyróżniamy 10 nowych domen: 

 1. .xyz 
 2. .online
 3. .top
 4. .shop
 5. .site
 6. .store
 7. .icu
 8. .cyou
 9. .vip
 10. .live

Dzięki wykresowi widzisz, które nowe domeny są najchętniej rejestrowane przez internautów na świecie. Nowe rozszerzenia domen są świetną alternatywą dla popularnego .com, a przy wkomponowaniu ich w określoną nazwę mogą skutecznie podkreślać zakres prowadzonej działalności i być zachęcające dla wielu inwestorów. 

popularność nowych domen w 2023 roku
Popularność nowych domen w 2023 roku. Źródło: https://ntldstats.com/tld 

Top 10 najpopularniejszych domen w 2022 roku w Domeny.tv

Poznałeś już najpopularniejsze domeny na świecie w 2022 i początku 2023 roku. Teraz pokażemy Ci zawężone statystyki dla lokalnego, polskiego rynku przedstawiające 10 najczęściej rejestrowanych domen w 2022 roku w serwisie Domeny.tv. 

ranking domen w domeny.tv w 2023
Ranking domen w domeny.tv w 2023 roku. Opracowanie własne.

Najczęściej rejestrowaną domeną w serwisie Domeny.tv jest .pl. W 2022 roku zarejestrowało ją 60,54% osób. Na drugim miejscu ukształtowała się .eu – 7,54% wszystkich rejestracji. Dopiero na trzecim miejscu pojawiła się .com z 6,18% rejestracji. Zaraz za nią z wyróżniającym się wynikiem znalazło się rumuńskie rozszerzenie .ro z – 3.11%.  Pozostałe domeny to dwie domeny globalne .net i .org oraz domeny należące do bliskich sąsiadów Polski. 

Nasz wykres jest dobrym dowodem na to, które domeny faktycznie były i z dużym prawdopodobieństwem w 2023 roku będą dalej chętnie rejestrowane przez abonentów domen. 

Jak tanio rejestrować domeny internetowe w 2023 roku? 

Szukasz sposobu, jak tanio inwestować w domeny internetowe w 2023 roku? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – cennik hurtowy domen w Domeny.tv. Wystarczy, że będziesz posiadał u nas minimum 20 domen i dzięki temu będziesz mógł skorzystać z cennika z niższymi cenami. Im więcej domen będziesz u nas posiadać, tym mniej za nie zapłacisz – dotyczy to zarówno rejestracji domen, jak i przedłużeń. Dodatkowo nasi hurtownicy mogą także korzystać z wybranych promocji, co sprawia, że poszczególne domeny są możliwe do zarejestrowania w niespotykanie niskich cenach!

Nie wymagamy, żebyś był głównym abonentem wszystkich domen. W ramach jednego konta możesz u nas przechowywać domeny zaprzyjaźnionych osób i firm, dzięki temu wszyscy zapłacicie jeszcze mniej niż dotychczas

Podsumowanie – w jakie domeny warto inwestować w 2023 roku?

Niezaprzeczalnie stale pożądaną i najpopularniejszą domeną na świecie jest .com

Bazując na ankiecie przeprowadzonej na forum namepros.com, abonenci domen planują inwestować w 2023 roku szczególnie w nazwy w rozszerzeniach: .xyz, .org, .co, .in, .io, .ai i.app.

Powołując się na światowe statystyki domen prowadzone przez serwisy Statista.com i ntldstats.com, najchętniej rejestrowanymi domenami w 2022 roku były:

My natomiast z własnego doświadczenia i bazując na wewnętrznych statystykach, polecimy Ci rejestrację nazw w uniwersalnej i jednocześnie taniej domenie .eu, która jest mocną konkurencją dla .com. Zachęcamy także do przeczytania uzupełniającego artykułu, w którym opisaliśmy korzyści płynące z rejestracji nazw w tej domenie.

Wszystkie wymienione w artykule domeny zasługują na szczególną uwagę i powinieneś się nimi zainteresować, jeśli w najbliższym czasie planujesz inwestować w domeny. A jakie są Twoje przemyślenia na ten temat? W które domeny w 2023 roku warto inwestować? 

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „W jakie domeny warto inwestować w 2023 roku? Najpopularniejsze domeny na świecie

 1. Pingback: Nowe domeny w Google! Rejestr uruchamia nowe rozszerzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *