10 wskazówek jak trafić w dziesiątkę z wyborem hostingu dla Twojego sklepu internetowego

tarcza strzalki

Wyobraź sobie, że liczba kupujących w Twoim e-sklepie wzrasta, cieszysz się na myśl o zyskach ze sprzedaży, aż w pewnym momencie Twoja strona znika z sieci i Twoi klienci idą do konkurencji… Co się mogło stać – serwer nie wytrzymał zbyt dużej liczby odwiedzających? Jeśli nie chcesz, żeby taka sytuacja spotkała Twoją witrynę, musisz dobrze przemyśleć wybór hostingu dla Twojego sklepu internetowego.

Faktem jest, że coraz większa liczba Polaków korzysta ze sklepów internetowych. Tak wynika z raportu  „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2014” sporządzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Jak pokazują statystyki, w 2014 roku internetowych zakupów dokonało już ponad 34% Polaków, co stanowi wzrost o 2,6% w porównaniu z rokiem 2013. Co to oznacza dla właścicieli sklepów internetowych? Oznacza to m.in. że ich sklepy powinny być gotowe na przyjęcie dużej liczby kupujących w tym samym czasie. A to czy będą na to gotowe zależy oczywiście od hostingu. Co należy zatem wziąć pod uwagę wybierając hosting dla sklepu internetowego?

1. Rodzaj i wydajność serwera

Pierwszym krokiem jest wybór typu serwera, który będzie posiadał odpowiednią przestrzeń dyskową oraz moc obliczeniową, aby zapewnić Twojej witrynie optymalne, płynne działanie. Należy zawsze mieć na uwadze, że ilość dostępnych zasobów, moc obliczeniowa oraz inne specyfikacje techniczne mają rzeczywisty wpływ na wydajność Twojej strony e-commerce. Masz do wyboru następujące typy serwerów:

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony (inaczej serwer wirtualny) to najpopularniejsze rozwiązanie. Oznacza to, że Twoja strona współdzieli przestrzeń serwera oraz jego moc obliczeniową z wieloma innymi stronami. Są one po prostu fizycznie umieszczone na jednym serwerze. Nie musi to przeszkadzać w funkcjonowaniu w sieci, jeśli jednak np. 100 stron odnotuje wysoką liczbą odwiedzających w tym samym czasie i będą one walczyły o tę samą pulę pamięci RAM, to może to spowodować wysokie obciążenie serwera i skutkować bardzo wolnym działaniem naszej strony lub nawet zawieszaniem się serwera i tymczasowym zniknięciem naszej strony z sieci.

Serwer VPS (Wirtualny serwer prywatny), rozwiązania chmurowe

Serwer VPS jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy serwerem wirtualnym a dedykowanym. Serwer VPS ma wydzielone zasoby w ramach większej maszyny i klient otrzymuje dostęp do odizolowanego od innych systemu ze zdefiniowaną ilością zasobów do wykorzystania. Co prawda serwer VPS ma nadal ograniczoną moc obliczeniową, pamięć RAM oraz miejsce na dysku, ale te ustawienia można zmieniać (za dodatkową opłatą) w zależności od zmieniających się potrzeb. Często zmiany parametrów można dokonywać samodzielnie, w dowolnym momencie (tzw. rozwiązania typu cloud).

Serwer VPS vs Serwer dedykowany

Serwery dedykowane

Serwer dedykowany oznacza, że Twoja strona jest utrzymywana na specjalnie dla Ciebie wydzielonym (dedykowanym) serwerze, który możesz dostosować do swoich potrzeb, od systemu operacyjnego do wyboru sprzętu. Serwer dedykowany (lub nawet kilka) będzie koniecznością jeśli Twój sklep internetowy posiada w ofercie po kilka tysięcy produktów i tysiące użytkowników dokonuje w nim zakupów każdego dnia.

Oczywiste jest, że każdy sklep internetowy, nawet mały, będzie miał znaczący ruch i dość bogatą zawartość (bazy danych produktów, zdjęcia, filmy, prezentacje, animacje, dynamiczne reklamy, banery i różne inne interaktywne czy multimedialne opcje). Hosting współdzielony może nie zapewnić wystarczająco dużo wystarczających zasobów, aby obsługiwać dzienny ruch i nagłe skoki obciążenia na stronie.

Dlatego serwery VPS lub dedykowane mogą lepiej odpowiadać na potrzeby sklepu e-commerce. Oba te typy serwerów mogą zapewnić potężne środowisko i wówczas sprawią, że nie będziesz musiał martwić się ryzykiem związanym z dzieleniem się zasobami serwera i potencjalnym (negatywnym) wpływem innych stron znajdujących się na tym samym serwerze. Są to jednak rozwiązania droższe i wymagające dodatkowo wynajęcia administratora do opieki nad danym systemem.

2. Pojemność, transfer i inne parametry

Pojemność

Pojemność to ilość miejsca na dysku twardym serwera, którą masz do dyspozycji, aby przechowywać pliki tworzące stronę, pocztę e-mail oraz pliki wgrywane przez protokół FTP (zdjęcia, filmy). Im większa pojemność konta, tym bardziej zaawansowaną stronę internetową będziesz mógł uruchomić. Najwięcej miejsca na dysku będą zajmowały pliki z multimediami, tak więc sklep internetowy zawierający zdjęcia produktów będzie wymagał większej pojemności niż np. blog, na którym przeważa tekst. Po przekroczeniu pojemności dostępnej w ramach wybranego pakietu hostingowego, większość dostawców ostrzega o tym klienta, a następnie zawiesza konto.

Transfer

Data transfer

Istotnym parametrem jest także transfer, czyli ilość danych, które mogą zostać przesłane z serwera do Internautów. Załóżmy, że obrazek zajmuje 1MB i jest wysyłany do 2 Internautów przeglądających stronę. Wygenerowany przez nich transfer wynosi 2 x 1MB, czyli 2MB. Strona sklepu e-commerce zawierająca dużą liczbę zdjęć lub plików do pobrania będzie wymagała dużego limitu transferu. Podobnie w przypadku, gdy Twoją witrynę odwiedza wielu internautów. Wysoka liczba odwiedzin może sprawić, że nawet prosta strona szybko wyczerpie limit. Coraz częściej serwery są oferowane obecnie bez limitu transferu, nie oznacza to jednak, że nie ma innych ograniczeń.

Inne parametry

Przy wyborze hostingu należy również dobrze przyjrzeć się tzw. parametrom bezpieczeństwa, które określają m.in. maksymalną ilość zasobów, z których użytkownik może skorzystać. Należą do nich między innymi ilość równolegle uruchomionych procesów, łączne użycie procesora oraz łączne użycie pamięci fizycznej serwera przez wszystkie uruchomione na danym koncie procesy.

Dostawca może zadeklarować, że oferuje „Najwyższe parametry bezpieczeństwa” bez podania konkretnych informacji. Warto jednak doszukać się szczegółów np. w dziale Pomocy i porównać parametry oferowane przez różnych dostawców – może się bowiem okazać, że nie są one aż tak wysokie jak deklaruje oferta i że ograniczą funkcjonowanie Twojej witryny, np. dopuszczając niską ilość równoległych procesów lub narzucając niską maksymalną ilość pamięci, która może zostać zużyta przez nie.

Podsumowując, pojemność  i transfer potrzebne do płynnego funkcjonowania Twojej strony ściśle zależą od tego w jakiej fazie rozwoju znajduje się Twój sklep. Na początek sprzedaży internetowej przy ograniczonej liczbie produktów i niewielkim ruchu w sklepie wystarczający mógłby być serwer o pojemności 1GB i transfer ok. 10 GB miesięcznie. Jeśli planujesz powiększyć asortyment sklepu lub zauważysz stały wzrost liczby odwiedzających, warto wówczas dokupić odpowiednio większą pojemność i transfer, aby uniknąć problemów związanych z wydajnością serwera. Pamiętaj, aby ze szczególną ostrożnością podchodzić do wszelkich ofert „bez limitu”, których jest coraz więcej. Często takie oferty będą „bez limitu”, ale w granicach „fair use” – a co jest fair a co nie, to już zależy od oceny dostawcy. Koniecznie też trzeba porównać oferowane przez dostawców parametry bezpieczeństwa.

3. Prędkość ładowania strony

Czy wiesz, że 47% konsumentów oczekuje, że strona załaduje się w ciągu 2 sekund lub mniej, a 40% deklaruje, że opuści stronę, jeśli ładownie trwa ponad 3 sekundy? Tak wynika z artykułu “How Loading Time Affects Your Bottom Line” [pl. Jak czas ładowania strony wpływa na Twoją sprzedaż] opublikowanego przez firmę badawczą KISSmetrics. Można powiedzieć, że tutaj naprawdę każda sekunda się liczy. Zatem jeśli klient trafił już na Twoją stronę, to nie pozwól mu odejść zanim jeszcze zdąży obejrzeć Twoje produkty.

Ładowanie strony w 2s
Konsumenci opuszczają stronę ładującą się ponad 3s

Pamiętaj jednak, że prędkość ładowania strony nie zależy wyłącznie od wydajności serwera, ale także od poprawności konfiguracji oprogramowania – upewnij się również, że Twój sklep nie jest przeciążony przez dodatkowo zainstalowane komponenty, wtyczki itd.

4. Uptime (gwarancja dostępności serwera)

Uptime

Nie ma nic ważniejszego niż hosting operacyjny 24/7, działający na serwerze o dużej mocy obliczeniowej oraz na stabilnych połączeniach sieciowych. Uptime to inaczej procentowy czas bezawaryjnego działania serwera. Jeżeli np. uptime wynosi 99%, tzn. że jeżeli będziemy przeglądać naszą stronę przez określoną ilość czasu, to w 99% przypadków wyświetli się ona poprawnie. Zalecany jest uptime o wartości 99.5% i wyższy, co oznacza, że miesięczny przestój w działaniu strony będzie wynosił mniej niż 90 minut. Powinno to uwzględniać wszystkie przestoje, w tym awarie sieci, konserwację serwera, planowane aktualizacje oprogramowania, itp.

5. Elastyczność oraz skalowalność

Zbliża się rok szkolny i wiesz, że produkty, które sprzedajesz będą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem? Hosting strony www, na który się decydujesz powinien być elastyczny i skalowalny w czasie, abyś mógł dostosować go do Twoich zmieniających się potrzeb. Łatwo zmieniaj parametry swojego serwera, bez przestoju czy konieczności przenoszenia danych, a nie będziesz musiał obawiać się, że wydajność Twojej strony spadnie w najmniej odpowiednim momencie.

6. Backup

Nikomu tego nie życzymy, ale może się zdarzyć, że haker włamał się na stronę Twojego sklepu i podmienił jakiś plik lub serwer miał poważną awarię dysku twardego i potrzebna jest kopia zapasowa plików strony. Dostawca hostingu powinien w związku z tym zapewniać regularny backup Twojej strony. Standardem jest wykonywanie takiego backupu raz na dobę. Dzięki temu, w razie konieczności, możesz zwrócić się do administratora serwera, aby udostępnił kopię zapasową lub natychmiast przywrócił poprzednią wersję strony.

Zadaj dostawcy następujące pytania:

  • Czy regularnie wykonuje pełną kopię zapasową?
  • Czy można łatwo wykonać kopię zapasową w panelu kontrolnym?
  • Czy możesz automatycznie tworzyć kopie zapasowe za pomocą CRON-a lub innego programu?
  • Czy możesz samodzielnie przywracać pliki z kopii zapasowej jeśli sytuacja będzie wymagała natychmiastowej reakcji?

7. Bezpieczeństwo

Zapewnienie bezpieczeństwa danych przesyłanych podczas transakcji jest dla sklepów e-commerce koniecznością. Jeśli wybrałeś serwer VPS lub serwer dedykowany, to ryzyko związane z nieautoryzowanym dostępem jest mniejsze. Niemniej jednak, należy starać się zapewnić 100% pewności, że dane Twoich klientów oraz przeprowadzane transakcje finansowe są całkowicie bezpieczne.

Certyfikat SSL

Bardzo ważnym punktem jest to, że kupujący w Twoim sklepie muszą czuć się bezpiecznie podając na stronie poufne informacje, takie jak numery kart kredytowych czy swoje dane osobowe. Warto zatem sprawdzić czy w ramach danego pakietu hostingowego można zainstalować własny certyfikat SSL. Szyfrowanie SSL pomoże zbudować zaufanie klientów do Twojego sklepu. Zabezpiecza i szyfruje ono całą transmisję danych pomiędzy przeglądarką internetową Twojego klienta, a serwerem. Certyfikat SSL zakupisz szybko i wygodnie w MSERWIS.

8. Domeny

Nazwa domeny jest adresem internetowym,  używanym aby wejść na Twoją stronę. Jeśli liczba odwiedzających Twój sklep internetowy wzrasta, posiadanie tylko jednej domeny będzie nie wystarczające. Jak pisaliśmy w naszym artykule o cybersquattingu, ktoś może nieuczciwie stworzyć stronę o podobnej nazwie i przejąć część Twojego ruchu na stronie. Warto się przed tym zabezpieczyć i wykupić kilka nazw domen o najpopularniejszych rozszerzeniach oraz ustawić przekierowania na stronę główną sklepu. Na przykład, jeśli Twój klient się pomyli i wpisze adres www.mojsklep.net zostanie automatycznie przekierowany do www.mojsklep.pl. To samo tyczy się nazw domen zawierających bądź nie polskie znaki czy też myślniki – jeśli masz zarejestrowaną domenę www.mojsklep.pl, to należy zabezpieczyć również wersję zawierającą polski znak, czyli www.mójsklep.pl. Upewnij się zatem, że dany dostawca hostingu daje Ci możliwość podpięcia kilku domen.

9. Panel administracyjny

Panel administracyjny

Istotną kwestią jest również funkcjonalny panel administracyjny. Dostawca hostingu powinien oferować panel do administrowania Twoją stroną, co ułatwi np. śledzenie odwiedzających witrynę i zarządzanie kontami e-mail.
Panel administracyjny powinien być łatwy w obsłudze i wyposażony we wszystkie funkcje niezbędne do zarządzania stroną. Bez odpowiedniego panelu pozostajesz na łasce działu pomocy upewnij się więc, że najważniejsze rzeczy na serwerze możesz wykonać samodzielnie.

10. Pełne wsparcie techniczne

Znalazłeś dostawcę, który oferuje interesujący Cię pakiet hostingowy? Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, czy zapewnia on także wysokiej jakości wsparcie techniczne. Zespół doświadczonych administratorów i programistów, którzy będą służyli ekspercką radą i pomocą jest absolutną koniecznością, aby Twój sklep mógł sprawnie funkcjonować.

Szukasz dobrego hostingu, zbudowanego w oparciu szybkie i wydajne serwery zlokalizowane w Polsce? Przenosząc obsługę swoich stron do MSERWIS.pl uzyskasz nie tylko szybki dostęp do swoich stron, ale też wygodną administrację serwerem przy użyciu polskojęzycznego panelu cPanel.

11. Darmowy hosting

Jest prawdopodobne, że zadajesz sobie pytanie: czy jest możliwy darmowy hosting stron www? Oczywiście są takie oferty w sieci. O ich wadach i zaletach poczytaj w artykule: Darmowy hosting — czy jest możliwy i jak go znaleźć?

Źródła danych:
http://ebiznesy.pl/strefa-webmastera/hosting-dla-sklepu-jednym-z-elementow-odniesienia-sukcesu
http://www.pcworld.pl/artykuly/398493/Najlepszy.hosting.dla.e.sklepu.html
http://www.pcworld.com/article/141273/article.html
http://www.webhostingsecretrevealed.net/choose-the-right-web-hosting/
http://www.techradar.com/news/computing/servers/how-to-choose-the-right-server-for-your-e-commerce-site-1176935/1
https://blog.kissmetrics.com/loading-time/
http://serwery.lowiczak.pl/2011/11/vps-czy-serwer-dedykowany

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *