Generatory nazw domenowych – 5 najciekawszych narzędzi

Choć z pozoru sprawa wydaje się prosta, w opinii wielu osób ma decydujący wpływ na powodzenie i rozpoznawalność naszej strony w sieci. Czy domyślacie się o jaką początkową czynność związaną z rozwojem biznesu nam chodzi? Tak, chodzi o kwestię wyboru domeny internetowej. My także, nie bez powodu, poświęciliśmy temu zagadnieniu cały rozdział w naszym Domenowym niezbędniku.

Generatory nazw domenowych – wprowadzenie

Wszechświat na szczęście nie zna próżni – co tyczy się szczególnie branży internetowej. W związku z tym, branża dynamicznie odpowiada na zapotrzebowania swoich klientów, czego efektem jest wysyp narzędzi mających ułatwić (nierzadko oferując swoją usługę w zamian za darmowe korzystanie z narzędzia) strudzonemu internaucie poruszanie się po wirtualnym świecie.

W odpowiedzi na niewątpliwe zapotrzebowanie użytkowników (w tym stale rozszerzający się rynek domen internetowych) powstały narzędzia pomagające w wygenerowaniu odpowiedniej nazwy. W dobie triumfalnego przemarszu nowych rozszerzeń domen przez przeglądarki na całym świecie – narzędzi niewątpliwie potrzebnych.

Poniżej prezentujemy wybór kilku generatorów nazw domen – według nas najciekawszych.

NameMesh

 

Prawdopodobnie najciekawsza tego typu aplikacja. Po wpisaniu żądanej nazwy, program wyszukuje wolne nazwy domen prezentując wyniki w kilku odrębnych kategoriach:

 • COMMON – twoja nazwa + najbardziej popularne rozszerzenia globalne (.com, .net, .org)
 • SIMILAR – pozwala na wygenerowanie alternatywy dla Twojej nazwy domeny wykorzystując m.in. zasoby największego internetowego słownika synonimów i antonimów Thesaurus
 • NEW – sprawdza dostępność dla nowych, uruchomionych już rozszerzeń domen
 • SEO – sekcja, w której wyświetlane są nazwy domen proponowane pod kątem SEO
 • SHORT – wyświetla nazwy domen powstałe poprzez nałożenie na siebie słów kluczowych i domen narodowych np.: foc.us, citi.es itp.
 • EXTRA – twoja nazwa z popularnymi domenami najwyższego poziomu takimi jak: .co, .io, .it, .mobi, .name, .me, .ly i wiele innych.
 • FUN – modyfikuje proponowane słowa kluczowe w celu stworzenia nowych nazw domen
 • MIX – generuje nazwy domenowe miksując słowa kluczowe popularnymi sufiksami, takimi jak: .ly, .er oraz innymi.

NameMesh działa tylko w języku angielskim.

Naminum

 

Bardzo uproszczony generator nazw, który wyświetla długą listę z wynikami proponowanych nazw. Możesz zdecydować czy proponowane nazwy domen będą zawierać słowo kluczowe na początku lub na końcu nazwy. Plusem jest możliwość wygenerowania nazw domen w pięciu językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim oraz włoskim.

Impossibility!

 

Impossibility! reklamuje się na swojej stronie głównej jako najlepszy generator nazw. Czy ta zuchwałość marketingowa przekłada się jednak na funkcjonalność narzędzia? Niech użytkownicy ocenią sami. Podobnie jak w przypadku innych generatorów wpisujemy słowo kluczowe, które łączone jest dobraną przez program listą rzeczowników, czasowników i przymiotników. To ciekawa funkcjonalność, jednak narzędzie posiada szereg ograniczeń, dzięki którym trudno podzielić nam entuzjazm producenta piszącego o najlepszym generatorze. Do największych minusów zaliczamy:

 • wyświetlanie nazw domen jedynie z domeną globalną .com
 • w wynikach wyszukiwania prezentowane są jedynie nazwy domenowe zawierające słowo kluczowe na końcu nazwy
 • generator proponuje nazwy zawierające minimum 4 wyrazy (w formie rzeczownika, czasownika lub przymiotnika), nie proponuje nazw krótszych

Trudno nam odpędzić się od wrażenia, iż narzędzie zostało wymyślone po to, aby nabijać rejestracji pewnemu gigantowi w branży. W porównaniu do NameMesh jego możliwości wydają się wyjątkowo ograniczone.

WORDOID

Ciekawe i rozbudowane narzędzie do generowania nazw. Podobnie jak Naminum, konstruuje nazwy domen w pięciu językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i włoskim. Użytkownik musi również zdecydować czy słowo kluczowe będzie zaczynać, kończyć czy zawierać proponowaną nazwę. Możesz również zdecydować ilu wyrazowa będzie proponowana nazwa. Minusem jest wyświetlanie możliwych do rejestracji nazw tylko z rozszerzeniem .com oraz .net. Plusem (po zalogowaniu) jest możliwość zapisywania interesujących nazw domen oraz sprawdzenie dotychczasowej historii wyszukiwania.

Domainr

 

Proste ale bardzo ciekawe narzędzie tworzące nazwy domenowe. Domainr podpowiada dla podanego przez nas wyrazu różne opcje, z wykorzystaniem mniej popularnych rozszerzeń. A do jego plusów zaliczyć można ciekawy sposób prezentowania wyników. Znajdziesz w nich nazwy domen, które:

 • są dostępne do rejestracji
 • są wystawione na sprzedaż
 • są możliwe do zarezerwowania

Ciekawą opcją jest wyświetlanie wyników z bazy WHOIS po najechaniu na dowolną nazwę domenową oraz możliwość złożenia oferty odsprzedaży. Polecamy to narzędzie nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Na tym narzędziu kończymy nasz przegląd generatorów nazw domenowych, choć zdajemy sobie sprawę z istnienia wielu innych podobnych narzędzi. Wśród nich warto wymienić choćby: Panabee i Dot-o-mator (obydwa dostępne w formie aplikacji na telefon), Naming lub Cool Name Ideas. Mamy jednak nadzieję, że powyższa lista może okazać się Wam pomocna przy wyborze idealnej nazwy domenowej. Jeżeli uważacie, że inne narzędzia powinny zostać opisane w artykule – dajcie nam koniecznie znać w komentarzu.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *